Cozmin Gusa, noul presedinte al Federatiei Romane de Judo

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 20 februarie 2017, 16:29 Sport | Alte sporturi

Cozmin Gusa
Foto: Agerpres
Cozmin Gusa a fost ales presedinte al Federatiei Romane de Judo, la alegerile care au avut loc luni in cadrul Adunarii Generale a FRJ, informeaza Agerpres. Gusa a obtinut 121 de voturi, in timp ce Nicolae Trasca, contracandidatul sau, a primit doar 21 de voturi.

"E un rezultat care ma onoreaza si care ma obliga pentru a repune judo-ul romanesc pe firmamentul sportului mondial. Scopul meu e ca in cel mult un an FRJ sa fie cel mai bine organizat for sportiv din Romania si cel mai bine finantat din fonduri private" - Cozmin Gusa, pentru ProSport.

In varsta de 46 de ani, Cozmin Gusa este jurnalist, consilier politic si patron de televiziune (n.r. RealitateaTV). De asemenea, este cunoscuta relatia de prietenie dintre Gusa si Marius Vizer, presedintele Federatiei Internationale de Judo.

FR Judo a fost condusa de Florin Lascau, care nu si-a mai depus candidatura. El fusese ales in functie la 23 noiembrie 2015, dupa ce Doru Sapta a demisionat, informeaza News.ro.


Citeste mai multe despre   



















4780 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    macar judo (Luni, 20 februarie 2017, 16:44)

    splinty [utilizator]

    .
    • +4 (4 voturi)    
      daca (Luni, 20 februarie 2017, 18:56)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui splinty

      un contabil, nicolaescu, a fost ministrul sanatatii (si inca de doua ori), de ce n-ar fi si gusa judoka sef?
      care or fi fost criteriile de participare la alegerile presedintelui federatiei de judo?
  • +14 (14 voturi)    
    Gusa cel sportiv ! (Luni, 20 februarie 2017, 16:47)

    immortal [utilizator]

    E cea mai distractiva stire ! WOW

    Gusa cel sportiv.... adevarul e ca imaginile cu el fugarit de protestatari sunt graitoare pentru activitatea sportiva a domniei sale !

    Adevarul e ca si in functia de secretar general la PSD a facut treaba buna .... sa vezi ce ii linisteste si pa astia la Judo !

    Realitatea TV stim ca a bagat-o in faliment de acum 4 ani.... numai succese !!! :))
  • +12 (12 voturi)    
    judo (Luni, 20 februarie 2017, 16:51)

    matisse [utilizator]

    asta,a rface orice,numai sa se aproipie de Putin.
    sunt curios daca stie sa-si faca nodul la centura kimonoului...
    • +6 (6 voturi)    
      Cumpara PSD (Luni, 20 februarie 2017, 16:54)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui matisse

      Realitatea ?
      • -1 (3 voturi)    
        neee (Luni, 20 februarie 2017, 19:58)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui doi si-un sfert

        zvonalitatea lui vintu e trecuta de mult la iohanisti. :-)
        nu prea te uiti la sticla.
        ba, combate la coruptia, cu tarie proletara.
        de la ei si'a recrutat (!) sri purtator de cuvant.
        gushe e si el, cel putin, maior. :-)
  • +6 (6 voturi)    
    O gusanea a lui Vizer (Luni, 20 februarie 2017, 16:55)

    Frank777 [utilizator]

    Faptul indica o recrutare a lui Gusa valoros numai pentru influenta ce o are asupra Realitatea TV prin relatia Vizer-Putin pentru a sprijini pe tovarasii Dragnea,Tariceanu si echipa etnica bulgareasca de la conducerea PSD-PCR(ca pe vremea lui Boris Stefanov-etnic bulgar secretarul general al PCR 1936-1940) sa orienteze Romania spre URSS.Federatia de judo este modul in care Gusa mananca si el o paine fara sa ia teapa,calatoreste in marea URSS fara sa starneasca suspiciuni.Mesajul de prietenie a lui Tariceanu catre poporul sovietic facut azi se incadreaza in politica PSDPCR de a se intoarce la origini.Prin reforma invatamantului anuntata se va reintroduce si limba rusa in scoli.
  • +3 (3 voturi)    
    Buhahahaha! (Luni, 20 februarie 2017, 16:57)

    Toni_Romania [utilizator]

    Parintele PIN-ului, partidul cu 2 membri !
  • +4 (4 voturi)    
    Gusa ce lipsea din penibilul romanesc (Marţi, 21 februarie 2017, 4:57)

    Plagarus [utilizator]

    Modelu-i vechi,cam de cand Vizer l-a propus în 2007 președinte de onoare al Federației Internaționale de Judo pe Putin.