Sorin Oprescu vrea sa contruiasca, in urmatorul mandat, doua centre universitare la marginea Bucurestiului

de Red. Stiri     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 mai 2012, 21:30 Alegeri 2012 | Alegeri Bucuresti


Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat sambata, cu prilejul celui de-al cincilea Congres al Studentilor din Romania ca, in cazul in care va fi reales edil al Bucurestiului va dezvolta doua centre universitare la marginea Bucurestiului care sa ofere studentilor toate facilitatile, de la invatamant la distractie, informeaza Agerpres.

"Avem de gand sa dezvoltam doua centre, in anii care vin, doua centre universitare la marginea Bucurestiului, acolo o sa le fac, dar cu toate utilitatile, nu ma refer la apa-canal ci ma refer la transport si la a gasi tot ceea ce trebuie sa gaseasca un student in campusul universitar, de la distractie pana la invatat. Am de gand sa va fac sa zambiti mai mult atunci cand va intalniti la o serie intreaga de evenimente culturale. Da, nu vreau sa dau cu portia si cu lingurita evenimente culturale, ca n-aveti voi nevoie sa ma asteptati pe mine, dar vreau sa le dau de asa anvergura incat majoritatea studentilor sa aprecieze si sa aiba emulatia ca a participat direct la acel eveniment. Intr-un cuvant vreau sa va fac sa traiti in orasul asta care poate e departe de Viena, de Berlin dar am inceput",a  declarat Sorin Oprescu.

Primarul Capitalei a precizat cu aceeasi ocazie ca intentioneaza sa termine si ceea ce a promis ca va face in complexul Politehnica din Bucuresti. "Am de gand sa termin si pentru Politehnica ceea ce am promis ca fac in complexul ala, ceea ce la Universitate cat de cat am inceput. Am de gand sa va dezvolt infrastructura, atat cat pot, si slava Domnului ca Primaria poate sa faca. Am de gand sa va sprijin mult mai mult pe dumneavoastra", a declarat edilul sef.

El le-a mai spus studentilor ca si-a propus sa asigure infrastructura pentru a trai intr-un oras care ofera conditii civilizate. "Am incercat sa dam dimensiune spatiului de invatamant, dimensiunea fizica, si sa putem sa marim acest spatiu de invatamant in sensul reparatiei si punerii in folosinta", a apreciat primarul general.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4784 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    ahaha (Sâmbătă, 12 mai 2012, 21:36)

    mihai [anonim]

    sincer, nu am nimic cu el, am cu cei care-l voteaza...
    • +4 (4 voturi)    
      Aaaaaaaiiiddeee domle (Duminică, 13 mai 2012, 9:07)

      scu, opre scu [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Aaaaideeee domle, ce-mi tot dati in cap cu strada aia suspendata, cu strada zdamasii. Aaaaaiideeeee domle, mai bine uitati-va la ce-am facut in acesti 4 ani: am terminat cateva proiecte ale lui Videanu, pe alea care mi-au convenit, am plombat doar in primul an cateva gropi si am zbierat la asfaltatori, ca asa vroia pulimea, si... ... siiii, ... aaaaiideeee domle, ca ajunge pentru 4 ani.
      Acu am de gand sa, vreau sa, o sa fac. Dupa cum vedeti sunt hotarat, si stiu exact ce e de facut in capitala tarii unde isi duc zilele 2-3 milioane de bizoni. O sa va fac pe toti sa radeti pe strada, asa ca mine, a proasta, ca alte motive n-o sa aveti. Aaaaaiideeee domle.
    • -1 (1 vot)    
      Oprescu Comunistul! (Duminică, 13 mai 2012, 12:03)

      ovio [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Si ca sa fie si mai interesant aflam ca Oprescu este sustinatorul comunitatii homosexuale, sustinandu-le toate manifestatiile, chiar incurajandu-i in demersurile lor fata de comunitate atunci cand isi cer drepturile!! Cand si-a facut publica operatia de vasectomie, a fost un soc, ca apoi sa se faca legatura: asa isi anunta Oprescu faptul ca este homosexual. Diabetul si problemele cu prostata (inutila operatia, inacest caz), l-au trecut in ograda gay, la scurt timp aparand public cu un individ total efeminat si de nelipsit din preajma lui. Se mai spune ca i-a facut si un loc "caldut" "pantrei roz" in PG. Umbla toată ziua cu amantul prin primărie, fara sa se mai ascunda de colegi! De Moni Wingler o sa mai auziti- cica el l-ar fi initiat in tainele homosexualitatii!
    • +5 (5 voturi)    
      OPRESCU (Duminică, 13 mai 2012, 14:43)

      bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Nu mai este niciun secret ca Oprescu a fost un fericit al sortii, nascut si crescut in Primaverii, lipsit de griji si fara sa fie atins de neajunsurile acelor vremuri, intr-o familie de evrei- numele adevarat fiind Sorin-Hirsch Opescu. Tatal lui la acea vreme fiind General in Securitate. El, a fost unul dintre şefii Serviciului D- Dezinformare. Mircea Oprescu a contribuit activ, sub comanda lui Alexandru Drăghici, la epurarea duşmanilor din interiorul partidului
    • +3 (3 voturi)    
      sunt doua centre (Duminică, 13 mai 2012, 17:02)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Ca sa se mearga pe autostrada suspendata intre ele
  • +18 (18 voturi)    
    un (Sâmbătă, 12 mai 2012, 21:39)

    unu [anonim]

    demagog.........primaria nu este in stare sa puna apa si canal in tot orasul ......... si sa curete centrul vechi de locuitorii fara capatai atat de emblematici.........ce discurs de smecher !
  • +25 (25 voturi)    
    Intrebare (Sâmbătă, 12 mai 2012, 21:43)

    Orpheus [utilizator]

    Se poate ajunge acolo pe autostrada suspendata?
    • +19 (19 voturi)    
      hahaha (Duminică, 13 mai 2012, 0:32)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      cred ca vrea sa faca o universitate pe centura, cu master in sugerea cucului.
      • +2 (2 voturi)    
        Asta e una... (Duminică, 13 mai 2012, 8:22)

        triciupa [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        ... iar a doua e universitatea de oierit din pipera
    • 0 (0 voturi)    
      autostrada suspendata (Duminică, 13 mai 2012, 7:41)

      geo [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      Nu sunt bucurestean,deci nu am treaba cu candidatura d-lui Dr.Oprescu,insa problema cu autostrada suspendata nu trebuie luata in deradere.Cine a fost " pe roti" la Roma,cred ca a vazut ca de pe centura orasului(ei ii zic RACORD) se ajunge foarte usor in orice punct al orasului folosind autostrda suspendata(I se zice acolo TANGENTIALA).Aceasta TANGENTIALA trece in unele locuri foarte aproape de blocurile de locuinte ,care sunt protejate de niste panouri impotriva zgomotului.
    • +2 (2 voturi)    
      HAHA (Duminică, 13 mai 2012, 14:47)

      bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Merita amintit un episod povestit de Columbeanu senior de pe vremea cand era secretar al Guv-1990... a pus o vorba buna pt Oprescu la Iulian Mincu, ca sa-l angajeze. Dupa ceva timp, Columbeanu s-a trezit mustrat de catre mistrul sanatatii de atunci, citez: "
      -Mi-ai trimis puşlamaua aia de Oprescu acolo, un şarlatan, mi-a transformat cabinetul într-un troc, vrea el să angajeze... vrea să vîndă funcţiile…"
  • +8 (8 voturi)    
    poftim gandire (Sâmbătă, 12 mai 2012, 21:56)

    Dragos [anonim]

    Poate ca nu este vina dumnealui, dar genul asta de gandire urbanistica a cam dat faliment. Lumea se plange de campusurile exterioare oraselor pentru ca muta actiunea din centrul orasului catre periferie (cam la fel cum se intampla cu mall-urile).
    • +3 (3 voturi)    
      Atat a putut el pricepe. (Duminică, 13 mai 2012, 11:12)

      Cri [anonim] i-a raspuns lui Dragos

      Citeam zilele trecute ca Nicusor Dan va participa la un congres al studentilor, unde va vorbi si despre unul din proiectele sale - Dambovita, axa creativa a orasului: concentrarea firmelor de tehnologie, IT si industrii creative, in coabitare cu universitatile si campusurile universitare, de-a lungul Dambovitei. Acest lucru avand beneficii multiple: atragerea de investitori, locuri de munca mai usor de gasit pentru studenti sau absolventi, si cum remarcai si tu, mutarea actiunii astfel incat sa fie mai vizibila in oras, si transformarea Bucurestiului intr-un centru regional de tehnologie, IT si industrii creative.
      Citesc acum ca Oprescu a fost la un congres al studentilor, unde a vorbit despre dezvoltarea de noi campusuri in afara orasului. A vazut ca vrea sa li se adreseze cineva studentilor, si s-a repezit sa o faca el, dar cu propuneri la nivelul lui de intelegere.
      Am vazut acelasi lucru la Prigoana,care a mai copiat niste idei de la ND. Cel mai recent exemplu: pana acum, candidatii la primarie vorbeau de drumuri, gospodaria orasului etc. Acum cateva luni, ND incepe sa spuna ca nu e de ajuns, ca primarul nu e doar un gospodar, el trebuie sa aiba in primul rand o viziune de dezvoltare a orasului. Acum cateva zile, am citit ca Prigoana declara ca primarul trebuie sa fie un vizionar :)))) Astia nu au prea multe idei proprii, si le copiaza pe cele care le suna bine - nu prea inteleg ei despre ce e vorba, si ma indoiesc ca au de gand sa faca ceva, dar nu ii costa nimic sa vorbeasca, poate mai pica cineva.
    • +4 (4 voturi)    
      JOS OPRESCU (Duminică, 13 mai 2012, 14:50)

      bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui Dragos

      De mentionat ca si sotia lui Simona, este medic primar endocrinolog la Elias. Din casnicia lor a rezultat un fiu, caruia ca si tatalui, nu i-a placut cartrea, dar au avut grija sa-i asigure si baiatului – Mircea Oprescu – un viitor. Pentru ca, a fost un copil care le-a creat mereu probleme, avand un apetit, spun fostii săi colegi din facultate, catre o viata aventuroasa, n-a fost posibil să devina chirurg. Drept pentru care, s-au tras sfori şi a fost plantat profesor la Universitatea de Medicină, unde preda management sanitar ocazional, deoarece tot colegii spun ca fiul risipitor, sta mai mult in Dubai decat la servici!
  • +10 (10 voturi)    
    Măi, toți sunt grijulii cu tineretul minunat (Sâmbătă, 12 mai 2012, 22:01)

    Ixulescovici [anonim]

    Cu tineretul mândria țării. Chiar dacă din ce în ce mai mulți dintre ei au probleme grave cu cititul și cu scrisul.
    Portocalii le construiau săli de sport iar ăștia le fac facultăți. Chiar dacă la simulări trec doar 25 %.
    • +7 (7 voturi)    
      greseala! (Duminică, 13 mai 2012, 1:52)

      Alberta [utilizator] i-a raspuns lui Ixulescovici

      Nastase "7 case" a construit salile de sport,care deja nu mai exista si Tiriac l-a premiat cu nu stiu ce autoturism de marca....dar premiul cel mare,l-a luat singur, din averea Romaniei...
      • +3 (3 voturi)    
        MOMENTUL ADEV (Duminică, 13 mai 2012, 15:01)

        bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui Alberta

        A sosit momentul ca bucurestenii sa afle o data toate mizeriile pe care le-a facut si le face cu nerusinare Ganditi cu mintea voastra si nu va lasati influentati de promisiunile electorale ale acestui hot care s-a imbogatit in 4 ani cat altii in 20 de ani !!
    • 0 (0 voturi)    
      grama (Duminică, 13 mai 2012, 11:20)

      sindbad [anonim] i-a raspuns lui Ixulescovici

      nici dumneata nu esti foarte departe. portocaliii aia pe care ti i-ai dorit se scriu cu 3 de i, cu 2 de i sint pomii fructiferi
    • +6 (6 voturi)    
      Intelegeti greu si uitati repede (Duminică, 13 mai 2012, 13:22)

      mitic [anonim] i-a raspuns lui Ixulescovici

      Multe din salile de sport la care nastase s-a grabit sa taie cateva panglici pe ultima suta a guvernari sale, erau proiecte incepute, aflate in diverse stadii de executie. Normal ca trebuiau terminate. La repezeala a inaugurat si 1/2 din sala!
      Dar latrinele v-au spalat creierele si repetati la nesfarsit, ca papagalii!
      Cum si pasajul, stadionul erau proiecte incepute de fostii primari iar oparescu nu a facut nimic altceva decat sa le amane cat mai mult finalizare cu costuri duble.
      Pai de unde putea aparea vile, case....si alte spaguieli.
      Dupa 4 ani de huzur, fantele nu are inceput nici un proiect dar promite cate in luna si stele.
      Vorba unuia de mai sus, el nu are nici o vina, fraieri sunt cei ce se uita in gura lui si-l mai si voteaza.
      Si pentru a ne demonstra dispretul total fata de noi, in loc de drumuri, canalizari, curatenie ne-a dezvelit o statuie dezvelita.
      Ce conteaza ca orasul se poate traversa in 2,3 ore?
  • +15 (15 voturi)    
    Si cu autostrada suspendata cum ramane? (Sâmbătă, 12 mai 2012, 22:10)

    Adrian C. [utilizator]

    Sau aia nu se mai pune, ca a fost la candidatura precedenta?
    • +2 (2 voturi)    
      JOS USL (Duminică, 13 mai 2012, 14:55)

      bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      A urmat divortul in 1988 de sotia sa si ea securista. Afacerile de succes pe care le au impreuna i-a facut sa ramana in relatii excelente. Cei doi soti au început să facă „afaceri“ specifice profesiei. Afaceri cu medicamente, cu furnizori alesi pe spranceaaă. La fel şi investiti pentru spitalele în care lucrau. Asa au acaparat absolut tot ce tine de spitalele din Bucuresti, toate au ajuns pe mana lor.
    • +2 (2 voturi)    
      ACEST OPRESCU (Duminică, 13 mai 2012, 14:58)

      bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      Acest Oprescu, nu se desminte in a ne arata pe fata cat este de hot si bandit , continund sa faca afaceri murdare cu amicii lui toti niste baroni si hoti de tara !! Jos hotul de Oprescu !! Cred ca a sosit momentul ca bucurestenii sa afle o data toate mizeriile pe care le-a facut si le face cu nerusinare . si nu da semne de oprire din furatul de la stat, cat si de la cetateni !!!!
  • +14 (14 voturi)    
    promisiuni (Sâmbătă, 12 mai 2012, 22:12)

    cristoiu [anonim]

