Monitorizare TV - Prezidentiale 2014. Un proiect KAS - HotNews.ro

B1 TV vireaza discret spre Ponta

de Ioana Lupea     HotNews.ro
Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:16 Monitorizari | Prezidentiale 2014


Ioana Lupea
Foto: Hotnews
Daca ai fi pus continutul B1 Tv de dinainte de primul tur de scrutin al prezidentialelor pe un taler, balanta s-ar fi inclinat, usor, spre candidatii de dreapta, in special in favoarea Elenei Udrea. Daca ai masura acelasi continut dupa primul tur, balanta s-ar inclina, tot usor deocamdata, spre PSD, fapt remarcat pe retelele de socializare si de catre telespectatorii fideli ai acestui post. In noul peisaj, emisiunile moderate de Catalin Prisacariu si Sorina Matei, care si-au pastrat profilul de dinainte de turul 1, par decupate deja din trecutul de dreapta  al B1 Tv.

Un prim exemplu. In vinerea de dinainte de alegeri la Buna seara Romania a fost invitata Elena Udrea iar in studio, alaturi de ea, un commentator politic mai degraba favorabil candidatei. In prima zi de joi de dupa turul 1, reprezentantul ACL Tudor Barbu s-a vazut in situatia nu doar de a polemiza cu ministrul PSD al Sanatatii Nicolae Bancicoiu, ci si cu un analist de origine politica necunoscuta, Cristian Calugaru, cu opinii mai degraba critice la adresa candidatului ACL Klaus Iohannis, pe care l-a caracterizat drept inflexibil si fricos.

Cativa telespectatori atenti au remarcat ca, in aceeasi zi de joi, interventiile PSD au dominat cantitativ.. Pe langa interventia premierului Victor Ponta care a scos din emisie conferinta de presa a lui Klaus Iohannis, trei ministri, al Economiei, al Bugetului si al Sanatatii au fost printre invitatii B1 TV. Trei ministri PSD intr-o zi, la un post cunoscut  drept basist, reprezinta un eveniment semnificativ pentru virajul discret al B1 Tv.

De asemenea emisiunea de stiri de vineri de la ora 15 a fost impregnata de spiritul propagandei PSD prin prezentarea unei scrisori obscure in care niste cetateni, prezentati drept ardeleni nemultumiti, sunt revoltati de inexistenta alianta dintre Klaus Iohannis si Tokes Laszlo,una dintre strategiile de atac ale PSD din ultimele zile.

Iar un comentariu al expertului in viraje spectaculoase, Ion Cristoiu, in care acesta afirma ca jurnalistii din presa scrisa, electronica si vizuala se bat pentru Klaus Iohannis cu Victor Ponta, a devenit stire. Cunoscandu-l pe Ion Cristoiu aka Analistul Politic  care se autopromoveaza ca fiind de stanga, deci sarac si cinstit, probabil ca televizorul lui de generatie veche, prinde doar Realitatea Tv. Opinia cu pricina a fost comentata si in emisiunea Evenimentele Zilei. Potrivit teoriei media opinia unui analist politic, fie el si Ion Cristoiu, nu indeplineste criteriile pentru a avea valoare de stire (Galtung& Ruge, 1965).

Nota: Articolele publicate in aceasta sectiune sunt parte a unui proiect de monitorizare a comportamentului televiziunilor in campania electorala. Proiectul este sustinut de Fundatia Konrad Adenauer.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















21384 vizualizari

  • +31 (35 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:21)

    polonyca [anonim]

    • +26 (26 voturi)    
      asa este!!! (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:53)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      au devenit din ce in ce mai lingusitori.

      au atacat-o si nu au lasat-o sa vorbeasca pe Macovei.

      ii pun intrebari de gradinita lui Ponta.

