Un elicopter s-a prabusit in judetul Arges: trei morti

de     HotNews.ro
Miercuri, 7 noiembrie 2007, 0:00


IAR 330 PUMA SOCAT
Foto: Rompres

Un elicopter militar (model Puma Socat) s-a prabusit miercuri seara in zona localitatii Ungheni, judetul Arges. Cei trei membri ai echipajului, pilot, copilot si un mecanic au decedat.

Elicopterul a cazut intr-o zona locuita, dar s-a prabusit in strada, in apropierea primariei. Incendiul rezultat in urma prabusirii a fost stins repede de pompierii ajunsi la fata locului. Anchetatorii au reusit sa recupereze cutia neagra a aparatului si vor incerca sa stabileasca filmul evenimentelor care au dus la producerea tragediei.

Potrivit unui comunicat al MAPN trimis pe adresa redactiei, echipajul elicopterului prabusit in data de 7 noiembrie 2007, in zona localitatii Ungheni, judetul Arges, era format din comandorul Bucur Nicolae si locotenentul Craiu Ionel, piloti, si maistrul militar Ticea Adrian Alexandru, mecanic de bord.

Comandorul Bucur Nicolae, nascut la data de 1 aprilie 1958, la Techirghiol, avea la activ 2700 ore de zbor, dintre care 800 pe acest tip de elicopter. Era ofiter din anul 1981, pilot clasa I, instructor in toate conditiile de zbor, fiind incadrat pe functia de comandant grup elicoptere. Era casatorit si tatal a doua fete.

Locotenentul Craiu Ionel s-a nascut la data de 10 octombrie 1980, la Iasi. Era ofiter din anul 2003, pilot neclasificat, avea 175 de ore de zbor si era incadrat pe functia de pilot. Era casatorit si nu avea copii.

Maistru militar clasa a II-a Ticea Adrian Alexandru s-a nascut la data de 13 iulie 1971, la Targu-Ocna, si avea 360 de ore de zbor. Era maistru militar din anul 1994, incadrat ca mecanic de bord. Era casatorit si avea un copil.

La propunerea sefului Statului Major General, ministrul Apararii a numit o comisie care sa cerceteze imprejurarile producerii accidentului.

Elicopterul, de tipul IAR 330 PUMA SOCAT, apartinea Bazei 90 Transport Aerian Otopeni si executa un zbor de instructie pe timp de noapte, fara munitie la bord. Potrivit anchetatorilor, elicopterul ar fi luat foc in aer si s-a prabusit de la cativa zeci de metri inaltime. Moartea celor trei aviatori s-a produs in urma ranilor grave provocate de impactul cu solul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


740 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Sabotaj rusesc.... (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 19:16)

    Bogdan_M [anonim]

    Reincepe sabotajul armatei romane....
    Cum e posibil ca un aparat militar in care s-au investit zeci de
    milioane de E sa se prabuseasca atat de usor?
  • 0 (0 voturi)    
    @1 (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 19:47)

    psycon [anonim]

    E simplu, s-a prabusit ca a ramas fara combustibil :))
  • 0 (0 voturi)    
    Explozie (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 21:19)

    P750 [anonim]

    L-a luat gura pe un oficial trimis la fata locului si a zis ca mai intai a explodat ceva la bord dupa care s-a prabusit. Oricum, unitatile militare au intrat in alerta.
  • 0 (0 voturi)    
    IAR Puma Socat 330 (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 21:45)

    X-tasy_1st [anonim]

    Domnilor..va rog.. daca nu stiti despre ce este vorba... macar nu mai postati aiurea commenturi in care habar n-aveti ce ziceti... tatal meu este mecanic p un asemenea elicopter..am vazut si eu ce este in el si cum zboara.... credeti ca daca ar fi ramas fara combustibil nu ar fi indicat nimic la bord????? Deocamdata nu se stie a cui a fost vina..asteptati pana se gaseste asa zisa "cutie neagra" in care se gasesc convorbirile pilotilor..si erorile efectuate, apoi rapoartele oficiale si va veti lamuri... pana atunci Dumnezeu sa-i ierte pe cei 3 colegi ai echipajului...
  • 0 (0 voturi)    
    IAR?! (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 22:19)

    nec [anonim]

    Si un scuter are indicator de combustibil, domnule X-tasy, iar dumneata se pare ca n-ai priceput ironia lui @1.
  • 0 (0 voturi)    
    RIP (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 23:41)

    Emy Bernhard [anonim]

    Dumnezeu sa-i aiba in paza pe cei 3, sincere condoleante familiilor si celor apropiati. Cat despre comentariile celor de pe aici: asa se intampla cand mamele sunt prea ocupate cu vizionatul telenovelelor, tatii cu ascultatul manelelor iar plozii scapa nesupravegheati pe internet incercand ''ironii'' tampite si supozitii aiurea cand de fapt 3 oameni si-au pierdut viata intr-un accident aviatic. Generatia noua vine din urma doar cu vagi urme de inteligenta dar cu multe urme de incultura, din pacate.
  • 0 (0 voturi)    
    baieti bateti campii (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 23:46)

    cartus [anonim]

    am fost coleg cu Craiu in lic mil si mai departe ...
    ....aveti rabdare sa vedeti rezultatele anchetei....