    Si intre cele doua centre ,autostrada suspendata !
    • +2 (4 voturi)    
      Oprescu teroristul! (Duminică, 13 mai 2012, 12:05)

      gloria [anonim] i-a raspuns lui cristoiu

      Ce nu se prea stie despre acest individ libidinos si parsiv este ca, a reusit sa pacaleasca pana si pe evrei lui. Un exemplu: Sorin-Hirsch Oprescu a candidat la conducerea Comunităţii Mozaice din România, după decesul lui Moses Rosen. Campania lui Oprescu a fost sponsorizata la greu de comunitatea mozaica doar ca al naibii golan după ce s-a văzut ales PG le-a tras teapa lasandu-i cu ochii-n soare la afacerea Plaza unde Ofer Eyal a pierdut o gramada bani.
    • +3 (3 voturi)    
      BANDITUL (Duminică, 13 mai 2012, 15:03)

      bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui cristoiu

      Dupa ce ca acest bandit de Oprescu n-a facut absolut nimic in cei 4 ani la PG… Trebuie sa fie dat jos cat mai repede, altfel ne mananca maidanezii de vii, deoarece hotul asta nici macar nu a fost interesat de aceasta problema, s-a spalat pe maini si a dat-o la sectoare !!
  • +8 (8 voturi)    
    se va ajunge la centre pe autostrada (Sâmbătă, 12 mai 2012, 22:13)

    theli [utilizator]

    suspendata
  • +14 (14 voturi)    
    Universitatea ”general Oprescu ”de securitate (Sâmbătă, 12 mai 2012, 22:25)

    Eneas [anonim]

    si Universitatea ” imparatul Traian in tuhasul gol”de belle arte !poate scapam dupa alegeri de acest comic desavarsit !
  • +13 (13 voturi)    
    distractie (Sâmbătă, 12 mai 2012, 22:30)

    andi [anonim]

    se vede ca nenea Oprica habar nu are de ce inseamna un campus. Pe el il duce gindul tot la distractie, de vreme ce propune asa ceva, de parca statul tre sa asigure acest lucru. Fa nene spatii de invatamint moderne pentru universitatile actuale, camine noi, laboratoare, lasa ca vin apoi privatii cu oferta de divertisment, de asta nu te ocupi tu!
  • +12 (12 voturi)    
    once again (Sâmbătă, 12 mai 2012, 22:37)

    Luca [anonim]

    Adica a terminat autostrada suspendata si are alte proiecte marete? Prietene esti dus sa ne mai poti pacali cu pacaliciul PSD
  • +10 (10 voturi)    
    Si autostrada ? (Sâmbătă, 12 mai 2012, 22:38)

    adrian88000 [utilizator]

    Unde-i autostrada suspendata ?
    • -10 (12 voturi)    
      nu il apar pe oprescu... (Sâmbătă, 12 mai 2012, 23:17)

      me [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      dar el a innaintat proiectul, dar consiliul general (pdl in marea majoraitate) l-a refuzat
      • +4 (4 voturi)    
        normal (Duminică, 13 mai 2012, 15:06)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui me

        erau niste costuri exagerate.
  • +8 (8 voturi)    
    sa nu aiba soarta autostrazii.. (Sâmbătă, 12 mai 2012, 22:56)

    strelka [utilizator]

    La capitolul "vreau sa".... e bine, la capitolul "am facut ce am promis".... e Jale ......macar sa visam frumos
  • +11 (11 voturi)    
    da, stim.. (Sâmbătă, 12 mai 2012, 23:13)

    pehash [utilizator]

    si vor fi legate cu o autostrada suspendata!
    dar s-au cam terminat proiectele incepute de videanu, asa ca in urmatorii 4 ani oprescu, daca ar ajunge primar, s-ar ocupa doar de furat.

    asa ca il votam pe Nicusor Dan!
  • +8 (8 voturi)    
    Pai da , (Sâmbătă, 12 mai 2012, 23:16)

    micu l [anonim]

    ca de universitati duceati voi lipsa in Bucuresti !
    Chibzui ca in campusurile astea doua ale lui Oprescu se va putea ajunge numai utilizind autostrazile acelea suspendate !
  • +9 (9 voturi)    
    Sa ne traiasca ...La Multi Ani nasu' (Sâmbătă, 12 mai 2012, 23:39)

