Sondaj CURS, la comanda CNA:

Gabriela Vranceanu Firea, Robert Turcescu - cel mai cunoscut, respectiv performant moderator politic

de     HotNews.ro
Luni, 12 noiembrie 2007, 0:00


sursa foto: site-urile TV

Gabriela Vranceanu Firea si Robert Turcescu (foto site-urile Antena 3 si Realitatea TV) obtin scorul maxim de notorietate, respectiv de performanta intr-un clasament cu privire la moderatorii TV de talk-show-uri politice, potrivit ultimului sondaj CURS, realizat la comanda CNA.

[c:1:s]In clasamenul notorietatii, Vranceanu Firea este urmata de Marius Tuca, la diferenta de un punct si, tot la un punct diferenta, de Dan Diaconescu. In clasamentul performantei apar, pe primele trei locuri: Turcescu, Vranceanu Firea si Tuca.

Scor de notorietate, primele 10 pozitii

Sondajul "Influenta media asupra comportamentului electoral" a fost realizat de CURS la cererea CNA, pentru perioada septembrie - octombrie 2007.
  • Gabriela Vranceanu Firea (Antena 3) 75%
  • Marius Tuca (Antena 1) 74%
  • Dan Diaconescu (OTV) 73%
  • Ion Cristoiu (Antena 3) 71%
  • Robert Turcescu (Realitatea TV) 67%
  • Andrei Gheorghe (Realitatea TV) 66%
  • Mihai Tatulici (Realitatea TV) 65%
  • Radu Moraru (B1 TV) 55%
  • Mihai Codreanu (Pro TV) 51%
  • Horia Alexandrescu (OTV) 51%

    Scor de performanta, primele 10 pozitii

    [c:2:d]
  • Robert Turcescu (Realitatea TV) 73%
  • Gabriela Vranceanu Firea (Antena 3) 71%
  • Marius Tuca (Antena 1) 69%
  • Radu Moraru (B1 TV) 68%
  • Mihai Tatulici (Realitatea TV) 57%
  • Dan Diaconescu (OTV) 56%
  • Razvan Dumitrescu (Realitatea TV) 54%
  • Melania Medeleanu (Realitatea TV) 54%
  • Ion Cristoiu (Antena 3) 54%
  • Mihai Codreanu (Pro TV) 53%.

    Concluziile sondajului
    In general, emisiunile politice transmise de televiziuni tind sa fie percepute ca fiind putin obiective: 45% din popula?ie spun ca acestea sunt „putin obiective” (34% „putin obiective” si 11% „deloc obiective”).

  • vezi grafic „In general cat de obiective vi se par programele politice de televiziune?”, pagina 40

    Programele de stiri cele mai preferate de popula?ie pentru a urmari stirile politice sunt: stirile PROTV(25%), Oservator Antena 1 (22%), Jurnalul TVR1 (16%), stirile Realitatea TV (13%), Stirile Antena 3 (7%) si Adevarate stiri OTV (5%).

    Intre stirile PROTV si Observator Antena1 continua sa existe o competitie stransa in ceea ce priveste dobandirea primului loc in preferintele popula?iei din punct de vedere al stirilor politice,
    in timp ce multe alte canale de televiziune, mai vechi sau mai noi, nu conteaza practic in aceasta lupta.

    Stirile raman sursa principala pentru informatia politica. Aproximativ 80% dintre cei chestionati isi iau informatia politica de la televizor (in special cei care privesc foarte mult, peste trei ore).

    Doar 5% utilizeaza ziarele sau radioul pentru a se informa cu privire la stirile politice.

    In topul preferintelor ca sursa de informatie politica domina Pro TV, televiziune urmata, la diferenta mica, de Antena 1.

  • Detalii in paginile 92 -97 in sondajul CURS, pentru CNA
  • Vezi sondajul CURS integral






  • Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


    402 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      sunt sigur (Luni, 12 noiembrie 2007, 16:30)

      Madalin [anonim]

      sunt sigur ca asa este....mai ales ca la turcescu asta nu se mai uita nici rudele lui ...hai ca pute a vrajeala clasamentul asta ...mai era cum mai era dar fara turcescu
    • 0 (0 voturi)    
      Tuciuriu&Stirea (Luni, 12 noiembrie 2007, 18:31)

      Horia [anonim]

      Clasament trist pentru un public la fel de trist !!! Oricand Vantu sau Felix pot gasii ceva mult mai bun si chiar mai ieftini decat cele doua mari fantose ale mass-comediei de casa !!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Turcescu (Luni, 12 noiembrie 2007, 18:37)

