Un roman e in stare grava dupa ce a fost agresat la Roma

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 12 noiembrie 2007, 0:00



Un imigrant roman se afla in stare grava la un spital din Roma dupa ce a fost agresat, in cursul noptii de duminica spre luni, pe o strada din capitala italiana de persoane care nu au fost, deocamdata, identificate, relateaza agentia Adnkronos.

Surse oficiale sustin ca romanul a fost agresat cu arme albe pe strada Monte delle Capre din Roma, fiind transportat in stare de inconstienta la Spitalul San Camillo.

Politia ii cauta pe agresori, care au reusit sa dispara.

Incidentul survine la doar o zi dupa ce un alt cetatean roman a fost descoperit impuscat in stomac in apropiere de Napoli.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


96 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    romanii noii evrei ai europei, italia noua germanie nazista!!! (Luni, 12 noiembrie 2007, 13:12)

    io [anonim]

    de cati romani e nevoie sa fie agresati/ucisi pentru ca oficialitatile romane sa binevoiasca sa-si miste bucile si sa reactioneze?
    este clar ce au inceput sa faca italienii...
    pentru voi cand incepe sa se vada mai bine???!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    trebuie reunirea consiliului europei! URGENT!!! (Luni, 12 noiembrie 2007, 13:24)

    voce [anonim]

    este evident ca italia are nevoie de un dus rece precum si politia italiana care a primit indicatii sa fie intelegatoare cu cetatenii de bine care bat si omoara romanii sau tot ce vorbeste in limba romana!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Expulzati toti macaronarii din Romania! (Luni, 12 noiembrie 2007, 13:35)

    Vasile [anonim]

    Expulzati toti macaronarii din Romania! Chemati-l pe Ambasadorul Italiei la ordine, aruncati cu oua in ambasada! Hai sa fim si noi extremisti :)
  • 0 (0 voturi)    
    jale (Luni, 12 noiembrie 2007, 13:55)

    burebista [anonim]

    stiti care e ironia sortii? ca desi se intampla toate aceste orori, nu se va face nimic. nu se poate, nici nu se vrea. vor realiza din ce in ce mai mult romani ca am ajuns pur si simplu lacheii europei. piata de desfacere, sursa de mana de lucru ieftina... vom pleca mereu obedienti capul. pacat, multi dinte inaintasii nostri se rasucesc in pamant.

    ne auzim peste cativa ani, vedem daca am avut dreptate...
  • 0 (0 voturi)    
    vor repeta refrenul (Luni, 12 noiembrie 2007, 13:56)

    adrian [anonim]

    italienii vor spune ca a fost injunghiat de alti romani deoarece nu s-au inteles la impartirea prazii.... QED
  • 0 (0 voturi)    
    Greva sexuala (Luni, 12 noiembrie 2007, 13:59)

    Gian Luca Pulaki [anonim]

    propun ca toate romancele ce au parteneri italieni sa intre in greva sexuala! poate asa o sa se astampare extrema dreapta , cand se vor intoarce la uscaciunile si uratele lor!
  • 0 (0 voturi)    
    arenele romane cu gladiatori romani (Luni, 12 noiembrie 2007, 14:04)

    toto [anonim]

    primarul romei are o minte diabolica!
    ce s-a gandit el ca sa castige olitic:
    ia hai sa le dau italienilor circ ca pe vremea lu' traian
    arunca-i in arena pe sclavii romani pe post de gladiatori
    sa se distreze plebea cu ei!
    din cand in cand mai cade cate unul in arena in aclamatiile entuziaste ale electoratului italian!!!
    uraaaa, uraaaa mai aruncati un romanas in gura leilor!!
  • 0 (0 voturi)    
    egalitate = utopie (Luni, 12 noiembrie 2007, 14:05)

    vio [anonim]

    ministrul roman de externe = 0 , pe cine platim noi sa ne reprezinte si sa ne apere ?????????sau se vor trezi doar cand o ruda de-a lor va fi atacata prin tari straine ?
    pentru guvernul italiei RUSINE ! mi-e sila de politica lor fascista !
    iar noi romanii ar cam trebui sa iesim in strada sa protestam impotriva discriminarii la care care suntem supusi .
  • 0 (0 voturi)    
    boicot (Luni, 12 noiembrie 2007, 14:17)

    romanu' [anonim]