    Emiliom [utilizator]

    Sorin Oprescu vrea sa contruiasca, in urmatorul mandat, doua centre universitare, una in stanga si una in dreapta autostrazi suspendate!
  • +9 (9 voturi)    
    Numa comentatori neavizati (Sâmbătă, 12 mai 2012, 23:54)

    Gaga [anonim]

    Cele doua campusuri se vor afla, logic, la capatele autostrazii zburatoare " cu numai doua iesiri si plina da verdeata".
  • +10 (10 voturi)    
    noi constructii vs. noi idei (Duminică, 13 mai 2012, 0:00)

    Razvan.B [utilizator]

    primarul Oprescu poate promite tot ceea ce se gaseste prin programele electorale.

    din nefericire este la sfarsitul mandatului dobandit in 2008 si se vede prea putin din ce a facut pentru studentime.

    Nicusor Dan sustine dezvoltarea parteneriatului universitati-firme in jurul unei axe care strabate orasul.
    http://nicusordan.ro/ce-vreau-sa-fac#step1

    ceea ce toate universitatile si firmele serioase doresc de ani buni.
  • +12 (12 voturi)    
    ca si alea 4 spitale noi promise !!! (Duminică, 13 mai 2012, 0:50)

    cineva [anonim]

    isi mai aminteste cineva de obiectivele ramase nici macar legenda din alegerile precedente ?!!!

    a zis printre alte aberatii si cate lucruri posibile:
    - 4 noi spitale !!!! unde sunt !?!?!?!

    TOATE PROIECTELE SUNT OPERA BASESCU / VIDEANU !!!

    Videanu bordureanul ..o fi facut el si marafastlacuri cu bordurile alea schimbate si paraschimbarea ...DAR are ce povesti din mandatul lui ! a continuat si pus in practica proiecte initiate si demanrate de Basescu, singurul de altfel primar cu initiativa si efect din ultimii 25 de ani !!!!
  • +9 (9 voturi)    
    doctor mengele (Duminică, 13 mai 2012, 1:29)

    fonfo [anonim]

    la conducerea celor doua centre va numi personalitati de seama dumitreasca strandford si manglici copy-paste
  • +6 (6 voturi)    
    Sigur vor fi suspendate! (Duminică, 13 mai 2012, 2:25)

    Marius Paraschiv [anonim]

    Da,da...la fel ca si autostrazile, suspendate, dupa alegeri:)
  • +2 (2 voturi)    
    Si pana la ele (Duminică, 13 mai 2012, 8:48)

    Parol [anonim]

    Doua poduri suspendate
  • +4 (4 voturi)    
    Eu recomand bucurestenilor sa mearga la vot (Duminică, 13 mai 2012, 9:04)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Ca omul asta vrajeste batranimea cu aberatii si plase de mancare si iar o sa iasa primar!

    Treaba voastra, dupa aceea iara o sa dracuiti si o sa va intrebati cum de a iesit primar.
  • -3 (3 voturi)    
    Are vreme (Duminică, 13 mai 2012, 10:03)

    arakis [utilizator]

    in viitorul mandat!Doar nu-si inchipuie cineva ca Sorin Oprescu nu va castiga pe 10 iunie!
  • +1 (1 vot)    
    suspendate??? (Duminică, 13 mai 2012, 10:42)

    maw [anonim]

    le face si pe astea suspendate?
  • +5 (5 voturi)    
    Mare fisticher (Duminică, 13 mai 2012, 12:46)

    vladf [anonim]

    Si dc. nu le-ai facut pana acum?
    Ce ai facut tu, pana acum? in cei 4 ani?
    Si nu-mi scoate ochii cu proiectele altora, stadionul este al lui Videanu si podul Basarab stie toata lumea al cui este.
    Aaaaaa stai asa ca ai facut studiu de fezabilitate pentru autostrada suspendata, tu chiar crezi ca bucurestenii mai pun botul la povesti SF si caprioare care alearga prin oras?
  • +2 (4 voturi)    
    Nicusor Dan să trăiască (Duminică, 13 mai 2012, 14:23)

    Lu [anonim]

    Nicusor Dan să trăiască să aveți și voi de unde copia idei.... mai săptămâna ailaltă îl aud pe Prigoană ce importante sunt spațiile verzi, că ne trebuie linii speciale de transport in comun. Acum Oprescu brusc isi seama ce importanti sunt studentii - după ce a auzit de Axa creativa Dambovita propusa de Nicusor Dan.