    "psycon (7 nov 2007 19:47)
    E simplu, s-a prabusit ca a ramas fara combustibil :))"
    psycon ai nevoie de un control psiho....serios
    Dumnezeu sa-i ierte
  • 0 (0 voturi)    
    nasol (Joi, 8 noiembrie 2007, 0:47)

    terente pufulete [anonim]

    nasol ca au murit trei oameni,nasol ca exista oameni care se distreaza pe seama asta.nasol ca orice tragedie sau accident e speculat de agaricii chipurile cu putere de decizie ca sa mai scoata un comision dins astfel de tragedii

    dumnezeu sa ii odihneasca in pace!vina cui a fost pentru cei trei nu mai conteaza.conteaza familiile si prietenii care i-au cunoscut cu bune si rele si care de acum le vor simti lipsa.
    sa le fie tarana usoara
  • 0 (0 voturi)    
    nasol (Joi, 8 noiembrie 2007, 0:50)

    terente pufulete [anonim]

    nasol ca trei oameni au murit.nasol ca sunt indivizi care se ditreaza pe seama tragediei unor oameni.
    tragedia nu este doar a celor 3 ci a familiilor a prietenilor a colegilor

    au murit 3 oameni intr-un accident.vina cui a fost pentru ei nu mai conteaza.

    dumnezeu sa ii odihneasca in pace
  • 0 (0 voturi)    
    elicopteru (Joi, 8 noiembrie 2007, 0:51)

    terente pufulete [anonim]

    apropo elicopteru din poza nu cred ca e socat
  • 0 (0 voturi)    
    Ganditi-va la urmatorul lucru.... (Joi, 8 noiembrie 2007, 2:13)

    Bogdan_M [anonim]

    In ultimele trei luni au avut loc peste 5 exercitii militare comune
    romano-americane la Marea neagra.

    Chiar credeti dv ca nu au si ele un rost.Oare ce se pregateste.
    Iar daca va ganditi numai la Iran sunteti mici copii.

    Repet.Un elicopter de generatie relativ noua ca Socat care
    este facut de prin anii 80-86 si modernizat nu se prabuseste
    singur....
    Si asa s-a intamplat din pacate si cu multe alte IAR cat si cu MIG 21 Lancer care sa stiti ca in ciuda tuturor bancurilor sunt
    peste Gripen si relativ echitabile incluzand modernizarile cu F16 sau typoon.

    Credeti ca e asa imposibil?
    E foarte simplu.Cateva fire desprinse si buf cu elicopterul sau avionul.
    Nici nu trebuie sa ai diploma pt asta.
    Si avand in vedere ca dak in guvern avem infiltrati spioni maghiari ce sa mai zic de un amarat de hangar.

    Poate sa vina de la oricine!
  • 0 (0 voturi)    
    MiG 21 vs Gripen, Typhoon ... (Joi, 8 noiembrie 2007, 4:29)

    vlad [anonim]

    ... probabil daca mai modernizau nitel la el il faceau si stealth si batea si F22 ...
    Sint cite unii atit de dusi cu pluta ...
  • 0 (0 voturi)    
    Lui Vlad @ 12 (Joi, 8 noiembrie 2007, 9:59)

    ALex [anonim]

    Razi tu razi Harap Alb, insa India a dezvoltat chiar si un asa avion: Mig 21 Stealth.

    Cat despre F22, F35 si alte F-uri, acolo schepsisul in castigarea bataliei nu este avionul in sine, ci modul in care acesta comunica informatiile despre campul de lupta cu alte avioane, radare, tancuri, etc - pe scurt in planul integrat de lupta. Intr-un dog-fight doar cu tunurile de bord, nu bag mana in foc ca intre un MIG si un F22 va castiga F22-ul.

    Cat despre elicopter, sa le dea Dumnezeu aripi celor trei, caci stiu si eu cum e sa iti doresti sa zbori. Si multa putere familiilor, si sa nu regrete ca au fost aviatori - a fost pasiunea lor, caci in aviatie, daca nu esti pasionat de ceea ce faci esti mort.
  • 0 (0 voturi)    
    elicopter prabusit la arges (Joi, 8 noiembrie 2007, 12:39)

    Iulian [anonim]

    unul din piloti era colegul meu de camera...ma uitam la ceea ce au postat unele persoane si ma gandeam daca ar fi postat acelasi lucru daca patea asa ceva o perosana apropiata lor.....la chestii dastea nu kred ca poti fi ironic....daca asa e soarta nu ai ce face...nu mai postati aiurea.....


