Liga Campionilor, grupa H

Steaua - Sevilla 0-2 (VIDEO). Al patrulea esec la rand

de S.N.     HotNews.ro
Miercuri, 7 noiembrie 2007, 0:00


Foto: HotNews.ro / Radu Restivan

Steaua a pierdut si a patra partida in grupa H a Ligii Campionilor, fiind invinsa fara drept de apel de FC Sevilla. Este de asemenea al patrulea esec consecutiv in fata andaluzilor in 2007, dupa dubla din primavara din UEFA si partida de acum doua saptamani.

Galerie foto: Steaua-Sevilla

Cele doua goluri ale spaniolilor au fost reusite de Renato, prima oara in minutul 25, dupa un corner, apoi in minutul 65, la capatul unei faze superbe de atac.

"Din pacate nu am reusit un rezultat pozitiv. Avand in vedere si valoarea adversarului, am suferit mult cand am pierdut mingea si le-am oferit sansa de a marca. La acest nivel, daca oferi adversarilor cadouri, n-ai nicio sansa de a reusi. Trebuie sa incercam sa obtinem macar puncte in aceasta grupa."
Marius Lacatus - antrenor Steaua, pentru ProTV

"Speram ca Marius sa aiba in continuare noroc la Steaua pentru ca il asteapta un drum lung. Sevilla are un nivel foarte ridicat de fotbal, au jucatori buni si de asta au multe trofee castigate in ultimii ani. Am iesit la joc in repriza a doua, ne-am creat ocaziile noastre, dar Sevilla este Sevilla.

S-ar putea sa fie nevoie de mai mult noroc si sa nu intalnim echipe asa de puternice cum sunt Sevilla si Arsenal."
Adrian Ilie - manager general Steaua, pentru ProTV

"Am tinut pumnii Stelei, am venit sa sustin echipa, dar din pacate nu le-am purtat noroc. Sunt alti oameni care muncesc acum la Steaua si nu pot comenta munca lor."
Cosmin Olaroiu - antrenor Al Hilal (fost antrenor al Stelei)

"De ce sa fiu suparat? Eu ascult muzica Ligii Campionilor, o sa o mai ascult de doua ori, cu Slavia Praga si Arsenal, dar adversarii mei n-au ascultat-o niciodata. Nu prindem Cupa UEFA, asta e, mai ascultam muzica asta de doua ori. Daca mi-a placut cineva? Poate Emeghara. Si Dica a mai miscat cate ceva."
Gigi Becali - patron Steaua

Lacatus a inceput jocul cu o formula defensiva, cu doi inchizatori (Lovin si Ovidiu Petre) si cu Victoras Iacob, omul cel mai criticat de patron dupa esecul de la Timisoara, varf impins.

Sevilla a inceput meciul in forta, De Mul si Renato trecand pe langa gol in primele 10 minute, dar suturile lor au ocolit poarta lui Zapata.

Conform cursului jocului, spaniolii au deschis scorul in minutul 25 in urma unei lovituri de colt prin Renato.


La poarta lui Palop, cel mai periculos jucator stelist a fost fundasul Ionut Rada. Dupa ce in minutul 14 a trimis cu capul peste la o lovitura libera, in minutul 38 aparatorul si-a incercat sutul, trimitand spre poarta de la 30 de metri, dar balonul a trecut mult deasupra transversalei. Totusi, Rada a fost aplaudat de spectatori.

La pauza, Lacatus a intarit ofensiva, trimitandu-l pe Vali Badea in locul lui Croitoru, iar primele ocazii de gol ale reprizei secunde apartin Stelei. Mai intai Nicolita este blocat in momentul sutului de Mosquera, apoi Dica are o lovitura libera de la 25 de metri, dar zidul amortizeaza sutul sau si Palop retine fara probleme.

Faza superba a Sevillei in minutul 65. Mingea a circulat pe traseul Renato - Dani Alves - Jesus Navas, iar centrarea acestuia a fost reluata in plasa de acelasi Renato.


Jesus Navas a fost la un pas de 3-0 in minutul 71, cu un sut de pe partea dreapta pe care Zapata a reusit doar sa-l devieze in bara transversala, mingea iesind in corner. La lovitura de colt, Renato a fost aproape de hattrick, dar Zapata s-a opus la lovitura lui de cap.