      isi vand pielea ca orice "fufa" pe autostrada.
      • +5 (5 voturi)    
        asa e (Vineri, 7 noiembrie 2014, 20:31)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        si mie mi s-a parut suspect!
    • +2 (2 voturi)    
      Pai, nici una dintre televiziuni nu este (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 12:51)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      de fapt libera, ci sprijina sistemul instaurat la putere de dupa 1990, in dauna intereselor poporului! ca-l cheama Iliescu, ca-l cheama Basescu, guvernarile de pana acum au avut exponenti de varf numai oameni ai sistemului - esalonul 2+3 al PCR si ai Securitatii + aplaudacii lor. Johannis ii incurca rau de tot la socoteala pe toti, cum ii incurca si Antonescu. Pe Antonescu l-au casapit, au avut timp sa-l toace si sa-l indeparteze, acum sa vedem daca au resurse si timp sa-l toace si pe Johannis pana la votare. D-aia zic, votati Johannis, avem o sansa sa le stricam jocul!
    • -1 (1 vot)    
      Nu este asa (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 14:04)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Daca b1 incearca timid ,este adevarat, sa fie impartiali sint rapid taxati ca au schimbat macazul.V-ati obisnuit domnilor cu minciuna si injuraturile,de aceea este greu sa acceptati normalitatea..
  • +29 (33 voturi)    
    discret ? (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:23)

    minerva [utilizator]

    nu 'discret' ci pe fata ! profund dispret !
  • +17 (39 voturi)    
    vine iarna (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:31)

    Mazeta [utilizator]

    După migrația primarilor urmează migrația ziariștilor. Păsările călătoare migrează spre țările calde.
    • +13 (13 voturi)    
      in prostia ta (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:54)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ai dreptate...
    • +8 (8 voturi)    
      Versuri pentru dan adamescu (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:29)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      La t...n sa nu-i spui cioara/ Ca se supara si zboara
    • +4 (4 voturi)    
      Macovei scoasa din jos, acum invitata (Vineri, 7 noiembrie 2014, 20:33)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Hai sa fie ca noi. alegatorii, nu ca ei, jurnalistii si politicienii! Si mie imi pare rau de Macovei, ca inainte de turul i nici nu o bagau in seama si acum o dau ca a fost scoasa din joc.
  • +11 (15 voturi)    
    Pacat! (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:36)

    Bwana [utilizator]

    Daca se pastreaza ptr viitorul oponent de vaza si de baza al PMP condus de Udrea...mi-e ca trece televiziunea la IMAX si 4D si ei tot n-o sa aibe ocazia asta.
    Oricum, ce mi se pare regretabil este obositoarea repetabilitate a tipului de talk-show prezentat. Am inteles...alti realizatori...dar absolut aceleasi intrebari pe aceleasi teme, foarte putin diferentiate.Daca te uiti la toate ai senzatia ca urmaresti reluari. Este trist...Pe de alta parte insa daca ce spune Radu Moraru este cat de cat adevarat...nu vad viata lunga postului acesta.
  • +25 (25 voturi)    
    B1 (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:37)

    Bimbo [utilizator]

    a virat demult stai linistita,cu exceptia celor doi realizatori restul au fost mereu anti ACL si mai ales anti Iohanis.
    • 0 (0 voturi)    
      vai de el (Duminică, 9 noiembrie 2014, 19:01)

      AlanStallone [anonim] i-a raspuns lui Bimbo

      sti tu sigur.asa-i?
  • +34 (34 voturi)    
    Canalul TV cel mai echilibrat (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:38)

    ipolitic [utilizator]

    este Viasat Nature. Deși, la o analiză mai atentă, se observă o simpatie discretă dar partizană cu orangutanii.
    Nu condamnați B1TV pentru că ține cu porcul în defavoarea ursului. Varanul si lupul de mare nu mai aduce audientă, horoscoapele încep sa devină plictisitoare -cine plătește muzica?
    • +15 (17 voturi)    
      Excelent ! Ca in "1984" ! (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:55)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Parlament de porci, guvern de porci, ce mai lipsea e un porc presedinte !
      • +4 (4 voturi)    
        Si tine cont ca... (Vineri, 7 noiembrie 2014, 20:33)

        2vest [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

        unele animale sunt mai egale decat celelalte!!!
  • +20 (20 voturi)    
    Virajul lui cristoiu si al B1 (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:40)

    DragaRomania [utilizator]

