Nicusor Dan va contesta la Curtea Constitutionala pragul de 5% cerut de lege pentru ca un candidat independent sa devina consilier

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 13 iunie 2012, 14:26 Alegeri 2012 | Alegeri Locale


Nicusor Dan
Foto: HotNews / DP
Nicusor Dan a anuntat intr-o intilnire online cu cititorii HotNews.ro ca va contesta la Curtea Constitutionala prevederea legala care spune ca un candidat independent trebuie sa treaca de pragul de 5% din voturi pentru a deveni consilier general la Primaria Bucuresti. Nicusor Dan, candidat independent, a obtinut aproximativ 9% in cursa pentru fotoliul de Primar General al Bucurestiului si, potrivit ultimelor rezultate partiale, 4,7% din voturi pentru postul de consilier in Consiliul General al Municipiului Bucuresti.

"Foarte probabil nu voi intra in consiliu in acest moment. Am obtinut cam 4,7, iar legea prevede si pentru independenti un prag de 5%. Prevederea este in mod clar neconstitutionala, pentru ca reprezentantii partidelor vor intra cu aproximativ 13.000 voturi fiecare, iar eu nu voi intra cu aproximativ 37.000 de voturi. Vom face o contestatie care va fi judecata de Curtea Constitutionala in cateva luni. Sansele de a fi admisa sunt mari", a raspuns Nicusor Dan la intrebarea unui cititor HotNews.ro.

Vom reveni cu amanunte






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10364 vizualizari

  • +47 (53 voturi)    
    Politica .. (Miercuri, 13 iunie 2012, 14:35)

    Vlad2 [utilizator]

    Politica este facuta de partide pentru partide ... Iti urez succes Nicusor Dan si iti multumesc. Ai reusit sa-mi dai sperante ca putem schimba dinozaurii daca ne mobilizam. In 45 de zile te-ai facut cunosut si ai luat 9 % in patru ani o sa avem 50 % si sper sa mai fie si alti Nicusori prin Romania.
    • +15 (21 voturi)    
      alt sustinator Nicusor Dan (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:14)

      Florin Popa [anonim] i-a raspuns lui Vlad2

      da mai sunt si alti Nicusori si sigur Nicusor Dan o sa fie viitorul primar al Bucurestiului in 2014 daca Oprescu castiga prezidentialele sau in 2016. Daca Nicusor Dan va intra in Consiliul general, sigur va fi la curent cu tot ce se intampla in primarie si-l va spulbera pe MARELE "am demonstrat ca se poate" SORINNN OPRESCUUUUU, cel care DAAAA a demonstrat ca SE POATE orice in Romania si alunga din arena nationala, cu 10 zile inainte, spectacolul celei mai titrate trupe rock a Romaniei. BRAVO ai demonstrat ca se poate.

      P.S. Domnule "am demonstrat ca SE POATE", nu v-ati inteles la comision cu organizatorii sectacolului IRIS 35 de ani ???
      • +17 (21 voturi)    
        trebuie sa iasa din mediul virtual (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:57)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Florin Popa

        O mare parte a populatiei din Bucuresti nu se informeaza de pe Internet. Ar trebui sa apara mai des la TV, sa se faca cunoscut si in alt mediu decat cel virtual.
        • -1 (5 voturi)    
          despre Nicusor (Joi, 14 iunie 2012, 9:07)

          am alta parere [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Cred ca nu si-a propus obiective realiste.
          Daca cei care l-au votat la primarie l-ar fi votat si la consilieri iesea pe lista de consilieri.
          NU S-A INTAMPLAT ASTA.
          Asta este o ciudatenie( ar fi trebuit ca fiecare din aia care l-au votat sa inteleaga asta).
          Si pentru votantii lui Nicusor este de neinteles sa votezi pe Nicusor ca primar si la consilieri sa dai cu mucii in fasole si sa votezi liste de alea lungi cu no-name pe ele , care sunt manipulate de partide.
          Imi pare hilar faptul ca a luat voturi mai putine ca si consilier.

          L-am votat pentru consilier.

          Daca si ceilalti ar fi gandit ca mine ar fi iesit macar consilier.
          Niciodata nu trebuie votata gramada de imbecili pe o lista ci doar persoane,la consilieri mai ales pentru ca ei pot tine in frau un primar.
          Uite asa mai intelege si romanul cum sta treaba de fapt.
          • -1 (3 voturi)    
            dami voie sa te contrazic cu argumente matematice (Joi, 14 iunie 2012, 9:55)

            snowflake [utilizator] i-a raspuns lui am alta parere

            daca un consilier independent ar intra in consiliu cu 13000 de voturi (in conditiile in care chiar am avut participare mare in acest an) ce parere ati mai avea daca 5-8 rechini imobiliari si-ar face intrarea in consiliu. 13000 * 100 RON votul ~ 300000 Euro ~ 2 apartamente noi (sau mai putin decat un apartamente cumparat de un sef de partid).
            Sau ce parere ati avea daca ar intra vali vijelie, florin salam si adi minune in consiliu.
            • +3 (3 voturi)    
              @snowflake (Joi, 14 iunie 2012, 11:35)

              am alta parere [anonim] i-a raspuns lui snowflake

              sa omorim rechinii imobiliari?
              vor exista dintotdeauna
              sa omorim manelistii?
              vor exista si daca nu vrem sau nu ne place

              un Nicusor Dan in Bucuresti apare rar, si asta e un motiv foarte bun sa fie votat.
              marea masa a miticilor nu fac ce face si ce a incercat sa faca Nicusor Dan.
              Nu-l laud ci doar remarc ca miticii au pierdut o buna ocazie sa aiba un reprezentant foarte bun in randul consilierilor.

              comparatiile plastice nu isi au rostul aici si nici nu ajuta cu nimic.Raul a fost produs.Miticii isi merita soarta.
            • 0 (0 voturi)    
              argumente bizare.. (Joi, 14 iunie 2012, 13:42)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

              1. 100 ron votul. o circumscriptie parlamentara are ~60k votanti.. prezenta la vot 50%, castigator sigur cu 50%+1.. 15k voturi castigi la fel de sigur ca un loc in consiliu. deci?
              2. cumpararea voturilor este ilegala. nu trebuie sa interzicem votul in sine ca sa evitam posibila infractiune. cu astfel de argumente poti interzice practic orice.. si mersul pe strada..
              3. daca populatia voteaza 'rechinul, vijelie, salam, minune etc.. populatia decide.. este democratie si votul este dreptul tuturor.
          • +3 (3 voturi)    
            despre Nicusor (Joi, 14 iunie 2012, 9:59)

