Monitorizare TV - Prezidentiale 2014. Un proiect KAS - HotNews.ro

RTV: Claudiu Craciun (Uniti Salvam), a batut palma cu Blaga pentru a scoate romanii pe strada la manifestari anti-Ponta

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 5 noiembrie 2014, 16:38 Monitorizari | Prezidentiale 2014


RTV sustine ca unul dintre liderii informali ai miscarii Uniti Salvam, Claudiu Craciun, ar fi "batut palma" cu Vasile Blaga pentru a-l ajuta pe Klaus Iohannis prin organizarea unor manifestari anti-Ponta, "in schimbul unei functii in ACL, dupa alegeri".

"In acest sens, reteaua nationala Uniti Salvam urmeaza sa fie folosita politic de PDL si Vasile Blaga, cu scopul de a scoate romanii pe strada in manifestari anti-Ponta", sustine RTV, care anunta si "primele dovezi" in sprijinul informatiei: "PDL se lauda in tara ca scoate oamenii in strada pentru campania lui Iohannis".

"Tema pe care s-a cazut de acord este votul din diaspora, iar mai multe organizatii de tineret PDL si chiar PNL din tara isi invita membrii pe retelele de socializare sa umple randurile de protestatari (dovezi foto Facebook)", scrie RTV, pe site-ul sau.

Nota: Articolele publicate in aceasta sectiune sunt parte a unui proiect de monitorizare a comportamentului televiziunilor in campania electorale. Proiectul este sustinut de Fundatia Konrad Adenauer.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7012 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    mda... (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 16:42)

    liviu_ [utilizator]

    evdent trebuie sa creeze impresia ca toate mitingurile sunt politice...
    le e teama de un miting inaintea alegerilor si atunci trebuie sa-i faca pe toti basisti
    jenante tactici...
    chiar daca omu ala a facut pact cu blaga (desi sunt sceptic) oamenii de pe site NU ies pentru ca a zis blaga...

    trist... si cel mai trist e ca cine controleaza televiziunea asta are posibilitatea sa ajunga presedinte... va dati seama ce (nu) libertati o sa avem dupa?!?!?!
    • +1 (1 vot)    
      cum a prins curaj (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 15:43)

      insist pana la capat [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      /// asta a lui dan voiculescu, pe nume claudiu craciun, sa bata palma cu vasile blaga, un fesenist convins?

      Nu cumva vor sa regizeze protestele intr-o singura directie si aceea sa nu fie impotriva lui ponta, asa cum apare pe hartie?

      Ati vazut duminica seara cum au s-au dat de gol complicii lui claudiu craciun fara scandari serioase care s-au auzit din vecinatatea lor, tot in fata MAE?

      Haideti sa-i dam si acum de gol, sa nu-i lasam sa dirijeze protestele asa cum vor ei !!!
  • +16 (16 voturi)    
    Asa si ? Cand A3 a chemat pensionarii la "plimbare (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 16:57)

    Luke1 [utilizator]

    aia ce a fost ?

    In schimb daca iesea Badea (a, care apropos, am inteles ca pe 7 - parca - e probabil sa si-o ia de la motociclist ) sa "cheme poporul antenist" sa-l sustina pe Tonta era ok, nu ?
  • +17 (17 voturi)    
    da da (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 17:11)

    Mos Andrei [utilizator]

    De parca cei de la Uniti Salvam sunt niste fraieri care sa iasa in strada la comanda lui Craciun.

    Iesim in strada pentru ca nu vrem Presedinte pe unul care sa isi bata joc de noi in fiecare zi. Cum sa stea toti romanii din Europa la coada ore in sir si sa nu poata vota pentru ca nu-i convine lu' Ponta cu cine voteaza?? Ne scuzati, dar acum e randul nostru!
  • +13 (13 voturi)    
    si daca...? (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 17:19)

