Masura diplomatica fara precedent

Italia, pe lista scurta a tarilor cu atentionare de calatorie

de C.N.A.     HotNews.ro
Marţi, 13 noiembrie 2007, 0:00



Ministerul de Externe a trecut Italia pe lista tarilor pentru care a emis atentionari de calatorie. Pe aceasta lista se mai afla Iran, Bulgaria, Mexic si Costa-Rica. In ultimele zile, a crescut numarul relatarilor de presa despre cetateni romani cazuti victime ale violentelor in Italia, dupa ce presupusa crima a lui Romulus Mailat a starnit un val de indignare in Peninsula.

Pe site-ul ministerului sunt publicate informatii despre decretul de urgenta italian privind expulzarea cetatenilor comunitari. MAE explica si in ce mod poate fi atacata o astfel de masura de expulzare, dar si consecintele ei.

Purtatorul de cuvant al MAE, Ilie Banica, a explicat pentru HotNews.ro ca masura luata de minister are un caracter informativ asupra decretului adoptat de guvernul italian, privind expulzarea cetatenilor care reprezinta un pericol pentru siguranta publica: „Nu e vorba de un risc, ci de o masura cu caracter informativ”.

Gaia La Cognata, ofiter de presa la Ambasada Italiei, a declarat pentru HotNews.ro: "Am informat Roma, dar nu avem nici un comentariu de facut".

Comentand initiativa MAE, viceconsulul onorific al Italiei la Cluj, Radu Paslaru, a afirmat ca “fenomenele de isterie de ambele parti nu se rezolva decat cu calm si cu ratiune. Cineva da prima palma, dupa care celalat il scuipa si uite asa se ajunge la escaladarea conflictului".

Paslaru ne-a declarat ca "gestul MAE o sa aiba efect zero, pentru ca lumea e mai normala", adaugand "eu, daca as fi diplomat italian, nu as spune nimic. Nu ai ce sa raspunzi la asa ceva. As lasa sa se stinga focul singur. La asa ceva nu poti rsspunde. N-as fi recurs la gestul facut de Ministerul de Externe”.

In ultimele zile mai multi cetateni romani au fost ucisi sau au cazut victima violentelor in Italia. O mare parte a opiniei publice italiene a devenit ostila fata de romani, dupa uciderea unei femei, crima de care este acuzat un tigan din Romania.

Pe aceeasi pagina de internet, au fost postate si numele tarilor in care cetatenii romani sunt avertizati in ceea ce privesc riscurile de calatorie. Printre aceste tari figureaza Afganistan, Arabia Saudita, Columbia, Etiopia, Georgia, Irak sau Timorul de Est.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


352 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine ! (Marţi, 13 noiembrie 2007, 11:22)

    Overmind [anonim]

    Asa le trebuie; sa fie trecuti pe lista neagra. Sa stea in aceasi oala cu Irak si Afganistan ca si-o merita !
  • 0 (0 voturi)    
    nu mai vizitati italia si nu mai cumparati produse italiene (Marţi, 13 noiembrie 2007, 11:28)

    adrian [anonim]

    in sfarsit MAE face un lucru bun.
    toti putem ceva sa se termine mai repede criza asta:
    NU cumparati produse italiene
    NU vizitati itlalia
    NU mai tolerati italieni in Romania
  • 0 (0 voturi)    
    decretul de urgenta italian (Marţi, 13 noiembrie 2007, 12:02)

    Gabriel [anonim]

    Nu trebuie sa ne miram decat de faptul ca acest avertisment a venit atat de tarziu.El demonstreaza ca nu am putut sau mai bine zis, ca am tratat cu totala indiferenta, civilizarea etniei rrome, etnie cu care, vrand-nevrand, trebuie sa convietuim.
    "Rezolvarea" acestei probleme a constat, in girul acordat de catre stat, acestei etnii de a ne "reprezenta" in Europa, bucuros ca o sa fie civilizata de catre altii !Dar nu este asa ! Sa facem niste legi dure, sa le aplicam (fara discriminare) si rezultatele bune nu vor intarzia !
    Pana atunci acest avertisment este: DOAR INCEPUTUL!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo. (Marţi, 13 noiembrie 2007, 12:05)

    emil [anonim]