    Ar trebui sa boicotam produsele italienesti, cel putin asta putem sa facem noi ca oameni de rand. In rest, de conducatori....numai de bine, ne vor umple de respect si dat din gura.
  • 0 (0 voturi)    
    Dreptate, dar.......... (Luni, 12 noiembrie 2007, 14:25)

    Marco [anonim]

    Eu sunt unu dintre italieni care a ales Romania ca tara de locuit si muncit. Sunt foarte mandru sa fiu aici dar n-am uitat niciodata ca sunt oaspet in tara voastra. Am citit tot genul de comentari si sunt de acord cu voi in legatura cu ce sa intempla in Italia. Nu sunt deacord cand spuneti ca suntem o tara de fascisti pt ca parlamentul italian de mult nu mai reprezenta ce vrea poporul italian si eu cu siguranta nu sunt deacord cu decisile lor. Acum fiecare cu opinile lui dar ceva trebuie spus: ITALIANI NU STIE NIMIC DESPRE ROMANIA ADEVERATA DAR NICI NU EXISTE UN EFORT DIN PARTE GOVERNUL ROMANIEI PT A PROMOVA CULTURA ROMANA LA NOI. Mi-e rusine ca italian sa spun ca nu se face diferenta intre romani si tigani. Nu cred ca violenta a fost vreodata o solutie. Nu ar strica sa trimitem la munca adeverata politicieni in ambele taberei impreuna cu ziaristi care cauta un scoop la orice pret (in particular in Italia).
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt de acord cu boicotul (Luni, 12 noiembrie 2007, 14:34)

    Vick [anonim]

    Ai dreptate frate cu boicotul produselor italienesti. Asa se face si in alte tari in Europa. De exemplu in cehia un ceh niciodata NU va cumpara un vin romanesc care este de 10 ori mai bun decit cel cehesc care este un otet, iar vinul nostru este chiar mai ieftin decit cel al lor. Dar stiti ce spun ei? Cumparind produse cehesti, banii ramin in cehia si asa se ajuta intre ei.
    Aceeasi situatie o gasim si in restul Europei. Numai in Romania, romanul cumpara tot rahatul strain, avind mentalitatea ca e bun si dulce, pt ca este rahat strain.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo Marco (Luni, 12 noiembrie 2007, 14:37)

    resp [anonim]

    trebuie apreciat ca te aventurezi sa te exprimi aici si ca ai argumente rezonabile
  • 0 (0 voturi)    
    au uitat (Luni, 12 noiembrie 2007, 14:46)

    puiuu [anonim]

    in ani 75 italieni mungeau in RFG la constructi de autostrazi si ca colectat gunoiul .acum au uitat ca au fost si ei la munca in alta parte sa cistige mai bine
  • 0 (0 voturi)    
    de acord cu boicotul (Luni, 12 noiembrie 2007, 14:48)

    Ady [anonim]

    Nu mai mancati in pizzeriile si restaurantele cu care au impanzit Romania! Sau dati-le teapa la plecare. Sa plece microbii astia inapoi in Italia ca o pizzerie e vax ca afacere/investitie pt statul roman, poate sa-si deschida si bunica una.
  • 0 (0 voturi)    
    italieni in Romanica (Luni, 12 noiembrie 2007, 15:16)

    Dan [anonim]

    ii gasiti la Hotel Horoscop, la Unirii. vin la fetite
  • 0 (0 voturi)    
    Respect (Luni, 12 noiembrie 2007, 15:19)

    Iuly [anonim]

    Daca avem pretentia ca ceilalti sa ne respecte, cred ca acelas lucru trebuie sa-l facem si noi. Suntem oameni si primul impuls este sa ne razbunam, dar nu asa se rezolva problemele. Peste tot in lume, exista oameni buni si oameni rau intentionati, indiferent de nationalitate. Ar trebui sa incercam sa fim un pic mai diplomati si sa gasim alte solutii pentru rezolvarea problemelor aparute.
  • 0 (0 voturi)    
    SA-I BOICOTAM APRIG ! (Luni, 12 noiembrie 2007, 15:20)

    the [anonim]

    a dreaku sa fiti daca mai mancati macaroane !
    daca mai beti chianti !
    daca mai mancati gelati !
    daca mai punezi parmezan pe mamaliga voastra cea de toate zilele !
    daca va mai imbracati in azzaro si va mai incaltzatzi in gucci !
    daca va mai dati in fiat ... ca de ferrari n-aveti bani, parlitzilor !
    pace, salute !
  • 0 (0 voturi)    
    boicot imediat (Luni, 12 noiembrie 2007, 15:23)