    http://nicusordan.ro/ce-vreau-sa-fac

    Domne, tupeu' n-are margini... daca as sti ca au de gand sa faca ce zic, m-as bucura ca preiau ideile lui Nicusor, dar de la niste demagogi care nu stiu decat sa dea din gura nu ma pot astepta la nimic bun...
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Duminică, 13 mai 2012, 14:34)

    despre oprescu [anonim]

    vila din Primăverii este evaluată la 2,5 milioane euro
    - cea de la Ciolpani la un milion. Dacă adăugăm şi casa din Maxim Gorki, atunci vorbim de proprietăţi imobiliare care se ridică la suma de aproximativ 6 milioane de euro, echivalent a aproximativ 210 miliarde lei vechi. Adică mult peste valoarea declarată şi foarte mult peste veniturile declarate oficial. A doua chestiune suspectă este aceea că, orice ai face, ultima declaraţie de avere depusă la Senat nu poate fi accesată.
    Alt aspect IMPORTANT: un lucru puţin cunoscut despre Oprescu este faptul că, de-a lungul vremii, a purtat un război fără menajamente împotriva doctorului Raed Arafat, „părintele SMURD“, pe care a încercat să-l saboteze prin orice mijloace. Miza au constituit-o, evident, banii!!
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Duminică, 13 mai 2012, 14:34)

    :) [anonim]

    Puţini ştiu că Oprescu a încercat să promoveze un sistem propriu de intervenţie medicală de urgenţă, de fapt un sistem care i-ar fi adus personal importante beneficii financiare. Oricât s-a zbătut, cu toate piedicile pe care i le-a pus inimosului doctor, Oprescu nu a reuşit să împiedice dezvoltarea SMURD, care nu a costat nimic bugetul României. Ori lucrul ăsta l-a deranjat cumplit pe Oprescu, care imaginase un sistem clasic de căpuşare a bugetului. În disperare de cauză, lui Arafat i s-au fabricat câteva denunţuri penale, pe care, bineînţeles, fostul PNA le-a aruncat la coş. Chiar şi aşa, „profesionistul“ tot a reuşit să ciugulească câteva firimituri, umflând parcul de ambulanţe al Municipalului!!
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Duminică, 13 mai 2012, 14:35)

    despre oprescu [anonim]

    Oprescu-gazon: „Aduceţi-mi spirt, am dat mâna cu pulimea“!
    Noua găselniţă: „ primăria are proiecte în valoare de 200 milioane de euro, însă nu are bani să le execute” La el de obicei orice lucrare costă triplu! X-Arena cost estimat 114 milioane, 240 milioane euro la ( aproape ) finalizare „aveţi niţelică răbdare” aici mai intră un sac de bani!
    Pasajul Basarab, cost estimat de specialiştii japonezi care au lucrat la studiul Jaica în anul 2000 a fost de 60 milioane euro, pentru ca în final costurile să ajungă la 255 milioane euro. Oare de ce? De asta:
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Duminică, 13 mai 2012, 14:35)

    despre oprescu [anonim]

    X-Arena stadion:
    -pentru proiectare s-au cheltuit 56.330.965 lei fara TVA;
    - demolare + dezafectare retele = 2.672.836 lei, fara TVA;
    - drumuri si platforme = 23.490.427 lei, fara TVA;
    - constructii + instalatii = 387.900.343 lei, fara TVA;
    - restul reprezinta mobilier, echipamente tehnologice, organizare santier.
    Adăugaţi la toate acestea prăduiala cu gazonul… prăduiala cu acoperişul stadionului care este nefuncţional şi la această oră!
    Pasajul Basarab altă prăduială de bani publici:
    -exproprieri – 102.698.180 lei;
    - consultanta – 17.595.015 lei;
    - proiectare – 27.252.449 lei;
    - executie – 741.989.964 lei
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Duminică, 13 mai 2012, 14:35)

    despre oprescu [anonim]

    Atentie la aceste cheltuieli şi vei observa că mai mult de 25% din costuri se duc la PROIECTANŢI ! Cine sunt aceşti proiectanţi?
    In ceea ce priveste investigatia Consiliului Concurentei, care a indicat licitatii trucate in valoare de 347 de milioane de lei la Primaria Generala, Raicu ( vice-primarul ) a declarat ca de vina este “camarila rapace” a primarului general. “Sorin Oprescu a instalat in Primaria Capitalei o camarila rapace, care se dovedeste corupta!
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Duminică, 13 mai 2012, 14:36)

    despre oprescu [anonim]