    Prima masura cu coloana vertebrala a acestui guvern de slugi.
    Urmatoare ar fi conforma principiului reciprocitatii in relatiile bilaterale si ar fi expulzarea italienilor care comit infractiuni in Romania. Sa ne apucam sa omoram italieni pe strada nu o sa facem deoarece suntem totusi mai civilizati decat acest popor scursura a istoriei care locuieste intamplator printre ruinele fostului imperiu roman.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 13 noiembrie 2007, 12:13)

    eu [anonim]

    @2 si cum se termina criza daca nu mai cumparam produse italiene si luam la bataie italienii locali care eventual nu ne-au facut nimic?
    eventual sa nu mai mancam nici pizza chiar daca ingredientele sunt autohtone.
    mare e gradina....!
  • 0 (0 voturi)    
    anti fascist (Marţi, 13 noiembrie 2007, 12:15)

    eu [anonim]

    Mai sa fie ! Ce naiba sa am eu cu toti cetatenii italieni ? Toti cei care ganditi asa sunteti exact la fel ca nenoricitii de fascisti si nazisti care ataca romani in italia. Ma consider mai destept decat animalele alea, asadar nu voi adapta o asemenea atitudine
  • 0 (0 voturi)    
    @1&2 (Marţi, 13 noiembrie 2007, 12:17)

    profu [anonim]

    inainte sa sustineti o asemenea enormitate, poate ar fi bine sa va ganditi un pic si sa nu dati drumul direct urii fara sens, care caracterizeaza marea masa...
    Gestul MAE este pur si simplu penibil, pur electoral, si se incadreaza perfect in tipologia prostului cel fudul.
    Dar din pacate romania e plina de voi.
  • 0 (0 voturi)    
    Hahaha (Marţi, 13 noiembrie 2007, 12:51)

    unu [anonim]

    Hahaha, hai ca asta e chiar buna. As trece-o la bancul zilei.
    Din pacate nu face decat sa atate conflictul, nu sa-l aplaneze, sau sa gaseasca solutii.
    Problema reala este la noi, nu la italieni, spanioli, germani, britanici, etc. Despre ce se intampla in Italia, ma doare-n cot de problemele lor politice si de solutiile de 2 lei pe care le gasesc, dar repet: problema este la noi. Promovam hotia, prostia si subcultura, oh well, ce semanam aia culegem.
  • 0 (0 voturi)    
    de fapt asa ne trebuie romanii tre sa fie umili etc (Marţi, 13 noiembrie 2007, 12:58)

    ffgf [anonim]

    italienii au nevoie doar de sclavi, daca asa va simtiti bafta

    bravo tiganilor, asa cum sunt ei, needucati (in principal datorita societatii in care traiesc de sute de ani) etc macar au mandrie
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo era si timpul (Marţi, 13 noiembrie 2007, 13:08)

    gigi [anonim]

    E f justificata si as mai adauga si alte tari precum Spania. bucurestiul si romania este o tara mult mai sigura cel putin nu este riscul ca in MAdrid sa sari in aer sau sa fi jefuit la drumul mare ca turist demarocani sau ecuadorieni . Iar in italia trebuie atentionata populatia fata de manifestarile fasciste.
    Adica astia au sarit in sus pt giovana iar ai nostri sunt luati drept tinta omorati, li se da foc si acum nu mai spun nimic.
    Adica Prodi spune in presa public ca romanii vor suferi umilinte si noi sa stam ca boii sa o incasam de la tiganii europei
  • 0 (0 voturi)    
    e doar o stire alarmista si de proasta factura (Marţi, 13 noiembrie 2007, 13:10)

    M.O. [anonim]

    N-am pretentia de a detine adevarul absolut dar traiesc in italia de 7 ani si inca nu m-a agresat nimeni pana acum. Am impresia ca toata escaladarea din ultima vreme a fost creata artificial doar de presa romaneasca si de politicieni (romani si italieni deopotriva)


