VIDEO Candidatul republican Newt Gingrich promite o colonie lunara, ce ar putea deveni cel de-al 51-lea stat al SUA

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 26 ianuarie 2012, 19:31 Actualitate | Alegeri SUA 2012


Unul dintre candidatii Partidului Republican in cursa pentru Casa Alba a promis ca, in cazul in care va fi ales, va demara constructia unei colonii pe Luna, transmite RawStory. Intr-un discurs tinut in fata sustinatorilor sai din Florida, Newt Gingrich a adaugat ca, foarte posibil, tabara va deveni cel de-al 51-lea stat al SUA.

Fostul speaker al Camerei Reprezentantilor a spus ca ideea sa "grandioasa" va fi posibila deoarece Administratia Gingrich va incuraja inovatia prin acordarea de premii si subventii companiilor private.

Iata cateva dintre declaratiile lui Newt Gingrich pe acest subiect:

* la un moment dat, la inceputul carierei mele, am instituit Northwest Ordinance for Space, cel mai ciudat lucru pe care l-am facut vreodata

* am spus ca atunci cand vom avea - cred ca numarul e 13.000 -, cand vom avea 13.000 de americani ce locuiesc pe Luna, ei pot depune cerere sa devina stat

* pana la sfarsitul celui de-al doilea mandat al meu, vom avea prima baza permanenta pe Luna si ea va fi una americana

* vom avea activitati comerciale in apropiere de Pamant, intre care stiinta, turism si productie

* accept acuzatia ca sunt american si americanii sunt prin instinct mareti deoarece noi credem intr-un viitor mai mare

* vreau sa ma ajutati atat in Florida, cat si in restul tarii astfel incat, intr-o zi, sa puteti spune ca ati fost aici in ziua in care s-a anuntat ca avem zboruri comerciale spatiale

* bineinteles ca vom avea o colonie umana pe Luna, unde va flutura steagul american



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3488 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    se pare.... (Joi, 26 ianuarie 2012, 19:38)

    soso [anonim]

    ...ca lumea a epuizat stocul de lideri. daca americanii se prezinta la alegeri cu aceste fenomene, nici nu ma mir ca la noi DD, poanta si crinutza castiga in popularitate......
    • -1 (3 voturi)    
      Nu-i asa ca primiti acolo doar politicieni ? (Joi, 26 ianuarie 2012, 20:49)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui soso

      Nu-i asa ca primiti acolo doar politicieni ?

      M-a trimis sefu' sa fiu primul la coada, cand deschideti casa de bilete !

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .

      P.S. Aseara l-am auzit pe presedinte cum zicea ca nu putem conta pe investitia straina, deci acum fac ceva economie, ii iau un bilet doar dus ... pe Luna!

      .
    • +2 (4 voturi)    
      daca ma voteaza pe mine (Joi, 26 ianuarie 2012, 21:22)

      unu [anonim] i-a raspuns lui soso

      le fac o colonie zilnica!
  • +2 (8 voturi)    
    obiectiv (Joi, 26 ianuarie 2012, 19:44)

    deacord [anonim]

    idee buna.
    chiar daca nu se va indeplini
    reprezinta un vis pentru unii votanti
    in sfirsit america are un scop
    poate ca in fapt vor deveni colonie chinezeasca
    dar ce conteaza ...
    totul este sa visezi...
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Joi, 26 ianuarie 2012, 22:20)

      ... [anonim] i-a raspuns lui deacord

      Omul pare lunatic de la nivelul mentalitatilor si posibilitatilor Rromaniei. Americanii inca au putinta tehnologica de a infiinta o micro-colonie pe Luna de a exploata minier Luna, de a desfasura activitati comerciale pe orbita joasa. E oricum mai profitabil pe termen lung decat sa tragi impotriva vointei lor inainte toti clientii "welfare"-ului.
  • +8 (12 voturi)    
    aoleu (Joi, 26 ianuarie 2012, 19:46)

    pipi [anonim]

    numai sa nu construiasca baza aia pe terenul lui chuck norris!
  • +13 (13 voturi)    
    Suna credibil! (Joi, 26 ianuarie 2012, 19:46)

    if0014 [utilizator]

    Decat sa vina cu aiureli sforaitoare de genul "reformarea clasei politice" mai bine cu propuneri de bun simt, gen infiintarea unei colonii lunare.

    E incurajator cand politicienii revin cu picioarece pe pamant si nu mai fac afirmatii fanteziste.
  • 0 (8 voturi)    
    Eh, ce sa faci... (Joi, 26 ianuarie 2012, 20:00)

    mercedes [utilizator]

    au si americanii un Dan Diaconescu al lor.
  • -1 (9 voturi)    
    Pastrand proportiile (Joi, 26 ianuarie 2012, 20:01)

    Vrajitoarea Parbriza [anonim]

    autostrada suspendata a lui Oprescu pare o chestie de bun simt.
    • +11 (11 voturi)    
      :) (Joi, 26 ianuarie 2012, 20:27)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Vrajitoarea Parbriza

      Păstrând proporţiile, la noi s-ar propune butelii gratis.
  • +2 (4 voturi)    
    haha (Joi, 26 ianuarie 2012, 20:55)

    MirceaA [utilizator]

    astia sunt mai tari decat ai nostri
  • +1 (3 voturi)    
    Colonia suspendata (Joi, 26 ianuarie 2012, 21:51)

    Vizitiul [utilizator]

    "pana la sfarsitul celui de-al doilea mandat al meu".

    Omul are planuri nu gluma. Se imagineaza deja la al doilea mandat.

    Oricum, planurile sunt gen autostrada suspendata de la Oprescu Promite. Daca ajunge presedinte, va fi mult mai rau decat dezastrul facut de Bush.
  • +2 (4 voturi)    
    mda (Joi, 26 ianuarie 2012, 22:28)

    Apollo 69 [anonim]

    asa s-a zis poate la vremea respectiva si despre Kennedy, si oameni de stiinta au ras de idee. Poate ar trebui sa intelegem ca umanitatea se dezvolta prin stabilirea de tinte ambitioase, la limita nebuniei. Iar SUA incepe sa inteleaga iar ca ii trebuie un impuls nou care sa vina prin stiinta si tehnologie, altfel vor fi mancati de noile popoare care se ridica repede, la scara istoriei.

    Poate vom trai o noua cursa spatiala, cu China care a aruncata cu ceva timp in urma manusa ce a ramas in noroi nefiind considerata serioasa!

    Ca sa ne intoarcem la noi: bine ca radem de fanteziile lor, ca noi visam sa avem o autostrada pana la Brasov si o podisca peste un bulevard sau garla!
  • +1 (1 vot)    
    mie nu-mi place Newt Gingrich (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 2:22)

    maria [anonim]

    in primul rand, discursul lui mi se pare unul r nationalist. urat din partea lui sa revendice luna strict pentru americani. totusi, mi se pare ingrijorator faptul ca a primit multe voturi.
    in al doilea rand, tinanad cont de faptul ca de zeci de ani se fac calatorii pe luna iar mai nou daca nu ma insel se fac chiar si calatorii de agrement 8 ani este cam mult pentru colonia a 13.000 de oameni. americani zice el.
    mda este chiar trist si mi se pare absolut alarmant numarul mare de voturi care i se acorda. insa daca ma gandesc la anul 2000 din romania parca sufletul mi se mai linisteste