Un nor de fum deasupra Londrei si englezii intra in panica

de C. Marin     HotNews.ro
Luni, 12 noiembrie 2007, 0:00


AP PHOTO

Un nor imens de fum negru a aparut deasupra Londrei, intr-o zona industriala din cartierul Stratford, in marginea estica a capitalei Marii Britanii. Scotland Yard-ul a anuntat ca este exclus un atentat terorist, un purtator de cuvint al institutiei declarand ca fumul a aparut in urma unui incendiu.

Serviciul de ambulanta din Londra anunta ca incidentul, care a izbucnit in jurul orei locale 12:15 (14:15, ora Romaniei), nu s-a soldat cu victime. Din cauza fumului dens, linia de cale ferata North London a fost inchisa intre garile Dalston si Stratford.

Magda Barascu, corespondent HotNews.ro in Londra, transmite ca "Politistii au declarat ca nu s-a auzit nici o explozie. Se presupune deocamdata ca este un incident izolat, nu un atac terorist. Cladirea care a luat foc este in interiorul santierul stadionului olimpic, construit pentru a gazdui Jocurile Olimpice din 2012".

Biroul de presa al Regiei Londoneze de Transport, citat de BBC News, a anuntat ca fostul garaj urma sa fie demolat in urmatoarele cateva luni. Cladirea se afla pe locul in care urmeaza sa fie construit satul olimpic.

Reuters anunta ca lira sterlina a inregistrat o scadere fata de dolar imediat dupa ce stirea a fost preluata de televiziuni si agentiile de presa. Astfel, la 12.30 (ora Londrei), o lira sterlina era cotata la 2.0674 dolari, dar imediat ce politia a dezmintit ipoteza unui atac terorist, lira a inceput sa creasca fata de dolar.

Circa 15 autospeciale si 75 de pompieri s-au deplasat la fata locului. Coloana de fum a fost vizibila de la peste 50 de kilometri.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


158 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    era o terasa de bloc cu smoala (Luni, 12 noiembrie 2007, 15:04)

    gigi [anonim]

    Si la noi in Bucuresti vezi mereu d'astea, ba ca ard 50 de cauciucuri ba ca se pune smoala pe bloc etc. Mare chestie un firicel de fum de s-a speriat lira sterlina, ce naiba au patit astia?
  • 0 (0 voturi)    
    Cand te arzi cu ciorba (Luni, 12 noiembrie 2007, 15:26)

    Geo [anonim]

    Altfel ai judeca daca ti-ar exploda si tie 6 garnituri de metrou si un autobuz; faptul ca noi am fost norocosi si nu ni s-a intamplat inca nimic de genul asta nu inseamna ca la ei nu e inca vie memoria atentatelor.
  • 0 (0 voturi)    
    cat de terminati (Luni, 12 noiembrie 2007, 15:42)

    d [anonim]

    ce varza sunt daca cotatia sta intr-un fir de fum.. cat de bine orientate sunt pietele financiare... parca suntem in pragul unui iminent dezastru, asa se comporta astia.. f f dezorientati..

    probabil ne lipsea un razboi sau asa ceva, o sa zica unii mai de rea credinta.
  • 0 (0 voturi)    
    speculatie (Luni, 12 noiembrie 2007, 16:10)

    OC [anonim]

    Se chema speculatie si media. La fel se intampla si cu petrolul. De cate ori trage careva un fas, media face din el razboi si niste speculanti se folosesc de situatia creata. Sunt sigur cativa vor bea sampanie azi.
  • 0 (0 voturi)    
    paza buna trece primejdia rea (Luni, 12 noiembrie 2007, 16:10)

    alex [anonim]

    Noi suntem mistocari, si dupa aia ne plangem de mila cand mai sare cate un camion in aer (Mihailesti...va spune ceva?)..de destepti ce suntem noi si de varza ce sunt altii...
  • 0 (0 voturi)    
    Iar din tantar, armasar (Luni, 12 noiembrie 2007, 17:20)

    roxy [anonim]

    Uite ca fix la ora aia eram pe strada, la mult mai putin de 50km de locul cu pricina si nu am vazut nimic...
  • 0 (0 voturi)    
    Lira sterlina (Luni, 12 noiembrie 2007, 17:21)

    x [anonim]

    Declinul lirei sterline fata de dolar a inceput de Joi/Vineri, si nu este un declin ci o corectie normala deoarece lira fata de dolar este in zona de oversold
  • 0 (0 voturi)    
    sarantocii (Luni, 12 noiembrie 2007, 17:32)

    bin laden [anonim]

    Niste amarati... Sa vezi la bosimanii din Namibia! Abia aia-s tari. Poa' sa arda acolo un milion de ha de boscheti, ca nu scade nici drequ!
  • 0 (0 voturi)    
    Regina maninca fasole... (Luni, 12 noiembrie 2007, 21:58)

    sadwank [anonim]

    ...si trage un pirtz!! Lira se prabuseste ca nebuna, mica si ingrozita.