    In plus as vrea sa aflu si eu de la domnul ziarist care semneaza acest articol CATI CETATENI ROMANI AU FOST UCISI IN ITALIA in ultimele zile si UNDE???
    Dat fiind ca in italia a aparut in presa doar agresiunea celor 4 in parcare (care fie vorba intre noi: beau si ei o bere pe masinile oamenilor in pur stil Ferentari) , imi vine foarte greu sa cred o asemenea stire.
  • 0 (0 voturi)    
    Revelion in Italia (Marţi, 13 noiembrie 2007, 13:28)

    tix [anonim]

    Facusem rezervare pentru petrecere revelion 2008 la Venetia. Azi dimineata am anulat rezervarea, din motive lesne de inteles, chiar daca am pierdut 50% din avansul achitat deja. Decat sa ma trezesc cu o petarda cu detonare intarziata in camera de hotel ori cu un "artificiu" cu praf de antrax in ochi mai bine ma lipsesc.
  • 0 (0 voturi)    
    Boicot (Marţi, 13 noiembrie 2007, 13:29)

    Cor. [anonim]

    Lansez o chemare in semn de protest prin boicotarea tuturor produselor Italiene!
  • 0 (0 voturi)    
    italia (Marţi, 13 noiembrie 2007, 13:32)

    nico [anonim]

    nu trebuie sa ne isterizam.Astfel de lucruri, adica crime, violuri.batai sau intamplat si inainte , doar ca nu s-a facut publicitate. se va stinge de la sine totul, daca presa nu o sa faca o hiper meditizare in continuare
  • 0 (0 voturi)    
    diversiunea (Marţi, 13 noiembrie 2007, 13:34)

    suflet de tigan [anonim]

    Presa romana, la ordinul expres al gunernului, intretine o atmosfera de razboi in jurul crizei din relatiile cu Italaia. Deliberat. Deschideti pe sie LA REUBBLICA, LA STAMPA, IL MESSAGGERO, si nu veti vedea nici un rand despre rromi sau romani.
    Riposta romaneasca este, din pacate, replica prosteasca a unor ionapoitai, alungati din Europe pentru ca nu stiu sa swe poarte si atunci ei se razbuna, acoperindu-i pe ceilalti cu noroi.
    Atentie, frati tigani si frati marlani! Si Anglia si Franta ne pregatesc aceeasi salata. Si din aceleasi motiv: comportament animalic.
  • 0 (0 voturi)    
    Tampenie (Marţi, 13 noiembrie 2007, 13:47)

    Marcu [anonim]

    Pentru cine este o tara cu risc? Pentru infractori? Da, este riscant ca daca te prinde furand sau dand in cap cuiva, te trimite in tara! Asa ca, aveti grija dragi infractori, nu va mai duceti in Italia la furat! Ce tampenie! Nici nu ma mira la autoritatile romane astfel de reactii. Cum poti sa pui Italia pe aceeasi lista de tari riscante cu Iran-ul de exemplu. Sunt penibili. Intrati pe forumuri de discutii ale romanilor din Italia, si o sa vedeti ca nu e chiar asa cum exagereaza presa. Hai sa fim seriosi si sa judecam corect.

    "In ultimele zile mai multi cetateni romani au fost ucisi sau au cazut victima violentelor in Italia" - Asta este articol? Zici ca acolo e vanoare de romani si ai nostri stau incuiati in case! Penibil!
  • 0 (0 voturi)    
    Boicotarea (Marţi, 13 noiembrie 2007, 13:52)

    Anton [anonim]

    Chestia asta cu boicotarea mi se pare o tampenie! Adica cum? Nu mai cumparati fratilor Fiat, Alfa Romeo, Lancia etc. - luati Logan ca e facuta de romani cinstiti, nu mai luati paste Barilla, luati paste Baneasa, nu mai mancati pizza, mancati mici, nu mai purtati haine de firma luati haine de la Apaca si pantofi de la Pionierul, nu va mai uitati la meciuri din campionatul Italiei unde joaca Mutu si Chivu, uitati-va la unirea urziceni cu bacau, si exemplele pot continua. Si asta de ce? Din cauza unor infractori ordinari care de fac de rusine peste tot? Ce ne facem daca o sa continue aceasta problema si in Spania, Anglia, Germania, etc. Boicotam tot! Penibil
  • 0 (0 voturi)    
    Masura corecta (Marţi, 13 noiembrie 2007, 14:01)

    goe [anonim]