    adrian [anonim]

    de acord cu boicotul, ignoranti sunt peste tot, insa de la ignoranta pana la atac in haita asupra unei persoane doar pentru faptul ca este roman e o mare diferenta, iar diferenta si mai mare este intre faptele de genul asta si tratamentul excelent de care se bucura italienii in Romania
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Ady microbistul (Luni, 12 noiembrie 2007, 15:54)

    the [anonim]

    ai dreptate, neamule * !
    niste microbi, italienii astia !
    chiar vazusem zilele trecute Dictatorul lui Chaplin.
    Acolo, Italia e poreclita Bacteria !
    precis ai urme de genialitate dictatoriala pe creier !

    */ (prost)
  • 0 (0 voturi)    
    Roma (Luni, 12 noiembrie 2007, 16:27)

    eu [anonim]

    Am venit din Roma duminica dupa o scurta excursie de 3 zile cu niste amici. Nu cred ca e cazul sa va spun ca ne-a fost frica sa mergem acolo (ca turisti) si ca la intrebarea localinicilor: "de unde sunteti" raspundeam cu greu (si rar) "din Romania". Am vazut pe strazile Romei persoane 'colorate' ce ii intalneai la toate obiectivele turistice tragand de tine sa cumperi prostii si care NU erau de nationalitate romana (nu tiganii din RO) ci din alte tari ... si de care nu auzim nimic la TV. Am vazut la stiri crime si alte nenorociri provocate de italieni care nu sunt mediatizate; am vorbit cu italieni care ne ziceau sa stam linistiti si care nu aveau nicio problema cu faptul ca suntem Romania. Problemele sunt undeva la periferia oraselor, acolo unde chiar am vazut tigani si unde ne era frica sa mergem. Realitatea in Roma, asa cum am observat noi, este alta decat ce apare la TV.
    Italienii au gresit pentru ca nu au luat masuri de la bun inceput... poate le-a fost putin lene sa munceasca atunci cand a trebuit. Iar noi gresim pentru ca nu stim sa luam atitudine.
  • 0 (0 voturi)    
    Adica cum.... (Luni, 12 noiembrie 2007, 18:31)

    Gabi [anonim]

    Sa cumpar lenjerie Tricodava in loc de Pompeea si poseta de la Vidra Orastie in loc de Prada sau Gucci?!
    Sa cumpar parfum de la Farmec in loc de Laura Biagiotti?!
    Sa cumpar frigider Arctic in loc de DeLonghi?!
    Sa merg la mici si bere la terasa "La Jegosu' " in loc sa merg la o pizzerie italiana?!
    Cred ca v-a prostit foamea de tot!
  • 0 (0 voturi)    
    Lui Vick@11 (Luni, 12 noiembrie 2007, 18:31)

    ALex [anonim]

    Eu lucrez in Karlovo namesti, la Praga. La o statie de 9 mai sus de Karlovo namesti este TESCO Narodni trida. Coboara scarile si ajungi in magazinul alimentar Albert. Cum intri pe dreapra este raionul de vinuri. Cauta atent si vei vedea Prahova Valley. Si sa nu imi spui mie ca cehii nu beau vin romanesc.

    Ce-i drept insa, nici eu aici nu cumpar vin romanesc - berea ceheasca e cea mai buna. Mej se pekne. ALex
  • 0 (0 voturi)    
    Rezultatul politicilor antirom ale lui Ilici,Tapu si basescu.. (Marţi, 13 noiembrie 2007, 0:05)

    Bogdan_M [anonim]

    Asta este realitatea romanilor, treziti-va!
    Spre deosebire de noi Italienii isi vand produsele si in Rusia si in Africa si in Congo,peste tot, asa ca degeaba boicotati!

    Din moment ce nu avem nici o forta cum te poti opune unei tari care are PIB de 10 ori mai mare decat al nostru ca Italia?

    Raspuns Nu poti!

    Iata viitorul si apoi veti vedea solutiile propuse

    Viitorul pt Romania in ritmul actual!

    Posibil atac al Iranului de pe terit. Rom si Turciei ceea ce ar putea genera o conflagr mondiala(o posibilitate)

    Sa presupunem ca nu va avea loc nici un razb>

    Politica stralucitilor "democrati" de fapt kgb autentici a fost o asa numita economie bazata pe servicii si spre care mergem
    (in prapastie logic)
    Ce inseamna?
    Inseamna ca nu producem nimic si de fapt intermediem deci cumparam de la nemti italieni si il vindem mai scump la romani deci specula.

