​Crin Antonescu: PDL si portocaliul au disparut de pe scena politica, exista doar o multime de "buni gospodari" verzi-albastri

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 28 mai 2012, 12:07 Alegeri 2012 | Alegeri Locale


Liderul PNL, Crin Antonescu, a acuzat candidatii PDL ca se prezinta cu "acte false" in fata alegatorilor, refuzand sa-si asume numele si culoarea partidului - "primul caz din istoria politica si electorala a Romaniei cand un partid refuza sa vina in fata alegatorilor la capatul unui ciclu electoral".

Antonescu si-a inceand conferinta de luni afirmand: "A disparut PDL. Am fost atacat intens pentru ca am spus ca doresc eliminarea prin mijloace democratice a PDL. Visul meu s-a implinit fara sa apuc sa contribui foarte mult".

Presedintele PNL a constatat ca numele partidului democrat-liberal nu apare pe afisele electorale si la fel se intampla cu culoarea "portocaliu". "Gasim buni gospodari in verde, in albastru, sub diferite denumiri. Este primul caz din istoria politica si electorala a Romaniei cand un partid refuza sa vina in fata alegatorilor la capatul unui ciclu electoral", a acuzat acesta.

"Primul partid care fuge, care se preteaza si la aceasta aceasta inselatorie, un soi de acte false in fata alegatorilor, e PDL. Dupa anii de minciuna, de inselatorie, ei mai fac una in aceste alegeri", a continuat Crin Antonescu, care a precizat ca toate partidele au platit pretul guvernarii, unele foarte greu, cum este cazul PNTCD, care a iesit din parlament.

"Toti acesti oameni care azi se recomanda doar gospodari, verzi-albastri, si cam fara partide, asa, sunt oameni care au facut posibila politica lui Basescu, politica PDL si tot cortegiul de suferinte" din ultimii ani, a mai spus liderul PNL.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2263 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    Orice partid poate schimba o culoare sau o sigla (Luni, 28 mai 2012, 12:15)

    Romania are nevoie de o Opozitie puternica [anonim]

    Antonescu are pretentia sa candideze la presedintia Romaniei.
    In consecinta, daca e normal la minte, isi doreste un sistem democratic, de alternanta la guvernare.

    Daca acum e alianta de stanga la Putere, PSD-PNL (PC-ul exista doar la tv), e normal ca Romania sa fie pregatita ca la un moment dat sa vina Opozitia la putere, cu o alianta de dreapta (PDL, poate cu PSD sau PNL, poate in alta formula, etc.).

    Daca Antonescu viseaza la o dictatura USL si exterminarea oricarui alt partid mai important, atunci nu are ce cauta printre presedintii unui stat european, s-ar putea ca locul liderul PNL sa fie undeva in Africa sau in Golf..
    • -2 (2 voturi)    
      Interesant spus... (Marţi, 29 mai 2012, 9:47)

      Radu Mihai [anonim] i-a raspuns lui Romania are nevoie de o Opozitie puternica

      Ceea ce omiti sa spui este ca pana pdl-ul vrea sa conduca singur! El niciodata nu a vrut decat un alt partid caruia sa ii ia procentele si "sa-l calareasca", sa-si impuna vointa cu forta. Si la cat rau a facut nu se doreste disparitia la propriu ci ducerea lui la 1% ca pntcd.
    • -2 (2 voturi)    
      !! (Marţi, 29 mai 2012, 10:34)

      mihaelaroman [utilizator] i-a raspuns lui Romania are nevoie de o Opozitie puternica

      Normal s-au ascuns dupa culoare pana si lor le este rusine cu ei, sunteti niste incompetenti care veti plati pentru tot raul provocat acestei tari.
    • -2 (2 voturi)    
      usl-pdl (Marţi, 29 mai 2012, 11:47)

      sava catalin [anonim] i-a raspuns lui Romania are nevoie de o Opozitie puternica

      atunci cand USL s a aflat in opozitie a stiut sa isi asume acest rol si sa demonstreze cat de eficienta este intr o democratie existenta unei opozitii puternice. PDL in opozitie nu face decat sa se ascunda. stiam si noi ca sunt o adunatura de lasi , dar chiar asa..!?!
  • +19 (19 voturi)    
    Mustrari de constiinta (Luni, 28 mai 2012, 12:21)

