Liberalii il sprijina pe Cioroianu

PSD cere demisia ministrului de externe

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 12 noiembrie 2007, 0:00



Partidul Social Democrat va cere demisia ministrului de externe, Adrian Cioroianu, dupa afirmatiile acestuia legate “plasarea in desert a infractorilor”, ne-au declarat surse din cadrul formatiunii, inainte de sedinta de luni a Biroului Permanent a PSD.

Liderul social- democrat, Mircea Geoana, a afirmat luni ca prin ultimele declaratii, ministrul Adrian Cioroianu este "definitiv compromis din punct de vedere politic si s-a descalificat pentru a ocupa o functie importanta in stat".

La randul sau, purtatorul de cuvant al PSD, Cristian Diaconescu, subliniase recent ca ca presedintele Comisiei Europene si secretarul general al Consiliul Europei cer demisia ministrului roman de externe din cauza declaratiei potrivit careia infractorii ar trebui deportati in desert.

"Sunt anumite cuvinte si gesturi care genereaza sensibilitati enorme, indiferent ca se fac profesional sau nu, ele se fac in numele unei institutii care reprezinta un stat membru UE, iar preocuparea e maxima. Cand acea persoana e din Guvern, asocierea responsabilitatii Guvernului e automata", a afirmat vicepresedintele PSD.

Comentand declaratia purtatorului de cuvant al PSD, ministrul de Externe a declarat ca pe masa sa sau a premierului nu exista solicitari de demisie venite din partea oficialilor europeni. "Scripta manent, verba volens, nu pot sa comentez o afirmatie facuta si neasumata de cei care au transmis-o", a afirmat Cioroianu.

Potrivit ministrului de externe, Diaconescu nu este purtatorul de cuvant al cuiva. “Eu cred ca datoria noastra este sa comentam evenimentele pe masura ce ele se produc, nu pe masura ce ele sunt anuntate nu de cei care le spun si de altii care, dintr-un motiv sau altul, vor sa transmita aceste mesaje in tara", a afirmat Cioroianu.

La randul sau, Biroul Politic al PNL, intrunit luni dimineata, a decis sa nu solicite demisia ministrului de externe desi voci din interiorul formatiunii au calificat drept “inadmisibila” declaratia sefului diplomatiei legata de “plasarea intr-un desert a infractorilor”.

Cioroianu a afirmat, la finalul sedintei, ca a primit din partea colegilor unele reprosuri "poate amicale, in sensul ca trebuie intotdeauna sa ne exprimam foarte clar ideile".

Decizia liberalilor a fost luata dupa ce, in cursul diminetii de luni, seful diplomatiei a declarat ca trimiterea celor certati cu legea in desert nu se va intampla prea curand.

"Poate ca trebuia sa fiu mai atent in momentul in care am facut acea afirmatie, dar imi mentin opinia ca nu consulii si diplomatii Romaniei creeaza probleme in afara, ci sunt oameni care sunt certati cu legea.

Sigur ca solutia nu este trimiterea lor in desert, asta e foarte limpede si nici n-o sa se intample prea curand, dar trebuie sa ne punem foarte bine problema celor care pleaca si acolo se asociaza fie unor ocupatii dincolo de limita legii, fie intra in medii care nu-i ajuta absolut deloc", a afirmat Adrian Cioroianu.

Ministrul Cioroianu a afirmat, in urma cu doua saptamani, in cadrul unei dezbateri televizate, ca in timpul vizitei oficiale in Egipt s-a gandit la posibilitatea "de a cumpara un teren in desertul egiptean pentru a trimite persoanele care dauneaza imaginii tarii". Ministrul si-a cerut ulterior scuze public pentru aceste afirmatii, excluzand insa posibilitatea de a demisiona.

Ulterior, premierul Tariceanu a afirmat ca declaratiile sefului diplomatiei referitoare la infractorii romani sunt un moment de greseala, precizand ca era normal ca Adrian Cioroianu sa-si ceara scuze.