    Nereguli facute de Oprescu si deconspirate
    - Raicu a spus ca Sorin Oprescu a intrerupt in 2008 contractele multianuale “modice” de intretinere a drumurilor bucurestene si din cauza acestui fapt, intre 2008 si 2011 s-a platit pentru acest serviciu o suma de bani mai mare decat cea alocata intre 2000 si 2008 la un loc.“Toate strazile arata ca dupa bombardament. Nu cred sa fie vreun sofer in Bucuresti sa nu-i fi scapat printre dinti o injuratura dupa ce a trecut prin gropi. Pentru acest imens pas inapoi si pentru situatia dezastruoasa a infrastrucuturii din Bucuresti este vinovat Sorin Oprescu”, a declarat Raicu.In ceea ce priveste investigatia Consiliului Concurentei, care a indicat licitatii trucate in valoare de 347 de milioane de lei la Primaria Generala, Raicu a declarat ca de vina este “camarila rapace” a primarului general. “Sorin Oprescu a instalat in Primaria Capitalei o camarila rapace, care se dovedeste corupta!!
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Duminică, 13 mai 2012, 14:36)

    despre oprescu [anonim]

    Daca exista cineva care crede ca primaria nu stia ca firmele se inteleg intre ele este cel putin naiv”, a precizat el.Raicu a mai mentionat ca, in acest sens, CGMB cere lui Oprescu demiterea sefei Administratiei Strazilor, Alina Roman, o “apropiata” a lui Oprescu, pentru “management defectuos” si a cerut primarului general infiintarea unor comisii de ancheta la Administratia strazilor, la ALPAB si la directia transporturi din cadrul Primariei!
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Duminică, 13 mai 2012, 14:36)

    despre oprescu [anonim]

    Un aspect interesant dezvaluit recent de Columbeanu despre Oprescu
    - Columbeanu senior sustine că pe vreme în care era secretar al Guvernului (la începutul anilor ‘90) a pus o vorbă bună pe lângă ministrul sănătăţii de atunci, Iulian Mincu, pentru ca acesta să-l angajeze pe Sorin Oprescu. Doar că actualul primar al Capitalei, după ce şi-a luat în primire postul de consilier ar fi început să se obrăznicească.
    Dialog:
    ”Nea Columbene, ce mi-ai făcut, ce mi-ai făcut?.
    -Ce s-a întîmplat, domnule?
    -Mi-ai trimis puşlamaua aia de Oprescu acolo, un şarlatan, mi-a transformat cabinetul într-un troc, vrea el să angajeze. Un om care vrea să vîndă funcţiile… Acesta este dialogul pe care – susţine în interviu chiar Columbeanu – l-ar fi avut cu Iulian Mincu. Pentru a scăpa de “impostorul” Oprescu şi de apucăturile acestuia…
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Duminică, 13 mai 2012, 14:37)

    despre oprescu [anonim]

    apropiatii lui oprescu au 6 firme care se ocupa cu spitalele, iar aceste șase firme ale prietenilor lui oprescu au vândut echipamente, medicamente şi consumabile medicale de aproximativ 275 milioane lei către spitale, în perioada 2007-2011. Aproape 80% din aceşti bani vin direct de la spitalele subordonate Primăriei Capitalei.. iar el mai vrea sa fie realess??
  • +3 (3 voturi)    
    .... (Duminică, 13 mai 2012, 14:37)

    despre oprescu [anonim]

    oprescu asta are numai AFACERI DUBIOASE. Un lanţ de sereleuri conectate între ele câştigă, în mod constant, contracte de la spitalele bucureştene aflate în subordinea Primăriei Capitalei. Miza afacerilor: sute de milioane de euro. Interesele firmelor abonate la banii spitalelor se intersectează periculos chiar cu afacerile familiei primarului general, Sorin Oprescu, riscând să-l aşeze pe edilul-şef într-un grav conflict de interese!
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Duminică, 13 mai 2012, 14:38)

    despre oprescu [anonim]

    cum vrea asta sa mai fie odata primar cand
    cu totii am vazut în direct la televizor dramoleta ieftina jucata de primarul Sorin Oprescu în legatura cu starea spitalelor din Capitala. Dupa ce a încercat sa scape de orice responsabilitate, desi 21 din spitalele din Bucuresti sunt în subordinea sa, inclusiv Maternitatea Giulesti, Oprescu a trecut la episodul doi al telenovelei: grija pentru aceste institutii. De fapt, este vorba de grija banilor din aceste institutii, bani gestionati de managerii de spital alesi pe sprânceana de Oprescu si directionati catre firme de casa ale primarului general. Poate nu e totusi întâmplator faptul ca Bogdan Marinescu, directorul Maternitatii Giulesti, era printre cei 3-4 manageri de spitale care nu fusesera înlocuiti de catre Oprescu...
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Duminică, 13 mai 2012, 14:38)

    alecu [anonim]

    in 4 ani de mandat, nu ai reusit nimic doctor lenes ce esti!! caini pe toate strazile din capitala... gropi pe sosele.. cand au fost zapezile n-ai facut nimic.. visezi doar autostrazi suspendate si un nou mandat... lucruri care nu se vor mai intampla in viitorul apropiat!! bucurestiul nu te mai vrea!!
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Duminică, 13 mai 2012, 14:38)

    horia [anonim]

    oprescule, lasa-ne draqu in pace ca ne-ai adus bucurestiul la sapa de lemn!! ne imbolnavim pe zi ce trece cu tot ce se intampla in bucuresti....!
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Duminică, 13 mai 2012, 16:22)