    Este un adevar cunoscut slalomul practicat de "ganditorul" peltic din Gagesti...nu ma surprinde, doar ma dezgusta aerele lui de vizionar sau mai bine zis previzionar. Chiar i-a atras atentia, indirect, lui Ponta sa nu cumva sa se "lase" pe laurii castigului din primul tur...adica sa continue cu murdariile, furtul si trucurile practicate la urne.
    B1 a inceput sa ridice semne de intrebare pt mine imediat dupa auto-deconspirarea lui Turcescu (mare dezamagire).
    Asa o maculare generala, tradaciune, mizerabilitate ca acum in societatea romaneasca, inclusiv in randul ziaristilor, formatori de opinie, nu cred ca a mai existat.
    Cu stima,
    O emigranta cu sufletul la Romania
  • +14 (14 voturi)    
    Viraj (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:46)

    lobelo [utilizator]

    Imi pare rau ca unii la care ma uit cu interes nu au coloana vertebrala. Virajul nu s-a produ s-a dupa turul I ci cu mult inainte. Nu degeaba presedintele a ”gratulat-o” pe Sorina Matei. A simtit el ceva inaintea multora ca doar e vulpoi batran uns cu multe alifii.
    • +3 (7 voturi)    
      gabi.andreescu@yahoo.com (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 11:08)

      Santa Klaus [anonim] i-a raspuns lui lobelo

      1. Presedintele a „gratulat-o“ pe Sorina Matei pentru ca si-a exprimat public dorinta de a nu o vota pe Udrea. Pentru mine presedintele Basescu este o mare deceptie. A rupt PDL, a creat un partid care a contribuit la fracturarea dreptei, a impus un candidat la presedintie care nu avea nici o sansa de castig. Toate acestea pentru a satisface setea de putere a doamnei Udrea desi a sustinut permanent dupa europarlamentare ca este nevoie de o unitate a dreptei.
      2. In ceea ce o priveste pe Sorina Matei e de apreciat ca, alaturi de Prisacariu, Orcan, Mihai Duta, si-a pastrat independenta de jurnalist comparativ cu Puscalau, Nelu Barbu si cativa de la EvZ care au devenit lacheii lui Ponta.
  • +2 (8 voturi)    
    Organizăm un pariu? (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:58)

    CosminMaricari [utilizator]

    În ce an va fi Elena Udrea-PMP ministru în guvernul PSD condus de „liberalul” Tăriceanu?

    Eu pariez pe 2016, dar e posibil să se-ntâmple și mai devreme...
  • +15 (15 voturi)    
    Din pacate, asa este... (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:07)

    Primula [utilizator]

    ...Cam de cand a aparut Sorina Matei, lucrurile au luat usor, usor alta directie! Oare de ce? Nu-mi place si simt ca ceva nu e in regula cu ea!
    In schimb, a reaparut Robert Turcescu pe Nasul TV (are emisiune de luni pana joi, de la ora 20,00). A ramas acelasi jurnalist cu dragoste de adevar!
  • +2 (2 voturi)    
    audienta (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:13)

    nash pandelica [utilizator]

    e problema.
    si in lupta pt. dezbatere, b1 s'a situate clar pe pozitia lui dottore. vrea o seara cu klauz si viktor viorel.
    ar fi audienta, e drept. aici a fost pe aceaiasi pozitie cu latrinele, dar si cu realitatea.
    iar, cat de spre udrea, a fost mai des invitata la otv ghitza decat la b1.
    nici base nu mai este printer preferati.
    cel mai des a frecat scaunul, la emisiunea fatucii de seara, care l'a mangaiat pe amandoi umerii, nu ca sa'i scuture matreatz.
  • +12 (12 voturi)    
    Aceeași impresie o am și eu. (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:21)

    tarantella [utilizator]

    Vad seară de seară la B1 tot felul de ciudați ai politicii, cărora moderatorii le cântă în strună. Numai la B1 ai ocazia de a-l vedea în direct pe Tudor Barbu vorbind despre loialitate, trădare, traseism ș.a.m.d.