Pe de alta parte, Consiliul Naional pentru Combaterea Discriminarii (CNCD) a intocmit, luni, la cererea Romani Criss, un dosar pe numele ministrului de Externe privind afirmatiile sefului diplomatiei conform carora infractorii romani ar trebui deportati in desert.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


78 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    delicventa (Luni, 12 noiembrie 2007, 13:45)

    sile [anonim]

    Desigur Cioroianu a gresit facand acele afirmatii dar totusi o intrebare ramane si anume:
    -Care ar fi calea cea mai buna de a descuraja infractionalitatea pentru ca daca justitia va continua,ca si societatea in ansamblu ei,sa fie tolerante s-ar putea ca din ce in ce mai multi sa considere ca e mai avantajos sa fi delicvent.Oare asta ne dorim?
  • 0 (0 voturi)    
    Tara arde si PSD se piaptana (Luni, 12 noiembrie 2007, 13:52)

    goe [anonim]

    Acum cand se intampla lucruri atat de grave in Italia, politicienii nu sunt in stare sa vada esenta problemei. In loc sa ceara demisia ministrului de interne pentru neimplicarea serviciilor diplomatice romanesti in scandalul din Italia, PSD-ul se leaga de afirmatii facute in presa. De acord, aceste afirmatii sunt xenofobe si pot produce efecte in viitor, dar avem o problema mult mai mare in prezent care produce deja efecte si victime: cea a romanilor din Italia.
    Tara arde si PDS se piaptana.
    Success la (ne)alegeri, PSD!
  • 0 (0 voturi)    
    La pariu ... (Luni, 12 noiembrie 2007, 14:10)

    Edy [anonim]

    ... ca nu se va intampla nimic ?

    Neimtirea lui Tradiceanu & Co. este asa de mare (iar de foamea in gat nu mai zic, deoarece nu vor prinde in veci-vecilor amin o alta guvernare) incat nici nu se sinchisesc de declaratiile pleiboiului de serviciu de la externe.

    Ce poti cere unu ministru a caror singure cuvinte in intanlirea cu Condolitza au fost "Yes, Yes, ofcourse, yes" ?
  • 0 (0 voturi)    
    diplomatie (Luni, 12 noiembrie 2007, 14:11)

    ion ion [anonim]

    salve.consider ca afirmatiile facuta au fost facute pe fondul unui stress deosebit si a unei neatentii.si-a cerut scuze,, dar trebuie sa tina cont ca este totusi ministru de externe si actiuniile si afirmatile sale pot afecta imaginea institutiei si a Romanioei !
  • 0 (0 voturi)    
    imagine? (Luni, 12 noiembrie 2007, 14:21)

    Eugen [anonim]

    Care imagine? :)
  • 0 (0 voturi)    
    Cioara Desertului (Luni, 12 noiembrie 2007, 14:29)

    ionel [anonim]

    PSD a punctat bine si are dreptate. Ce asteapta PNL ? Sa il roage presedintele SUA sau Sfantu' petre sa-l schimbe pe da'in'gropi ?
  • 0 (0 voturi)    
    POT SA INTREB CEVA? (Luni, 12 noiembrie 2007, 14:37)

    Alex [anonim]

    A avut dreptate Basescu cand nu a vrut sa il numeasca ministru de externe pe motivul ca e incapabil?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu exista onoare in guvernul Motocicleanu (Luni, 12 noiembrie 2007, 14:48)

    tetelu [anonim]

    Un om de onoare si-ar fi dat demisia imediat, fara sa i se ceara acest lucru. Dar onoarea nu e printre punctele forte ale guvernului Moliceanu...

    Ce e foarte surprinzator e ca nici la bere cu baietii nu auzi asa o afirmatie.. Sau ma rog, cu baietii cu care merrg eu la bere.

    Dar sa fii ministru si sa spui asa o gogomanie? Repet, nici la bere nu ar fi trebuit sa o spuna.. Dar la bere cred ca are o solutie si pentru unguri, evrei, negri, arabi, si .. am uitat pe cineva?
  • 0 (0 voturi)    
    psd cere demisia ministrului de externe (Luni, 12 noiembrie 2007, 15:10)

    esmeralda [anonim]

    domnul CIOROIANU este mult prea blind 'violatorii si criminalii trebuie impuscati'nu deportati.Cu ce au gresit bietii egipteni sa se pricopseasca cu gunoaiele noastre?Prea mult tam- tam pentru nimic.Mai bine s-ar lua masuri drastice impotriva acestor nenorociti decit sa se bata apa in piua degeaba.
  • 0 (0 voturi)    
    FOARTE BINE - ALEX @7 (Luni, 12 noiembrie 2007, 15:13)

    Dica [anonim]

    Cel mai scurt si cel mai tare comentariu!