            ND [anonim] i-a raspuns lui am alta parere

            Se poate sa nu fi fost clar pentru toti cei care l-au votat ca se afla si pe lista candidatilor la CGMB. Asta explica diferenta.
            • -2 (2 voturi)    
              :( (Joi, 14 iunie 2012, 11:36)

              am alta parere [anonim] i-a raspuns lui ND

              ramine curios faptul ca mai mult de jumatate din cei care l-au votat primar nu l-au votat si la consilieri.
              Foarte curios.
              • 0 (0 voturi)    
                cum zice ND (Luni, 18 iunie 2012, 18:13)

                kellogs [utilizator] i-a raspuns lui am alta parere

                nu chiar, cred ca este asa cum a spus ND, eu unul eram pe picior de plecare cand din coade ochiului am zarit pe ultima pagina la CGMB numele Nicusor Dan. Am fost foarte aproape sa nu il votez... la sector nu am votat de pilda.
      • +10 (16 voturi)    
        O mica completare (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:49)

        Nadia [anonim] i-a raspuns lui Florin Popa

        Ne esti dator dl. Nicusor Dan! Cred ca TU, sustinatorii tai, copilul meu puteti schimba ceva in aceasta tara. Continua-ti demersul de contestare. Este vorba numai de sustinerea unui principiu corect Dar.... astept in toamna in toate orasele mari din tara candidatii tai in colegii. Eu m-am si gandit la un brand "OAMENI CA NICUSOR DAN". Nici nu-ti imaginezi cat de multi sustinatori vei avea!. Hai.... la treaba !
      • +1 (5 voturi)    
        Nu e nevoie de contestatie !!! (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:50)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Florin Popa

        Ceva mai jos

        Punk (Bravo!)

        a gasit explicatia legala:


        "Și mie mi s-a părut, după o citire superficială, ca n-ar intra. Totuși atrag atenția asupra Art. 6 alin (1) din Hotărârea BEC privind repartizarea mandatelor de consilier:
        http://www.beclocale2012.ro/DOCUMENTE%20BEC/Hotarari/Hot.%20nr.57.pdf"

        Pe scurt:
        Coeficientul electoral=numarul de voturi valabil exprimate pentru partidele si independentii care au trecut pragul electoral IMPARTIT la numarul total de consilieri

        Fiecare partid primeste atatea mandate de cate ori coeficientul electoral se include in numarul voturilor obtinute

        Primeste un mandat si candidatul independent care a depasit coeficientul electoral.

        Deci, relax ! Nicusor Dan ESTE consilier.
        • 0 (4 voturi)    
          Bold (Miercuri, 13 iunie 2012, 17:07)

          justy [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          "independentii care au trecut pragul electoral". Deci, citirea ta a fost si de data asta superficiala...
          • 0 (4 voturi)    
            Eu cred ca stiu sa citesc ... (Miercuri, 13 iunie 2012, 17:33)

            Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui justy

            Art.6 (1) In prima etapa, Biroul electoral va repartiza fiecarui partid, organizatie, alianta politica sau alianta electorala, inscrisa in lista celor care au intrunit pragul electoral, atatea mandate de cate ori coeficientul electoral(...) se include in numarul de voturi valabil exprimate pentru formatiunea respectiva;

            de asemenea, este declarat ales si primeste un singur mandat candidatul independent care a obtinut un numar de voturi cel putin egal cu coeficientul electoral.
            • 0 (2 voturi)    
              da (Joi, 14 iunie 2012, 7:30)

              saabo [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

              dar intai sa faca pragul,altfel nu se ia in calcul!
          • +5 (5 voturi)    
            Clarificare (Miercuri, 13 iunie 2012, 17:41)

            punk [anonim] i-a raspuns lui justy

            Așa e, coeficientul electoral nu se calculează împărțind numărul total de voturi la 55, ci se iau în considerare doar voturile exprimate pentru partide și candidați independenți care au depășit pragul electoral. Deci voturile lui N. Dan și ale UNPR, PRM etc. nu intră în calculul coeficientului electoral.

            Dar asta afectează doar valoarea coeficientului, care în loc să fie 1.82% (100% / 55) ajunge în jur de 2%. Dar tot este suficient pentru N. Dan, pentru că în continuare, la Art. 6 se specifică că depășirea coeficientului electoral este o condiție suficientă pentru un candidat independent, fără a fi necesară și depășirea pragului electoral ca în cazul partidelor și alianțelor.

            http://www.beclocale2012.ro/DOCUMENTE%20BEC/Hotarari/Hot.%20nr.57.pdf
            • +5 (5 voturi)    
              Răzgândeanu... (Miercuri, 13 iunie 2012, 18:04)

              punk [anonim] i-a raspuns lui punk

              Pe de altă parte, legea în sine zice la Art. 96 alin (2) ca:
              "(2) Repartizarea mandatelor se face avându-se în vedere numai partidele politice, aliantele
              politice, aliantele electorale şi candidaŃii independenŃi care au întrunit pragul electoral"

              http://www.dri.gov.ro/documents/lg%2067-2004.pdf
              Deci e foarte posibil ca alineatele următoare să fie subsumate acestuia, și să se considere pragul electoral o condiție necesară fără a o mai repeta. O porcărie !
              • +6 (6 voturi)    
                Constituționalitate (Miercuri, 13 iunie 2012, 18:23)

                punk [anonim] i-a raspuns lui punk

                Înțeleg de asemenea că Curtea Constituțională s-a pronunțat deja pe această temă, și consideră pragul electoral aplicat candidaților independenți drept constituțional:
                http://intralegis.sejmh.ro/spete/afiss.php?f=50543

                Orice om cu capul pe umeri respinge această interpretare: cum suntem noi egali în fața legii dacă un membru de partid este ales cu 13.000 de voturi, și un candidat independent e respins cu 37.000 ? E REVOLTĂTOR !
                • -2 (4 voturi)    
                  Alea 13000 de voturi (Miercuri, 13 iunie 2012, 19:44)

                  Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui punk

                  sunt de fapt 260000 de voturi ale partidului. Comparatie corecta este intre independent si partid pentru ca pe liste asa apar.
                  • +2 (6 voturi)    
                    13.000 de specialiști (Miercuri, 13 iunie 2012, 20:18)

                    punk [anonim] i-a raspuns lui Con_stan_tin

                    Perfect de acord, dacă partidul poate numi un singur om cu toate cele 260.000 SAU dacă un independent poate veni cu o listă de colaboratori care sa primească excesul său de voturi.