    mercedes [utilizator]

    ar trebui sa-ti faci, Dle Antonescu, pentru ca esti direct responsabil pentru disparitia liberalismului in Romania, fapt mult mai important decat culorile pe care le reclami. Cand culoarea galbena ai amestecat-o cu cea rosie (da portocaliu!) ai folosit cumva "acte veritabile" ?
  • +17 (17 voturi)    
    nu te bucura (Luni, 28 mai 2012, 12:29)

    dorel [anonim]

    nu te bucura de necazul altuia, cum este cazul pdl sau pntcd, ca s-ar putea sa te afli si tu peste 4 ani, daca electoratul era bine informat, nu de catre antena 3 sau romania tv, dispareati in noimbrie dupa cum ati inceput guvernarea
  • +16 (16 voturi)    
    cred ca... (Luni, 28 mai 2012, 12:31)

    horia1962 [utilizator]

    e tocmai invers.altfel nu inteleg inversunarea cu care acesti doi mascarici fac tot felul de remarci denigratoare la adresa celor din pdl.cand spui ca o sa obtii 50-60% din sufragii(asta in sondaje)nu vad de ce te-ar mai preocupa ce fac adversarii.hotii striga hotii????cunoastem si noi cu cine avem de-a face.
    • -4 (4 voturi)    
      si totusi : de ce si-au schimbat culoarea ? (Luni, 28 mai 2012, 14:11)

      maria [anonim] i-a raspuns lui horia1962

      tu ai vazut denigrare in cele declarate de Antonescu ? SPUNE TU , daca ti-au dictat, DE CE SE ASCUND PDL-istii ?
      • +3 (3 voturi)    
        sa faci hot si mincinos... (Luni, 28 mai 2012, 15:38)

        horia1962 [utilizator] i-a raspuns lui maria

        fara sa pui pe masa oarecari dovezi se numeste ca e...?????si daca si-au schimbat culoarea este ptr ca la nivel local au facut niste aliante....ce e rau in asta????de ce e frica lui antenescu????daca are 50-60% din voturi??este de-a dreptul penibil sa mai bagi in seama pe unii care (din spusele chiulangiului)sunt undeva la 5-7% din optiunile de vot,daca nu chiar ar urma sa dispara ca partid.....totusi din aceasta incrancenare oricine isi da seama ca nu e asa...
  • +11 (11 voturi)    
    citat din eminescu (Luni, 28 mai 2012, 12:33)

    adriana [anonim]

    De acolo au interes ca liberalii sa vina la guvernul central, pentru ca atunci se matura tara de la un capat pana la altul, atunci e vremea ca un avocat fara pricini sa se faca director de scoala secundara, un altul primar de oras, un al treilea revizor de scoli, un al patrulea prefect. Dar, odata intrati in paine, ei au interes sa tina mult guvernul liberal si, fiindca acesta atarna de camere, deci de alegeri, ei se fac luntre si punte sa isi scoata prietenii deputati, dar prietenii in mare parte sunt sau ei insisi arendasi ai statului, sau rude cu arendasi, deci cauta sa fie alesi, ca sa tremure ministrii de dansii si sa le faca treburile. Bacanul, negustorul, preotul care nu stiu istoriile astea, isi dau votul, pentru ca “libertatea” e in primejdie si, mai ales, pentru ca liberalii promit intotdeauna ca nu se va mai plati nici o dare; nici timbru nu are sa mai fie in vremea lor, nici capitatie, nici monopol de tutun, nici armata, nici dari pe bauturile spirtoase, ci numai slujbe multe, in care sa incapa toti si Pastele Domnului, Pastele libertatii de la un capat al tarii la altul. Eminescu, Opere politice.
    • +1 (1 vot)    
      tot in cerc, in cerc, in cerc , haida, s'op sa sa (Luni, 28 mai 2012, 14:51)

      vero [anonim] i-a raspuns lui adriana

      fratilor, noi n-am inaintat niciun pas, ne invartim tot in cerc, nu s-a schimbat nimic de 150 de ani!!
  • +11 (11 voturi)    
    ca sa (Luni, 28 mai 2012, 12:44)

    mos ion roata [utilizator]

    nu o iei in freza,e bine sa nu vorbesti inainte sa vezi rezultatul alegerilor.
  • +12 (12 voturi)    
    Ce gandire !!!! (Luni, 28 mai 2012, 13:02)

    ileana [anonim]