In minutul 82, Vali Badea a reusit primul sut pe poarta al Stelei, dar a fost unul extrem de slab, prins cu siguranta de Palop.

La finalul jocului, niciun fotbalist al Stelei nu a dat declaratii presei, anuntand ca au intrat in silenzio stampa!

Cu o ora inainte de startul meciului, jucatorii Stelei au fost vizitati in vestiar de fostul lor tehnician, Cosmin Olaroiu. Actualul antrenor al echipei arabe Al Hilal, Olaroiu a condus pe Steaua in sezonul trecut al Ligii Campionilor si a adunat cinci puncte, obtinand o victorie cu Dinamo Kiev si doua remize, cu Lyon si aceeasi Dinamo Kiev.

Pentru acest joc au fost vandute doar 10.800 de bilete, acesta fiind meciul cu cea mai slaba audienta din istoria prezentelor Stelei in Liga Campionilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


844 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    nimic (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 23:49)

    adrian [anonim]

    nu mai e nimic de comentat!!!
  • 0 (0 voturi)    
    10.800 bilete vandute (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 23:50)

    sile [anonim]

    Suporteri adevarati, cum ii stim. Se duc la meci numai cand castiga echipa favorita...
  • 0 (0 voturi)    
    superb (Joi, 8 noiembrie 2007, 0:37)

    antisteaua [anonim]

    Senzational inotul sincron, sau patinajul pe perechi, sau baletul pe care il fac la golul doi Nesu si cu Rada.
  • 0 (0 voturi)    
    S-a terminat (Joi, 8 noiembrie 2007, 0:40)

    Cristi [anonim]

    http://cristianpavel78.wordpress.com/2007/11/07/moartea-pasiunii/
  • 0 (0 voturi)    
    de groaza (Joi, 8 noiembrie 2007, 0:43)

    mihai [anonim]

    Mostra de mentalitate a unui manager de echipa (sunt spusele lui Adrian Ilie dupa meci): "avem nevoie de noroc sau sa jucam cu echipe mai slabe". Este raspunsul "managerului" la intrebarea ce-i de facut la Steaua pentru a avea performante!!! Cum in Champions League aceste conditii sunt mai greu de indeplinit, probabil se va avea in vedere mutarea echipei in liga a 4-a. Asta ca sa speram doar la noroc, problema echipelor slabe fiind astfel rezolvata. Ilie, da-ti un sut in fund si pleaca singur.
  • 0 (0 voturi)    
    mdea (Joi, 8 noiembrie 2007, 2:11)

    gigi [anonim]

    E slaba steaua nu are fata de liga campionilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Haide "U" (Joi, 8 noiembrie 2007, 2:28)

    d'coios [anonim]

    Steaua retrogradeaza anul asta si Becali va fi expulzat in Italia.. HAHAHAHA ce echipa de cartier! Si hai CFR!
  • 0 (0 voturi)    
    anti steaua (Joi, 8 noiembrie 2007, 2:52)

    cheloo [anonim]

    steaua sunteti pilaf un mesaj din banat stiti voi nu de mult ati trecut si pe la noi era culmea sa ii faceti pe astia de la sevilla
  • 0 (0 voturi)    
    steaua (Joi, 8 noiembrie 2007, 3:15)

    sincer [anonim]

    sincer acum atata timp cat va fi Becali la steaua nu vom ajunge niciodata noi macar pe jumatate cat e sevilla
  • 0 (0 voturi)    
    a batut pe Otelul Galati (Joi, 8 noiembrie 2007, 5:41)

    cristian [anonim]

    Sa nu uitam ca Steua a batut pe Otelul Galati!
  • 0 (0 voturi)    
    Hal de echipa! (Joi, 8 noiembrie 2007, 6:17)

    moshu49 [anonim]

    Penibili, ratangii astia de la Sevilla! Sa te antrenezi cu niste jaloane si sa dai doar doua goluri? A fost blat!
  • 0 (0 voturi)    
    jucam cu sase fotbalisti (Joi, 8 noiembrie 2007, 8:10)

    cornel gusatu [anonim]

