Trump, mesaj disperat pe Twitter: „CÂȘTIGĂM NOI. Fă-o Mike, acesta este un moment pentru curaj extrem”

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 6 ianuarie 2021, 17:04 Actualitate | Alegeri SUA 2020


Donald Trump si Mike Pence
Foto: Wikimedia Commons
Donald Trump i-a cerut vicepreședintelui său, Mike Pence, să dea dovadă de „curaj extrem” și să întoarcă rezultatul alegerilor în Congres: „Fă-o Mike și CÂȘTIGĂM NOI”, relatează Newsweek.

Președintele republican a insistat în mod repetat că Pence poate bloca certificarea alegerilor din 3 noiembrie.

În realitate rolul vicepreședintelui în sesiunea Congresului care va consfinți victoria democratului Joe Biden este în mare parte procedural și acesta nu are puterea de a răsturna alegerile așa cum își dorește Trump.

„Statele vor să își corecteze voturile despre care știm acum că s-au bazat pe nereguli și fraudă, plus un proces corupt care n-a primit niciodată susținere legislativă”, a scris Trump pe Twitter într-o postare marcată de platformă ca fiind contestată.

„Tot ceea ce trebuie Mike Pence să facă este să le trimită (voturile) înapoi statelor și CÂȘTIGĂM NOI. Fă-o Mike, acesta este un moment pentru curaj extrem”, a adăugat Trump.




Într-o altă postare de peste câteva minute, scrisă integral cu majuscule, președintele republican a afirmat că:

„PARTIDUL REPUBLICAN ȘI, MAI IMPORTANT, ȚARA NOASTRĂ, AU NEVOIE DE PREȘEDINȚIE MAI MULT DECÂT NICIODATĂ - PUTEREA VETO-ULUI. RĂMÂI PUTERNIC!”.


Congresul american se va reuni miercuri într-o sesiune comună pentru a număra voturile exprimate de Colegiul Electoral, vicepreședintele Pence urmând să prezideze sesiunea.

Mai mulți congresmeni republicani au anunțat că vor obiecta față de rezultatele din anumite state pentru a forța un vot.

Însă este puțin probabil ca aceste obiecții să producă vreun rezultat în Camera Reprezentanților controlată de democrați sau Senatul condus de republicani.

Majoritatea senatorilor republicani și-au exprimat opoziția față de o astfel de acțiune, printre aceștia numărându-se și liderul lor, senatorul Mitch McConnell.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


15096 vizualizari

  • +49 (61 voturi)    
    ipocrizia maxima si penibilitatea (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 17:10)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    acelasi sistem electoral care l-a facut pe el presedinte, tot la limita, pe votul marilor electori, desi votul popular fusese castigat de Hillary acum nu mai e bun, e cu fraude, etc etc, desi si acum votul popular l-a castigat tot oponentul, doar marii electori nu i-a mai avut...regula jocului , nene, ai iintrat in joc, pai nu te plange dupa ce ai pierdut ca nu stiu ce nu iti convine...
    asa de irationali, patetici si penibili ce au devenit trumpistii....mai rar vezi in istorie, cred ca nici aia din secte nu sunt asa habotnici...
    • -20 (28 voturi)    
      wink (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 18:36)

      Cavadoro [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      face referire la cu totul altceva, mai cerceteaza!
  • +44 (52 voturi)    
    Lol (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 17:10)

    mitg [utilizator]

    Medicamente.
    • +14 (18 voturi)    
      haha (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 17:30)

      Tkay [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Exact replica asta mi-a venit si mie in minte :D
    • 0 (0 voturi)    
      cu sau fără (Joi, 7 ianuarie 2021, 13:15)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      medicamente, s-au cam adunat dovezi care l-ar putea trimite pe trumpulică după gratii.
  • +30 (40 voturi)    
    hehe (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 17:17)

    transpenibilus [utilizator]

    Oranjutanul shtrumpf
  • +35 (47 voturi)    
    ce clovn trist! (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 17:18)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • +36 (42 voturi)    
    Mai rar atata disperare ... (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 17:18)

    persuasiv [utilizator]

    Oare ce sa fie in spatele acestei disperari???
    • +18 (22 voturi)    
      ce sa fie..? (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 18:27)

      DrPepper [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      pârnaie !
    • +12 (12 voturi)    
      Orice student la medicina (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 23:00)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      poate sa-ti spuna ca asta se numeste schizofrenie (de care Trump a dat dovada din prima zi a pozitiei sale).
  • -10 (30 voturi)    
    eu cred ca face misto (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 17:24)

    mmmircea [utilizator]

    de toti, si de mike, si de demorcrati, si de asa zisii lui suporteri.
  • +17 (19 voturi)    
    Ce face din om frica de brutărie ! (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 17:28)

    backtothedarkages [utilizator]

    .
  • +20 (28 voturi)    
    Orgoliul... (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 17:49)

    Cataleya [utilizator]

    Cand candidezi prima data si pierzi nu e nimic rusinos.

    Dar cand poporul iti refuza al 2-lea mandat inseamna ca in primul n-ai fost bun, ceea ce pt Trump e de neacceptat.
    El nu concepe ca americanii au avut obraznicia sa-i traga un sut in fund si sa-l scoata afara din Casa Alba.
  • +21 (21 voturi)    
    il asteptam pe Amerlocu' (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 17:51)

    gica pantalon [utilizator]

    sa ne comenteze situatia
  • +23 (23 voturi)    
    Pencele, fă ceva! :D (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 17:55)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    Dă o OUG și fă-mă președinte din nou ca să scap de pușcărie!
  • +16 (28 voturi)    
    Funny clown strikes again (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 18:00)

    Chemical_existence [utilizator]

    Cand o superputere ajunge sa fie condusa de un asemenea mascarici trist, chiar si pentru 4 ani, e clar ca e in decadenta. S-ar putea ca raul facut in ultimii ani sa fie ireparabil. Bravo conservatilor, bravo romanasi fosti mancatori de salam de soia, ati aplicat lovitura de gratie unui imperiu. Asta e, vom invata mandarina.
  • -19 (21 voturi)    
    Rol procedural (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 18:56)

    Setalcott [utilizator]

    Daca persoana cu rolul procedural nu are nici o latitudine, atunci constitutia s-ar fi putut dispensa de acest rol.
  • +15 (15 voturi)    
    Mike fa ceva !!! (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 20:53)

    camik [utilizator]

    Ca vin procurorii sa ma ia :))))
    • +3 (3 voturi)    
      Stimate domn, suna cunoscut,nu? (Joi, 7 ianuarie 2021, 12:29)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui camik

      Intre,,Tudorele fa ceva!!!!´´,la,,Mike fa ceva!!`` nu este nicio diferenta......Ce mi-e Codrin,ce mi-e Trump....... Doar ca ACOLO il vor inhata pe Trump si-i vor cere socoteala pentru fiecare magarie,la NOI;;Dumnezeu cu mila!
  • +14 (14 voturi)    
    Disperare extrema (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 21:30)

    tarsim [utilizator]

    Simte miros de puscarie orange man.
  • -12 (12 voturi)    
    DJT (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 23:43)

    Power2theppl [utilizator]

    Donald J. Trump!

    Long Live The King!