Adrian Nastase: Rezultatele alegerilor reprezinta o legitimare pentru schimbarea de guvern; pentru PDL sunt socante, in anumite zone PDL nu a contat

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 11 iunie 2012, 9:42 Alegeri 2012 | Alegeri Locale


Adrian Nastase a declarat luni dimineata ca rezultatele alegerilor  sunt "socante" pentru partidul democrat-liberal, in special in ceea ce priveste Capitala, unde "este evident ca PDL a suferit o mare infrangere". Fostul premier a adaugat ca, in cazul consiliilor judetene, votul politic a aratat o legitimare pentru schimbarea de guvern, fiind similar unui vot in alegerile parlamentare.

Declaratiile lui Nastase:
  • Sigur ca sunt socante, in special pentru cei de la PDL, rezultatele de la Bucuresti. La diferentele acestea foarte mari este evident ca PDL a suferit o foarte mare infrangere.
  • Sunt multe locuri unde a contat candidatura celor care au incercat sa castige primariile sau erau primari.
  • Sunt cateva surprize, cateva confirmari, faptul ca PDL-ul a disparut practic din anumite zone - la Iasi rezultatul este incredibil, practic acolo PDL-ul nu a contat.
  • Oamenii ar fi asteptat pe de o parte o recunoastere a unor erori de guvernare si pe de alta parte un angajament constructiv.
  • Este o confirmare a soliditatii unei formule politice, reprezinta un punct de prabusire din punct de vedere politic pentru PDL si din punct de vedere personal, pentru unii sau altii, rezultate mai bune sau mai putin bune.
  • Evident, se creeaza si o legitimare pentru schimbarea de guvern, indirecta, prin acest vot politic. Asa cum pare, pentru consiliile judetene si presedintii de CJ. Aceste alegeri au functionat intr-un mod mixt, a fost si un vot politic ca si cum ar fi fost alegeri parlamentare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2102 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    S-a trezit Nastase.... (Luni, 11 iunie 2012, 9:48)

    cipos salamandros [anonim]

    de dimineata...sa comenteze....da, acum ava avea legitimitate sa fure mai departe si mai cu spor si sa scape de parnaie....
    Doamne ajuta Romania !
    Mai avem o sansa in noiembrie...
  • 0 (8 voturi)    
    mai ai putin (Luni, 11 iunie 2012, 9:49)

    dan [anonim]

    ,razbunarea va fi crunta domnule viitor presedinte la Romaniei
      #showComment
  • +20 (20 voturi)    
    Ok (Luni, 11 iunie 2012, 9:50)

    Ovidiu [anonim]

    Ok am inteles, ati cistigat si aveti majoritate...Din primavara veti avea si parlamentul si presedintele. Chiar nu stiu ce ar mai fi...

    Putem avea acum si crestere economica, please?
  • +19 (19 voturi)    
    Stimate Tov. Nastase.... (Luni, 11 iunie 2012, 9:50)

    Andrei [anonim]

    Sa vedeti ce socanta va fi decizia dumneavoastra de incarcerare..........Ar trebui sa nici nu suflati, dara-mi-te sa mai faceti declaratii politice.....Sa ne spuneti si noua orarul de vizite. Doamne ajuta!
  • +17 (17 voturi)    
    stai sa vezi soc (Luni, 11 iunie 2012, 9:52)

    NL [anonim]

    Pe la 13 se anunta cursul valutar.
  • +23 (23 voturi)    
    sictir (Luni, 11 iunie 2012, 9:52)

    aschie [anonim]

    cu alte cuvinte A. Nastase spune: acum am garantia libertatii. Cei pe care i-am furat nu au nimic cu mine, din contra, m-au felicitat si m-au intrebat daca mai vreau ceva prin vila, pe la ferma, prin conturi, ca ei imi dau tot ce am nevoie. Eu doar sa scriu pe blog si sa am o batranete linistita. Celor din justitie care credeau ca in Romania a venit democratia si pot fi ca si colegii lor din Franta, Germania, Italia, le spun sa sada frumusel. Mai au de asteptat inca 20 de ani. Si copiii nostri au nevoie de avere si siguranta. Doar nu o sa emigreze ei la cat ne-am sacrificat noi tineretea...
  • +15 (15 voturi)    
    a prins glas (Luni, 11 iunie 2012, 9:53)

    toto [anonim]

    condamnatul a prins glas.
    simte el ca de acum inainte nu-l va mai "prigoni" justitia.
  • +17 (17 voturi)    
    Schimbare cu cine? (Luni, 11 iunie 2012, 10:03)

    Dolarel [anonim]

    @ Motivul pentru care nu vreau schimbare in ciuda tuturor mizeriilor este un om ca adrian nastase care nu concepe sa dispara dupa ce a tinut tara pe loc ani de zile. Deci cu cine sa-l schimbam pe basescu? cu nastase si satelitii? intr-o luna au dovedit deja de ce sunt capabili. Gasiti altii si mai vorbim
  • +13 (13 voturi)    
    Socant este ca inca mai comenteaza. (Luni, 11 iunie 2012, 10:11)

    george [anonim]

    Mai imi lipseste si moaca lui Iliescu care sa ranjeasca pentru ca a castigat din nou. Banuiesc ca o sa apara din nou
      #showComment
  • +13 (13 voturi)    
    Il mai cautati mult la oo pe acest escroc fost PM? (Luni, 11 iunie 2012, 10:18)

    IoanB [utilizator]