                    Câtă vreme un independent e limitat la un mandat, comparația corectă e cu un alt mandat obținut de partid. Cetățenii sunt egali în fața legii, deci votul meu trebuie să aibă aceeași putere cu votul tău care merge la partid. Ori votul meu e în cel mai bun caz (pragul atins la limita) de trei ori mai slab ca al tău.
    • -1 (11 voturi)    
      Sustinatorii lui Nicusor Dan... (Miercuri, 13 iunie 2012, 18:15)

      Bakerman [utilizator] i-a raspuns lui Vlad2

      ...sunt mai putin inteligenti decat ai lor! Altfel cum este posibil ca pentru Primarie sa adune peste 9% iar pentru Consiliu sub 5%? Inseamna ca acei bucuresteni inteligenti care l-au votat au omis sa il mai caute si pe un alt buletin de vot, fie din comoditate, fie din nestiinta... Dar nestiinta ar trebui sa fie straina electoratului educat al lui Nicusor Dan, pentru ca vorbim de o categorie puternic ancorata in meandrele Internetului si care putea gasi raspunsuri rapide la orice intrebare legata de aceste alegeri. Cu atat mai mult cu cat insusi Nicusor Dan a reiterat in nenumarate randuri faptul ca, chiar daca nu va reusi sa ia Primaria, poate obtine un mandat de consilier....
      Eu sunt un sustinator al lui Nicusor Dan, dar nu l-am putut vota pentru ca nu am buletin de Bucuresti, din pacate. Nu ma gandeam insa ca diferenta dintre procentele date unui candidat care si-a construit campania pe net sa fie atat de mare... Nu imi explic.
  • -32 (38 voturi)    
    Pentru mine e constitutional! (Miercuri, 13 iunie 2012, 14:36)

    Con_stan_tin [utilizator]

    O echipa, chiar formata din nulitati, e intotdeauna mai performanta decat un individ.
    • +15 (17 voturi)    
      ... (Miercuri, 13 iunie 2012, 14:50)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Sa speram ca e o gluma ce ai zis. Contraexemple exista de cand avem istorie scrisa.
    • +3 (9 voturi)    
      mda (Miercuri, 13 iunie 2012, 14:52)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      asta pentru ca tu la randul tau esti incompetent
    • +7 (13 voturi)    
      inteleg (Miercuri, 13 iunie 2012, 14:58)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      ai facut mereu parte in echipe de nulitati. de aia e Romania unde este acum, pt ca sunteti prea multi.
      • -7 (9 voturi)    
        E pe dos! (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:21)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Romania e unde este acum fiindca e formata din individualitati si nu din echipe. Luati exemplu de la noi care furam in echipa spre deosebire de voi care munciti fiecare in felul lui.
        • +1 (5 voturi)    
          forza steaua, forza steaua, hei, hei (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:05)

          Va_si_le [anonim] i-a raspuns lui Con_stan_tin

          acum inteleg, tu te refereai la Mutu ! :))
    • 0 (4 voturi)    
      esti... (Miercuri, 13 iunie 2012, 14:58)

      MiniME [anonim] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      absurd...sau poate ai o problema de logica....
    • +4 (10 voturi)    
      asta da (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:00)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      tu citesti ce postezi? un om ca nicusor dan poate sa-si faca echipa. bravo omule nu conteaza ca ai pierdut, trebuie sa-ti faci treaba in consiliul general, trebuie sa faci politica. nu credea ca cineva necunoscut poate castiga atatea voturi. esti incredibil. persevereaza.
    • +1 (5 voturi)    
      Gandire comunistoida (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:02)

      predel [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Nici nu are rost sa-ti exemplific avantajele (exista si dezavantaje) individului fata de grup.

      Si de unde plusul de performanta - pretins de tine - face o prevedere constitutionala? Mergand pe aceasta linie de gandire nu ar trebui sa ajungem de exemplu la votul cenzitar?
    • +7 (11 voturi)    
      Sa facem un calcul (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:45)

      funny [anonim] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Asadar, "o echipa formata din nulitati e intotdeauna mai performanta decat un individ". Asta, in traducere matematica, ar insemna:

      0+0+0+0+0+0+0+0+0+0+0+0+0+0+0>1

      :)))) Amuzant, eu stiam altceva! :)))
      • -2 (6 voturi)    
        O poveste de Creanga cu Mos Ion Roata (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:53)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui funny

        te lamureste cum se aplica matematica cand vine vorba de echipe.
    • 0 (4 voturi)    
      O echipa de nulitati... (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:28)

      justy [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      ...atata meriti, Con_stan_tine!
      • -4 (6 voturi)    
        Sa fii constient ca esti o nulitate (Miercuri, 13 iunie 2012, 17:02)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui justy

        si sa castigi, in echipa cu alte nulitati, in fata unor profesionisti iti da o imensa satisfactie.
        • +2 (6 voturi)    
          ce interesant.. (Miercuri, 13 iunie 2012, 18:59)

          Teodora [anonim] i-a raspuns lui Con_stan_tin

          sa castigi...? dvs. si restul echipei din care declarati ca faceti parte ce ati castigat ? Parca va vad cum o sa circulati pe autostrada suspendata sau poate aveti deja contracte cu primaria?
          Daca nu va referiti la situatiile de mai sus nu ati castigat nimic!! Iar echipa de care vorbiti aduce mai mult cu o turma.. Dar daca asta va aduce satisfactii..Gusturile nu se discuta!
          • -3 (5 voturi)    
            Turma si echipa! (Miercuri, 13 iunie 2012, 19:20)

            Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Teodora

            Turma urmareste mereu liderul indiferent de tinta, echipa urmareste mereu tinta indiferent de lider.
  • +16 (26 voturi)    
    Felicitari! (Miercuri, 13 iunie 2012, 14:37)

    paul155 [utilizator]

    Nicusor Dan merita tot RESPECTUL!!!!!
    • -8 (16 voturi)    
      pentru ? (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:14)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui paul155

      face excat ce au fact toti pierzatorii .. contesta rezultatele .
      • +5 (11 voturi)    
        Explica-mi te rog (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:04)

        Alexandru [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Ce e incriminant in faptul ca a contestat rezultatele.
        Asa cum fac toti ?

