Monitorizare TV - Prezidentiale 2014. Un proiect KAS - HotNews.ro

Stelian Tanase cheama candidatii in finala la TVR

de Brandusa Armanca     HotNews.ro
Duminică, 9 noiembrie 2014, 22:56 Monitorizari | Prezidentiale 2014


Presedintele-director general al TVR, Stelian Tanase, a lansat un apel in Jurnalul de pe TVR 1 din 9 noiembrie, ora 20, pentru a cere candidatilor la prezidentiale sa lase pe mana televiziunii publice dezbaterea sau dezbaterile finale. Tanase a invocat "neutralitatea dovedita", echidistanta si profesionalismul echipei teveriste si a motivat interventia sa televizata prin absenta unui raspuns la invitatiile transmise in 3 noiembrie staff-urilor de campanie. Un alt argument a fost accesul romanilor din strainatate la canalul international al TVR.

Definindu-se pe sine ca persoana implicata in toate bataliile politice postdecembriste, Stelian Tanase a cerut candidatilor ratiune si responsabilitate.

Apelul presedintelui-director general a venit dupa primele doua stiri din Jurnal: una despre incidentele din Brasov unde au avut loc manifestatii de protest, cealalta despre masurile transmise de MAE la BEC pentru sectiile de vot din strainatate.

Credibilitatea televiziunii publice a fost grav afectata de obedienta dovedita  a conducerii  fata de puterea politica, in special fata de Victor Ponta, precum si datorita unor derapaje etice recente.

Nota: Articolele publicate in aceasta sectiune sunt parte a unui proiect de monitorizare a comportamentului televiziunilor in campania electorala. Proiectul este sustinut de Fundatia Konrad Adenauer.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4092 vizualizari

  • +15 (21 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 9 noiembrie 2014, 23:22)

    Radu-Mihai [anonim]

    • +6 (12 voturi)    
      Comment sters de user (Duminică, 9 noiembrie 2014, 23:35)

      Radu-Mihai [anonim] i-a raspuns lui Radu-Mihai

  • +8 (10 voturi)    
    un apel la normalitate (Duminică, 9 noiembrie 2014, 23:24)

    anonim3 [utilizator]

    Unora poate sa le placa dl.Stelian Tanase, altora nu. Dincolo insa de aceasta, ca si de derapajele TVR, de data aceasta apelul a fost de bun-simt.
    Stiu ca timing-ul nu a fost cel mai fericit, dar tot astept cu mare interes reactiile celor 2 candidati.
    Si, mai ales, sper ca apelul la normalitate sa fie amplu difuzat/reflectat. Din acest punct de vedere hotnews s-a miscat incet, dar si mai grav este ca ceilalti actori din peisaj tac asurzitor.
  • +7 (13 voturi)    
    ooo (Duminică, 9 noiembrie 2014, 23:32)

    ggna [utilizator]

    Hai ca te-ai trezit si tu!!!! Mai urmeaza Daniel la Patriarhie!
    • +2 (4 voturi)    
      BOR care chipurile e neutra (Luni, 10 noiembrie 2014, 0:44)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui ggna

      ar trebui sa-si tina gura.
  • -3 (3 voturi)    
    ? (Duminică, 9 noiembrie 2014, 23:49)

    karula [utilizator]

    Te-ai blamat total Steliane...
  • +2 (6 voturi)    
    "neutralitate dovedita"? (Luni, 10 noiembrie 2014, 0:27)

    Codruta N [utilizator]

    "echidistanta si profesionalism"?
    Hat... sa moara mama si copchiii lu' ãla care minte??!!

    De MULT "profesionalism" ce e in TVR, majoritatea emisiunilor sunt facute cu subcontracte? :P

    NU mai zic pe cine a tot pupat in dos TVR, de ceva vreme incoace!! CE e cu emisiunile alea dedicate lu Pontache??!!

    Si: pe CINE or sa puna "moderator"? tot pe vreunul / una care sa-i traga limbi groase lu Pontache? sau sa-i strecoare pe shestache, cu o zi inainte, lista de intrebari?
    Mai lipseste sa-l puna "moderator" pe Daniel... "independentul" ãla, de la BOR!! :P
  • 0 (4 voturi)    
    Daca tot (Luni, 10 noiembrie 2014, 1:06)

    tanar_pensionar [utilizator]

    Majoritatea populatiei si firmelor platesc taxa radio-tv, macar sa putem vedea toti dezbaterea finala.
  • +2 (2 voturi)    
    Pai la titulatura pe care o aveti........ (Luni, 10 noiembrie 2014, 5:43)

