"Ce spectacol!": Ayatollahul Ali Khamenei ironizează alegerile americane

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 5 noiembrie 2020, 11:18 Actualitate | Alegeri SUA 2020


Ali Khamenei
Foto: Khamenei.ir
Liderul suprem iranian a ironizat "spectacolul" oferit de alegerile prezidențiale din Statele Unite, unde Donald Trump a lansat o bătălie juridică înainte chiar de sfârșitul numărătorii voturilor la scrutinul din 3 noiembrie, scrie AFP.

"Ce spectacol! Unul spune că sunt cele mai frauduloase alegeri din istoria Statelor Unite. Și cine spune asta? Președintele care este în prezent în funcție", arată un mesaj publicat în noaptea de miercuri spre joi pe contul de Twitter în engleză al ayatollahului Ali Khamenei.




"Rivalul său (Joe Biden) spune că Trump are intenția să trucheze alegerile. Iată ce sunt #AlegerileAmericane și democrația din Statele Unite", a adăugat Khamenei.

Dușmani de peste 40 de ani, Iranul și SUA se află de doi ani într-o relație foarte tensionată, pe fondul problemelor din Golf și a denunțării de către Trump a acordului nuclear iranian.

Cu ocazia alegerilor din Iran, SUA au anunțat în februarie sancțiuni - esențial simbolice - împotriva a cinci responsabili iranieni acuzați că nu au permis candidatura a mii de reformatori și moderați la scrutin, câștigat, așa cum era de așteptat, de conservatori.

Cu circa zece zile înaintea alegerilor americane din 3 noiembrie, directorul informațiilor americane a acuzat Iranul că a trimis e-mail-uri care "vizau intimidarea alegătorilor, incitarea la tulburări sociale și afectarea (imaginii) președintelui Trump".

Teheranul a denunțat o "alegație nefondată, pentru a justifica scenariul antidemocratic pe care îl pregătesc deja".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3651 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    bravo boss (Joi, 5 noiembrie 2020, 11:24)

    Captain Obvious [utilizator]

    mai bine la voi, pe viata si cu pretul vietilor altora
  • -2 (12 voturi)    
    . (Joi, 5 noiembrie 2020, 11:26)

    Sarmat [utilizator]

    Le e frica la multi de TRUMP!
    TOO BAD!
    VA CASTIGA!
  • +1 (11 voturi)    
    Spune-mi cine îți sunt simpatizanții... (Joi, 5 noiembrie 2020, 11:27)

    Nyk1 [utilizator]

    ...ca să-ți spun cine ești.

    Ayatollahul Khamenei și Xi Jinping îl susțin pe Biden.
  • +9 (11 voturi)    
    Sigur, democratia poate parea caraghioasa! (Joi, 5 noiembrie 2020, 11:39)

    Metec [utilizator]

    In comparatie cu dictaturile, unde totul merge ca uns (in aparenta), unde nu sunt surprize, nici revolte, nici contradictii, ci numai unele ”greseli” care se remediaza pe parcurs, democratiile sunt ridicole, zgomotoase, penibile uneori, ca orice spectacol al multimii.
    Insa dictaturile sunt deseori mult mai ridicole, atunci cand sunt atacate decisiv. Ne amintim de avionul iranian de pasageri, bombardat din greseala chiar de armata iraniana? Ne amintim de ridicolul razboiului nedecis dintre dictaturile iraniana si irakiana? Si multe altele...
    Cu alte cuvinte, ”râde ciob de oală spartă”...
  • 0 (10 voturi)    
    Ayatolahul isi permite, e protejat de UE/Rusia (Joi, 5 noiembrie 2020, 11:45)

    animatron [utilizator]

    Un stat islamic condus de extremisti siiti musulmani, imamul suprem (numit ayatolah la siiti) e seful statului practic, ala civil e mai mult de forma, nu se face nimic fara aprobarea lui Khamenei.

    Un stat agresiv, care-si mareste continuu zona de influenta prin actori "proxy" ca miscarea rebela siita din Yemen sau Hezbollah in Liban (hizbu-llah in araba, adica "partidul lui allah").

    Un stat aliat militar si nuclear cu Rusia (regimul putinist il sustine pe cel siit de la Damasc in razboiul civil sirian).

    Un pericol real, concret, pt Occident si interesele Europei in zona Orientului Mijlociu, de acolo de unde Turcia aduna "refugiati" pe care ii napusteste apoi cu barci si pedestru peste frontierele UE.

    La fel cum a facut in cazul Chinei comuniste aflate in expansiune, presedintele Trump a fost singurul lider occidental care s-a opus cu determinare acestui regim islamist si terorist.

    Khamenei isi bate joc convins fiind ca a scapat de guvernul american de dreapta si ca ii va atrage pe democratii americani in vechiul joc de false promisiuni (nu fac arme nucleare daca nu ma sanctionati economic).
  • 0 (12 voturi)    
    ridicol (Joi, 5 noiembrie 2020, 11:57)

    drago [utilizator]

    Cit l-ai detesta pe Kamenei , nu poti sa negi ca acuzatiile de frauda si autodeclararea drept cistigator inainte de terminarea numarari voturilor de catre presedintele in functie sint de un ridicol absolut si incununeaza 4 ani de parodie la Casa Alba!
  • +10 (10 voturi)    
    Intrucat (Joi, 5 noiembrie 2020, 11:57)

    ipolitic [utilizator]

    nu am voie sa spun ca are dreptate si trebuie sa-l combat viguros, mesajul meu catre PreaBarbia Sa e ca
    abia astept asemenea alegeri si la el in ograda.
  • +8 (10 voturi)    
    Circ vs. teatru de păpuși (Joi, 5 noiembrie 2020, 12:01)

    Tescovin [utilizator]

    Dacă alegerile americane (deși nu doar alea) sunt circ, atunci alea din Iran sunt teatru de păpuși. Acuma sincer, eu prefer circul.
  • 0 (2 voturi)    
    Pariu! (Joi, 5 noiembrie 2020, 14:19)

    jajaba [utilizator]

    Desi pare imposibil, Trump o sa castige!!!

    Eu una rad de 3 zile la acest spectacol regizat foarte

    prost!

    Cine face pariu impotriva mea? Pun la bataie o casa!