    De foarte mult timp Nicolita ,Iacob si Surdu,nu joaca nimic.Interesant este ca primul este chemat mereu de Piti la nationala,desi doar fuge,fuge,fuge,fara sa le aiba delkoc cu balonul.Apoi la meciul din deplasare a fost bulevardul Petre Marin.In afara de ranjet de tampit,Marius Croitoru e mai prost de zece ori decat patronul Jiji.In afara este si Lovin,iar Ovidiu Petre are si nu are chef.Lipsesc Radoi,Ghionea si Plesan,desi ultimul cred ca este cea mai mare leapsa luata de ros-albastri.Nesu e anti-fotbal,iar Neaga merita sa fie trimis inapoi in China sau la Chiajna.Faceti voi socoteala in cati jucatori evolueaza Steaua si va veti convinge ca in afara de fumuri,nu prea mai este nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    furt (Joi, 8 noiembrie 2007, 8:35)

    jol [anonim]

    Eu zic ca ia furat albitru. Daca ii albitra corect altcineva, poate ca ar fi castigat.
    Hai CFR
    Traiasca PNG
  • 0 (0 voturi)    
    VAI DE MAMA LOR ! (Joi, 8 noiembrie 2007, 9:00)

    DANUT [anonim]

    Sa ne amintim acum, cand suntem , daca nu gresesc SINGURA echipa din grupele Ligii Campionilor, de declaratiile pline de infatuare ale lui "JIJI ", dupa tragerea la sorti- avem o grupa mai usoara ca anul trecut si ne vom califica in primavara europeana, dupa ce ii vom bate pe toti !POATE PE UMAR, la terminarea meciului!Acum vine alta hahalera- Adrian Ilie si se plange de adversari prea puternici!Halal echipa,halal conducatori!Anul trecut mergea echipa, dar JIJI adusese pe maimutoiul acela de CARLOS in poarta si se stie ce a iesit.Acum , dupa 4 infrangeri din 4 posibile, cel mai bun de pe teren a fost in toate PORTARUL!
  • 0 (0 voturi)    
    hai ai nostri razboinicii (Joi, 8 noiembrie 2007, 9:48)

    elton [anonim]

    Steaua e mare echipa, fara Bostina ca nu e bun, fara oprita ca e rau, fara paraschiv ca nu conteaza, fara ochirosii ca nu stie, fara cristocea ca nu poate, fara gurita ca n-are ce cauta, fara elton ca nu trebuia sa vina, fara ala, fara ala.
  • 0 (0 voturi)    
    nimic (Joi, 8 noiembrie 2007, 9:53)

    chela [anonim]

    ce rusine, ce dezamagire, ce jucatori ce mizerie! unde o sa ajungem in acest mod?
  • 0 (0 voturi)    
    cine este CFR? (Joi, 8 noiembrie 2007, 9:59)

    chela [anonim]

    Bai baieti de la CFR, nu stiu de ce voi comentati fotbalul? Va recomand sa va uitati putin inapoi la meciurile voastre din cupa uefa, iar atunci cand ve-ti avea rezultate sa vorbiti. Nu va bucurati la aceste rezultate care vin pe fondul oboselii echipelor din bucuresti. Sunteti nimeni, de fapt cine sunteti voi?
  • 0 (0 voturi)    
    a fost blat! (Joi, 8 noiembrie 2007, 10:47)

    corleone [anonim]

    s-a vazut clar k ca jucatorii de la sevilla au facut tot posibilul sa nu castige, dar asta e cand nu ai noroc sau cand intalnesti echipe puternice :))...propun inscrierea stelei in intertoto poate acolo avem mai mult noroc...sau echipe mai slabe...
    in rest..."si-au dorit mai mult victoria"..."n-am stiut sa ne fructificam ocaziile"...."am avut ghinon" si alte asemenea scuze...
    in orice caz, asteptam intrarea lui jiji pe teren si pana atunci ascultam imnul champions league pe soneria de la telefon (Nesu stie de ce!!)
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar nu pricepetzi?.. (Joi, 8 noiembrie 2007, 10:54)

    axxo [anonim]