    "Fenomenele de isterie", dupa cum le numeste consulul italian, se rezolva intr-adevar cu calm, dar intre timp mor oameni. Asa ca masura luata de Ministerul de Externe este una mai mult decat binevenita.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo MAE! (Marţi, 13 noiembrie 2007, 14:07)

    ilinca [anonim]

    Este normal ca MAE sa emita avertizari atunci cand siguranta cetatenilor romani ce calatoresc in strainatate este pusa in pericol. Asta nu are nimic a face cu conflictul in sine si nici nu inseamna "paie pe foc" asa cum vrea sa lase sa se inteleaga viceconsulul italian.
    Orice persoana care doreste sa calatoreasca intr-o tara, are dreptul sa stie la ce riscuri se expune si este de datoria MAE sa faca cunoscute aceste riscuri.
    Bravo MAE!
  • 0 (0 voturi)    
    pe drept cuvant (Marţi, 13 noiembrie 2007, 14:13)

    dragos [anonim]

    mie unul mi-e frica sa mai merg in Italia. Citeam pe forumul din 'La republica' amenintari de genul 'Daca vad pe vreunul cu numar de Romania o sa am grija sa afle ce cred despre el.' Si eu nu vreau sa aflu ce crede despre mine cand se va uita la numar. :) Mi-e teama sa nu fie prea convingator. :)
  • 0 (0 voturi)    
    Masura cu efect real (Marţi, 13 noiembrie 2007, 14:15)

    linu [anonim]

    Sincer imi facusem planuri sa vizitez italia in primavara anului viitor, dar cred ca e mai bine sa astept pana se calmeaza apele. Poate inca vreun an, doi. Italia sunt convins ca e o tara foarte frumoasa si cu multa istorie, motiv pentru care imi doresc sa o vizitez. Dar imi doresc de asemenea sa ma si intorc teafar din aceasta vacanta.
    Asa ca masura efect zero nu are, domnule consul. Bineinteles ca masura boicotarii produselor italiene asa cum am vazut cateva idei lansate aici pe site este cu totul absurda cum absurda este si ideea ca intre romani si italieni exista un razboi deschis. Dar ca turist imi pun totusi probleme pentru securitatea mea. Iar daca pentru moments guvernul tarii dvs. nu este capabil sa-mi asigure securitatea, prefer sa mai astept. Cu atat mai mult cu cat se pare ca toata povestea are un substrat politic, deci orice roman, turist sau nu poate sa-si ia adio de la vreo protectie din partea autoritatilor.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru aia panicati (Marţi, 13 noiembrie 2007, 14:28)

    alex [anonim]

    As vrea sa-i spun celui care si-a anulat rezervarea in Venetia ca e cam fraier.

    Mai era unul speriat de ce o sa se intample daca il vad italienii cu numere de Romania. Ei, ghici. Eu conduc de un an cu numere de Romania si nu mi s-a intamplat nimic.

    MAE da dovada de cretinitate. Pai e mai periculos in Ferentari ca roman decat in toata Italia.
  • 0 (0 voturi)    
    alta tampenie (Marţi, 13 noiembrie 2007, 14:30)

    ana [anonim]

    atentionarea pentru italia este o noua tampenie din partea autoritatilor noastre. atat poate diplomatia romaneasca. nici bulgaria nu inteleg ce cauta pe lista aia, numai asa sa cream panica, poate ne raman turistii in tara.
    sint cartiere intregi in bucuresti pentru care a trebui date atentionari de calatorie: in ferentari ramai fara geanta, in berceni iti rupi gatul, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    hai sa fim normali (Marţi, 13 noiembrie 2007, 14:32)

    nu conteaza [anonim]

