Botosani, rezultate finale: Ovidiu Portariuc (USL) a castigat primaria in fata lui Catalin Flutur (PDL)

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 11 iunie 2012, 12:28 Alegeri 2012 | Alegeri Locale


Candidatul Uniunii Social Liberale, Ovidiu Portariuc, a castigat alegerile pentru primaria Botosaniului, cu 47,27% din totalul voturilor valabil exprimate, in fata lui Catalin Flutur (PDL), care a obtinut 39,99% din voturi, potrivit rezultatelor finale prezentate luni de BEM Botosani si citate de Agerpres.

Candidatul Uniunii Social Liberale a fost votat de 22.597 dintre alegatori, ceea ce reprezinta 47,27% din totalul celor 47.794 voturi valabil exprimate.

Candidatul Miscarii pentru Botosani, primarul democrat-liberal in exercitiu Catalin Flutur, a primit voturile a 19.114 alegatori, ceea ce inseamna 39,99% din totalul voturilor valabil exprimate.

Pe urmatoarea pozitie s-a aflat candidatul PP-DD, Marius Cristescu, cu 4.032 voturi (8,43%).

La Consiliul Local USL a obtinut 49,14% din voturi, Miscarea pentru Botosani 31,56%, iar cel de-al treilea partid care a trecut pragul electoral este PP-DD cu 9,21%.

In urma votului, USL a obtinut 13 din cele 23 de mandate de consilier local, Miscarea pentru Botosani opt, iar PP-DD doua.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3792 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    in sfarsit (Luni, 11 iunie 2012, 15:50)

    klaudyuxxx [utilizator]

    Am scapat de acest pierde-vara, numit Flutur, care numai fliu-fliu din floare in floare stie sa faca. Nimic substantial nu s-a realizat in acest oras de cand este el primar. Doi ani la rand, una din principalele artere a orasului a stat in lucrari si tot nimic bun nu s-a realizat. Se putea la fel ca in iasi, obtine fonduri europene pentru modernizarea cailor de rulare a tramvaielor, dar cine sa se ocupe? Cine sa faca proiecte?
    • +1 (5 voturi)    
      Las' ca vine asta... (Luni, 11 iunie 2012, 16:05)

      Claude [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      .... cu programul lui copy/paste de la Mazare de Constanta. Bucura-te, vei avea o gondola pe Pietonal!
      • +2 (2 voturi)    
        Pana una-alta... (Luni, 11 iunie 2012, 16:41)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui Claude

        ... sa ne bucuram de o prima schimbare, momentan in bine!
    • -1 (3 voturi)    
      cheltuieli aberante... (Luni, 11 iunie 2012, 16:27)

      John7ro [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      sunt iesean...si nu pot spune ca sunt de acord cu banii cheltuiti pe caile de rulare ale tramvaielor...
      Strazile se strica..crapa asfaltul pe langa sine din cauza vibratiilor iar pe sinele cele noi circula tramvaie vechi de peste 40 ani.
      Imi amintesc doar 3 accidente mortale in care au fost implicate tramvaie defecte...dar sunt mult mai multe accidente soldate doar cu masini avariate de tramvaie ramase fara frane, curent, sau care au luat foc in mers.

      Deci..ce rost avea sa investeasca in linii noi in BT cand tramvaiele sunt vechi si din cauza ca s-a distrus cu multi ani in urma industria..nu mai are cine sa mearga cu ele?
      • +1 (1 vot)    
        sunt student in iasi (Luni, 11 iunie 2012, 16:45)

        klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui John7ro

        si sunt extrem de surprins ca in ciuda iernilor grele, a sarii aruncate pe asfalt, a vibratiilor de care vorbesti, strazile modernizate in care s-a schimbat si calea de rulare a tramvaielor inca se prezinta bine.
  • +1 (5 voturi)    
    felicitari (Luni, 11 iunie 2012, 16:17)

    John7ro [utilizator]

    e greu, dupa 14 ani de la revolutie sa iei un oras distrus complet si cu industrie la pamant asa cum l-a lasat fostul primar Egner....
    Totusi Flutur in 8 ani a schimbat fata orasului poate nu cu 180 grade..dar orasul acum arata muuult mai bine decat arata inainte...
    S-a investit masiv in puncte termice, retele de apa/canal si lumea poate observa asta...gicacaloria s-a mentinut sub 200 Ron, strazile s-au asfaltat, parcurile arata bine, centrul vechi s-a modernizat, iluminatul stradal a fost mult imbunatatit, a fost singurul primar care a amenajat parcari in cartiere si a construit o parcare subterana.
    Nu pot intelege lumea de ce nu a vrut continuarea dezvoltarii si a ales incertitudinea...dar isi merita soarta!
  • +1 (1 vot)    
    Flutur a fost un primar bun (Luni, 11 iunie 2012, 21:36)

    grot [utilizator]

    Catalin Flutur a avut un mandat foarte bun. In ultimii 8 ani Botosaniul efectiv si-a schimbat fata. Au fost refacute zeci de strazi, au fost atrase fonduri europene record pentru inlocuirea retelei de apa etc. Nu mai spun de refacea centrului vechi, proiect pe care toti primarii il promit de cand sunt eu mic si abia acum s-a facut. Orasul arata mult mai bine acum si asta o spun in cunostinta de cauza : in virtutea meseriei calatoresc in tara foarte mult si am vazut putine orase cu o asemenea viteza de schimbare in bine. L-am votat pe Flutur si l-as fi votat indiferent de partidul din care ar fi facut parte, e un tip pe care eu il incadrez in categoria "constructor" - in urma lui ramane ceva.
    Pacat ca s-a votat politic si omul a platit pentru greselile grave ale pedelistilor de la centru si a arogantei acestora. Oamenii au votat un partid si nu un om. Nu pot decat sa-l sfatuiesc pe Portariuc sa continue ce a inceput Flutur si sa faca totul sa investeasca in continuare in oras.
    In nici un caz sa nu ia exemplu de la primarul PSD din perioada 2000-2004 care efectiv nu a facut nimic pentru oras.