Consultantii fiscali despre inregistrarea obligatorie a companiilor intr-un nou Registru, incepand cu 1 iulie: "Ne scoate din Uniunea Europeana"/ Inregistrarea poate dura 6 luni

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Marţi, 22 iunie 2010, 12:59 Antreprenor in Romania


​Inregistrarea tuturor companiilor care doresc sa efectueze livrari si achizitii intracomunitare (exporturi si importuri in interiorul UE) este obligatorie incepand cu data de 1 iulie. Aceasta prevedere si mai ales termenul strans de conformare vor crea un blocaj in piata, sunt de parere consultantii fiscali prezenti la conferinta "Modificari fiscale de ultima ora" organizata de Avocatnet.ro. Cu toate acestea, demersurile trebuie sa ramana in stand-by pentru ca Ordonanta nu a fost publicata in Monitorul Oficial si consultantii spun ca nu este exclus  sa mai sufere modificari.

"Registrul operatorilor intracomunitari se infiinteaza, incepand cu data de 1 iulie 2010, in scopul diminuarii evaziunii fiscale in domeniul operatiunilor intracomunitare, precum si pentru consolidarea bazelor de date cu privire la persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA si la operatiunile intracomunitare ale acestora", se arata in Ordonanta de urgenta privind combaterea evaziunii fiscale recent adoptata de Guvern.

Este, practic, o noua baza de date pe care o infiinteaza autoritatile fiscale care necesita inregistrarea tuturor companiilor care desfasoara acest gen de activitati. Practic, codurile de TVA ale firmelor nu vor mai fi valabile pentru operatiuni intracomunitare, incepand cu 1 iulie 2010, daca firma nu se regaseste in acest registru. "Persoanele care nu figurează în Registrul operatorilor intracomunitari nu au un cod valabil de TVA pentru operaţiuni intracomunitare, chiar dacă acestea sunt înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 sau 153' ", se arata in Ordonanta.

Potrivitwww.infotva.ro, ANAF a publicat un Ordin care contine 6 noi formulare legate de infiintarea Registrului.

Gabriel Biris, partener fondator la Biris Goran a declarat ca acest Registru "ne scoate din UE, anuland codurile de TVA. Ce se urmareste? Vezi doamne, printr-o reinregistrare, ii chemi pe toti la ghiseu, si vezi daca sunt evazionisti. Cum e posibil sa te gandesti sa scoti din VIES toate companiile si apoi sa fie reinregistrate? Nu puteau sa se gandeasca ca macar companiile mijlocii si mari nu trebuie sa se reinregistreze? Sau companiile care n-au avut niciodata probleme, de cand functioneaza. Orice masura luata trebuie sa nu intareasca coruptia. Registrul operatorilor intracomunitari ar putea sa intareasca coruptia.", a mai spus Biris.

In plus, Ramona Jurubita, partener la KPMG Romania a declarat ca acest registru nu exista in alt stat membru cu o singura exceptie, Spania, insa experienta acestui stat, dupa cum spun contribuabilii si autoritatile fiscale, este "dezastruoasa". "Inregistrarea in practica, in medie, dureaza cam 6 luni deci este foarte dificil. Inca o inregistrare in plus care nu presupune identificarea adevaratilor evazionisti", a spus consultantul fiscal. Ea a mai explicat ca pentru combaterea evaziunii Comisia Europeana a recomanda o mult mai buna colaborare intre statele membre.

Consultantii fiscali isi sfatuiesc clientii sa solicite imediat cazierul judiciar al asociatilor, pentru a pregati cererile de inregistrare.
"În vederea înscrierii în Registrul operatorilor intracomunitari, persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile trebuie să depună la organul fiscal competent o cerere de înregistrare însoţită de cazierul judiciar al asociaţilor şi administratorilor, precum şi de alte documente doveditoare.", se spune in Ordonanta.

Deocamdata, desi termenele din Ordonanta sunt foarte stranse, toate demersurile trebuie sa ramana in stand-by fiindca documentul nu a fost publicat in Monitorul Oficial.

"Eu nu cred ca va fi publicata in forma aprobata de Guvern, stiu ca se discuta modificari", a spus Sorin Istrate, managerul Contexpert. Gabriel Biris, pe de alta parte, crede ca va fi publicat in exact aceasta forma.

