Procurorii au descins la sectia de obstetrica-ginecologie a Spitalului de Urgenta Arad. Un medic a fost ridicat din sala de nasteri

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 30 octombrie 2013, 10:52 Actualitate | Esenţial


Procurori din cadrul Parchetului de pe langa Tribunalul Arad au descins la Sectia Obstetrica si Ginecologie (sectie numita "Spitalul Matern" - n.r.) a Spitalului Clinic Judetean de Urgenta Arad de unde au ridicat un medic pe care l-au dus la audieri pentru ca ar pretins 1.000 de lei sa efectueze o operatie de cezariana, relateaza Agerpres.

Anchetatorii au mers direct la sala de nasteri, unde i-au perchezitionat pe toti cei aflati acolo, iar dr. Lita Argintaru, care era de garda, a fost dusa la audieri.

Potrivit procurorului Codrin Gavra, seful Sectiei Penale a Parchetului de pe langa Tribunalul Arad, descinderea la spital a fost facuta urmare unui denunt la numarul unic 112 al sotului unei femei care a nascut in noaptea de marti spre miercuri la "Matern". Barbatul a cerut ajutorul oamenilor legii dupa ce, dupa cum sustine el, i s-ar fi pretins suma de 1.000 de lei pentru efectuarea unei operatii de cezariana.

"Am constituit o echipa si ne-am deplasat la fata locului, dar nu am intervenit decat dupa efectuarea operatiei, pentru a nu pune in pericol viata mamei si a copilului. De mentionat ca suma de 1.000 de lei nu a fost gasita nici asupra medicului si nici in autoturismul acesteia, dr. Lita Argintaru negand faptul ca ar fi primit acei bani. Totusi, medicul in cauza a fost retinut pentru 24 de ore in vederea audierilor", a declarat procurorul.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5393 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    felicitari ! (Miercuri, 30 octombrie 2013, 11:14)

    taranistu [utilizator]

    ar trebui ca toti cei care au dat bani sa sune la 112!
  • +4 (8 voturi)    
    ??? (Miercuri, 30 octombrie 2013, 11:15)

    grongobar [utilizator]

    "De mentionat ca suma de 1.000 de lei nu a fost gasita nici asupra medicului si nici in autoturismul acesteia, dr. Lita Argintaru negand faptul ca ar fi primit acei bani. Totusi, medicul in cauza a fost retinut pentru 24 de ore in vederea audierilor" ??????? adica vine un terchea-berchea si te reclama FARA dovezi si esti arestat ? unde e prezumtia de nevinovatie ? sa fie clar,exista multa coruptie in sanatate, dar pentru a aresta un om trebuie dovezi. daca nu se dovedeste vinovatia medicului,statul roman va avea de platit bani grei pentru incalcarea drepturilor omului.
  • +4 (6 voturi)    
    Totusi, nu inteleg un lucru... (Miercuri, 30 octombrie 2013, 11:38)

    Duminica_Orbului [utilizator]

    E normal sa fii "saltat" pt 24 de ore atunci cand un denunt telefonic se dovedeste neintemeiat? Iar dupa ziua aia de arest, sa vina politaii atotputernici sa-ti scrasneasca printre dinti: "Hai, mars acasa si sa nu te mai prind pe aici, ca data viitaoate iti iei omor!"... Si sa ramai pe urma cu stampila pe frunte: "Ala de l-a saltat politia din sala de nasteri. Iti dai seama ce spaga a dat ca sa scape basma curata?"
    Adica, intreb: oricine in tara asta poate ajunge sa-i fie distruse cariera si viata (rusinea si umilintele indurate in cele 24 de ore de arest) numai pentru ca un oarecare face telefonic un denunt fals?
    Asta nu e stat politienesc, totusi? Am dreptul sa cer daune daca sunt retinut pe nedrept? Stie sa-mi spuna cineva?
    • +4 (4 voturi)    
      așa cum reiese din articol, este ilegal ce s-a (Miercuri, 30 octombrie 2013, 12:12)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui Duminica_Orbului

      întâmplat; la fel de adevărat este că poliția română are un renume bazat pe realități; la fel de adevărat este că jandsarmii și-au luat bătaie cruntă când minerii veneau spre București; exemple îți mai pot da însă le cunști foarte bine; pe de altă parte, medicii care nu își iau șpagă sunt atât de puțni încât au devenit specie pe cale de dispariție, și chiar nu mai contează; s-au acoperit unii pe alții, acum sunt totți în aceeași oală; să fie sănătoși, pt că în pușcărie e viață nașpa.
      în cazul de față, era obligatoriu un flagrant sau măcar banii să fi fost marcați...însă revenim la punctul 1: politicieni sau polițiști, provin din ”spuma” poporului...bănuiesc că știi cât este salariu minim pe economie în România; deci, despre ce vorbim?
  • +3 (7 voturi)    
    foarte bine (Miercuri, 30 octombrie 2013, 11:49)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    dupa ce arestam medicii se termina cu coruptia din Romania. Felicitari Ponta, Antonescu, Dragnea, ati reusit sa curatati tara de corupti!
  • +3 (5 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 30 octombrie 2013, 11:56)

    Je__ [utilizator]

    Spaga e ceva normal.
    Sa te duci sa nasti intr-un spital de stat, fara sa fii nevoit sa dai spaga...n-am auzit pe nimeni pana acum.
    • +3 (3 voturi)    
      te inseli (Miercuri, 30 octombrie 2013, 13:48)

      seven [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      In ultimii 6 ani, sotia mea a nascut de doua ori, eu am avut doua interventii chirurgicale (mici, e adevarat) iar pe unul dintre copii l-am operat de polipi. Toate la spitale de stat, in Bucuresti. Spaga totala: zero. E adevarat, a trebuit facut ceva scandar in cateva situatii in care am dat de niste dinozauri de-astia care aveau impresia ca traim in trecut. Dar pana la urma a fost totul OK. Cel putin in Bucuresti, in orice spital gasesti medici OK cu care poti vorbi fara sa dai bani. Incurajez pe toata lumea sa faca asta.
      • 0 (0 voturi)    
        Bucuresti (Joi, 31 octombrie 2013, 2:32)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui seven

        poate acolo. si, evident, nu peste tot!