    Reactia oricaror persoane in fata mojiciei, nesimtirii, hotiei etc. este dependenta de nivelul de educatie al acesteia. Singura diferenta este ca ei se manifesta la ei acasa si nu in casele altora. Cei care s-au dus la furat sunt nemultumiti pentru ca acolo nu exista relatii de nasie, cumetrie etc intre interlopi si reprezentantii statului si, ca atare nimeni nu te face scapat. Aceasta este marea problema a infractorilor plecati in Italia sau oriunde altundeva.
    Trebuie sa recunoastem ca traim intr-o societate bolnava si mincinoasa in care infractori notorii isi boteaza copii la Palatul Parlamentului (Fane Spoitoru- care e liber dupa ce a taiat cu sabia un politist). Asta nu veti vedea in Italia, chiar daca este vorba de mafioti-iar daca nu va convine nu va duceti la ei acasa. De ce nu mergeti in Rusia sau Ucraina, unde veti fi impuscati pe strada doar pentru ca v-ati dus acolo? Strinilor li s-a umplut paharul si nu mai vor pungasi care sa-i scuipe pe strada, sa-i talhareasca, sa-i fure etc.
  • 0 (0 voturi)    
    apropo de pizza (Marţi, 13 noiembrie 2007, 14:48)

    dragos [anonim]

    Partea cu boicotul produselor nu o voi pune in aplicare deocamdata. Am o slabiciune pt pizza si in plus cred ca se exagereaza cu 'sabotajul' bucatariei italiene. Sunt pentru toleranta culinara.
    Din pacate nu pot sa spun acelasi lucru despre italieni. Va amintiti de stirea ca o scoala din Roma a scos 'meniul romanesc' din cantina scolii la presiunea parintilor care credeau ca nu e decent sa manaci romaneste cand la televizor apar stiri cu violatori romani? Puteti sa va inchipuiti, biata sarma a fost expulzata din scoala pentru vina de a fi romaneasca. :)
  • 0 (0 voturi)    
    E corect (Marţi, 13 noiembrie 2007, 15:26)

    Bozo [anonim]

    Pentru culmile civilizatiei care scriu pe acest forum injurand tot ce se face, in orice tara civilizata cetatenii care calatoresc afara sunt instiintati de posibilele pericole care-i pot paste. De exemplu in Italia daca vorbesti in limba romana pe strada risti bataie sau mai rau. Ce vi se pare asa ciudat si anormal, geniilor? E ceva practic, n-are legatura cu frustrarile voastre de mici intelectuali cu pretentii mari (sau mai rau).
  • 0 (0 voturi)    
    Strategia MAE: "Ba pe a matii....!" (Marţi, 13 noiembrie 2007, 16:03)

    bugsy [anonim]

    Doar asa se poate interpreta pseudostrategia acestui minister condus de un individ care a depasit demult faza imbecilitatii si a penibilului. Cu 10 zile in urma romanii se intalneau in Piata Universitatii sa/si exprime compasiunea pentru familia Giovannei. Acum, romanii sunt sftauiti sa evite Italia, pe care o plaseza pe o lista alaturi de Iran?!?!
    Este incredibil cata prostie poate sa zaca in mintile acestor indivizi care/si spun diplomati. Romanii sunt in pericol mai mare in Ferentari sau Rahova decat in Venetia sau aiurea in Italia si pentru aceste zone nu se dau avertismente. Problema este alta. Ca ministrul roman de externe s/a umplut de KK cu toate gesturile si declaratiile cretine pe care le da este treaba lui, dar Romania va avea de suferit de pe urma gesturilor acestea infantile. Practic, nu suntem in postura de a ne da mari si rotunzi. Avem bube multe si mari si in acest caz ar trebui sa mergem pe burta si sa facem cat mai putine valuri. Problema este la noi, nu la ei.
  • 0 (0 voturi)    
    ITALIENII (Marţi, 13 noiembrie 2007, 16:33)

    IONEL [anonim]