    Despre Oprescu [anonim]

    Oprescu, este FELCERUL Capitalei!
    Oprescu, este cel mai mare bandit si escroc!
    Opresc, este cel care a a furat prin firmele lui toate licitatiile PG si le-a dat interpusilor firmelor personale, dar si amicilor din PSD!
    Oprescu, si-a cumparat recent proprietati in Grecia! Dovada hotiilor lui si imbogatirii pe timp de criza!!!
    Oprescu, a facut asflatarile proaste cu bani multi prin BLONDA DE LA ASFALTARI- cea care-l imbogateste pe ascuns si banii se duc direct in Elvetia, iar firmele lui Oprescu au sediul in Cipru. Foartegeu de prins acest hot!
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Duminică, 13 mai 2012, 16:30)

    Despre Oprescu [anonim]

    Oprescu, trebuie inlaturat, altfel ne extermina prin metode originale:
    -caini comunitari pe care i-a lasat sa se inmulteasca fara sa-l preocupe aceasta problema grava!!
    -capuse-moare lumea din cauza lor sau paralizeaza!!!
    -tramvaie neverificate tehnic, deoarece Oprescu nu da bani pt asa ceva!
    -zeci de autobuze bune de muzeu, circula pe strazile capitalei devenind un real pericol ptr calatori!!! Oprescu, nu vrea sa auda de asa ceva!!
    -ziduri si balcoane care cad pe oameni!
    -cladirile cu bulina rosie lasate in plata Domnului….desi a promis in campania trecuta ca le reconsolideaza!!!!!!!!!
    -peste 90 de scoli se afla in pericol in caz de cutremur!!!!!!!!
    Pe Oprescu nu-l intereseaza siguranta bucurestenilor, el doar apare la tv strambandu-se ca o maimuta!!
  • +1 (1 vot)    
    Primarul "cat de cat" (Luni, 14 mai 2012, 12:09)

    codo [utilizator]

    Tot ii da cu realizari "cat de cat". Dar la proiecte de succes si integrale de ce nu se baga? Ah, nu are cu ce... Sa lase locul la un om competent si de buna credinta. Ma refer la N Dan. Daca bucurestenii ar fi mai exigenti, ar abandona politica lui cat de cat, adica scaldata, si ar impune oameni de valoare.
  • 0 (0 voturi)    
    e gay (Luni, 14 mai 2012, 17:57)

    S [anonim]

    daca nu stiati intrebati-l pe prietenul lui Adrian Stanescu (consilier la Primarie). E loser ca nu recunoaste. Avand in vedere ca traim in Romania, nu ma mir.
  • 0 (0 voturi)    
    Centre Universitare?! (Luni, 11 iunie 2012, 14:56)

    Ana [anonim]

    Si LOCURI DE MUNCA pentru tinerii absolventi? unde? cum? si cu salarii de mizerie acesti tineri nu pot accesa credite pentru a avea o locuinta si pentru a avea o familie

    uitati aici realitati crunte:

    http://www.rtv.net/un-bucurestean-s-a-sinucis-din-cauza-ratelor-video_31113.html

    NOI FABRICI de diplome si locuri de munca? si creerea unui NOU LOC de munca te duce la cel putin .....cat spuneti dvs...

    bine ca au 2 sau 3 facultati dar daca ii iei la ce stiu sa faca real si de obicei cei din privat platesc burse pentru studenti pentru a fi racolati la ei in ind., banci sau in domeniile in care vor sa lucreze.

    Sa le faca performante pe cele care le au si dupa aceea extindere....

    asa sa mai facem niste centre si sa ne laudam....

    http://www.ziare.com/economie/recesiune/apocalipsa-economica-a-spaniei-somaj-si-amenintarea-falimentului-1164316

    mai bine cu acei bani sa acceseze Fonduri UE pentru reabilitarea tuturor blocurilor si caselor din Bucuresti si apoi vise ....

    sa fim realisti

    de ce unul are reabilitare si altul NU? si sa vedeti creerea de LOCURI DE MUNCA!

    dar de este mai bine sa avem fabrici de Diplome....decat realitati si sa vada ...care este salariul unui medic si de ce pleaca medicii in afara si cei care cotizeaza in Romania sa nu aiba Spitale Performante cu medici f buni si retribuiti conform normelor UE...ah da ....armonizam legile, armonizam ....toate platile la utilitati in euro dar veniturile romanilor in lei....?

    cei din UE au la alimentele de baza 0-5% si noi TVA de 24% ...si creem centre ca strainii sa ia forta de munca calificata si aici romanii sa fie inglodati in datorii si saracie! super tare!