        La un examen de exemplu, fac contestatii si elevii buni nu numai loazele.

        Care-i argumentul care te face sa il desconsideri ?

        Daca mie imi plac pastele asta ma face un mafiot sicilian?
      • +3 (9 voturi)    
        Gresit! (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:31)

        justy [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        Contesta o lege stramba. O lege de echipe de nulitati facuta doar pentru alte echipe de nulitati!
      • +4 (10 voturi)    
        nu ati inteles! (Miercuri, 13 iunie 2012, 19:20)

        Teodora [anonim] i-a raspuns lui adrian

        nu contesta rezultatele, ci legea pentru ca este nedreapta!! Nu contesta nimeni ca a luat 4.7%, ci faptul ca legea e stramba si chiar daca are mai multe voturi decat ii revin in prezent unui consilier dintr-un partid, legea nu ii permite sa fie consilier. Legea in forma actuala dezavantajeaza candidatii independenti. La contestatii se intampla altceva: se reclama ca nu s-au numarat bine voturile,etc. Ceea ce nu e cazul aici.
  • -10 (18 voturi)    
    off (Miercuri, 13 iunie 2012, 14:38)

    Mazeta [utilizator]

    De ce nu mi-ati zis ca Nicusor a fost de acord cu demiterea lui Basescu? Asta e, a pierdut un vot, dar a castigat un sustinator (circumspect).
    • -1 (5 voturi)    
      de aia (Miercuri, 13 iunie 2012, 17:51)

      Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pentru ca oamenii nu l-au votat pentru ca a fost pro demiterii lui Basescu. Mai cerceteaza.
  • +22 (26 voturi)    
    Are tot dreptul sa fie consilier! (Miercuri, 13 iunie 2012, 14:39)

    gigi [anonim]

    Daca de exemplu erau votati doar independenti, ce se intampla? Erau admisi doar maxim 20 consilieri (20*5%=100%) ?
    Dar daca un independnt lua 70% din voturile la consiliu si nici un partid sau alt independent nu trecea de 5% ? Aveam consiliu cu un SINGUR consilier? :)) E destul de "tare" legea asta nu? :)

    Bafta Nicusor!
    • +6 (8 voturi)    
      e la fel de "tare" (Miercuri, 13 iunie 2012, 14:51)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      ca majoritatea legilor romanesti
      si n-am vazut inca nimic din legile pe care le vor face sau modifica uslasii
      • -3 (3 voturi)    
        Poate ca nici nu vor face asta... (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:35)

        justy [utilizator] i-a raspuns lui Aramis

        ...pentru ei e suficient sa schimbe si Constitutia doar cu declaratii de tipul "nici usturoi n-am mancat, nici..."
    • +10 (16 voturi)    
      Argumentatie perfecta ! (Miercuri, 13 iunie 2012, 14:58)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Bravo pentru logica, o calitate care lipseste din greu legiuitorului (Parlamentului) ! De aici se vede ca sustinatorii lui Nicusor Dan nu sunt chiar ultimii asistati social...
    • +11 (15 voturi)    
      Democrație trucată (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:00)

      punk [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Dacă NIMENI nu vota cu partide, și doar politicienii înșiși se ștampilau singuri, atunci un prag electoral de 5% pentru independenți înseamnă maxim 19 candidați independenți în consiliu, și restul de 36 de locuri sunt rezervate politicienilor care s-au votat singuri.

      Dacă majoritatea voturilor mergeau la un independent, atunci restul de 54 de locuri erau împărțite între politicieni la redistribuire indiferent de pragul electoral. Conform legii primele 3 partide clasate care nu au depășit pragul își împart locurile rămase nealocate. Dacă un singur partid trecea pragul, atunci lua toate 54 de locuri libere.

      Să speram totuși că pragul electoral nu se va aplica pentru candidatul independent. Am postat mai jos motivele pentru care cred asta.
    • +1 (5 voturi)    
      cine a facut aceasta lege ? (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:16)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui gigi

      ?
    • -2 (8 voturi)    
      Legea e buna (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:40)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      atata timp cat numarul de consilieri alesi, 55 pentru Bucuresti, inmultit cu numarul de voturi necesare, 37000, dau totalul alegatorilor Bucuresti. Probabil legea a fast facuta cand era mai multi bucuresteni si nu a mai fost actualizata.
  • +13 (15 voturi)    
    Intra (Miercuri, 13 iunie 2012, 14:50)

    punk [anonim]

    Și mie mi s-a părut, după o citire superficială, ca n-ar intra. Totuși atrag atenția asupra Art. 6 alin (1) din Hotărârea BEC privind repartizarea mandatelor de consilier:
    http://www.beclocale2012.ro/DOCUMENTE%20BEC/Hotarari/Hot.%20nr.57.pdf

    "...; de asemenea, este declarat ales și primește un singur mandat candidatul independent care a obținut un număr de voturi cel puțin egal cu coeficientul electoral."

    Deci coeficientul electoral de 1.82% e suficient pentru Nicușor Dan, chiar dacă nu trece de pragul de 5%.

    Orice altă interpretare e un abuz grosolan care justifica un eveniment tip Piața Universității 2.0.
    • +5 (7 voturi)    
      Felicitari pentru perseverenta ! (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:35)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui punk

      Ar trebui anuntat si Nicusor Dan ca nu mai e nevoie de contestatie, trebuie doar sa sapam in hatisul de legi care se contrazic una pe alta...
  • -7 (13 voturi)    
    Omul e pe dinafara (Miercuri, 13 iunie 2012, 14:54)

    politicata.wordpress.com [anonim]

    Nicusor Dan e un habarnist: speta e deja judecata la CCR care s-a pronuntat demult : pragul de 5% e valabil
    • +3 (7 voturi)    
      un link ceva? (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:38)