    Pasarea malai viseaza !
    De cand "un adevarat liberal " precum se pretinde ca este d-l chiulangiu Crin Antonescu ,care culmea , vrea sa fie si presedintele tarii , vrea sa fie " sters "de pe harta politica , un partid politic . Ne-am saturat de fostul partidul unic PCR si dictatura care a fost.
    Doamne fereste de dictatura aliantei USL (celelalte partide din opozitie sa fie "sterse " asa cum viseaza presedintele PNL ) .
    Nu mor cai cand vreau cainii si nici cainii cand vor stapanii ! . PDL sigur va ramane si va ajunge la guvernare , mai repede de cat vrea Crin Antonescu.
  • +8 (8 voturi)    
    are alergie la verde (Luni, 28 mai 2012, 13:30)

    ginel oboreanu [anonim]

    daca s'a plans, inseamna ca incepe sa doara...

    si zmabetul colegului copilot s'a schimbat in ultima vreme. e mai mult un rictus, un zambet manzesc..
  • +7 (7 voturi)    
    chiar asa e? (Luni, 28 mai 2012, 13:49)

    G [anonim]

    Nu cumva a disparut de pe scena politica intii PNL, PSD, si a aparut struto-camila USLinoasa?
    Antonescule, nu cred ca esti treaz dupa betiile pe care le faci, starea euforica este normala pentru tine.
    • -4 (4 voturi)    
      ai vrut sa scrii basescu ? (Luni, 28 mai 2012, 14:13)

      maria [anonim] i-a raspuns lui G

      cind ai vorbit de betii , cred ca ai vrut sa zici basescu !
  • +5 (5 voturi)    
    obsesii (Luni, 28 mai 2012, 14:34)

    kraigher [anonim]

    Mai luati cate un calmant, din cand in cand, domnule antonescu, poate dispar obsesiile pe care la aveti de multi ani.
  • +4 (4 voturi)    
    nu conteaza ce fac pd-leii, (Luni, 28 mai 2012, 14:47)

    vero [anonim]

    conteza sa va faceti voi cunoscute foarte bine culorile si sigla, ca sa stie bine lumea pe ce sa NU puna stampila.
  • +4 (4 voturi)    
    Istoria se repeta! (Luni, 28 mai 2012, 14:47)

    dami365 [utilizator]

    A mai fost unul care topaia de fericire si pana la urma a rezultat ca a topait degeaba!!!
  • +4 (4 voturi)    
    pogonici! (Luni, 28 mai 2012, 15:14)

    TitulescuNicolae [utilizator]

    La alegerile din 2003 PSD avea culoarea albastra
  • +6 (6 voturi)    
    tu ai desfiintat doctrina liberala (Luni, 28 mai 2012, 15:14)

    secu [anonim]

    Oare ce o fi mai rau pentru cetateni: sa ascunzi o culoare sau o sigla sau sa topai tinandu-te de mana cu un turnator securisto comunist ?
  • +4 (4 voturi)    
    ?? (Luni, 28 mai 2012, 17:06)

    elis [anonim]

    nu i nici o problema o sa ramaneti un mare partid rosu exact ca inainte de 1989.Asta doriti nu?cand pnl s a alipit psd noi asa am inteles si ... cand ma gandesc ca eu votam pnl.....
  • +3 (3 voturi)    
    Uituc (Luni, 28 mai 2012, 17:12)

    roko [anonim]

    Asta a uitat cand au deschis sampania la ultimele alegeri si topaiau de bucurie, doar ca dupa cateva zeci de minute sa puna dopul inapoi la sticlele de sampanie dupa ce au realizat ca de fapt Basescu a castigat alegerile nu prostanacul.
  • +4 (4 voturi)    
    Crine, mai muncim si noi? (Luni, 28 mai 2012, 17:30)

    fane [anonim]