    Italienii tot broscari sunt.Am stat 11 ani in Italia dar nu as mai sta un minut.apropo de pizza:nu au inventato ei.Bucataria lor e pasta .Bucataria romana e de 200% mai gustoasa(ciorba de burta etc.nici nu au vazut asa ceva).Bravo MAE sunt niste corcituri ramase din Imperiul ROMAN.Fara sclavii de romani italienii mor de foame.
  • 0 (0 voturi)    
    logic pt. cine are logica (Marţi, 13 noiembrie 2007, 16:35)

    robert [anonim]

    orice stat incearca sa-si avertizeze cetatenii de eventualele pericole care ii pandesc. masura este normala, avand in vedere (pt cei de mai sus dusi cu pluta) ca 2 (doi) cetateni romani au fost ucisi in Italia in ultima saptamana!!!!!! e adevarat ca nu erau sotii de amiral dar erau oameni si ei totusi! in conditiile in care tot mai multi romani spun ca e periculos sa vorbesti romaneste in italia, mi se pare o masura corecta, avand in vedere ca este doar o RECOMANDARE, stimati partinici, sonati, isterici, anti din principiu si alti bolnavi ce va varsati veninul pe aici!
  • 0 (0 voturi)    
    @29 cate de logica este ilogica (Marţi, 13 noiembrie 2007, 16:51)

    bugsy [anonim]

    Daca e asa de periculos in Italia de ce nu este un exod in sens invers? De ce nu curg romanii din Italia spre tara mama? Nu ar fi normal asa. Sa vanda tot, sa fuga cat de repede pot din fata hoardelor de italieni turbati? Deci, cati cetatenii romanii s/au intors in tara? Cati au fugit in alte parti? Ca sa dai un asa comunicat , situatia trebuia sa fie cu adevarat grava. asa este doar o umflare de muschi, gratuita si iresponsabila.
  • 0 (0 voturi)    
    Incetati cu mediatizarea asta penibila! (Marţi, 13 noiembrie 2007, 17:00)

    Adrian Iov [anonim]

    Fac un apel jurnalistilor romani de pretutindeni: incetatzi naibii cu mediatizarea asta tampita!
    Nu vedeti ce propuneri fac oamenii: sa boicotam produsele..., maine poimaine o sa auzim ca se duc minerii incolo sa ii ia la bataie!
  • 0 (0 voturi)    
    @30 (Marţi, 13 noiembrie 2007, 17:27)

    Regat [anonim]

    Dragule, daca-i fi un pic logic, ai observa ca ceea ce-a facut MAE se numeste '"atentionare". Si ca are loc, tocmai pentru a preintampina ceea ce tu intrebi "...De ce nu curg romanii din Italia spre tara mama?..."
    Atentionarea se face tocmai pentru a nu avea loc o situatie nedorita. Dimpotriva, ar fi fost de blamat MAE, daca in urma agresiunilor si omorurilor savarsite in Italia la adresa concetatenilor nostriIar n-ar fi facut aceasta atentionare.
    Gestul MAE este unul firesc, normal, care n-are legatura cu persoana lui Cioroianu, cum am vazut intr-o postare mai sus...
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo MAE! (Marţi, 13 noiembrie 2007, 17:36)

    Alex [anonim]

    Bravo MAE pt aceasta decizie. Pt cei care o critica: in ultima vreme in Italia s-au inmultit atacurile la adresa romanilor si la acest lucru si-au adus aportul din plin anumiti politicieni din Italia. E normal ca italienii sa actioneze in acest mod cand de ex Alessandra Mussolini afirma ca tb expulzat ambasadorul Romaniei din Italia.
  • 0 (0 voturi)    
    Exod?! (Marţi, 13 noiembrie 2007, 17:44)

    Ka [anonim]

    De ce nu fug romanii din Italia? Pai de ce nu fug Romanii din Ferentari/ Rahova/ Alte Minuni? Poate pentru ca acolo le e viatza.. poate ca (in cazul Italiei) nu pot sa aleaga sa moara de foame in tzara peste a risca sa fie batuti/ scuiptati/ omorati acolo. Sau poate, ca tot omul "normal", zic si ei: "doar nu o sa mi se intample chair mie". Indiferent de cele 600.000 - 1.000.000 de motive/situatii posibile, o data ce exista grupuri care "iti arata tzie" doar pentru ca esti roman, e bine ca tot romanul sa stie asta. Mie mi se pare normal ca indiferent de magnitudinea unui pericol sa ti se atraga atentia asupra existentei lui.
  • 0 (0 voturi)    
    Mi-e lene sa caut si alte dar toate tarile au ;) (Marţi, 13 noiembrie 2007, 18:37)