      Io [anonim] i-a raspuns lui politicata.wordpress.com

      Ai sa ne dai un link, ceva? Sau e categoria cuvinte gratis?
      • 0 (4 voturi)    
        uite link (Miercuri, 13 iunie 2012, 17:55)

        xy [anonim] i-a raspuns lui Io

        http://intralegis.sejmh.ro/spete/afiss.php?f=50543
  • +2 (8 voturi)    
    consiliu general Bucuresti (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:00)

    Geani Feroli [anonim]

    Eu cred ca ar trebui organizate marsuri de protest, legale, care sa demonstreze politicienilor ca parerile noastre conteaza. Legile, in special cele care privesc comunitatile locale, trebuie sa serveasca intereselor tuturor . Din pacate spiritul civic e amortit si de aceea politicienii isi pot face jocurile dupa bunul plac. Nicusor Dan a demonstrat ca se poate, dar daca noi nu-l sustinem nu va reusi prea multe.
    • +6 (6 voturi)    
      lasand gargara deoparte ... (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:18)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Geani Feroli

      iesiti in strada toti votantii lui , si asa dovediti adeziunea si sustinerea .
  • +8 (12 voturi)    
    nu mi-e clar ceva (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:02)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    pragul electoral trebuie sa fie 100/numarul de consilieri.
    Din cate stiu eu sunt 50 de consilieri, deci pragul electoral ar trebui sa fie de 2%. Mai mult, eu as vedea normal ca votul lui Nicusor Dan in consiliu sa valoreze fix 4.7% din total
    • +5 (5 voturi)    
      corect . (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:19)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      e aberanta faza cu nr de consilieri , ar trebuiis a fie un nr. fix , si obligatoriu pentru orice candidat .
    • +2 (4 voturi)    
      Exprimat in valori monetare (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:23)

      Justin [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      La un buget al Primariei de cca 1 miliard de euro pe an, 4,7 % inseamna cam 47 de milioane... Se pot face ceva lucruri interesante cu banii astia...
  • +8 (12 voturi)    
    asta ne mai trebuia (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:06)

    Vlad083 [anonim]

    legea electorala are multe hibe si cineva trebuie sa le aduca in fata opiniei publice. mult succes Nicusor!
    • -2 (8 voturi)    
      ce bine ca sa hotarat (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:20)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Vlad083

      sa arate greselile legii doar cand e afectat .... pana acum cine la tinut ?
      • +3 (7 voturi)    
        bravo (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:55)

        Vlad083 [anonim] i-a raspuns lui adrian

        omul zice de legea elecorala de o luna incoace. ce trebuia sa faca dupa parerea ta ?
      • +1 (5 voturi)    
        :) (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:59)

        arsene cristescu [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Oricand e un inceput bun pentru a corecta chestiile gresite din tara asta. Acum e timpul pentru legea electorala, facuta in sprijinul mafiotiilor care ne conduc.
      • +3 (7 voturi)    
        Un lucru rau (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:06)

        Alexandru [anonim] i-a raspuns lui adrian

        poate fi contestat oricand.

        Nicusor contesta o multime de legi si aprobari fara sens. Nu poate sa le conteste pe absolut toate.

        Pe asta o contesta acum. Unde e problema reala?
  • -4 (10 voturi)    
    intrebare ... (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:12)

    adrian [anonim]

    de ce nu a sesizat aceasta neregula innainte sa fie afectat el ?
    ... acest integru independent ....
    • +2 (6 voturi)    
      cred ca.. (Miercuri, 13 iunie 2012, 19:09)

      Teodora [anonim] i-a raspuns lui adrian

      din acelasi motiv pentru care nu sanctionam prostia si nedreptatea inainte sa le intalnim
  • +2 (8 voturi)    
    Pai da (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:14)

    arsene cristescu [anonim]

    Is legi facute de EI pentru EI. Aceeasi gasca vesela, care pune contre oricui vrea sa intre in politica fara sa se inregimenteze. Succes, Nicusor, nu esti singur in lupta asta!
  • +4 (10 voturi)    
    Succes, Nicusor Dan! (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:16)

    Gabi [anonim]

    Ma bucur ca Nicusor Dan gaseste forta de a lupta impotriva unei mari gasti care pune, cu fiecare ocazie, numai bete in roate adevaratilor independenti.

    De asemenea, alegerile intr-un singur tur de scrutin, in loc de doua (cum ar fi normal), nu este deloc in regula. Si aceasta decizie e menita tot sa ii inlature pe candidatii cu potential, cum este Nicusor Dan.

    Eu nu am dubii legate de faptul ca Nicusor ar fi un real independent. Vedem cu totii ce i se intampla si impotriva catora trebuie sa lupte, cu cati trebuie sa se judece.

    De asemenea, mai vad la Nicusor Dan faptul ca nu-l incanta infiintarea unui partid politic, el preferand sa actioneze ca independent si cu sustinerea oamenilor simpli. Sper din toata inima sa reuseasca si asa, desi este foarte greu. Eu o sa ii urmaresc activitatea, site-ul si o sa-l sustin cum pot.

    Felicit si Hotnews ca ii e alaturi lui Nicusor Dan si publica articole de calitate.

    Mare parte din mass-media e cumparata de insi implicati politic, tot cu scopul de a inlatura concurentii la posturile lor in stat.

    Succes, Nicusor Dan!
    • -3 (7 voturi)    
      Vedeti bine ca n-aveti spor ca independenti! (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:45)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Gabi

      De ce nu faceti si voi, cei independenti, o gasca, va e frica ca deveniti dependenti de ea?
  • +3 (9 voturi)    
    Tara te vrea prost (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:17)

    sls [anonim]

    Stiati ca trei dintre primarii de sector ai Bucurestiului au terminat liceul la 30 de ani? (http://slugalasisif.wordpress.com/2012/06/13/bacalaureatul-primarilor/)

    Ce cauta omul asta cu doctorat printre ei?
    • +2 (6 voturi)    
      :)) (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:20)

      arsene cristescu [anonim] i-a raspuns lui sls

      Vrea sa schimbe starea de fapt. Si slava domnului ca vrea asta.
  • +5 (7 voturi)    
    Mea culpa... (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:19)

    Justin [anonim]

    Mie personal mi-a scapat faptul ca Nicusor Dan figureaza pe liste la Consiliul General. L-as fi votat cu cel mai mare entuziasm, asa cum l-am votat pentru primarie. Asa ca ar fi avut cu certitudine 4.7 % plus doua voturi (pentru ca nu sunt singur). Stau totusi si ma intreb daca mai sunt si altii care au facut aceeasi greseala ca mine.... Mare pacat...
    • +2 (6 voturi)    
      Din greseli invatam (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:44)

