Monitorizare TV - Prezidentiale 2014. Un proiect KAS - HotNews.ro

RTV: Cum va “vinde printul Ardealului”, Klaus Iohhanis, Romania

de Cristi Citre     HotNews.ro
Luni, 3 noiembrie 2014, 20:03 Monitorizari | Prezidentiale 2014


Campania de demonizare a lui Klaus Iohannis, contracandidatul lui Victor Ponta in turul doi al prezidentialelor, a reinceput in forta la RTV. Televiziunea fondata de Sebastian Ghita si-a inceput prim-time-ul cu acuzatii la adresa lui Iohannis cum ca intentioneaza sa  ofere maghiarilor autonomia Tinutului Secuiesc si ca pregateste fraudarea voturilor din diaspora.

Emisiunea moderata de Andreea Cretulescu (fost membru in staff-ul de campanie al lui Mircea Geoana in 2009) si Victor Ciutacu a debutat in regim de breaking news cu titlul: “Aliatii extremisti ai lui Basescu il sustin pe Iohannis”. “Este vorba despre Laszlo Tokes” au anuntat moderatorii RTV, “al carui sef este Viktor Orban, cel care luna trecuta s-a intalnit cu Traian Basescu”. “Sa vedem daca si Iohannis il sustine pe Tokes si care sunt aceste idealuri ale extremistilor” a anuntat Andreea Cretulescu.

Apoi tot ea a anuntat aceste idealuri: “L-am auzit pe Iohannis in campanie folosind sintagma <<noi, transilvanenii>> si <<noi, Transilvania>>, este gata Iohannis sa sustina autonomia Tinutului Secuiesc?” Daniel Savu, senator PSD, invitat in emisiunea, a adaugat: “ma bucur ca Tokes l-a ales pe Iohannis. Am fi avut o problema daca ar fi zis ca-l sustine pe Ponta. Tokes a spus ca Iohannis , daca va deveni presedinte, va face toate demersurile pentru autonomia Tinutului Secuiesc”.

Al doilea subiect al emisiunii moderate de Andreea Cretulescu si Victor Ciutacu a fost “tentativa lui Iohannis de fraudare a votului din strainatate”. “Argumentul”  furnizat de televiciunea fondata de Sebastian Ghita a fost ca Iohannis a sustinut introducerea votului prin corespondenta: “Dorinta victoriei cu orice risc il face pe Iohannis sa uite ca votul prin corespondenta este cea mai usoara metoda de fraudare a votului. Oare cate voturi cu semne de intrebare ar plasa in turul doi votul prin corespondenta” comentau cei de la RTV.

Marian Petrache, secretarul general al PNL, a declarat ca unul din motivele scorului slab obtinut duminica de Iohannis a fost “minciuna grosolana cu taiatul pensiilor”. A intervenit imediat Andreea Cretulescu: “Pai a demonstrat foarte clar ministrul muncii, Rovana Plumb, aici, in studioul RTV, ca Iohannis va taia pensiile, pentru ca nu va avea ce sa faca daca vrea sa reduca TVA”.

“Ilfovenii mi-au spus ca nu pot vota un candidat asociat cu cei care au taiat pensii si salarii” a intervenit Gabriela Vranceanu Firea prin telefon. “Cand au taiat pensii?” a intrebat-o Marian Petrache. “Le-au impozitat” a intervenit Andreea Cretulescu. “De ce nu o lasati pe doamna Firea sa raspunda?” a intrebat Marian Petrache. “O ajut” s-a justificat Andreea Cretulescu, dupa care a continuat: “Nu se poate si una si alta. Daca diminueaza TVA, taie pensiile. Ce credeti, ca toti electorii au patru clase primare si nu inteleg? Eu va spun, s-a facut un calcul simplu si asa a rezultat.”

Gabriela Vranceanu Firea a completat la final: “Eu, in campanie, in niciun caz n-am folosit un mesaj negativ la adresa lui Klaus Iohannis. Dar Iohannis trebuie sa ne spuna care a fost implicarea sa reala in traficul de copii. Haideti sa ne pastram intr-o limita a decentei si a bunului simt pe care eu am respectat-o de fiecare data”.