    Bla [anonim]

    http://travel.state.gov/travel/cis_pa_tw/tw/tw_1764.html
  • 0 (0 voturi)    
    saracii (Marţi, 13 noiembrie 2007, 19:49)

    x [anonim]

    o decizie de-a dreptul tampita (scuzati greutatea cuvintelor).
    nu aplic acelasi epitet inflamatilor de pe forum cu boicotul, dar totusi le-as zice ca sunt naivi si cu orizonturi foarte inguste.
    la mai mare MAE, la mai mare..
  • 0 (0 voturi)    
    ......... (Marţi, 13 noiembrie 2007, 20:18)

    geew [anonim]

    E o decizie perfect normala. Romanii chiar sunt in pericol in italia.
    TOTI romanii.
    Infractorii nu prea au de sa se teama ca vor fi expulzati: au fost expulzate doar cateva zeci de persoane. Insa romanii vor fi urati de italienii manipulati de politicienii lor timp de zeci de ani. Imaginea asta negativa se va sterge foarte greu. Si in alte tari europene au fost probleme cu tiganii romani insa nu a fost nci pe departe o isterie colectiva ca-n italia.
    Ideea cu boicotarea produselor italiene e foarte buna si o sa-i doara daca romanii ar fi suficient de uniti.
  • 0 (0 voturi)    
    @32 (Marţi, 13 noiembrie 2007, 20:55)

    bugsy [anonim]

    Sunt de acord cu tine, gestul MAE se numeste "atentionare", dar nu cred ca fost dat pentru a preintampina reintoarcerea romanilor in tara. Este un gest pripit, luat la "nervi" spre a arata ca suntem si noi importanti. Sunt 150% sigur ca cei care au luat aceasta decizie nu se gandesc deloc la romanii din Italia, ii doare undeva de ei. Daca le pasa cu adevarat de concetatenii nostri infiintau celule de criza, sau cum li se spune, la consulate, la ambasada, etc. Dar asa ceva nu exista. as fi curios, de exemplu, daca acum un roman din Italia are nevoie urgenta de un sprijin din partea oficilaitatilor statului al carui cetatean este, ce face? La cine apeleaza? Repet, in opinia mea, este un gest iresponsabil care vrea sa arate ca "uite bre Italia, Europa, suntem si noi pe aici, aveti grija". Diplomatia inseamna sa atenuezi situatiile de criza . Acest gest este total opus: toarna gaz pe foc.
    Apropo, cum credeti ca ar trebui sa raspunda MAE din Italia la aceasta decizie? Facem pariu ca nu va recomanda italienilor sa evite Romania?
  • 0 (0 voturi)    
    italia=avganistan pt mine (Marţi, 13 noiembrie 2007, 23:58)

    galan costel [anonim]

    am fost plecat in italia in 2000 si am inceput sa lucrez la o familie instarita de italieni,lucram 14 ore pe zi si imi dadeau sa mananc resturile lor...am lucrat 8 luni de zile si nu mi-au dat nici un ban spunandumi ca mi-au dat sa mananc,si pe deasupra dormeam intrun garaj. pt mine italienii sunt niste criminali. ma bucur fffff mult ca au fost trecuti pe lista meagra.toti romanii sunt umiliti de italieni...stati acasa oameni buni ........ca italia....=mafi,rasisti. au uitalt ca ,candva au fost singurul popor cu cel mai mare nr de emigranti din istoria europel....
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu si ai lui, spaima tomberonului! (Miercuri, 14 noiembrie 2007, 2:24)

    sadwank [anonim]

