​Alegerile prezidențiale din SUA: Germania, îngrijorată de o "situație foarte explozivă"

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 4 noiembrie 2020, 12:58 Actualitate | Alegeri SUA 2020


Annegret Kramp-Karrenbauer
Foto: Agerpres/EPA
Germania este îngrijorată de o "situație foarte explozivă" în Statele Unite, unde Donald Trump s-a proclamat învingător în alegerile prezidențiale, a declarat miercuri ministrul Apărării, citat de AFP.

Rezultatul "acestor alegeri nu a fost încă decis (...) voturile sunt în curs de numărare", a afirmat, pentru ZDF, Annegret Kramp-Karrenbauer.

Ministrul conservator a apreciat situația din Statele Unite drept "foarte explozivă" și a atras atenția față de o eventuală "criză constituțională" în această țară. "Este ceva ce trebuie să ne preocupe pe toți", a adăugat ministrul Apărării din Cancelaria Merkel.

"Trebuie să insistăm împreună ca alegerile democratice să se deruleze complet. Și acest lucru înseamnă că ele se termină când toate voturile sunt numărate", a afirmat și ministrul de Finanțe Olaf Scholz.

"Este clar că, în calitate de Uniune Europeană, și în special văzând evoluțiile din Statele Unite, avem cu toții motivele să insistăm pe scena internațională pentru ca Europa să dezvolte propria sa putere", a mai spus Scholz, candidatul social-democrat la cancelarie la alegerile din 2021.

Dar "Statele Unite rămân un partener important pentru noi, indiferent de rezultatul final al alegerilor", a asigurat Scholz.

După ce Donald Trump s-a proclamat învingător, spectrul unor lungi zile de incertitudine și a unor lupte judiciare aprige bântuie acum prima putere mondială, deja afectată de crize sanitară, economică și socială de amploare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6046 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    mda (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 13:04)

    SoulSearcher [utilizator]

    la ce boala are Trump pe nemti ca-i strica afacerile...

    eu n-as vorbi asa frumos despre ei :DDD
  • -3 (15 voturi)    
    Asa este (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 13:09)

    doz2018 [utilizator]

    Statele Unite vor ramane un partener important pentru voi dar voi nu pentru ei.
    • +3 (5 voturi)    
      UE nu va fi o adevarata putere pana nu are proprii (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 16:06)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      le structuri de forta militara.
  • +5 (15 voturi)    
    :) (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 13:17)

    287 [utilizator]

    un comentariu al Germaniei pertinent, vizavi de o atmosfera americana ce aminteste f mult de cea de pe Dambovita.
    Doar ca daca de Firea si ala de la sect 1 nu stie nimeni mai departe de 10 km de Bucuresti, de SUA cam are nevoie toata lumea.
  • 0 (28 voturi)    
    Jenibil (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 13:22)

    Tescovin [utilizator]

    Că unii politicieni europeni îl preferă pe Biden lui Trump e ceva ce pot înțelege - împărtășesc aceeași ideologie de stânga, aceleași vise umede de incluziune, diversitate și zero amprentă de carbon. Dar ditamai oficialii unui stat UE să devină simpli agenți electorali ai lui Biden e mai mult decât jenant.
    • +3 (7 voturi)    
      Care agenti electorali bre? (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:22)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      S-au terminat de numarat voturile? Nu e normal ca cineva sa se declare castigator doar cand e clar ca a castigat?
    • +3 (7 voturi)    
      Trump este preferatul lui (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:35)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Putin.
  • -6 (10 voturi)    
    mai (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 13:26)

    Point [utilizator]

    nemtii ar trebui sa fie ingrijorati de viitorul lor si al iuropii.individa asta a avut un cuvant de spus in legatura cu capatinile taiate de muslimi?dar de franta ce parere are???
    bine ca o freaca grija de murica
  • +6 (12 voturi)    
    Putin si Xi Jinping sunt castigatorii (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 13:31)

    fanegr1ja [utilizator]

    Peste 100 de milioane au votat print posta, iar acele voturi nu sunt numarate inca.

    Trump pregateste calea pentru razboi civil cu aceste anunturi anticipate de victorie. Putin si Xi Jinping il se bat pe spate bucurosi ca papusa lor le face treaba.
    • -2 (6 voturi)    
      stai linistit... (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:12)

      richter [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

      nu fi alarmist, exista mecanisme de rezeva, ca la bombele atomice-
  • +1 (9 voturi)    
    Ba... (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 13:34)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ba, voi nu aveti treaba sa construiti Nord Stream-ul ala cu rusii? Sa mai aduceti o droaie de refugiati in Europa? Ceva? Altceva?
  • +3 (7 voturi)    
    logica ti-e jenibila (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 13:59)

    sisif.sisif [utilizator]

    ce nu pot eu intelege e unde vezi tu mentionat numele lui Biden. e vorba despre procesul electoral, care trebuie finalizat inainte de a declara un castigator. dar probabil unul ca tine trebuie sa lase si aici un comentariu despre stanga, despre diversitate, ca asta va e meseria...
  • -1 (5 voturi)    
    asta ce-i ea/el/bi/x ? (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:05)

    richter [utilizator]

    ..a zis Berlusconi o vorba mare de Angelica M. cred ca la fel ar zice si de individa asta ...normal, le-a stricat afacerile in WW I si in WW II si acum... prea mult..rusii au fost mai subtili, astia se baga asa pe fata ca-n Polonia !
  • +3 (5 voturi)    
    eu nu pricep ceva (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 15:58)

    liviu_ [utilizator]

    d c forumistii de pe hotnews il prefera pe trump/....

    nu ma intelegeti gresit biden e bun coar ca sa nu iasa trump...
    dar trump e un idiot: s-a certat cam cu toata planeta, se pisha pe acordu impotriva incalzirii globale, schimba oamenii care nu-i convin si modifica legile care nu-i convin (rings a bell?!)
    asta e dragnea american!!!

    dupa o discutie cu cei din america de la firma unde lucrez ne-am convins (ambele tabere) ca dragnea == trump!

    trump daca iese o sa iasa pt ca oamenii s-au saturat de corectitutine politica, daca iese biden iese pt ca trump e prea rau...
    asta e alegerea din america!
  • +1 (7 voturi)    
    Asa ... Si... ? (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 16:26)

    Susufler0 [utilizator]

    Se scufunda lumea ? Deja europenii prea se sparg in figuri !

    Nu-l stiau pe Trump ?

    PS. Angela sa bage de seama ca blm-istii iesisera in strada inainte de a anunta Trumpsy ca va da o declaratie !