      Stefana [anonim] i-a raspuns lui Justin

      Odata ce procentual are mai putin la voturile pentru consilier, e clar ca multi au facut aceeasi gresala cu dvs.
      Eu am iesit din casa doar pentru a-l vota pe dansul, asa incat l-am cautat si pe lista consilierilor. Era pe ultima pagina, pe verso-ul filei :| .
      Sau este posibil ca la numaratoare sa nu se fi uitat pana la ultima pagina toti cei care au numarat voturile.
  • -7 (9 voturi)    
    tipic romanesc... (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:20)

    dorian grig [anonim]

    Baiatul a fost atat de sigur pe el incat nu a facut contestatie inaintea alegerilor...
    :))
  • +5 (9 voturi)    
    legi nedrepte si inechitabile (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:38)

    lucian [anonim]

    Se pare ca legile sunt facute astfel incat un independent, un om simplu sa aiba sanse minime de a patrunde in sistem.

    Numai daca ne solidarizam, raspandim vestea si il sustinem in continuare pe Nicusor Dansau eventuali independenti de tipul lui Nicusor se mai poate face ceva bun in tara asta.

    Sper ca lui Nicusor Dan sa i se admita contestatia si sa castige.
  • -2 (12 voturi)    
    ND (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:41)

    zuperman [utilizator]

    Sunt uimit sa vad cati oameni il sustin pe Nicusor Dan pe Hotnews. Pot intelege ca in extremis la vot, din lipsa de alternative sa votezi cu el, dar sa-l sustii si dupa ce afli ca a sustinut venirea USL la putere, ca nu se dezice de pozitia de la demiterea presedintelui, ca minte ca l-ar fi sustinut pe Antonescu si nu pe Geoana mi se pare deplasat.
    E ca si cum in 2000 cand aveai de ales intre Vadim si Iliescu votai cu cel din urma si continuai sa-l sustii doar pentru ca i-ai dat un vot.
    • 0 (10 voturi)    
      Guess what (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:03)

      arsene cristescu [anonim] i-a raspuns lui zuperman

      Poate va numarati printre cei putini care nu si-au schimbat gusturile politice in timp. Mie actuala clasa politica mi se pare atat de slaba calitativ , incat de fiecare data pendulez intre aberatiile unora si ale altora. Multi l-au sustinut pe Basescu, pentru ca apoi sa-l deteste. Multi au sustinut USL-ul pentru ca apoi sa fie dezamagiti de non valorile de acolo. Pt mine PDL=USL=PPDL=PLM.
      • 0 (10 voturi)    
        Nu inteleg (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:15)

        zuperman [utilizator] i-a raspuns lui arsene cristescu

        Nu inteleg unde bateti.
        Intr-adevar nu mi-am schimbat pozitia fata de Traian Basescu pentru ca nu m-a dezamagit niciodata.
        • +2 (10 voturi)    
          :) (Miercuri, 13 iunie 2012, 20:24)

          arsene cristescu [anonim] i-a raspuns lui zuperman

          Pe mine m-a dezamagit profund: de la perdaful tras in direct lui Raed Arafat si modul in care a fost el facut, la pozitia fata de Proiectul Rosia Montana, la protejarea unor oameni ca Udrea si Berceanu, la modul cum s-a descotorosit de toti consilierii lui atunci cand n-a mai avut nevoie de ei, la modul dispretuitor in care a tratat profesorii (de parca acestia erau principalii corupti ai tarii) etc. Imi pare rau, dar presedintele reprezinta, la acest mandat al sau, o mare dezamagire pentru mine.
          • 0 (8 voturi)    
            Diferenta de perspectiva (Miercuri, 13 iunie 2012, 20:49)

            zuperman [utilizator] i-a raspuns lui arsene cristescu

            Pentru un om asupra carui este atintita toata atentia publica timp de 8 ani in opinia mea ceea ce ati enumerat nu-i nici mult nici grav ( desi unele puncte rezoneaza cu mine ) . Poate ati avut asteptari prea mari.

            Daca asteptati un om perfect mi-e teama ca veti oscila intre 2 tabere pana va veti pierde speranta in politicieni sau oameni in general si asta e mai grav decat orice indignare provocata de presedintele Basescu.
            Cu stima,
            George
    • 0 (4 voturi)    
      Si eu (Joi, 14 iunie 2012, 9:51)

      Mih. [utilizator] i-a raspuns lui zuperman

      Sa faci propaganda de Stanga pt demiterea NECONSTITUTIONALA a presedintelui, sa-l vezi pe Remus Cernea presedinte de tara (OROARE) si "idealistii" sa te considere un model de civism si onestitate...Iata o realizare marca ND=MANIPULARE DE STANGA.
      Ei inca ne cred fraieri si destui le demonstreaza ca nu se insala prea tare :(
  • -2 (8 voturi)    
    independenti (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:44)

    alex [anonim]

    nu e normal ca pragul de 5% sa se aplice la independenti.

    insa mai jos scrie Hotnews ca face intalnire cu Nicusor Dan care a luat 10% din voturi.
  • -3 (15 voturi)    
    jenant (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:49)

    pontacul [anonim]

    Sa nu stii cum sa pierzi.
    • +7 (11 voturi)    
      A pierde in fata unor mafioti (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:08)

      Alexandru [anonim] i-a raspuns lui pontacul

      nu e nicio rusine.

      Onorabil e sa te lupti tot timpul cu mafia.
  • 0 (12 voturi)    
    tinerii nu s-au mobilizat. din nou! (Miercuri, 13 iunie 2012, 15:51)

    adisandu.ro [anonim]

    imi pare foarte rau sa constat ca tinerii nu s-au mobilizat. din nou si inca o data. je m'en fiche-ismul e inca in verva printre ei. unde mai pui la socoteala ca unii se mai si plang de situatia tarii etc etc. ne meritam soarta! o tara de adormiti, de ignoranti, falsi boemi si intelectuali. dormiti, dormiti!
  • +2 (12 voturi)    
    te sustinem (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:04)

    virgil [anonim]

    Programul lui Nicusor Dan e pe termen lung si vizeaza strict interesul public. Foarte bine ca va face contestatie la CCR. Eu un abuz al partidelor impotriva intereselor cetatenilor. Vizibilitatea sa va creste.