    Cind zicea Basescu "baaa, asta nu e ministru de externe, e istoric!" sareau toti de fund in sus ca incalca Constitutia oligofrena ramasa si orfana intre timp.
    Tariceanu, ca papagalul clasei a IX-a C, incearca si el sa se dea barbat. Dar el nu pune mina pe fundul colegei... nu trage din tigara in veceul liceului... nuuu!... El se ia cu Italia de git! Presa italiana da in poporul roman, Cioroianu da in Italia ca ce mama naibii? E democratie, sintem in Europa acum, avem drepturi! Avem dreptul sa le mincam alora banii, sa punem taxe discriminatorii si sa luam ATV-uri de 20000$ bucata!
    Cum se adevereste vorba aia: "prsotul, daca nu e si fudul, parca nu e prost destul!". Se trezi Romania, de la coada vacii, sa-i dea cu tifla nemernicei de Italia.
    Hai, ba, ca sinteti penibili!
  • 0 (0 voturi)    
    europarlamentare (Miercuri, 14 noiembrie 2007, 6:21)

    emil [anonim]

    este o coincidenta ca tot acest circ are loc inaintea europarlamentarelor? distragerea atentiei cu subiecte "fierbinti" s-a tot practicat (si se va practica) ...
    interesant ar fi sa afla ca Elodia a fost omorata / sechestrata etc. de un italian ... :)
  • 0 (0 voturi)    
    pt bugsy (Miercuri, 14 noiembrie 2007, 10:21)

    lucian [anonim]

    se vede ca n-ai inteles nimic... atentionarea era ( in special) pentru romanii care vor sa mearga acum in italia... este normal sa o faca avand in vedere ultimele evenimente...discutiile astea inutile de pe blog fac sa tensioneze unele lucruri
  • 0 (0 voturi)    
    pentru 38 (Miercuri, 14 noiembrie 2007, 10:29)

    decebal traian [anonim]

    Nu, n-au facut-o pentru atentionare si n-au facut-o la nervi. Au facut-o pentru a se spala pe maini. De-acuma daca te duci in Italia si-ti fura unul masina sau iti bate nepotul, baietii o sa ridice din umeri si-o sa-ti spuna "noi ti-am spus, nu?"
    Numai cine n-ai iesit in viata lui din Romania nu stie ca astia nu dau doi bani pe pielea ta oriunde te-ai afla si orice ai pati. Daca n-ai un prieten p-acolo, poti sa uiti de consulate, ambasade si reprezentante diplomatice. Ar trebui sa-i cheme basescu pe toti, cat mai repede. E frumos sa-ti trimiti copilul la scoala afara si sa ai statut de dimplomat. Pana acuma diplomatia a fost recompensa pentru toti cretinii. Hai sa mai vedem si altii...
  • 0 (0 voturi)    
    @42 (Miercuri, 14 noiembrie 2007, 12:05)

    bugsy [anonim]

    Cred ca am inteles f bine ce vrea aceasta atentionare. Si, daca ai avea curiozitatea sa citesti postarile la acest articol, ai vedea ca fff multi (nu) au inteles ca mine. Dar, ma rog, pana la urma fiecare intelege ce vrea si cat poate.
    Reactia MAE, condus de profu' de istorie AC, este similara reactiilor altor ministrii iberali (vezi scrisoarea lui chiuariu catre Basescu, princare il intreba ce o sa zica mama lui cand citeste ca este un mafiot). Este evident ca asa sunt saftuiti sa reactioneze, adica sa escaladeze conflictul. Daca in scandalul intre palate de pe Dambovita este de acceptat, de data aceasta problema este mut mai serioasa. pentru ca implica Romania si poate avea repercursiuni asupra cetatenilor plecati din tara sau a celor care vor sa plece.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru ala "ne"panicatul de la #22 (Miercuri, 14 noiembrie 2007, 18:09)

    linu [anonim]

    Un eschimos se duce in desert si vede o camila. Se uita la ea, o examineaza pe toate partile si intr-un tarziu spune:
    - Acest animal nu exista.

    Concluzia o tragi singur si pe pielea ta.

    P.S.
    Succes la circulat cu numere Romanesti in Italia.
  • 0 (0 voturi)    
    Tiganii (Miercuri, 14 noiembrie 2007, 22:03)

    Motanu [anonim]

    Cioroianu, a spus ceea ce gandim cu totii!
    Numai ca din pacate nu avem curajul s-o facem.
    Ar trebui sa ne schimbam radical atitudinea fata de raufacatori indiferent daca-s romani sau tigani!