    C.C. (Cinste Coposu) [utilizator]

    intelegerea exista, ce imi pasa? cum poate fi urnit poporul acesta? ce urmeaza, re-editarea MINERIADELOR? chemarea la ordine si "linistea" lui Iliescu? scot ochii cu 100 de lei pe care o vom plati, de fapt, insutit? de unde au banii pe care ii promit? au taiat investitiile, banii de la UE se intorc acolo, nu se fac proiecte... pensionarii sunt fericiti ca li se mai dau cativa lei, fara a intelege ca se scumpeste totul... nu se produce NIMIC, de unde sa se dea? din taxe si impozite? ne-am mutat din Bucuresti in Ardeal, de catva timp, dar la orice ora as merge acolo pentru manifestatie, sa imi urlu scarba si dispretul fata de ura si bataia de joc in care traim! cum este posibil sa suportam asa ceva? umflati si imbuibati, tampiti de binele lor, au impresia ca pot prosti o tara intreaga! nu inteleg cum ii poate vota cineva care nu are vreun interes afiliat lor sau nostalgia comunismului?! de ce nu ies romanii la vot - pentru ca au fost dezamagiti de guvernarea de dreapta? asta inseamna sa ii lasam pe "rosii" sa faca tot ce vor? am crezut ca vomit cand am vazut harta votului rosie in toata Moldova si tot sudul tarii... unde este Piata Universitatii? unde sunt cei care au murit in 1989? familiile lor vor primi acum indemnizatia dublata de Ponta si vor tacea??? Tariceanu - unul dintre fondatorii PARTIDULUI LIBERAL da mana cu toata mizeria rosie care manjeste tara... rusine! au fost Maniu, Coposu... mai stie cineva CINE A FOST CORNELIU COPOSU?
    DACA SE ANUNTA MITING, VIN!
  • +14 (14 voturi)    
    Bine ma rtv, (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 17:26)

    ofCAER [utilizator]

    Da' numa' antena3 are permisie sa scoata oamenii la cite fo' plimbare pasnica?!
  • +7 (7 voturi)    
    Plagiatorul a batut si el palma Putin ! (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 17:27)

    Plagarus [utilizator]

    Moscova nu crede in impostori si mitomani pe deasupra, mai "draga " Viorele.
  • +8 (8 voturi)    
    pardon, mon cher (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 17:29)

    doe.john [utilizator]

    Si care e problema ca dorim sa scapam cu orice pret de Ciuma Rosie?
    Ce e ilegal ca va primi o functie in ACL.

    Intr-adevar vor fi manifestatii mari antiPonta in Romania in zilele ce urmeaza dar asta se datoreaza profilului execrabil al candidatului Ponta.

    Par example,de ce nu mobilizati si voi electoratul la manifestatii anti Johannis? E campanie electorala domnilor!
  • +9 (9 voturi)    
    So what? (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 17:33)

    mionut [anonim]

    Asa si? Trebuie sa iesim cu totii in strada. Mama lor de hoti PSDisti!!
  • -6 (6 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 17:39)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    Am zis de fiecare data ca, orice-ar fi, nu vreau sa fiu salvat de astia de la "uniti salam" sau "uniti salivam" - niste oportunisti, niste "poseri", dornici doar-doar sa se lipeasca de vreun eveniment.
  • -3 (3 voturi)    
    Ar fi amuzant... (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 17:51)

    DanAndrei [utilizator]

    ...ca cei din "Uniti Salvam" sa iasa in strada, dar tocmai pentru ca si ei ar vrea sa il vada pe Ponta asemeni lui Mussolini, nu ca au batut palma cu Blaga
  • +2 (2 voturi)    
    S-o fi rusinat, saracu' Craciun (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 18:07)

    Prostu' satului [utilizator]

    La cate palme morale i-au tras mai an apostolii dreptei, si-aici, si pe Contributors, si prin alte parti (kaghebist, sorosist, nemernic vandut rusilor, bolsevic... si-nca astea au fost alea blande), s-o fi rusinat bietul om si-acum o fi vrand sa-si spele pacatele...

    Altfel, e dovedit faptul ca numai niste demonstratii de masa pot avea oarece efect, astia nu stiu decat de frica...
    Si, buni sau rai, Craciun si hipsterii lui (stiti dvs., drogatii aia care traiesc pe banii parintilor in crasmele din Centrul Vechi... nu-i asa, dragi autori si forumisti de dreapta?) s-au dovedit cam singurii capabili in ultima vreme sa scoata oamenii in strada.