    Condoleante familiei colegului meu.....Craiu Ionel....
  • 0 (0 voturi)    
    condoleante (Joi, 8 noiembrie 2007, 17:05)

    goe [anonim]

    Este foarte trist ceea ce s-a intimplat. Am auzit declaratia unui martor care spunea ca inainte sa se prabuseasca a avut loc o explozie la bord. In mod normal un elicopter care are o problema poate ateriza in conditii perfecte chiar si fara motor, prin autorotatie. Deci probabil ca echipajul a fost incapacitat de explozia de la bord, sau elicopterul a fost afectat iremediabil, facind procedura de aterizare de urgenta imposibila.
    Totusi as vrea sa spun ca Armata este o institutie de stat, ca multe altele, unde niciodata nu sunt bani, nu exista interes, si mai ales se ignora reguli de siguranta. Iar in aviatie asta costa vieti. Eu sunt convins ca acel elicopter era carpit si reparat cu piese vechi de la alte elicoptere, la fel cum se procedeaza si cu MIG-urile de ex. Cind se descopera si se face public ceva de genul asta, este prezentat ca o situatie exceptionala, o eroare, dar lucrurile stau exact pe dos. Asa merge treaba la noi si numarul de accidente nu e foarte mare doar pentru ca se zboara putin (tot din lipsa de bani).
  • 0 (0 voturi)    
    Plans (Joi, 8 noiembrie 2007, 18:35)

    Dana Ciuraru [anonim]

    Ma scarbesc unele comentarii aparute la acest articol...sunt pre detasate pentru o asemena tragedie.....Ionel mi-a fost coleg de scoala....de cand am primit vestea plang incontinuu....imi pare atat de rau ca nu ne vom mai intalni niciodata sa povestim ce a mai facut fiecare, sa glumim, sa radem....caci asa era Ionel: zambaret, destept si cu o vointa de fier ...Dumnezeu sa il odihneasca
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte (Joi, 8 noiembrie 2007, 19:40)

    Criss [anonim]

    Un ultim omagiu adus lui Ionel.....Durerea e prea mare sa poata fi exprimata in cuvinte...Am fost colegi de clasa in liceu...Nu te vom uita niciodata, noi, fostii tai colegi si prieteni, totodata...Dumnezeu sa-l ierte...
  • 0 (0 voturi)    
    pt ALex @ 13 (Joi, 8 noiembrie 2007, 19:53)

    vlad [anonim]

    Nu rid ... chiar nu vad ce cauta aici unele posturi .... cit despre dogfight, cred ca ar trebui mai intii sa vedem daca avionul ar fi in stare sa ajunga in situatie de dogfight cu altul din cele enumerate (in conditii de razboi) si pe urma sa vedem daca ar putea face fatza .... pt ca altfel comparatia nu ar avea decit un sens teoretic.
    Oricum asta e o discutzie fara legatura cu stirea la care postam. Subiectul de discutat probabil ca ar fi "daca cei responsabili pt starea tehnicii de lupta din armata romana isi fac treaba"
  • 0 (0 voturi)    
    cei care nu au treaba sa taca (Vineri, 9 noiembrie 2007, 2:36)

    un coleg... [anonim]

    Dumnezeu sa-i ierte si cei care fac glume pe seama unor nenorociri pot sa si le bage undeva.am fost coleg in liceu si academie cu Ionel Craiu, un baiat f linistit.Pacat ca Dumnezeu ii ia de pe pamant doar pe cei buni la suflet.Fie-va tarana usoara si si noi colegii vostrii nu va vom uita niciodata,nu vom uita dragostea pt zbor...
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa-i odihneasca ! (Vineri, 9 noiembrie 2007, 12:21)

    againb47h [anonim]

    Miercuri seara s-a prabusit un alt elicopter al aviatiei militare .Echipajul elicopterului a pierit in flacari.In urma lor au ramas trei familii indoliate.
    Cunosc destul de bine viata aviatorilor din Romania .De cate ori aud ca se prabuseste un elicopter, pulsul meu o ia razna . Ma doare ingrozitor cand oameni pe care i-am cunoscut si i-am apreciat dispar in neant intr-o clipa.Ma ingrozeste ideea ca in clipa dinaintea prabusirii le-a trecut prin fata ochilor deznodamantul si imposibilitatea ocolirii lui.
    Asist neputincioasa de ani de zile la procesul de ingropare al aviatiei romane.Asist neputincioasa la modul incoerent in care este condusa ceea ce a mai ramas din aviatie. Asist neputincioasa la atatea accidente aviatice,principala cauza fiind incompetenta celor care conduc aviatia romaneasca , incompetenti care isi permit sa joace iresponsabil vietile acestor oameni la ruleta ruseasca.Asist la degradarea conditiei de pilot prin imposibilitatea de a-si efectua antrenamentele de zbor, cauza fiind o economie prost inteleasa.Asist neputincioasa la nepasarea cu care este tratat elementul PILOT(OM), de catre mai marii aviatiei romanesti .
    Cuvintele nu pot exprima tristetea care m-a incercat atunci cand am auzit vestea .Cuvintele nu pot alina jalea familiilor indoliate.Nu pot decat sa le fiu alaturi in marea durere care ii incearca.
    Dumnezeu sa-i odihneasca !