    S-au adunat prea multe chestii, mie blatul mi se pare deja evident.
  • +4 (10 voturi)    
    multumim base si udrea (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:23)

    Nevermind [utilizator]

    Daca udrea n-a fost pe locul 3, macar ponta sa fie pe 1. Deci v-ati redirectionat jucariile conform noilor interese reevaluate.
  • +13 (13 voturi)    
    suspect (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:23)

    Siddha [utilizator]

    Mi sa parut mie ca e ceva suspect cu oamenii astia in ultimele zile da am zis ca sunt eu paranoic.
    Pare-se ca nu sunt !
  • +11 (13 voturi)    
    Bravo (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:25)

    1234567899 [utilizator]

    Bravo Doamna Lupea,asa este B1 este deja de partea stinga,iar de MAESTRUL Cristoiu ce sa mai vorbim...nu lipseste decit ODA conducatorului iubit.
    • 0 (0 voturi)    
      ponta (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 9:37)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui 1234567899

      ODAten'falosenia noastra conducator iubit.

      pontaitiva! pontaitiva! pontaitiva!
  • +16 (16 voturi)    
    ponta, guvernam si noi ceva ? (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:48)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    mie mi se pare si mai suspect ca Robert Turcescu a fost facut sa parasesca postul si emisiunea pe care o realiza inainte de inceputul campaniei.
  • +21 (21 voturi)    
    B1 (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:58)

    deville2010 [utilizator]

    Pe mine m-a pierdut de client cam de 1 luna.
    Vorba lu`Basescu ..Adio B1
  • +2 (8 voturi)    
    Lupta pentru supravietuire (Vineri, 7 noiembrie 2014, 20:01)

    CititorulComentator [utilizator]

    Semn ca iese Ponta...
  • +6 (8 voturi)    
    Au venit ordine de la George Maior (Vineri, 7 noiembrie 2014, 20:31)

    dannitze [utilizator]

    Se bateau cu pumnii în piept că ei sunt inparțiali ca acum să vedem sunt doar niște pupincuriști ca toți ceilalți.
  • +9 (11 voturi)    
    Puscalau e Gadea de la B1. (Vineri, 7 noiembrie 2014, 20:51)

    Clop [utilizator]

    De la B1 - ora de varf - trebuie sa dispara Puscalau, e jenanta total, penibila.
    S-o puna la horoscoape ceva, nu are ce cauta in dezbateri.
  • +5 (5 voturi)    
    Discret ? (Vineri, 7 noiembrie 2014, 21:13)

    Marian C. [utilizator]

    ...de vreo 4 luni EVIDENT!
  • +11 (11 voturi)    
    Mai putin Banciu. (Vineri, 7 noiembrie 2014, 21:16)

    LazarGheorghe [anonim]

    Draga Madalina cred ca /// ponta care vrea sa-i uneasca pe romani este foarte bucuros de cate limbii i-ai tras cand a fost invitat la emisiune . Va credeam de dreapta dar pe zi ce trece imi confirma ca este inversa si la discutiile dintre petrache si rus pe langa faptul ca esti de o culoare incerta il chemi si pe carbunaru asta care se vede de la o posta ca este un lingau comunist .
    Nu stiu cat va mai rezista Banciu acolo , care va aduce o reala audienta. Orice sistem ca sa dainuie indiferent ca s-a numit: roman ,fanariot fascist ,comunist a avut nevoie de cozi de topor ca voi ca sa-l slujeasca .
    Comunisti din toata tara uniti-va !!!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    ? (Vineri, 7 noiembrie 2014, 21:22)

    uzu [utilizator]

    DISCRET ?
    as zice ca mai degraba e evident.
    • +1 (3 voturi)    
      vineri seara (Vineri, 7 noiembrie 2014, 22:28)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      l-au inghesuit rau pe dl Nazare....toti. (Pop, Cosea, etc) cu moderatorul "spectator" LaB1
      In timp ce se auzeau pikamerele...
      se "lucreaza" din zor si in zona B1. Chiar cu reclama la RealitateaTV, A3

      Sunt si mai decis sa-i vad albi la fata cu Iohanis presedinte. Ete nah, numa´asa. - Sa nu le iasa..sa vad cum o intoarce si "ardei-umplut-cristoiu" sau chelu-T-popescu.
      • +11 (11 voturi)    
        Pop star (Vineri, 7 noiembrie 2014, 23:31)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

        Da, Pop e figura tatucului din anii 50, tot invitat cu hihihi si hahaha la Puscalau. Ati uitat ca Pop "a salvat" plagiatul lui Mickey? Un lider de sindicat in invatamant adus din provincie, inaltat in partid, ca sa-l scoata din rahat pe Pinocchio.