    OctavianOktavus [utilizator]

    Nu se stie daca vor accepta dle Tanase pentru ca titulatura dvs. induce in eroare - era sa zic oroare. Pai ori sunteti presedinte ori director general? Si asa ca idee.......pentru care dintre ele sunteti platit?
    • +2 (2 voturi)    
      Ar fi o chestie ... (Luni, 10 noiembrie 2014, 8:52)

      LianBerthold [anonim] i-a raspuns lui OctavianOktavus

      ... ar fi frumos ca şi postul pentru care votăm în turul 2 să se cheme "Preşedinte Director-General" al României. :D :D :D
    • +3 (3 voturi)    
      P.S. (Luni, 10 noiembrie 2014, 8:54)

      LianBerthold [anonim] i-a raspuns lui OctavianOktavus

      De fapt sînt trei posturi cumulate de S. Tănase:
      - preşedinte
      - director
      - general (făcut la apelul bocancilor, normal)
  • +2 (2 voturi)    
    Dr. Ponta si-al lui staf maninca rahat (Luni, 10 noiembrie 2014, 7:01)

    ofCAER [utilizator]

    ca vor "intilnire", dar sa le-aducem noi aminte ca inaintea primului tur numai au refuzat!
    Au venit, da, spre sfirsit, cu propunerea unei singure intilniri cu toti cei 14! Va dati seama ce propunere serioasa... Dar abstractie facind si presupunind ca propunerea PSD a fost "serioasa", de ce acum propunerea ACL pentru o singura intilnire este catalogata "neserioasa"?
  • +5 (5 voturi)    
    Oricum esti pe faras,coane Tanase(WcPpierde) (Luni, 10 noiembrie 2014, 9:04)

    Plagarus [utilizator]

    Intoarce-te la A3 la posmagii muietzi !
  • +4 (6 voturi)    
    neutralitate la TVRTanase (Luni, 10 noiembrie 2014, 9:36)

    rados [utilizator]

    Cum poate sa afirme asa ceva? Ne crede orbi ori redusi mintal? S-a dorit sef la TVR ca sa faca jocurile psd-istilor. Nu enumar lungul sir de emisiuni "echidistante" si pline de "profesionalism", dar cea mai recenta dovedeste
    gogosile tanasesti: aparitia oportunistului Stanoevici care "explica" situatia din diaspora ca pe o anarhica incercare de destabilizare (!) a unor "casseurs" care nici macar nu vorbeau romaneste. Moderatorul dadea afirmativ din cap si-l lasa sa bata campii mai departe. Toata emisiunea a fost o propaganda penibila pentru ponta. Ei, asa "echidistanta" mai zic si eu!
    Lui Johannis i se spune "mutul" fiindca limbarita lipsita de continut e marca lor! Astia nu stiu ca unii vorbes mult fara sa spuna nimic!
  • 0 (2 voturi)    
    Bai Tanase tu scula cui mai esti ??? (Luni, 10 noiembrie 2014, 10:06)

    andreesanu [utilizator]

    Cind TVR n-a dat in direct manifestatiile romanilor din tara pentru sustinerea romanilor din diaspora am inteles ce politica face si Tanase.
    Ba Tanase tu ai ajuns cu pluta si mistocareala cu Dinescu la TVR si-ai uitat sa mai pleci,asta dupa ce te-ai aplecat destul cit sa-l pupi in cur pe Ponta.
    Mii scirba de indivizi fara onoare sau fara sira spinarii.
  • +2 (2 voturi)    
    Mda (Luni, 10 noiembrie 2014, 10:11)

    electron [utilizator]

    Ponta nu vrea aceasta confruntare, nu vrea ca spectatorii sa vada ce are de spus Iohannis. Prefera ca el / televiziunile lui sa le spauna la oameni ce zice Iohannis. Asa poate sa spune ce vrea el sa suceasca realitatea cum vrea el.
    Nu o sa fie nici o dezbatare, Ponta o sa tine mortis ca dezbaterea sa fie la A3 si Iohannis nu ii nebun sa accepte.
  • 0 (0 voturi)    
    Dezbaterea nu poate avea loc decât (Luni, 10 noiembrie 2014, 10:40)

    ploiesteanu [utilizator]

    La TVR sau palatul Cotroceni. Johanis trebuie să fie de acord cu aceste 2 locații. Ponta în nici într-un caz. Dacă vă uitați cum le stă TVR în gât celor de la A3 și cum atacă ei TVR-ul, v-ați schimba părerea despre televiziunea națională. De câte ori n-au propus PSD-iștii desființatea TVR ?