"Macar, sper sa modifice termenele de aplicare, cel putin pana la 15 iulie", a spus Gabriel Sincu, partener la Mazars. Acesta crede ca aproximativ 30-40% din firmele active sunt afectate de noile prevederi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8466 vizualizari

  • -6 (10 voturi)    
    Plang evazionistii (Marţi, 22 iunie 2010, 13:13)

    Vlad [anonim]

    Lacrimi de crocodil .Evazionistii profesionisti sunt cei care fac scandal.Nu le mai merge evaziunea.Bine le face . Sa vedem ce face Boc acuma ca incepe evaziunea la cereale .Pe litoral am vazut evaziunea merge ca in fiecare an...
  • +6 (6 voturi)    
    Evazionistii nu plang (Marţi, 22 iunie 2010, 13:29)

    bula [anonim]

    ei intodeauna vor gasi solutii pentru a ocoli litera legii, care in romania este deosebit de prost facuta.
    Interesant mod de gandire are guvernul actual un capitalism extrem as putea spune. IMM -urile in loc sa se ocupe de afaceri care sa genereze profit si implicit impozit pentru stat ei vor sta la cozi infinite.
    BRAVO EMIL BOC , eu si alte cateva milioane de romani am primit inca un motiv ca sa PLECAM DIN ACEASTA TARA! FELICITARI.
  • +7 (7 voturi)    
    exista deja o baza de date (Marţi, 22 iunie 2010, 13:31)

    marcel [anonim]

    Prin declaratia 390 pe care firmele o depun lunar exista o baza de date la administratiile financiare cu companiile care fac livrari sau/si achizitii intracomunitare. Nu inteleg logica creearii acestui registru. Carul cu prosti s-a rasturnat la Caracal sau la ministerul de finante?
    • +5 (5 voturi)    
      Pe langa asta (Marţi, 22 iunie 2010, 13:57)

      rhadoo77 [utilizator] i-a raspuns lui marcel

      Mai este si declaratia lunara Intrastat prin care se declara absolut toate bunurile achizitionate/ vandute Intracomunitar. La un moment dat aceste doua baze de date (adm financiara si Intrastat) se incruciseaza tocmai pentru a se verifica veridicitatea datelor. Nu inteleg de ce firmele care pana acum au lucrat corect si cinstit sa fie nevoite sa treaca prin aceasta inregistrare. Poate imi scapa mie ceva....?
    • +1 (1 vot)    
      Direct la Cotroceni (Marţi, 22 iunie 2010, 15:24)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui marcel

      ..si de acolo la Guvern si de acolo in jos la ministere.

      Sa nu nedreptatim Ministerul de Finante chiar asa :::)))))
  • 0 (0 voturi)    
    PFA (Marţi, 22 iunie 2010, 14:08)

    Cristian [anonim]

    Eu ca PFA (prestari servicii informatice) daca facturez la o firma din Suedia (fara tva) sunt afectat ?
    Aceasta prevedere afecteaza si firmele gen PFA?
    • +1 (1 vot)    
      Pai nu ai citit ??? (Marţi, 22 iunie 2010, 15:31)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      se refera doar la :Având în vedere necesitatea combaterii în regim de maximă urgenţă a
      fraudei fiscale în domeniul TVA pentru achiziţiile intracomunitare de: cereale şi
      plante tehnice, legume şi fructe, flori, carne şi preparate din carne, peşte, preparate
      din peşte, fructe de mare, zahăr, făină, pâine şi materiale de construcţii,
      Nu te priveste .Priveste numai marile excrocherii cu cereale ,flori- tigancile cu flori prin piete fara casa de marcat ,zahar,legume fructe -vandute prin piete de tarani bronzati fara casa de marcat .
      peste tot este evaziune fiscala . Bine le face ...Prea se porcise tot .Aveau masini de 200.000 de euro si te sfidau la trecerea de pietoni cu rols royce sau bentley .Ce nevoie organica are un roman sa conduca un bentley intr-o mare de saracie? Sa sfideze sa vada vecinii ca s-a ajuns . Prin evaziune da lumea il respecta ca are bani >la noi hotii sunt mai restectati ca un profesor. Se decsurca murmura cu invidie vecinii....E destept
      • 0 (0 voturi)    
        PFA (Marţi, 22 iunie 2010, 15:50)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui Vlad

        scuze...nu citisem...tot ,sunt la munca si nu apucasem....eram doar panicat ...:)
        merci pt lamuriri.
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Marţi, 22 iunie 2010, 16:42)

          toteu [anonim] i-a raspuns lui Cristian

          vezi ce fel de activitate desfasori pe acel PFA... dependenta sau independenta ...

          daca e dependenta mai apar niste contributii la asigurarile sociale de la 1 iulie ....
  • 0 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 22 iunie 2010, 14:40)

    [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    o sa se aleaga praful (Marţi, 22 iunie 2010, 14:46)

    blazzaj [anonim]

    Nimeni nu o sa mai poata importa si exporta nimic, firmele or sa se se inchida si o sa mergem cu totii acasa sa ne uitam la OTV. Intre timp se consolideaza coruptia, or sa apara cai de inregistrare mai rapida, handicapatii care stau pe cur si creeaza Declaratii dupa declaratii, or sa mai ia niste spagi. Te doare mintea cate declaratii sunt in tara asta. Daca te apuci de contabilitate mai bine te sinucizi.
  • -1 (1 vot)    
    de ce comentati daca nu intelegeti subiectul? (Marţi, 22 iunie 2010, 15:49)

    just me [anonim]