Nota: Articolele publicate in aceasta sectiune sunt parte a unui proiect de monitorizare a comportamentului televiziunilor in campania electorale. Proiectul este sustinut de Fundatia Konrad Adenauer.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20431 vizualizari

  • +37 (37 voturi)    
    ce mocirla (Luni, 3 noiembrie 2014, 20:11)

    Bittick [utilizator]

    ma ingrozeste gandul ca soarta copiilor mei poate fi influentata de "consumatorii" acestor mizerii!
    • +19 (19 voturi)    
      din pacate au inca spectatori.. (Luni, 3 noiembrie 2014, 20:17)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      din pacate
      • 0 (0 voturi)    
        exact (Marţi, 4 noiembrie 2014, 16:54)

        manon [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        toti pensionarii si gospodinele care stau toata ziua cu nasul in tv inghit cu gura larg deschisa dejectiile acestor televiziuni de casa ale psd.....
    • +8 (8 voturi)    
      "Mocirla" (Luni, 3 noiembrie 2014, 20:57)

      batmanss [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      vrei sa suavizezi situația dar este absolut penibil ceea ce se întâmpla , e un spectacol grotesc , groaznic , Haloween -ul e o gluma , astia înoată într-un bazin de kk (nu de mocirla) !
  • +17 (17 voturi)    
    PSD revine la originile sale (Luni, 3 noiembrie 2014, 20:13)

    LiviuBalas [anonim]

    Ca si fostul FSN, sloganul "vinderii tzarii" e cu bataie pt "tzarani" si oamenii fara studii sau nostalgici si esuati ai schimbarii societatii
    Cat despre Firea, aceasta "cutra", o stim cum isi intoarce fusta conform cu "fantasmele" sale
    • +10 (10 voturi)    
      Sloganul PSD (Luni, 3 noiembrie 2014, 22:33)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui LiviuBalas

      "Nu ne vindem tara" are o continuare - "o jefuim noi"!.
      • +4 (4 voturi)    
        Gratis (Marţi, 4 noiembrie 2014, 6:59)

        Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui Spiky

        " Nu ne vindem tara, o luam noi gratis"
  • +19 (23 voturi)    
    mda (Luni, 3 noiembrie 2014, 20:14)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    Unul dintre primele lucruri de care-am avut grija, cand m-am stabilit ca-capsunar, a fost acela de a respinge orice oferta de a-mi instala vreun post TV romanesc. N-am vrut, nu vreau si nu voi mai vrea s-aud, ca sa zic asa, nici macar o virgula in romaneste. Nici barza, nici varza, nici gazda, nici mazda, nici miez sau viezure. Nu vreau s-aud nici despre cei trei ciobanei, nici despre mandria de a fi roman in versiuni antenisto-protevisto-realiste. A fi prea mult roman in ultimii douazeci de ani dauneaza grav sanatatii, ba se transmite si copilului.
    • +7 (7 voturi)    
      Ce fain ai zis :)) (Luni, 3 noiembrie 2014, 22:03)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

      Ai un plus si-o simpatie. Si la mine e la fel.De 24 de ani. Si sper sa ma crezi daca-ti spun ca nu simt lipsa..
    • +7 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 3 noiembrie 2014, 22:17)

      [anonim] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

    • +4 (4 voturi)    
      eu odata (Marţi, 4 noiembrie 2014, 6:42)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

      de mult m-am uitat la latrina 3 live pe net, trei zile am dat "la rate" si acum cind vad pe aia pe net sau undeva imi vine rau
  • +17 (17 voturi)    
    Instigarea la ura trebuie pedepsita exemplar!! (Luni, 3 noiembrie 2014, 20:16)

    solar [utilizator]

    Cred ca e cazul sa se declanseze imediat un proces penal autorilor aceste marsavii distructive la adresa statului roman. Motivele sunt deosebit de clare si care nu lasa nici o umbra de indoiala: discriminarea, ura interetnica, ultranationalismul dezastruos al demersului lor exercitat public
  • +11 (17 voturi)    
    IN 1943 (Luni, 3 noiembrie 2014, 20:16)

    kripton [utilizator]

    seful grupului etnic german din ardeal se plangea lui hitler de politica de purificare etnica dusa de unguri IMPOTRIVA GERMANILOR in zona cedata prin diktatul de la viena. adica adolf le-a facut cadou ardealul si ei ii maghiarizau volk-ul.
    intre secui si sasi nu a fost iubire niciodata
    astia de la RTV abereaza; Herr Johannis o sa le arate ungurilor mitraliera mai mult decat ar face-o pontache care e oricum un mincinos si un tradator,care sa ne vanda rusilor
    • +3 (3 voturi)    
      Hunor (Luni, 3 noiembrie 2014, 21:14)

