Atmosfera, în așteptarea deznodământului alegerilor: Suporterii lui Trump protestează, cei ai lui Biden dansează în stradă

de DG     HotNews.ro
Vineri, 6 noiembrie 2020, 9:09 Actualitate | Alegeri SUA 2020


Alegeri SUA
Foto: John Nacion/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia
Suporteri ai președintelui Donald Trump au demonstrat joi noaptea împotriva a ceea ce ei susțin a fi alegeri furate, preluând astfel din acuzațiile nefondate ale liderului de la Casa Albă. Demonstranții s-au ciocnit cu contra-manifestanți, în timp ce numărarea voturilor continuă în statele cheie.

Pe măsură ce voturile prin corespondență sunt validate, Trump pierde din teren. În Arizona, unul dintre cele cinci state cheie pentru bătălia politică dintre cei doi protagoniști ai alegerilor prezidențiale, protestatarii pro-Trump s-au adunat în fața Departamentului Electoral din Phoenix, relatează Reuters.

Unii dintre ei au început să fugărească un bărbat care avea o pancartă pe care scria că președintele este ”un porc nazist”, mai transmite Reuters. Poliția a intervenit pentru aplanarea conflictului și nimeni nu a fost rănit.

"Încearcă să fure alegerile, însă America știe ce s-a întâmplat și reacționează”, a spus unul dintre cei 300 de protestatari adunați. "1776 este răspunsul la 1984", a mai spus el mulțimii, făcând referire la Declarația de Independență a SUA și distopia imaginată de George Orwell în celebrul roman cu același nume.

De partea cealaltă, suporterii lui Biden au adoptat sloganul "count every vote," (Numărați fiecare vot) fiind convinși că numărătoarea finală va aduce victoria democratului.

Și în Philadelphia au fost manifestații. Activiștii lui Trump au fluturat steaguri și au adoptat sloganul ”Votul se oprește în Ziua alegerilor” sau lozinca ”Îmi pare rău, secțiile de votare s-au închis!”.

Între timp, suporterii lui Biden dansau în spatele baricadei, peste drum. "Nu putem permite ca cei care numără voturile să fie intimidați”, a spus unul dintre suporterii pro-Biden, un bărbat de 70 de ani care purta un tricou cu inscripția ”Fiecare vot contează”, în timp ce în background se auzea piesa lui Marvin Gaye "What's Going On".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2870 vizualizari

  • -12 (26 voturi)    
    . (Vineri, 6 noiembrie 2020, 9:27)

    Sarmat [utilizator]

    Astia care il urati din tot sufletul pe Trump, lasati ca vedem noi peste un an de zile ce mai ziceti. Patridul democrat e, de fapt, PSD-ul Americii. Odata ce sunt lasati la butoane fiti siguri ca nu vor mai exista alegeri libere.
    • +10 (26 voturi)    
      ... (Vineri, 6 noiembrie 2020, 9:59)

      Andrei_Buc [utilizator] i-a raspuns lui Sarmat

      doctrina republicanilor a fost intodeauna banii pentru eu, for the good ole' boys.(trickle down - care de fapt nu merge)
      aliati cu bisericile ca sa ia votul prostimii (cum e psd cu bor)
      distrug educatia (vezi betsy de vos), fie prin subfinantare fie prin educatie superioara extraordinar de costisitoare, ca sa creezi alte generatii de prosti (keep em' stupid)

      deci Republicanii sunt psd-ul din US
    • +10 (14 voturi)    
      trump (Vineri, 6 noiembrie 2020, 10:24)

      zwfm [utilizator] i-a raspuns lui Sarmat

      e dragnea americii. cum facem atunci?
  • +12 (12 voturi)    
    Lol, am trait s-o vad si pe asta! (Vineri, 6 noiembrie 2020, 9:29)

    UnOarecare [utilizator]