    Felicitari!

    7. POT SA INTREB CEVA?
    Alex (12 nov 2007 14:37)

    [b]A avut dreptate Basescu cand nu a vrut sa il numeasca ministru de externe pe motivul ca e incapabil?[/b]
  • 0 (0 voturi)    
    Cioroianu (Luni, 12 noiembrie 2007, 15:37)

    SAM [anonim]

    Liberalii nu-l vor demite pe Cioroianu, tocmai pentru a nu da satisfactie lui Basescu
  • 0 (0 voturi)    
    Despre PSD si PNL (Luni, 12 noiembrie 2007, 15:49)

    popas [anonim]

    Liberalii nu il vor demite pe cioroianu pentru a nu strica imaginea PNL (daca mai este ceva de stricat).
    Moliceanu isi imagineaza ca daca va pastra formula guvernamentala intacta pana la alegerile europene, va primi cateva voturi in plus...

    Inca o dovada ca PeNaListilor nu le pasa de tara, ci de interesele lor.

    Iar PSD-istii vorbesc sa se afle in treaba... Sa nu uite ca inca il tin pe tatuca iliescu la mare loc de cinste, acest fost conducator de tara care a declansat mineriadele blamate de toata lumea democrata.
    Atata timp cat un om fara onoare este presedinte de onoare al unui mare partid din Romania, acest partid nu are moralitatea de a cere demisia unui ministru, care datorita infantilismului diplomatic care il caracterizeaza.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru unii muma si pentru altii ciuma (Luni, 12 noiembrie 2007, 16:17)

    Iri [anonim]

    Domnul Tariceanu a devenit conciliant.
    Sa ne intoarcem in timp, cand acelasi domn Tariceanu l-a demis pe fostul ministru de externe Mihai Razvan Ungureanu pentru ceva mult mai putin grav. Si sa nu uitam ca au fost voci care il sfatuiau pe premioer sa nu-l demita pe Ungureanu, care era bine primit in exterior! Acum, voci din exterior spun ca ar trebui ca ministrul Cioroianu sa-si dea demisia iar domnul Tariceanu zice ca nu e nevoie!!!
    Interesanta politica primului ministru roman..........
    Sa ne amintim ca si pe Stolojan si Flutur i-a demis pentru ca au indraznit sa nu fie de acord cu el iar dl.Campeanu, intr-un interviu dat la BBC spune ca premierul Tariceanu este un liberal foarte bun, cu care poti sa ai dialog si care accepta si critici!
    Interesanta politica liberala.......
  • 0 (0 voturi)    
    Base Cel Competent (Luni, 12 noiembrie 2007, 16:25)

    Vlad [anonim]

    Poate cineva sa dea exemplu de rezultate concrete ale lui basescu de cand e la putere? Mai ales in politica externa? Sa ne amintim de cum ne-a umilit Iuscenko chiar la noi acasa?
  • 0 (0 voturi)    
    pt 14, Vlad (Luni, 12 noiembrie 2007, 16:46)

    Terente [anonim]

    Buna dimineatza. De fapt nu visezi, doar aberezi.
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine... (Luni, 12 noiembrie 2007, 17:20)

    ALIN [anonim]

    Foarte bine fac cei de la PSD...a facut niste greseli neadmisibile pentru un ministru...ar trebuii sa-si prezinte demisia in cel mai scurt timp deoarece nu se stie niciodata ce ar mai putea spune ...
  • 0 (0 voturi)    
    Sincer (Luni, 12 noiembrie 2007, 18:14)

    Mistocea [anonim]

    Omu a fost sincer ,ce vreti...si are dreptate!
  • 0 (0 voturi)    
    Trezire (Luni, 12 noiembrie 2007, 18:23)

    Radu II [anonim]