    La urmatoarele alegeri trebuie sa fie un numar mai mare de candidati independenti la Consiliu promovati in jurul candidaturii la Primarie a lui Nicusor Dan.

    Votantii tai te sustinem !
  • -5 (11 voturi)    
    un "like" nu este egal cu un "vot" (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:07)

    bugsy [anonim]

    Poate ca acum invata si ND, "wonder boy" al societatii civile de la green hours.
  • +4 (12 voturi)    
    Tara e a noastra ,nu a smecherilor! (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:11)

    Merlin [anonim]

    Multa bafta Nicusor Dan ! Nu se poate sa iesi pe locul 3 si sa nu poti intra macar in consiliu. Te atept si la viitoarele alegeri.De 10 ani nu mai iesisem la vot pt ca nu aveam cu cine vota. Nicusor Dan m-a scos din casa ! Astept cu interes si alti tineri ambitiosi pe care sa-i pot vota (dar nu genul lui Ponta , ci unii onesti,cu scoala si fara pile si relatii din tata in fiu) BAFTA !
    • 0 (2 voturi)    
      Cel care... (Joi, 14 iunie 2012, 9:40)

      Mih. [utilizator] i-a raspuns lui Merlin

      ...pretinde ca e in afara sistemului si iti castiga in felul acesta increderea si votul, dar pe de alta parte face propaganda pentru un partid, propaganda de STANGA, mai pe sestache, nu este tot un smecher?
      Mai gandeste-te!
  • -4 (10 voturi)    
    E vopsit! (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:42)

    Trojan.H [utilizator]

    Nicusor Dan e uslas!
    • +4 (12 voturi)    
      Nu conteaza (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:52)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      Acum nu conteaza culoarera lui politica, ci ca denunta sistemul de vot facut de parlament ptr, a mentine la putere numai politicieni grupati in gasti numite partide politice.

      Asta blocheaza accesul de a fi ales a oricarui cetatean din tara asta!

      Succes Nicusor Dan
      • -1 (3 voturi)    
        Nu ar fi contat (Joi, 14 iunie 2012, 9:37)

        Mih. [utilizator] i-a raspuns lui alex

        Nu ar fi contat daca nu s-ar fi prezetat in fata electoratului FARA culoare politica, el stiind foarte bine ca ARE asa ceva. A si marturisit, indirect ca A ASCUNS-O pt ca nu-i permitea statutul ONG-ului asa ceva, dar PROPAGANDA DE STANGA, tot a facut.
        Treziti-va, cetateni cu drept de vot si pretentii de oameni responsabili!
        • +2 (2 voturi)    
          ba e de stanga, ba e de dreapta :) (Joi, 14 iunie 2012, 10:33)

          deceneus [utilizator] i-a raspuns lui Mih.

          ce penibili sunteti ... unii il acuza ca e pionul lui Udrea, altii ca e de stanga ... voi chiar nu realizati ca exista si oameni neinregimentati care pur si simplu vor sa faca ceva pentru orasul asta?
  • -5 (9 voturi)    
    OK. (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:44)

    Nea Costica [anonim]

    Nicusoare vere, cred ca nu ai inteles asa ca fi atent : legiuitorii cand dau legile sunt chemati pe un munte unde un fel de abur le dicteaza acele legi. De aici vine si vorba de abureala. Cei care aproba ( parlamentarii ), sunt cuprinsi de un fel de vrajeala ( care tot de la nor vine ), ridica mana sau baga bilele la vedere si totul e OH, adica oceni harașo ( pe limba norului ). Toata lumea ia chestia asta in ras, dar sa sti ca acel abur e sfant, deci de netagaduit. Asa ca nu te supara ,ia-o mai usor , nu te pune cu ceva inamovibil. Cu stima , NC .
  • -2 (10 voturi)    
    Nu are ce contesta.... (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:47)

    mm [anonim]

    Șanse de a fi admisa contestația sunt inexistente. Alegerile vor fi validate, pentru ca sunt confirm legii. Legea nu o poate contesta decât înainte de promulgare, și chiar și asa, nu poate fi contestata decât de o mana de aleși(preşedintele, unul dintre preşedinţii celor două Camere, guvernul, ÎCCJ, Avocatul Poporului, minim 50 de deputaţi sau minim 25 de senatori), nici de cum de Nicușor, Ionescu sau Popescu.
  • -3 (11 voturi)    
    Un foc de paie (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:54)

    Koczka [anonim]

    Acest Nicusor Dan e un foc de paie. Stia de cand s-a inscris in campanie care sunt conditiile de eligibilitate CGMB. I-am transmis un mail in perioada aceea sfatuindu-l sa se inscrie intr-un partid politic. Probabil ca e vorba de niste interese obscure. Normal, pt ca spaga de consilier municipal e mai mare decat pentru consiliu de sector. Gurile rele soptesc faptul ca deja d-ul Dan a cam pus botu prin blocarea unor proiecte.
    • +3 (11 voturi)    
      Nicusor nu va spala imaginea unor partide de hoti (Miercuri, 13 iunie 2012, 17:00)

      deceneus [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      ce v-ar place voua sa il inregimentati in partidele voastre de hoti!

      nu mai aveti nici o credibilitate in fata populatiei si cautati oameni curati care sa va spele voua imaginea.
  • -1 (9 voturi)    
    :) (Miercuri, 13 iunie 2012, 17:00)

    ion voicu [anonim]

    nicusor dan, iti multumesc pentru ca existi. nu e totul pierdut!
  • +1 (9 voturi)    
    Si aici au aparut postacii..? (Miercuri, 13 iunie 2012, 17:22)

    Stefam [anonim]

    Nu stiam ca faceti ore suplimentare (si dupa alegeri). Am inteles ca o sa apara un soft care va emite 3 spam-uri pe minut. Asa ca o sa cam ramaneti fara job..
  • +2 (10 voturi)    
    Sustinere totala (Miercuri, 13 iunie 2012, 18:33)

    Ionut [anonim]