      ovidiu2 [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      Da, ai dreptate. Kellemen Hunor a declarat astazi ca Johannis e mai roman decat Vadim. In campania electorala nici nu a vrut sa auda de maghiari. Probabil de asta a si sarit Tokes sa-l sustina, ca sa-l ingroape.
  • +16 (16 voturi)    
    Bine ca ne ofera voturile maghiarilor.. (Luni, 3 noiembrie 2014, 20:17)

    Bwana [utilizator]

    pe tava. Chiar eram speriat ca Werner poate sa le rateze prin vreo gafa!
    • -1 (3 voturi)    
      Instinctul dominand ratiunea (Luni, 3 noiembrie 2014, 20:27)

      LiviuBalas [anonim] i-a raspuns lui Bwana

      Ti ai analizat arborele genealogic; daca cumva ai si gene de maghiar ?
      Oricum nu ti'ar fi de mare folos pt cat discernamant demonstrezi ca ai
      Daca sora ta (sau fratele) din dorinta "omeneasca" ar dori sa si faca familie cu maghiar(a) i te'ai impotrivi ?Ti'ar rade'n nas, nici macar parintii n'ar putea'o impiedica in alegerea sa ca si adult
      Mare e gradina ta Doamne!
    • +2 (2 voturi)    
      haha (Luni, 3 noiembrie 2014, 21:22)

      giigi [utilizator] i-a raspuns lui Bwana

      asa ma gandeam si eu.. :)
  • +2 (2 voturi)    
    la cocină... (Luni, 3 noiembrie 2014, 21:44)

    timp tamp [utilizator]

    croafele și porcii grohăie și se cred oameni
  • +6 (6 voturi)    
    intrebare (Luni, 3 noiembrie 2014, 22:24)

    teo1962 [utilizator]

    Cunoaste cineva daca putem actiona in justitie pe cele doua "mahalagioace" pentru modul abject de cum injura natia romana!!??
    • +1 (3 voturi)    
      Sigur nu (Marţi, 4 noiembrie 2014, 7:01)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui teo1962

      Nici macar la CNA nu ai sanse!
  • +2 (2 voturi)    
    Ce prosti (Marţi, 4 noiembrie 2014, 7:12)

    feisbuk [utilizator]

    Eu astept altceva de la ei. Doar atat? Tema cu furatul Ardealului?

    Otravirea rezervelor de apa, taierea curentului la maternitati, legalziarea prostitutiei si consumului de droguri, etc. Se poate mai mult.
  • +3 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 4 noiembrie 2014, 8:20)

    [anonim]

  • +4 (4 voturi)    
    Reincalzirea unei vechi lozinci! (Marţi, 4 noiembrie 2014, 8:45)

    Primula [utilizator]

    Nu ne vindem tara, nu? Nu mai tine, tovarasi! Au vandut-o oamenii lui Ponta!
    Noi vrem acum sa ne-o luam inapoi!
  • +1 (1 vot)    
    Mahalaua RTV a luat-o razna . (Marţi, 4 noiembrie 2014, 10:18)

    andreesanu [utilizator]

    Mizerii ,mizerii,mizerii la comanda politica.
    Unele televiziuni au luat-o razna aruncind cu rahat,cu dejectii cu mizerii in orce.
    Orcine are curajul sa ridice capul ,orcine are demnitate ,onoare este improscat cu mizerii la foc automat.
    Incultura ,incompetenta isi ascunde nemernicia sub ploi de rahat aruncate de televiziunile de mahala spre delectarea pomanagiilor or a celor gura casca care nu vad mai departe de blidul din fata.
    Bazat pe prostirea celor multi si necajiti votul obtinut duminica nu-i decit sentinta pentru saracire perpetua.
  • +1 (1 vot)    
    Porpaganda anilor 90 de tip Funar si alti plutasi (Marţi, 4 noiembrie 2014, 14:57)

    Plagarus [utilizator]

    Nu-vi sa cred ca-n 2014 mai pot fi uzitate asemenea gogomani ! Chiar asa de jos este scoala si cultura (TV) romaneasca ?