        Si asta, sta la Madalina bine-mersi etc. Rusine. Un moderator de staif, n-ar fi avut un Pop never ever in emisiune, or asta s-a insurubat pe scaun, la B1, de multa vreme.
        • +5 (5 voturi)    
          explicatie (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 8:05)

          minerva [utilizator] i-a raspuns lui Clop

          sotul madalinei este seful serviciului care se ocupa de site-ul parlamentului ! probabil ca primeste , in plic , intrebarile de la zgonea sau tariceanu !
  • +4 (4 voturi)    
    viitor maret (Vineri, 7 noiembrie 2014, 21:46)

    ete fleosc [utilizator]

    javre comuniste.azi imi reaminteam ce s-a intimplat in 1989 si apoi in iunie 1990.pentru javrele astea am iesit multi din noi ? o dau la intors toti,sobolanii ce parasesc corabia.am aproape 2 saptamani de cand nu mai dau pe B1.Nici ca o sa mai dau pe acolo.mai bine fara.intr-un fel abia astept urmatorii 2-3 ani.nici mie nu o sa-mi fie prea bine dar cand o sa-i vad pe bietii pensionari bolnavi si cu pensia mica si cu tupeu cum or sa o ia din toate partile o sa-mi revin.lasi si tradatori,atunci cand ar trebui sa ridice vocea mai tare atunci o intorc.inca o data stiu ca nu e bine dar ma bucur nespus ca vor plage toti nemernicii ce au votat pentru un litru de ulei.pur si simplu majoritatea care a votat a vandut pe nimic tara asta .nu s-au gandit decat la matzu lor.lor sa le fie bine.si cei care nu au votat au gresit.au acceptat ca niste nemernici sa hotarasca pentru toti. in noaptea de 21 decembrie in bucuresti eram in piata cu un fost coleg de liceu. nu doream decat sa se aleaga prafu de leprele alea care trasesera la timisoara si trageau acum si in piata in bucuresti.tot am crezut ca o sa vina ziua platii.a venit 13-15 iunie si am crezut in continuare.s-a ales prafu de tot ce am sperat.chiar si maicamea l-a votat pe iliescu apoi pe nastase si acum pe ponta.si ce daca,stiu ca inca suntem multi astia care credem in corectitudine si nici de ai dracu nu ne lasam.nu e acum ?si ce daca.mergem mai departe.data viitoare
  • -2 (2 voturi)    
    Nici Realitatea nu mai este cu johanis (Vineri, 7 noiembrie 2014, 22:08)

    ploiesteanu [utilizator]

    după ce purtătoarea sa de cuvânt a declarat că nu vine la Realitatea pentru confruntarea cu Ponta din cauză că moderatorul Realitatății simpatizează cu Ponta.
    • +1 (1 vot)    
      Realitatea nici n-a fost cu Johannis (Luni, 10 noiembrie 2014, 11:23)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      "face pe independenta" dar o sustine si a sustinut-o doar pe Udrea, care a avut cele mai gretoase interview-uri posibile puse in opera de madam Sandru si C.Gusa. O voma!
  • +6 (6 voturi)    
    ai dreptate în parte (Vineri, 7 noiembrie 2014, 22:14)

    timp tamp [utilizator]

    B1 e partizan vădit poro ponta, dar în ce privește pe udrea cred că te uitai la o înregistrare străveche, în ultima săptămână udrea a fost demolată la b1, trebuia să o vezi pe sorina matei, arăta a țață țață, nu moderator, așa sunteți voi femeiile invidioase rău
    • +1 (1 vot)    
      Udrea medita doar sa fie demolata (Luni, 10 noiembrie 2014, 11:24)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      e un WC de fundul curtii si atat.
  • +3 (5 voturi)    
    cresterea PMP-ului este miza (Vineri, 7 noiembrie 2014, 22:24)

    drop [utilizator]

    In acest caz aparentele insala. Basescu cat si Udrea au declarat de mai multe ori ca PMP-ul este un partid anti PSD, un partid care s-a nascut pt a se opune PSD-ului. Pt ca pmp-ul sa creasca si sa aibe sanse la alegerile din 2016 are nevoie de Ponta presedinte si mafia PSD sa praduiasca tara. PMP-ul va creste pe un trend negativ al PSD-ului. Tocmai din aceasta cauza presa pro Basescu se asigura ca Ponta ajunge presedinte. Daca prin minune castiga Iohannis intreaga dreapta se va coaliza in jurul lui, iar PMP-ul va atinge sub 10% in 2016 in ciuda efortului lui Basescu.
    • 0 (2 voturi)    
      diviziunea muncii? (Vineri, 7 noiembrie 2014, 23:38)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui drop