    ...ca toate echipele romaneshti sunt la padure?...cei care tot dati exemple echipele pe care le sustineti sunteti nishte personaje cel putzin ciudate...e ca si cum v-ati bucura ca ati gasit 1 RON pe strada...ce conteaza ca a batut timisoara pe steaua?...ce conteaza ca a batut buzaul pe nu stiu cine?...toate echipele sunt varza...e un campionat al neputintei,arogantei si incompetentei.Nu va mai bateti cu pumnii in piept ca nu aveti motive.In Romania nu se joaca fotbal...e doar o umbra,e o caricatura a sportului rege...vedem pe teren nishte indivizi care alearga dupa o minge insa habar nu au de ce.Oameni buni,incercati sa fitzi realishti cu totzii,indiferent cu cine tzinetzi.Privitzi si nu cercetatzi pentru ca nu aveti ce gasi...poate doar mizerie.Nu datzi solutzii pentru ca ele nu exista de fapt.In Romania s-a dat cu praf "ANTIVALOARE"...incercatzi sa nu-l inhalatzi !
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO STEAUA & BRAVO JIJI (Joi, 8 noiembrie 2007, 11:01)

    elodya [anonim]

    Bravo Steaua & bravo d-le Jiji! Un meci asha cum ne-am ashteptat. E bine. Ne bucura faptul ca UEFA a acordat dreptul stelishtilor de a juca mingea in propriul careu & cu mana. Apreciem jocul tot mai inteligent & tot mai spectaculos al acestei mari Echipe care, sustzinuta de un mare Partid, in frunte cu un mare Om, ... etc. etc. etc.
    LA MAI MARE BAIETZI!
    HAI STEAUA!
    HAI JIJI!
    NE MANDRIM CU VOI!
    Pt. Cruce & Natzie, Inainte!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ciobanul melomaniac (Joi, 8 noiembrie 2007, 11:25)

    marius [anonim]

    "Eu ascult muzica Ligii Campionilor, o sa o mai ascult de doua ori, cu Slavia Praga si Arsenal, dar adversarii mei n-au ascultat-o niciodata." Asta e in Liga pentru muzica!
    Echipa lui joaca in Liga Campionior si el se gandeste la adversarii din campionatul intern care nu au ascultat muzica Ligii niciodata. Sunt convins ca si capitanul Titanicului gandea ceva similar in timp ce cobora cu vaporul in adancurile oceanului: adversarii mei n-au vazut un iceberg asa de aproape niciodata!
    Ah, sunt dinamovist, dar abia astept sa castige CFR CLuj campionatul si Urziceniul sa iasa al doilea!! Sa-si taie cel-fara-de-nume-rostit capul!!!
  • 0 (0 voturi)    
    @ 17 (Joi, 8 noiembrie 2007, 11:36)

    Nicu [anonim]

    Nu sunt stelist, nici cfrist. Dar nu trebuie sa traiti din amintirea de acum 20 ani cand steaua a batut sevilla :) CFR joaca fotbal. Steaua nu. Si "veti" se scrie legat.
  • 0 (0 voturi)    
    CIOBANU' (Joi, 8 noiembrie 2007, 11:45)

    OLAROIU [anonim]

    SA PLECE LACATUS , SA VINA HAGI
  • 0 (0 voturi)    
    @17 (Joi, 8 noiembrie 2007, 14:55)

    furt [anonim]

    pt cultura ta generala nu sunt microbist.Deci nici cu CFR ,nici cu Steaua, Dinamo,Rapid. Cu nimeni . Dar cu Toate cand joaca international. Dar cum spunea 22 sa traiesti pe ideea ca Steaua "A FOST" cea mai buna si a castigat CCE, este de neinteles.Dar daca esti realist, la momentul actual cea mai buna echipa din Romania este CFR. Fara suparare.
    si ma rog, "oboselii echipelor din Bucuresti " , ce inseamna ? Profesionisti sau amatori. Ca in 1986 Steaua era echipa de amatori dar buni.
  • 0 (0 voturi)    
    Iubesc STEAUA! (Joi, 8 noiembrie 2007, 15:45)

    zuzufly [anonim]

    E cea mai stabila echipa! A avut si o cota imensa la infringere!
    1.7!
    Le multzumesc pe aceasta cale ca am banutz de bere si tzigari pt 1 luna!
    Sa dea Domnul sa ii mai tina 1 luna ca imi iau Mertan din 5 jocuri.
  • 0 (0 voturi)    
    steua o echipa de divizia b (Vineri, 9 noiembrie 2007, 0:14)

    pisty [anonim]

    nau ce sa caute liga campionilor mai buni erau CFR Clij :)