    Cand erati in opozitie numai tipete si istericale fara solutii sau planuri concrete. Acum ca sunteti la guvernare schimbari de oameni in functii pentru aservirea controlului institutiilor statului si aceleasi istericale.
    Dar de munca, cand va apucati? De masuri economice care sa aduca milionul ala de locuri de munca pe care il urlati prin diverse locuri atunci cand Ponta facea apeluri la revolutie si destabilizare cand va apucati?
    Pana acum singura masura palpabila a schimbarii de guvern sunt cateva cadavre politice spalate si prezentate ca noi si devalorizarea leului care se rasfrange in scaderea nivelului de trai pentru toti romanii. Asta este toc ce ati produs pana acum.
  • +2 (2 voturi)    
    Declaratii Antonescu (Luni, 28 mai 2012, 18:06)

    costel [anonim]

    PSD.PNL si PC au disparut cu tot cu culori.PDL si-a inlocuit culoarea in 10 judete.Deci cum spuneam nu mai exista PSD,PNL si PC.Exista in schimb USL.Aceasta formatiune politica nu stie nimeni ce valori apara,deoarece valorile comuniste ale PSD,nu pot coincide cu valorile liberale!?Sau pot coincide?Cred ca da, a raspuns Antonescu.Daca romanii vor vota USL,bugetarii si pensionarii sa se pregateasca de cea mai crunta austeritate iar tinerii sa se pregateasca sa traiasca din pomeni.
  • +2 (2 voturi)    
    ucigas de istorie (Luni, 28 mai 2012, 18:10)

    liviu [anonim]

    pt ca la nivel european se poarta verde pe acea aripa ideologica, dar era greu sa lasi subiectul asta fara importanta si sa te apuci de lucruri serioase.
    ti-am inteles ideea crin, aia sunt hoti si tampitzi. dar n-am inteles ce oferi tu cu adevarat ?
    ai ucis partidul liberal in tara asta amice ! nici comunistii nu au reusit performanta asta...
  • 0 (0 voturi)    
    Schimbarea la fata (Luni, 28 mai 2012, 22:11)

    Alina [anonim]

    Parca PNL initial a avut o cheie, vad ca acuma merg cu sageata. Memoria nu-l prea ajuta pe Antonescu, uita istoria recenta a propriului partid. Cum o fi absolvit tocmai Facultatea de Istorie?!
  • 0 (0 voturi)    
    PDL trebuie sa plateasca scump!! (Marţi, 29 mai 2012, 11:01)

    mihai [anonim]

    PDL trebuie sa plateasca scump!!
    PDL este cel mai neserios, incompetent si nesimtit partid pe care romania l-a avut. Sunt ca o boala care trebuie exterminata in totalitate si cat mai repede. Iar liderii acestui partid trebuie sa raspunda cu averile si cu libertatea pentru marlaniile pe care le-au facut.
    • 0 (0 voturi)    
      Mda, esti foarte original (Marţi, 29 mai 2012, 12:17)

      cornel [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Argumenteaza te rog, DE CE NUMAI PDL-ul?
  • 0 (0 voturi)    
    Am observat... (Joi, 31 mai 2012, 15:19)

    Agamita [anonim]

    de dinaintea inceperii campaniei electorale aparitia unor minunate corturi verde-prazuliu ale caror inscrisuri invitau bucurestenii sa recicleze.
    Dupa inceperea campaniei electorale, ce sa vezi, "pliciul" a luat locul reciclarii.
    Acuma stau si ma intreb: PDL-ul s-a "retras in munti" sa continue "lupta impotriva bolsevicilor" - asa cum clamau prin '47-'55 unele grupari - sau au imprumutat caracteristica acelui aminal dragut numit CAMELEON si isi schimba culoarea numa' numa' nu i-or sti ca-s portocalii?
    Nu de alta dar culoarea asta portocalie tinde sa devina maronie sa nu se observe situatia in care se afla indivizii.
    Nu cred ca astfel de tactici de inducere in eroare/dezinformare/inselare vor mai prinde la votanti pentru ca sper ca s-au lamurit cu cine au de-a face in ultimii ani, respectiv cu o sleahta de hoti, mincinosi, tupeisti si interesati doar de buzunarele lor, majoritatea fiind colectionari de dosare penale.
    Imi doresc doar ca PDL-ul sa aiba soarta PNTCD.
  • 0 (0 voturi)    
    Vedeti in MM (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 19:57)

    aaa [anonim]

    http://www.emaramures.ro/Stiri/67220/RAZBOI-PISE-CHERECHES-Primarul-Baii-Mari-acuzat-de-dare-de-mita-si-consum-de-droguri-VIDEO-