    Preturile ap si terenurilor vor creste artificial astf vom ajunge
    sa ne impov intreaga \viata cu credite si pe copii nostri.
    Deci ne intoarcem la sclavagism..

    Salariile vor fi in cont f mici pt maj populatiei.Logic cand nu produci si doar faci specula doar o mica parte se va bucura de profit(ca procent).

    Pop pana in 2020-2030 va ajunge la 16 milioane iar in 2050
    tiganii vor fi majoritari..
    De ce pt ca nu ai unde sa lucrezi si ce faci emigrezi si depopulezi masiv tara..
    Cine raman?Pensionarii,profesorii,elevii?
    Deci sunt salarii de platiti din 0 productivitate.

    Rolul statului in mod normal-

    Asigurarea ca industria si productia vitala sa fie la indemana statului si sa beneficieze direct in fav populatie.
    Ce mai avem noi?
    Nimic.Am dat pe nimic fabrici,petrol,distributii altor state!

    Deci am creat un stat in stat!
    Daca economic nu mai controlezi tara atunci intrebarea e mai controleaza romanii Romania?

    Aha mergem spre globalizare.Dar noi pe cine globalizam?
    Sau nu cumva doar suntem globalizati?
    Priviti balantele comerciale ale Rom si veti vedea ca mergem
    pe deficit cu maj part
  • 0 (0 voturi)    
    Continuare (Marţi, 13 noiembrie 2007, 0:22)

    Bogdan_M [anonim]

    Deci nu beneficiem de pe urma partenerilor nostri!
    Relatii comerciale care sa ne aduca si profit ne-au fost interzise ori au fost acaparate de ceilalti.
    Unde e piata africana,araba,chineza ce credeti nu sunt si bani acolo?

    Ori e corect ca doar poporul american de pilda sa beneficieze de globalizare?
    Pe spatele coloniilor ca si Romania americanii sa plateasca la curent 10 $ in timp ce isi alimenteaza 2 masini si o casa cu de toate iar noi sa platim 50$.

    Ce insemna URSS-ul?
    Dominanta unei singuri puteri si asimilarea tarilor subjugate
    incet-incet.
    Adica...
    tari ca romania,ungaria trebuiau sa asigure pop rus un trai ultraridicat iar acestia din urma,colonizatii sa indure un trai mizer..
    Oare nu se intampla la fel dar e sub alta forma adica s-a schimbat doar actorul?
    De ce poporul roman sa nu aiba o pop de 100 milioane in loc sa stinga incet incet in urma represiunii mentale si materiale de zi cu zi?
    Ce ne-a adus UE ce ne-a adus Nato?
    Am distrus tara am pregatit terenul strainilor ca noi sa devenim sclavii altora.
    Iar cei care se opun globalizarii si merg in cont pe ideea de natiune sunt xenofobi si antisemeti!

    Solutii


    Guvernare nationalista

    Reeducarea pop tiganesti si repatrierea apatrizilor in India

    Repunerea controlului statului asupra ind strategice pt a putea asigura intr-adevar o crestere ec care sa se intrevada
    in nivelul de trai al romanilor

    Renegocierea tratatului de aderare si ruperea lui in cazul in care Romania este tratat ca un stat bananier prin interdictiile puse

    Reindreptarea spre pietele africane,asiatice si sud-americane deci spre tarile in curs de dezv.
    Credeti-ma ca asa au facut si germanii

    Negarea oricarui tratat care impune modific granitelor de la 1939 si negarea statalitatii noilor enclave aparute

    Masuri imediate pt romanii dezradacinati Din Bulgaria,Ucraina,Rusia,Serbia si Ungaria!

    refacerea armatei prin industria romaneasca de aparare.
    Ved submarinele chinezesti!
    Unii se indoiau de arm lor
  • 0 (0 voturi)    
    pt burebista (Marţi, 13 noiembrie 2007, 14:43)

    lucian [anonim]

    cam tarziu ti-ai dat seama ce sunt romanii din italia... sclavi moderni
    ca peste tot... f putini sunt cei care lucreaza pt ce s-au pregatit...marea majoritate a femeilor spala la fund italieni sdau si mai rau sunt jucariile lor sexuale...