    Intrastat si 390 nu au legatura cu aceasta noua baza de date. Da, din analiza 390 se poate vedea cine ar fi trebuit sa declare si nu a facut-o dupa care alergi dupa el si..prinde orbu' scoate-i ochii. Nu credeti ca e mai simpla prevenirea/ adica nu lasi toate potentialele firme fantoma sa faca operatiuni ca apoi sa ai de ce sa plangi dupa tva. intr-adevar, trebuia facuta o minima selectie pentru a nu afecta toata masa de contribuabili dar....c'est la vie.
    Ceea ce spune insa in articol dna. Ramona Jurubita, este COMPLET FALS. Si credeti-ma ca sunt o persoana avizata in domeniu.
    • +1 (1 vot)    
      ce vorbesti? (Marţi, 22 iunie 2010, 16:28)

      toto [anonim] i-a raspuns lui just me

      amice nu o mai da pe langa tufis. e o inutila birocratie in plus. nu va scadea nici o evaziune. daca vor, intra-adevar sa scada evaziunea, sa nu mai factureze TVA intre firme, asa cum chiar mai sus numitul Biris spunea mai demult. Daca TVA-ul s-ar factura doar la retaileri, adio evaziune, dar cred ca nu exista nici un interes real pt asta, ci doar sa se puna bete in roate celor care lucreaza corect. Declaratia 390 nu are nici o legatura cu asta, dar ar putea avea. Se pot inregistra automat toate firmele care au depus aceasta declaratie si deci au activitati intracomunitare, in acest nou registru, fara sa se mai depuna sute de mii de cereri si fara sa se cheltuie o multime de bani de la buget cu gestionarea.
      • 0 (0 voturi)    
        registru intracomunitar (Miercuri, 30 iunie 2010, 10:31)

        muresan eliasabeta [anonim] i-a raspuns lui toto

        Este foarte corect cele doua declaraii (390 si Intrastat0 sunt documente transmise lunar,cu ce scop? sa ne aflam noi contabilii in treaba nu avem ce lucra ?Declaratia 390 cel putin este gestionata de catre MINISTERUL DE fINANTE cu scopul de a putea verifica aceste tranzactii intracomunitare.nu sunt nici eu de acord cu infiintarea acestui registru.Nu pot sa-mi explic de ce in toate deciziile pe care le ia Guvernul nu ne uitam si altii,ce-au facut altii in acest sens,tot infiintam o mie de decratii fara a ne folisi concret de ele.Nu ne inregistram in acest registru.
    • +1 (1 vot)    
      de ce comentati daca nu intelegeti subiectul? (Marţi, 22 iunie 2010, 16:28)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui just me

      de ce comentati daca nu intelegeti subiectul?
      Uite asa vrem noi sa comentam sa vada lume si ce gandesc prostii nu numai desteptii ca voi,mancator de kkt guvernamental ce esti.Sa stai tu cu framilia ta la coda la handicapatii care lucreaza la stat si care cred ca dimensiunea functiei lor e direct proportionala cu coada de prosti de la ghiseu.
  • 0 (0 voturi)    
    cazier pentru asociati/administratori (Joi, 1 iulie 2010, 15:51)

    silviu [anonim]

    Am si eu o intrebare.
    Daca administratorii si asociatii sunt din Austria/Germania, de unde trebuie luat cazierul pentru ei?
    • 0 (0 voturi)    
      cazier nerezidenti (Luni, 5 iulie 2010, 23:10)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Ma intereseaza si pe mine acest subiect. Ati obtinut vreun raspuns ?
  • 0 (0 voturi)    
    si persoanele fizice ? (Vineri, 2 iulie 2010, 0:20)

    radu [anonim]

    Poti sa aduci 1000 de masini si cata marfa doresti ca persoana fizica si nu te intreaba nimeni de sanatate . Pentru ce va bateti capul cu firme si registre ?
  • 0 (0 voturi)    
    sunt pfa ce fac? (Joi, 5 august 2010, 17:01)

    Andreea [anonim]

    poate cineva sa imi raspunda? Sunt liber profesionist (traducator aut. de Ministerul Justitiei), un alt gen de PFA, nu am obligativitatea si nici posibilitatea de a ma inregistra la ORC, deoarece functionez in baza unei legi speciale, avand doar un certificat de cod fiscal eliberat de Min Finantelor, neplatitoare de TVA!!!. Doresc sa presteaz servicii de traducere prin email pt societati din UE dar nu stiu cum sa facturez... In cazul nostru se aplica aceasta noua reglementare? Trebuie sa devin platitoare de TVA si sa ma inregistrez in ROI pt a-mi putea factura serviciile catre S.R.L. din membre UE? Multumesc.