Corespondenta din Italia

Trei italieni, arestati pentru incendierea casei unor romani la Napoli

de Miruna Cajvaneanu     HotNews.ro
Vineri, 16 noiembrie 2007, 0:00



Trei cupluri de romani au fost foarte aproape sa fie arse de vii in somn in casa lor dintr-un cartier elegant din Napoli, dupa ce un incendiu le-a cuprins locuinta, informeaza cotidianul Il Corriere del Ticino in editia online. Romanii s-au trezit in plina noapte din cauza fumului si au reusit sa paraseasca locuinta, desi unul din ei a fost ranit.

Focul fusese aprins de o mana criminala exact in fata locuintei romanilor in noapte de marti spre miercuri. Initial, politia nu a luat in considerare pista rasista. Pana cand faptasii nu au fost identificati noaptea trecuta: este vorba de 3 tineri napolitani - unul de 23 de ani si doi minori. Convinsi ca romanii erau responsabili de un jaf, ar fi decis sa-si faca singuri dreptate.

Dar politia afirma ca romanii lucreaza legal in Italia de ani de zile si nu ar fi nicidecum responsabili de furt.

Cei trei italieni sunt anchetati in stare de libertate, sub acuzatiile de incendiu voluntar si vatamare corporala.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


109 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    nebunie (Vineri, 16 noiembrie 2007, 12:36)

    gabriel [anonim]

    Incep sa cred ca italienii sunt niste debili toti daca au ajuns sa faca asa ceva. Sincer nu le doresc sa aprinda o flacara si in Romania ca tot lor le-ar dauna mai mult.
  • 0 (0 voturi)    
    alerta inutila (Vineri, 16 noiembrie 2007, 12:53)

    gigi [anonim]

    Madam Cajvaneanu,

    1. cei trei romani arestatti in titlul articolului rezulta a fi cercetati in stare de libertate pana la urma.

    2. din canton ticino din elvetia va informati despre ce se intapla la napoli?

    3. mania presei de a face din tantar armasar ar trebui sa fie mai temperata. stiti f bine ca presa care o ia razna in italia dauneaza comunitatii romanesti, deci nu alimentati starea de tensiune cu stiri secundare de criminalitate comuna. urmeaza sa ne raportati fiecare furt? eventual cu titlu incendiar dezmintit de restul articolului?

    grazie!
  • 0 (0 voturi)    
    Asta este! (Vineri, 16 noiembrie 2007, 13:00)

    sadwank [anonim]

    Hai ca acum se vede ca toleranta si unitatea Europei sint numai vorbe in vint!
  • 0 (0 voturi)    
    hai mai lasati-ne cu prostii de astea (Vineri, 16 noiembrie 2007, 13:05)

    relu [anonim]

    ajunge cu articolele astea ca romanii sunt tinta atacurilor

    uite mai degraba asta: o prostituata romanca a fost expulzata ca nu vroia sa-i dea banii inapoi clientului
    http://www.gazzettadelsud.it/index.asp?Pagina=xmlarticolo. asp&ID=2007-11-15_115127808.xml

    Vreau sa citesc un interviu cu ea. Hai fuga la aeroport sa-i luati declaratii acestei oite ratacite
  • 0 (0 voturi)    
    de toata jena (Vineri, 16 noiembrie 2007, 13:42)

    mihaela [anonim]

    Ieri un roman a cazut de pe schela si e in coma la spital.Daca supravietuieste ar putea ramane paralizat tot restul vietii.MUNCEA LA NEGRU.Si cate cazuri de genul asta nu sunt.Are 23 de ani si a venit in Italia nu de drag, ca de fapt toti cei care suntem pe aici.Imi e scarba de toti care arata romanii cu degetul.Cine le face curatenie in casa cine le construieste casele, cine le ingrijeste bunicile????
  • 0 (0 voturi)    
    e chiar grav (Vineri, 16 noiembrie 2007, 14:52)

    lucian111 [anonim]

    prostii? alerta inutila? (#2 si #4).
    sa te trezesti noaptea in flacari vi se pare o gluma?

    e chiar grav daca italienii (cei sfinti) au ajuns sa dea foc la casele romanilor de acolo.

    mi se pare incredibil.

    nu cred ca o sa se incinga spiritele si in romania in urma acestor stiri. este foarte normal sa stim cum se comporta si italienii cu romanii de acolo.

    cine stie cati romani au omorat ei pana acum iar pe noi nu ne interesa.

    tineti-o tot asa hotnews
  • 0 (0 voturi)    
    catre gigi (Vineri, 16 noiembrie 2007, 15:21)

    eu [anonim]

    Sa dai foc unei case pentru ca locuiesc acolo niste oameni de o anumita nationalitate nu e chiar "criminalitate comuna". Ar trebui sa ne intereseze subiectul asta...suntem totusi romani...unii!
  • 0 (0 voturi)    
    Boicotati produsele italiene ! Nu mai este de joaca. (Vineri, 16 noiembrie 2007, 15:25)

    Razvan (360romania.eu) [anonim]

    Ieri dimineata, o fetita de numai 8 ani a fost scuipata intre ochi pe motiv ca este romanca:

    http://www.360romania.eu/announcement.php?a=1

    Faceti cunoscut mesajul la cati mai multi oameni. Crimele Italienilor impotriva romanilor au intrecut orice limita.
  • 0 (0 voturi)    
    f*ck them up! (Vineri, 16 noiembrie 2007, 16:15)

    capcaunul [anonim]

    guvernantilor nostrii, si mai ales d'lui porc ordinar cu "nu ne vindem tara" trebuie sa le multumim, ca au intarziat venirea investitorilor, au furat cat au putut lasand totul varza, in asa fel incat romanii sa nu aiba nicio sansa la ei in tara decat sa stea sluj, cersetori etc.

    lor sa le multumim din inima, si poate s-o gasi si un om normal care sa-i scuipe intre ochi..
  • 0 (0 voturi)    
    evitati generalizarile (Vineri, 16 noiembrie 2007, 16:37)

    gigi [anonim]

    sa te trezesti noaptea in flacari e o tragedie. sa-ti arda usa de la apartament nu e gluma si e regratabil.

    sa iti dea foc cineva doar pt ca ai o anumita nationalitate sau anumit pasaort in buzunar e cu atat mai tragic.

    atacurile xenofobe sunt incalificabile.

    dar de aici pana la "crimele italienilor impotriva romanilor" e cale lunga. articole cu italieni arestati care nici macar nu sunt si nu au fost deloc arestati, articole care imprastie panica, articole care indeamna lumea sa nu vb romaneste in italia, articolele care trateaza idiotenia a trei tineri napolitani ca atentat sunt ridicole.

    in presa italiana se califica in toate modurile "romanii".... continuati cu astfel de articole si ne vom trezi si noi calificand alte popoare la fel. acum "italienii", maine "chinejii" etc. vom face si noi "tot o apa si-un pamant"
  • 0 (0 voturi)    
    Trei italieni, arestati pentru incendierea casei unor romani la Napoli (Vineri, 16 noiembrie 2007, 17:47)

    LAE [anonim]

    Cine sant macaronarii aciuiti peacilea , stie SRI ceva ,ce invart ei si cu cine , aud ?

    Heheeee !
  • 0 (0 voturi)    
    Ia sa ii speriem si noi putin pe ialienii lor de aici ? (Vineri, 16 noiembrie 2007, 19:06)

    Popescu [anonim]

    Ia sa ii speriem si noi pe italienii din Romania.
    Ca tot exploateaza ei femei in ateliere de croitorie.


    Asa sa ne amuzam si noi !