    Nu este nevoie sa-l inculpam pe domnul traian basescu si nici pe domnul Tariceanu. Disputa dintre domniile lor nu este constructiva pentru Romania.
    Ce este grav ? . este grav ca domnul Cioroianu a facut o gafa ce nu mai este nationala, este grav ca domnia -sa nu mai are credibilitate externa, este grav ca daca acesta nu-si da demisia cu demnitate sau nu este demis , impotriva romaniei, pe termen lung vor apare consecinte.
    Pacatul este cu atit mai mare cu cit persista in gafe, explicatiile date in TV , sunt de amator si nu de diplomat. Domnul Cioroianu poate are calitati inestimabile si poate este un profesor de exceptie ,dar, ca Diplomat este de KKT.
    Cine a pomenit ca un ministru de externe sa pupe un tigan penalsi sa-l secondeze. Unde este sobrietatea?
    Pacat ca diplomatia romaneasca se prabuseste in fata intregii lumi. Nu este profesionist , iute, nu i-a masuri rapide , nu se implica direct, si cu siguranta este sabotat si din interior de subalterni , este perceput ca slab , neinitiat in ale diplomatiei....
    Ce-l mai rau este ca presedintele il ignora cind pleaca afara , ca europenii vad si isi dau coate la prostia romaneasca .
    Ajungem sa ne facem de calafat sa ne demonstram prostia si caracterul . Daca nu ne trezim Romania va ajunge izolata, daca nu ne trezim din betia orgoliului(guvernantii) ajungem sa ne intoarca spatele Europa si organismele internationale.
  • 0 (0 voturi)    
    inadmisibil (Luni, 12 noiembrie 2007, 18:29)

    anton [anonim]

    E inadmisibil. Chiar si in Egipt, ministrul de externe ar fi plecat de mult. Au trecut o gramada de zile de la declaratiile initiale care au fost insotite astazi de alta gafa, pe aceeasi tema. Dar nu Cioroianu e de vina. Tariceanu ,cel ce se agata de putere de cativa ani si , in spatele lui Conu Paturiciu, cel care coordoneaza PNL. Un partid care se indreapta spre Tartar.
    Serve you right!
    Dobitocilor, sa ne mai miram de ce fac conationalii nostri in Italia? De trebuie sa folosesc eu formula "dobitocilor"? O sa inebunim cu totii. E inadmisibil ce se intampla, opriti dezastrul acesta cumplit! Sunt oameni pe chat-ul asta care il felicita pe Cioroianu. Ei nu ma reprezinta, sa plece in Egipt!
  • 0 (0 voturi)    
    tot eu (Luni, 12 noiembrie 2007, 18:43)

    anton [anonim]

    Am gresit dar eu nu sunt ministru de extrene. Pot sa-mi permit sa-mi s\cer scuze. Sunt asa de suparat ca as pleca chiar maine in desertul Egiptului. Cine mai vine in batalion cu mine?
  • 0 (0 voturi)    
    Ietrare (Luni, 12 noiembrie 2007, 19:16)

    Cio -RO -ianul [anonim]

    Popor Roman , eu CIO-ro imi cer iertare tiganilor, evreilor, bozgorilor, ..... Eu consider ca am gresit rau de tot. Pacat de scoala mea, de politica pe care o practic, pacat ca eu gindecsc cu curu si vorbesc cu gura.
    Osinda mi-o stabilesc singur.
    Plec dragi romani, adio diplomatie, adio marie - ma-ntorc la tine scoala sa mai invat ceva ... ce scula mea!
    Regret romani ca nu am ajuns macar si eu ca marii diplomati romani, oricum numele meu va ramine gravat in MAE.
    Regret romani ca va parasesc eu baiat frumos , destept, cu doctorat , cu plimbari afara . Ce daca nu am invatat nimic si m-am dat in stamba. Eu am ce-i sapte ani ani in partid , dar nu prea i-am facut pe cei de acasa.
    Oricum acum sunt in topul celor care au ceva cu deportarile
    Musolini, Hitler, Stalin ....
    Reactia mea umana , nu am cumpatat desertul dar am s-o rezolv
  • 0 (0 voturi)    
    Nu jigniti infractorii ! (Luni, 12 noiembrie 2007, 20:55)

    Sato [anonim]

    Si eu cred ca Cioroianu este incompetent si ca a facut o mica gafa,fiind in postura de ministru de externe,dar sa fim seriosi- nu asta e cea mai mare gafa facuta de el. Pana la urma cum e treaba?! "Trebuie sa ne ferim de-a jigni onoarea infractorilor ?!!! "
  • 0 (0 voturi)    
    politica externa a psd (Marţi, 13 noiembrie 2007, 12:29)

    popescu ion [anonim]

    din pacate politica psd in exterior este slaba.aveam pretentii de la nastase, geoana , diaconescu,cred ca si-au pierdut din antrenament.un curs de reciclare a cadrelor la bruxelles nu ar strica !