    Sincer nu-mi vine sa cred ca in SUA se poate intampla asa ceva si la asemenea scara....
    • +6 (8 voturi)    
      totul pleaca de la dispozitive .... (Vineri, 6 noiembrie 2020, 12:19)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      totul pleaca de la dispozitive .... cu cat mai mult internet, televizor, calculator cu atat mai putin IQ, e o relatie interdependenta …. de ce sa ma chinui daca pot gasi pe google ???? lume needucata = pericol mortal …… bine o sa se spuna ca si in 1800 erau putin educati .. de accord dar aia putin educati ascultau cu sfintenie pe cei educati si bineintentionati …. nu gen gadea, badea, ciolacu, rafila, etc...
  • -10 (20 voturi)    
    Partidul Democrat are nevoie disperata de victorie (Vineri, 6 noiembrie 2020, 10:31)

    animatron [utilizator]

    E un partid divizat si fara leadership, e infestat de cancerul marxist, nu exista unitate decat in ura contra lui Trump, atat.

    Dna Pelosi e deja contestata, guvernatorul democrat Cuomo l-a insultat pe primarul democrat de Blasio pt ca facut din NY City un "oras murdar plin de vagabonzi si criminali" si din cauza asta republicanii au luat doua mandate de deputat in NY State (unde Trump a facut peste 40%).

    PD-ul a regresat in alegerile pt Camera, a esuat in alegerile pt Senat, a ratat sa schimbe vreun guvernator republican, nu a avut "landslide" pt Casa Alba.

    A esuat sa demonstreze ceva cu "Rusiagate", a cheltuit degeaba de doua ori mai multi bani in actuala campanie electorala (Bloomberg e idiotul povestii cu 600 milioane dolari aruncati aiurea), sondajele au fost masluite pt propaganda si multi alegatori de stanga s-au lasat pacaliti.

    Am vazut dezamagirea si furia analistilor de stanga de pe canalele de stiri in noaptea alegerilor, erau ingroziti ca Trump ii va umili inca odata, ca in 2016.

    Unul dintre ei a propus ca "Florida sa fie stearsa de pe harta, explodata", altul a cerut o cutie de Xanax, etc.

    Apoi a intrat in functiune "masina de furat voturi"', vorba lui Ponta, in noaptea alegerilor au inceput sa apara saci cu buletine venite chipurile "prin posta", cu sutele de mii, fix in statele-cheie si aproape exclusiv pe numele lui Biden (nici macar cu voturi pt Senat sau Camera, o ciudatenie).

    Cea mai mare frauda e la Philadelphia, acolo se va si contesta clar, e un bastion democrat unde s-au umplut sectiile cu buletine nesemnate dar pt Biden, fara supraveghere.

    Peste tot unde diferenta va fi mai mica de 1% se vor face contestatii pt a se ajunge la renumarare si reverificare.

    Am scris de mai multe ori pe HN ca a treia conditie (dupa mobilizare si cateva state-cheie) pt victoria lui Trump este sa fie verificat fiecare buletin de vot venit in plic pt ca multe vor fi invalidate.

    Stanga spera ca frauda va tine si buletinele nu vor mai fi verificate.
    • +8 (10 voturi)    
      "marxism" (Vineri, 6 noiembrie 2020, 12:03)

      debrid [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      adica sa ai grija de cetatenii tai pe timp de pandemie, sa le asiguri educatie, un suistem de sanatate care sa nu-i ruineze financiar, justitie, mediu curat etc.

      In timp ce conservatorismul a devenit o umbrela sub care se dezvolta nestingherit autoritarismul, coruptia, nationalismul sovin, xenofobia si rasismul
    • +9 (11 voturi)    
      Doua observatii : (Vineri, 6 noiembrie 2020, 12:09)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      1. Votul prin corespondenta, legal si vechi de zeci de ani, nu a fost contestat niciodata pana acum in SUA.

      2. O parte din voturile prin corespondenta la actualele alegeri prezidentiale sunt pro-Trump, iar alta parte pro-Biden.
      Donald Trump nu le contesta pe cele ce ii sunt favorabile, ci doar pe cele pro-Biden.
    • +7 (7 voturi)    
      :))) (Vineri, 6 noiembrie 2020, 12:40)

      cicoare [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Te topesti snowflake...te topesti....
      Go Biden !