    Astept ziua in care o sa ne transmiteti de la vorbitor glumitele si "cugetarile" infractorului.
  • +16 (16 voturi)    
    ... (Luni, 11 iunie 2012, 10:19)

    alip [utilizator]

    Nu e deloc socant cand ai un popor care: e campion la consum de alcool, codas la lectura, i se pare normal sa dea mita, e de acord cu construirea Catedralei Neamului si crede ca Soarele se invarte in jurul Pamantului. Dar chiar si asa, tu Nastase tot o sa stai o vreme la racoare. Ma gandesc la tine sa ti se intample asa si iti tin si pumnii.
      #showComment#showComment#showComment
  • +1 (11 voturi)    
    aiurea "legitimare".... (Luni, 11 iunie 2012, 10:33)

    costica [anonim]

    Votul este clar penalizare pentru PDListii aroganti, incompetenti si clientelari ai lui Traian Basescu.
    USL nu are absolut nici un merit in acest castig, a pierdut PDL iar voturile s-au dus catre USL si ceilalti contracandidati !!!
    Aviz celor care guverneaza acum, NU se guverneaza asa cum a guvernat PDLul in astia aproape 4 ani !!
    Vine intr-o zi momentul decontarii, precum acum la PDL....Iar Udrea, Roberta, Oltean si alte specimene portocalii care au dus PDLul la pierzanie vor disparea.... urmeaza socotelile la PDL, nu cred ca se va termina fara sa plateasca cei responsabili.....
    PDL este terminat dar nici USL nu cred ca va rezista mult pana cand vor incepe sa se certe pe ciolan, mult nu mai este...
    Politica romaneasca este departe de a se fi curatat de oportunistii si de mizeria adunata in astia 20 de ani...
      #showComment#showComment
  • +4 (4 voturi)    
    527 (Luni, 11 iunie 2012, 10:44)

    Marcel [anonim]

    Ati mazluit bine alegerile comunistilor !!! Toata lumea e scarbita de voi .Ati platit bine oamenii sa va voteze ? Motiunea de cenzura a fost depusa de voi in Parlament , nu poporul v-a vrut si nici nu va vrea.Voi nenorocitilor, ati arata cazuri de mazluiri chipurile de la PDL si alte formatiuni politice si numai voi ati fost cei mai cinstiti. Sunteti niste scursuri. Nastase tu in PUSCARIE unde iti este locul nu mai ajungi ! Pentru tine legile nu exista in tara asta pentru ca ati ajuns la conducere ! Comunsti ordinari !!!
  • +1 (1 vot)    
    arogantule, (Luni, 11 iunie 2012, 11:24)

    nero [anonim]

    lasă politica şi fă-ţi bocceluţa!toate puşcăriile din ro vor să te aibă de client!
  • +2 (2 voturi)    
    Bombonel a dat in balbaiala. (Luni, 11 iunie 2012, 11:29)

    mircea [anonim]

    Ce schimbare de guvern?Vrea sa-l schimbe pe Ponta cu Nastase?A.Nastase de bucuria ca poate scapa de puscarie,nu mai stie cum sa-l pupe in cur pe Ponta,facandu-i temenele si gratulandu-l.
  • +3 (3 voturi)    
    Rezolva-ti problemele cu Justitia, domnule Nastase (Luni, 11 iunie 2012, 11:59)

    cir [anonim]

    Inainte de a face analize politice, domnul Adrian Nastase trebuie sa-si rezolve problemele cu Justitia, sa-si execute pedeapsa, apoi rebilitatat in ochii societatii poate sa presteze o munca utila.
      #showComment
  • +1 (1 vot)    
    tupeu (Luni, 11 iunie 2012, 12:02)

    xuleasca [utilizator]

    cum isi poate permite sa mai iasa in fata noastra si sa-si dea cu parerea? cat de gros ii este obrazul?, incredibil
  • +3 (3 voturi)    
    Declaratii Nastase. (Luni, 11 iunie 2012, 12:27)

    costel [anonim]

    In 2008,la parlamentare,PSD a avut 32%,PNL,18% si PC 2 sau 3%,deci in total 53%.Atit au luat si la votul politic de acum.Daca la votul politic PDL ramine cu 16%,inseamna ca a pierdut l6% din votul la parlamentare din 2008.Deci unde s-au dus 16% din voturi?Daca are dreptate Videanu si PDL a luat 21% la votul politic,restul de 11% sunt la PP-DD,independenti.Situatia poate fi refacuta la parlamentare.Totusi romanii care au primit pensie minima,pensie marita pentru gradul I si II,nu si-au dat votul PDL.Asta ma mira,deoarece acestia erau in numar de 3 milioane.De asemenea bucurestenii din Sect.3,nu l-au votat pe Liviu Negoita deoarece,a refacut tot sectorul,le-a facut parcuri etc.?!Si de asemenea bucurestenii l-au Votat pe Oprescu care n-a facut nimic!?Strigator la cer!
  • +1 (1 vot)    
    Mai are tupeu sa comenteze (Luni, 11 iunie 2012, 14:02)

    sirb [utilizator]

    Ar trebui nici macar sa nu ii se mai ceara parerea... astuia. Intr-o tara civilizata asta nici nu ar mai fi fost bagat in seama.
  • 0 (0 voturi)    
    Nastase s-a prescris!! (Luni, 11 iunie 2012, 14:19)

    mav [anonim]

    tot pe 10 iunie dosarul "trofeul calitatii" s-a prescris..acum Nastase este un politician curat si va castiga si alegerile din toamna cand va putea intra in guvern. Oamenii vor vota cu 90% pentru PSD, USL, PC,PNL !!!