Ultimul dosar Bancorex a fost inchis din cauza prescriptiei faptelor

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 14 noiembrie 2007, 0:00



Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) a decis miercuri incetarea procesului penal in care fosta conducere a Bancorex - Sucursala Lipscani a fost trimisa in judecata, transmite NewsIn.

Magistratii au luat aceasta hotarare in urma prescriptiei faptelor de care au fost acuzati fosta directoare a Bancorex - Sucursala Lipscani, Ana Capetti, si fostii ei adjuncti, Grigore Maimut si Mirela Fako.

Inculpatii au atacat cu recurs ICCJ decizia din decembrie 2006 prin care Curtea de Apel Bucuresti (CAB) i-a condamnat pentru infractiunile de abuz in serviciu in forma calificata. Capetti si Maimut au fost condamnati la cate sapte ani de inchisoare, iar Fako, la cinci ani de inchisoare.

In motivarea deciziei, Curtea de Apel Bucuresti arata ca atunci cand a dat sentinta a tinut cont, printre altele, si de "atitudinea nesincera" a celor trei fosti directori.

Curtea a mentionat ca vinovatia celor trei a fost dovedita cu procesele-verbale de sesizare a organelor de urmarire penala, plangerile formulate de fosta Bancorex SA, expertizele contabile efectuate in cauza, conventiile de credit, dispozitiile si ordinele de plata, procesele-verbale de confruntare dintre inculpati, expertizele grafice precum si prin alte mijloace de proba.

Tribunalul Bucuresti a decis, in decembrie 2002, achitarea fostei conduceri a Bancorex Lipscani, acuzata ca i-ar fi facilitat omului de afaceri Alexandru Raducan, in calitate de administrator al grupului de societati SANCA, obtinerea de credite in baza unor documente false.

Procesul a inceput in 1996, iar de atunci a cunoscut numeroase amanari si o rejudecare, in 2001, intrucat nu a fost indeplinita procedura de citare cu Banca Comerciala Romana.

Termenele de prescriptie se calculeaza de la data savarsirii faptei. In acest dosar, potrivit rechizitoriului, faptele au fost comise in perioada septembrie 1994-octombrie 1995. Totodata, cei trei inculpati raman nepedepsiti, deoarece prescriptia inlatura raspunderea penala.

Sentinta ICCJ este definitiva si irevocabila.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


312 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    si se vede clar tiparul... (Miercuri, 14 noiembrie 2007, 15:44)

    alex [anonim]

    bravo. in toate celelalte dosare se face exact aceeasi chestie. amanari, tergiversari, pana la prescriptie. Blestemati sa fiti!
  • 0 (0 voturi)    
    chiar or sa ajunag avreodata la puscarie (Miercuri, 14 noiembrie 2007, 15:54)

    valer [anonim]

    aia ce au furat sume serioase?
  • 0 (0 voturi)    
    bravos romania (Miercuri, 14 noiembrie 2007, 17:13)

    gugu [anonim]

    tipic romanesc- sa nu facem nimic, pana nu se mai poate face nimic, si dupa aia sa nu facem nimic, pentru ca s-a prescris.
    nu prea stiu cum e cu prescriptia asta, dar mi se pare normal sa nu se prescrie atata timp cat este un proces pe rol, si sunt gasiti inculpatii.
    este strigator la cer. ar trebui senatorii sa dea repede o lege care sa prelungeasca termenul de prescriere pt astfel de fapte (desi nu se poate aplica retroactiv), DAR, daca nu e vorba de maritul salariilor lor, nu au nici un interes....
    alex, subscriu
  • 0 (0 voturi)    
    Traiasca Justitia Romana! (Miercuri, 14 noiembrie 2007, 17:33)

    andrei voicu [anonim]

    Era cazul! Oare chiar se credea ca vom afla ce imprumuturi au facut Patriciu, Botezatu sau Columbeanu, etc? Sau ca va plati cineva? Welcome to Romania!
  • 0 (0 voturi)    
    JEGURI DE POLITICIENI ! (Miercuri, 14 noiembrie 2007, 20:08)

    andrei [anonim]

    INCREDIBIL !!!!!! PINA LA URMA TOT LA UN GLONT SE VA AJUNGE PENTRU MIZERABILII ASTIA !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Asa e! (Miercuri, 14 noiembrie 2007, 20:11)

    mariap [anonim]

    Amanarile au rostul de a prescrie faptele.
    Iar ei si/sau copiii lor sunt oameni de afaceri de succes.

    Cred ca daca nu esti invitat la DNA, nu ai "valoare". Probabil isi fac probleme daca nu sunt chemati acolo
  • 0 (0 voturi)    
    bine lucrat! (Miercuri, 14 noiembrie 2007, 22:59)

    nobody [anonim]

    felicitari domnilor avocati! dar mai ales judecatorilor (adica io tin cauza la mine pe masa pana se prescrie si apoi pronunt hotararea!!!) - sper ca ne vad si altii si ca se inregistreaza si asta pe undeva.
  • 0 (0 voturi)    
    Singura sansa pentu Romania (Joi, 15 noiembrie 2007, 1:28)

    dacu' [anonim]

    Cat o sa mai dureze pana cand unul o sa aiba curajul sa ia o arma in mana si sa ii impuste pe hotii astia ? Nu stiu de voi dar eu sunt aproape!
    Cred ca singura sansa de justitie in Romania asta e ! Cu arma in mana.

    P.S. Cat o costa un sniper?
  • 0 (0 voturi)    
    HOTII SUNT ALTII !!! (Joi, 15 noiembrie 2007, 13:41)

    x [anonim]

    Oricum dosarul asa nu viza pe adevaratii vinovatzi. Nu cred Alexandru Raducan asta putea sa provoace pagube de 4 miliarde de dolari. O fi facut si el paguba de cateva milioane de $ dar nu cred ca a dat Bancorexu' faliment din cauza lui. Conducerea bancii este vinovata, nu poti sa gresesti in sute de dosare de acordare de credite, poti sa gresesti in 10-20 dar nu in asa multe. Si banii ar putea fi recuperati destul de simplu daca politicul si mafia nu ar fi mana in mana cu justitia. Daca BCR sau cine a preluat datoria ar vrea sa recupereze banii ar putea recurge la niste procurori/anchetatori dinafara si ar putea sa mearga la cu dosarele la tribunalul european.