      Presa lucreaza pt Ponta, iar PMP si doamna Udrea sustin oficial pe Iohannis ca altfel ii da afara din Partidul Popularilor Europeni?
      Sau cumva ar trebui sa ne uitam mai exact la actionariatul B1TV?
      • +1 (3 voturi)    
        gabi.andreescu@yahoo.com (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 11:26)

        Santa Klaus [anonim] i-a raspuns lui anonim3

        Udrea si Basescu nu il sustin pe Iohannis dar de frica sa nu isi piarda electoratul care il uraste pe Ponta a dat-o la intors. Nu mai am incredere in PMP.
    • 0 (0 voturi)    
      prostii (Luni, 10 noiembrie 2014, 0:28)

      chiwide [utilizator] i-a raspuns lui drop

      Cred ca aiurezi. Ai tu ceva cu Base si Udrea!
  • +9 (9 voturi)    
    Vizionarul Iohannis! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 0:14)

    hotnewsfil [utilizator]

    In primele zile de dupa '89, am fost infiorati de fulgerul noutatii pe care ni-l aduceau discursurile lui Ratiu si ale lui Campeanu, de limbajul lor, necunoscut noua, de intreaga logica a discursului lor.
    Erau cu totul 'altfel' decat discursurile pe care le auzisem in comunism, toate exprimate in 'limbajul de lemn', lipsite de substanta, prudente, de teama cenzurii.
    Ratiu si Campeanu nu mai vorbeau in limbajul de lemn, erau niste oameni normali, liberi, asa cum ne imaginam ca sunt toti oamenii liberi din tarile vestice.
    Dupa anihilarea apolitica a celor doua personalitati democratice, venite din vestul in care traisera zeci de ani, puterea a fost acaparata de fostii nomenclaturisti, activisti si securisti.
    Acestia, avand o spoiala de cultura, au resapat limbajul de lemn de dinaintea lui '89, au lansat 'limbajul de lemn versiunea noua'.
    Acest limbaj predomina azi la politicieni.
    Aseara (joi), cand Iohannis a aparut la DIGI24 (s-a redat si azi), in postura de 'vorbitor deslantuit', ne-a cuprins un fior asemanator celui care ne-a strabatut la inceputul lui 1990, cand i-am auzint vorbind, pentru prima data, pe Ratiu si pe Campeanu.
    Iohannis nu a folosit 'limbajul de lemn versiunea noua', a vorbit ca si cum ar fi venit acum dintr-o tara civilizata, vestica. A fost total diferit de toti ceilalti politicieni. Ne-a uns urechile, mintea si sufletul. Am descoperit un politician asa cum ne doream : sobru, esential, sistematic (ca un foarte bun profesor de fizica), stapan al nuantarilor, extrem de precis, detinator al unei multitudini de informatii, in toate domeniile importante, in care ar trebui sa actioneze un presedinte. Nu a pronuntat nici o vorba in plus, in afara celor necesare clarificarii problemelor pe care le-a prezentat.
    Am descoperit 'un presedinte altfel'-un vizionar-, diferit total de toti cei ce aspira la acest post.
    Comparativ cu 'nou-descoperitul' Iohannis, Ponta apare ca un pigmeu neo-comunist, cu logica de lemn si folosind 'limbajul de lemn versiunea noua'.
    • 0 (0 voturi)    
      REctificare! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 6:02)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Anihilarea 'politica', nu 'apoliticaa'!
    • +1 (9 voturi)    
      am vazut si eu (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 6:16)

      burebista [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      da la digi 24 Iohannis a fost cu 10 clase peste limbutul de mongoloid . Referitor la Tv lui Basescu ,acest diabolic mai bine baga TARA in rahat ca aceasta parasuta de udrea sa se ridice pe ruinile tari unde o va duce acest tembel plagiator ,mincinos de ponta .multumesc pt publicare HN
      • +5 (5 voturi)    
        Da, ai dreptate (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 6:44)

        Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui burebista

        Am vazut emisiunea joi seara . Azi dimineata a fost in reluare!
        Excelenta prestatie!
        Cred intro strategie bine pusa la punct facuta de Iohannis! Va iesi sigur la o confruntare dar la momentul optim!
        Intro confruntare corecta pe teme , pricipii , teme Iohannis in face praf pe Ponta!
        Dar apropo de televiziuni : Nu vad nici o televiziune impartiala care sa realizeze o corecta moderare intro confruntare!
        Rtv si A 3 stiam cum sunt dar vad ca B1 le-a urmat de cateva zile iar Realitatea a inceput mutarea la putere!
        Va urma un cor ale celor 4 televiziuni :" Oda conducatorului iubit"
  • +3 (3 voturi)    
    Este clara schimbarea... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 9:40)

    Gornistul [utilizator]

    ...de directie a postului B1. Dar mai interesanta este de observat atitudinea lui Cristoiu care a rabufnit in seara de 2 noiembrie la Realitatea. Se pare ca asta a fost tactica fonfaitului: mult timp sa loveasca in Ponta dand impresia ca sustine candidatul de dreapta, dar la momentul decisiv (inainte de turul 2) sa schimbe spectaculos directia, lovind in Iohanis. Bineanteles ca tactica asta a fost stabilita de mult la Moscova, nu m-as mira ca si Cosmin Gusa sa o intoarca zilele astea, ieri deja o atacase pe purtatoarea de cuvant a lui Iohanis. Se pare ca miza turului 2 este enorma !
    Grea misiune are Iohanis. Dar cine stie...?
    • +2 (2 voturi)    
      cristoiu (Duminică, 9 noiembrie 2014, 6:30)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui Gornistul

      Ca tacamul sa fie complet , ieri " maestrul " Cristoiu ataca pe blog ziarul Gandul !Ii acuza pe cei de la Gandul de un partizanat prea pe fata pentru Iohannis!
      Gandul a ramas sngurul " bastion"si Cristoiu a simtit nevoia sa ii puna la punct!
      Ce se intampla in zona media ?
  • 0 (0 voturi)    
    Jocul dualitatii de Ghitza Bunu (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 11:22)

    drakku-leer [utilizator]

    Urmaream pe B1 o emisiune prezentata de D-na Matei in redactarea si regia D-lui Ghitza. La 1000 km departare de Tg.Mures ajunsesem in fata TV, pe B1 impins fiind de patos (electoral) si penibi(i) (antena X). La terminarea emisiunii cei doi se amuzau copios la cina cum m-au dovedit inca odata. Seriallul TV a fost intrerupt de Nea Iancu (D-zeu sa-l odihneasca) care mi-a aprins lumina si mi-a zis: "vorba e CU CINE votezi?" sau DE CE SA MAI, nici eu nu mai stiu!?
    P:S.: acum a mai ramas doar Radu sa stinga de tot lumina inainte de culcare si m-au linistit " di tat ai". Si tu Radule !?
  • +7 (7 voturi)    
    HUIDUIELI (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 11:33)

    bizonul_nou [utilizator]

    B1TV a transmis huiduielile la adresa lui ponta - de la Baia Mare? daca nu, atunci este clar: B1Tv a schimbat directia!
    qed
    • +1 (1 vot)    
      nu (Duminică, 9 noiembrie 2014, 6:33)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui bizonul_nou

      Sigur nu, dar a transmis ca Ponta a deschis un nou punct de trecere a frontierei!
      Iti faceai sperante ca se va echilibra?
      Stau si ma intreb daca dna Laura Stefan va mai fi invitata la B1?
  • +5 (5 voturi)    
    Mi-e realmente lehamite, ce vad in RO, (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 13:32)

    Peter OttoWolff [anonim]

    parca Dumnezeu v-a luat la totzi mintzile vis-a-vis de acest personaj sinistru, clona din criminalul ILIESCU, spagarul NASTASE shi guzganul rozaliu, HREBENCIUC. Ce a facut acest PONTA la viatza lui, in afara de slugi la tartorii PSD, ai SECURITATZII vechi shi noi, s-a nashi shi incuscrit cu toate lepadaturile?
  • 0 (0 voturi)    
    b1 (Duminică, 9 noiembrie 2014, 18:55)

    AlanStallone [anonim]

    stiti si voi sa comentati.istetilor.