    Ai demonstrat ca suntem destul de multi care vrem altceva pentru Bucuresti.
    Vom fi alaturi de tine in orice demers.
    Fii salvatorul nostru, reda-ne Bucurestiul de altadata.
    Multumim!
  • -1 (11 voturi)    
    da, da. (Joi, 14 iunie 2012, 1:16)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    nicusor dan = remus cernea, nicusor dan = remus cernea, nicusor dan = remus cernea, si tot asa pina cimd veti intelege, adica peste un an, doi.
    • -2 (4 voturi)    
      Greu (Joi, 14 iunie 2012, 9:31)

      Mih. [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Greu de inteles de ce este atat de greu de inteles...
      Naivitate, superficialitate, neinformare, orgoliu, snobism si altele. E dificil si incomod sa recunosti propriile erori. Dar este si pagubos si periculos. poate macar la asta se vor gandi cei care ti-au dat sau iti vor da minusuri.
  • +1 (7 voturi)    
    Bafta.... (Joi, 14 iunie 2012, 8:09)

    Jordania [utilizator]

    ....multa bafta, domnule Nicusor Dan de la o pensionara din Bacau. Dumnezeu sa te ajute!
  • 0 (4 voturi)    
    Fenomenul ND (Joi, 14 iunie 2012, 9:08)

    Mih. [utilizator]

    Nu sunt locuitor al Bucurestiului, asa ca nu am votat Nicusor Dan.
    In ultima perioada, cum candidatul ND a capatat dimensiunile unui fenomen ND, mi-am pus intrebarea daca, locuind in Bucuresti, tinand cont de lista candidatilor pt functia de PG, l-as fi votat. Greu de spus.. Daca balanta ar fi inclinat, totusi spre ND, ceea ce pare posibil, argumentul meu principal, indus de candidatul ND insusi, este prezumtia de ONESTITATE. Al doilea argument, poate ca ar fi fost faptul ca l-as fi considerat, in urma declaratiilor facute in campanie si, in buna masura, in urma proiectului propus, un caz rar de NEUTRALITATE POLITICA REALA : un om apolitic, un om care se dedica exclusiv unui crez si proiect civic la care subscriu.
    Zilele acestea s-a scris mult si d-ul Nicusor Dan personal a confirmat acest lucru, domnia sa ARE OPTIUNI POLITICE, pe care banuiesc ca le sustine in continuare, atata timp cat nu le-a retractat si a dus, la un momentdat, o activitate de PROPAGANDA POLITICA DE STANGA, militand pentru demiterea presedintelui Basescu in 2007, alaturi de 322,
    lucru pe care, deasemenea, l-a confirmat si nu l-a retractat.
    Eu nu afirm nici ca aceasta stare de fapt este in regula, nici ca ceva nu este in regula. Personal, daca as fi votat ND, pe considerentele de mai sus, ulterior m-as fi considerat un alegator pacalit de candidat si de propria naivitate.
    Fac un APEL catre oamenii care au optiuni de DREAPTA sa reflecteze calm, si obiectiv asupra fenomenului ND, fie ca au votat, fie ca nu, cu Nicusor Dan. Cred ca este un exercitiu necesar care, poate chiar se impune in acest moment critic pentru noi toti, pentru viitorul democratic al Romaniei, cand manipularea si propaganda de stanga ating cote maxime.
    Succes!
  • -1 (3 voturi)    
    lol (Joi, 14 iunie 2012, 10:13)

    gaga [anonim]

    9 la suta la pg si 4 la suta la consiliu. asta spune multe despre competentele celor mai civilizati dintre votantii bucurestiului. bieti hipioti debusolati care probabil habar nu au ce-i ala consiliu si ce face el. cine vrea sa schimbe orasul, sa priveasca intai in ograda lui si sa respecte legile acolo, apoi sa sesizeze cel putin o ilegalitate in vecini, cu toate neplacerile care decurg de aici, apoi sa treaca la munca intr-un partid fiindca postul de primar e post politic. daca era post de administrator gospodar se dadea concurs.
  • -1 (3 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 14 iunie 2012, 10:19)

    Erasm [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      analize peste analiza (Joi, 14 iunie 2012, 12:23)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Erasm

      Treaba e simpla. Multi dintre cei care ar fi vrut sa-l voteze nu au facut-o pe principiul "oricum nu iese". Multi care (probabil) ar fi vrut sa-l voteze au aflat despre el dupa alegeri. SI oricum daca ar fi aflat de existenta lui, nu inseamna ca automat l-ar si votat. Votul il dai dupa ce iti gasesti cateva finitati, cand afli cines este persoana respectiva, ce a facut, ce vrea sa faca.
      Cauzele ? Nu a fost mediatizat suficient. De ce ? Ptr ca nu au fost bani de bannere ptr a impanzi tot orasul, si nici nu au existat dezbateri la tv. Oricum, Oprescu, Prigoana, Irinel, Becali si-au construit notorietata in zeci de ani, nu in zeci de zile ;)
  • +1 (3 voturi)    
    lege stramba (Joi, 14 iunie 2012, 10:32)

    bogdan [anonim]

    Legea ar trebui sa asimileze TOTI independentii unei categorii, si pe aceasta categorie, a independentilor, sa se aplice pragul de 5%. Apoi, ptr fiecare independent in parte se va aplica coeficientul electoral ptr a vedea care dintre ei va primi mandatul. Altfel, se intampla situatii uluitoare ca la Galati, unde cei 11 independenti au obtinut 12.980 de voturi dar nu a intrat nici unul in consiliu. In schimb, Alianta Pentru Progres(PDL-UNPR) a strans 11.803 voturi si a primit 3 mandate !!!
  • -2 (2 voturi)    
    Ma niculaita (Joi, 14 iunie 2012, 12:59)

    alex1234 [anonim]

    ma Niculaita,

    Legea stramba dreapta , E LEGE...

    Baga la cap repede, caci ii plina tara de PONTACI care in ciuda CLARITATII LEGII, se fac pe legea lor....

    UNUL DIN PONTACI esti si TU....
  • +2 (2 voturi)    
    prag artificial (Joi, 14 iunie 2012, 13:52)

    iorgu [anonim]

    Pragurile, listele de semnaturi sunt chichite de polarizare a puterii impuse de .. puternici ( partide). Fiind un concurs, de exemplu la 10 locuri de consilieri sa intre primii zece clasati. Si mai mult, dupa cum amintea cineva mai sus, fiecare ales sa aiba o putere in Consiliu proportionala cu numarul de voturi obtinute - asta daca vrem sa fie alesii, reprezentantii nostri.