      Alex [anonim]

      mi se pare corect clasamentul de preformanta in ceea ce-l priveste pe Turcescu.
    • 0 (0 voturi)    
      facatura (Luni, 12 noiembrie 2007, 18:59)

      baldabac [anonim]

      Chiar nu se mai uita nimeni la turcescu, un individ umflat cu pompa si cu doua bile. de/asta nu imi dau seama cum au putut romanii sa se exprime vizavi de performanta lui, daca nu se uita la emisiunea lui. cred ca au bifat si ei acolo numele lui, ca sa se dea rotunzi si inteligenti.
    • 0 (0 voturi)    
      turcescu (Luni, 12 noiembrie 2007, 19:02)

      ion [anonim]

      Eu cred in Turcescu, este inteligent, foarte bine documentat pe subictele in discutie si chiar imi place sa-i urmaresc emisiunile.
    • 0 (0 voturi)    
      Firea???? Aia ace si-a dat Doctoratul in Stiinte Economice?Fta pare dusa rau de tot (Luni, 12 noiembrie 2007, 22:48)

      Popescu [anonim]

      Firea ?

      Bai cine unde a ajuns !
    • 0 (0 voturi)    
      Firea...? (Marţi, 13 noiembrie 2007, 7:51)

      judex [anonim]

      Firea este o manipulatoare ordinara. Macar Turcescu este mai subtil.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu cred!! (Marţi, 13 noiembrie 2007, 11:18)

      @ [anonim]

      Nu cred ca-i bun sondajul asta. Cine se poate uita la tipa asta care musca cuvintele si le rumega pe fata!! Plus ca se stie ca-i aservita total lui voiculescu - nu-ti vine sa crezi nici stirile....
      La Turcescu nu ma uit decat daca-mi place invitatul si deci destul de rar!
    • 0 (0 voturi)    
      da', sigur (Marţi, 13 noiembrie 2007, 15:02)

      ads [anonim]

      exista cineva in romania care sa fi fost VREODATA intervievat la asemenea sondaje? io n-am auzit. sunt pur si simplu scoase din burta. cine-s toti astia, din top, de fapt? io nu-i vad decat gratie carcotasilor, altfel...
    • 0 (0 voturi)    
      ce sondaje va mai trebuie... (Marţi, 13 noiembrie 2007, 15:25)

      judex [anonim]

      ca se vede cat de manipulatoare si sclava este Firea?
    • 0 (0 voturi)    
      NU CRED IN POVESTILE LUI VOICULESCU!! (Marţi, 13 noiembrie 2007, 16:58)

      Florin_antivoiculescu [anonim]

      Vranceanu-Firea cel mai cunoscut comentator? O gluma prasta made in voiculescu! Probabil ca este printre cei mai MEDIATIZATI de trustul la care lucreaza! Mai avem putin si o sa auzim ca e si cel mai bun!
      Pe cand, d-na Firea, un comentariu pertinent si la obiect despre sefu' ? In vecii vecilor nu vei face asa ceva, nu ?
      E prea bun postul ala ca sa mai conteze deontologia profesionala!
      ......Ce e aia ?!?
    • 0 (0 voturi)    
      MINCIUNI ORDINARE (Marţi, 13 noiembrie 2007, 17:01)

      Florin_antivoiculescu [anonim]

      Va bate la fund de departe Tuca, si el abia a revenit pe ecran. Chiar daca lucreaza tot acolo, el a avut tupeul sa zica ce crede despre sefu' vostru. Si macar nu a aparut atata timp pe ecran pentru a nu-i face pe plac sarpelui ala!
    • 0 (0 voturi)    
      A aparut unul mai cunoscut si alta bate ...la usa. (Marţi, 13 noiembrie 2007, 21:00)

      Bascaliosul [anonim]

      Am vazut unul mai cunoscut, mai lung, MAILAT.
      Oricium, alta mai lata si mai lunga decat lista "apreciabila" cu aceleasi nulitati de bascalie intr-o aceeasi asa-zisa presa, G. Firea si I. Cristoriu, nici nu se putea pune mai bine la cale decat la Realitatea. Numai aici ar putea fi la fel de performanta daca nu-i avorteaza pe CTPopescu si C. Nistorescu din cei zece pentru bascalia in care a ajuns Romania.

      Si-asa-mi vine cateodata, dar nu altadata, s-o facem la fel in tara asta, o batuta-n lung si ...mai lata .