18 candidati s-au inscris in cursa pentru functia de primar general al Capitalei. Cele mai cunoscute nume sunt: independentul Sorin Oprescu, actualul primar al Capitalei, Silviu Prigoana - PDL, Anghel Iordanescu (UNPR), George Becali (PNG), Irinel Columbeanu (PPPS) si ONG-istul Nicusor Dan, independent. La primariile de sector lupta se da intre: sectorul 1- 11 candidati; sectorul 2 - 16, sectorul 3 - 18 candidati, sectorul 4 - 16 candidati; sectorul 5 - 21 candidati si sectorul 6 - 19 candidati. Vezi listele complete.
Primaria Capitalei
- Irinel Adrian Columbeanu - Partidul Popular si al Protectiei Sociale (PPPS);
- Constantin Cojocaru - Patridul Poporului (PP);
- Alexandru Vladu - Alianta Partidul Popular European si Democrati Europeni;
- Petrica Dima - Partidul Socialist Roman;
- Anghel Iordanescu - Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei (UNPR);
- Sorin Oprescu - independent sprijinit de USL;
- Constantin Ionescu - Partidul Social Democrat al Muncitorilor;
- Silviu Prigoana - PDL;
- Petre Popeanga PRM;
- Horia Vasile Mocanu - Partidul Poporului Dan Diaconescu;
- Nicusor Dan, independent;
- George Becali - PNG;
- Vasile Lincu - Uniunea Ecologistilor din Romania;
- Florin Dobrescu - Totul pentru Tara;
- Ioan Ionita Todosiu - Alianta Socialista;
- Ionut Georgescu - Partidul Ecologist Roman;
- Nicolae Roman - Partidul PRODEMO;
- Adrian Grigore - Partidul National Democrat Crestin.
Sectorul 1
- Andrei Ioan Chiliman - USL;
- Theodor Paleologu - PDL;
- Liviu Goncea - UNPR;
- Mihai Alexandru Iorgulescu - PPDD;
- Victor Dan Dumitrescu - Partidul Ecologist Român;
- Ovidiu Ioan - PPPS;
- Emil Marian Nae - PSR;
- Denes Aron - UDMR;
- Cristian Marius Bălăneanu - Partidul Totul pentru Tară;
- Cristian Traşcă - PP;
- Gabriel Tiberian - PRM.
Sectorul 2
- Neculai Ontanu - UNPR;
- Cristian Florin Gheorghe - Partidul Verde;
- Dumitru Ion - Partidul Socialist Roman;
- Dragos Vasile Frumosu - USL;
- Catalin Lucian Iliescu - PDL;
- Marin Badea - Alianta Socialista;
- Elena Militaru - Uniunea Ecologista din Romania;
- Radu Mihai Popa - PPDD;
- Ionel Chircu - PNDC;
- Marin Stoica - PSDM;
- Nicolae Varbanciu - PPPS;
- Petre Chirica - PNG;
- Petre Raducanu - PRM;
- Bogdan Andrei Mustata - Forta Civica;
- Radu Balaban - Partidul Ecologist din Romania
- Iulia Ichim - PPLC;
Sectorul 3
- Liviu Negoita – PDL;
- Robert Sorin Negoita – USL;
- Iulian Popescu Dumitru – UNPR;
- Gheorghe Ovidiu Emil Stoenescu – PPPS;
- Florian Cristache – Partidul „Totul pentru tară”
- Ilie Pepenel – Forta Civică;
- Matei Cristiana – Partidul Național Democrat Crettin;
- Tudor Florian Ivan – Partidul Social Democrat al Muncitorilor;
- Cornelia Lalu - Partidul Verde;
- Cristian Ciocea - Partidul Poporului;
- Ion Uta – Uniunea Populară Social Creștină;
- Ruxandra-Georgeta Lungu – Partidul România Mare;
- Illyes Marton – Uniunea Democrată Maghiară din România;
- Cătălin Zamfira – Partidul Poporului Dan Diaconescu
- Gheorghe Mazilu – Partidul Socialist Român;
- Mihaela Zorzini – Partidul Alianta Socialistă
- Dragos Eugen Gasca – Partidul Uniunea Ecologistă din România;
- Gabi Parpala – Partidul Noua Generatie Crestin Democrată;
Sector 4
- Cristian Popescu Piedone - USL;
- Sulfina Barbu - PDL;
- Ghita Richard Vicentiu - PPDD;
- Razvan Valentin Costache - UNPR;
- Florian Udrea - PPPS;
- Ion Sarbu - PAS;
- Mihai Caciula - Partidul Verde;
- Cornel Costea - Forta Civica;
- Iosif Eugen Vucicu - Partidul Uniunea Ecologista din Romania;
- Marinica Bunea - Partidul Poporului;
- Nicolae Apostolescu - Partidul Social Democrat al Muncitorilor;
- Mariana Serban - PRM;
- Adonis Cezar Mihalache - Partidul National Democrat Crestin;
- Sorin Cristian Nica - PER;
- Gheorghe Ursa - Partidul” Totul pentru tara”.
- Filip Cristian Titian - independent.
Sectorul 5
- Ioan Dinu - PSDM;
- Corin Romanescu - UNPR;
- Marin Razvan Catana - PSR;
- Aurel Catalin Stochita - independent;
- Luminita Erchid - Partidul Verde;
- Mihai Cristian Atatasoaei - PDL;
- Daniel Schmid - PPDD;
- Marian Vanghelie - USL;
- Mugur Mihaescu - independent;
- Ioan Chiru - Partidul Poporului;
- Mihai Hrynaruk - Partidul Alianta Socialista;
- Ilie Gramescu - Uniunea Ecologista;
- Adrian Edu - Partidul Roman European;
- Laurentiu Iordache Sile - Partidul Totul pentru Tara;
- Ioana Rusu - PPPS;
- Florin Rusu - PMDC;
- Attila Banyai - UDMR;
- Nicusor Gigirtu - PRM
- Sorina Stefania Constantin - Partidul Forta Civica;
- Bogdan Alexandru Capota - PNG;
- Adrian Stoica - Partidul Ecologist Roman;
Sectorul 6
- Constantin Cristian Poteras - PDL;
- Ilie Gheorghe Vasile Cornel - PPPS;
- Stefan Badara - Partidul Poporului;
- Stefan Florescu - Independent;
- Constantin Tomescu - UNPR;
- Gheorghe Balean - Partidul Socialist Roman;
- Rares Serban Manescu - USL;
- Bogdan Nicolae Constantin Bratu - Partidul Uniunea Ecologista din Romania;
- Nicolae Petre - PNG;
- Adrian Popescu - PRM;
- Cristinel Eftimie - PPDD;
- Viorel Danut Constantin - PSDM;
- Sergiu Fendrihan - Forta Civica;
- Josef Bencze - UDMR;
- Alexandru Onofrei - Partidul Totul perntru Tara;
- Natalia Solomon - Partidul Alianta Socialista;
- Mihai Popescu - Partidul Ecologist Roman;
- Romeo Parhon - PNDC;
- Sorina Hanea - Partidul Verde.
Candidaturile pentru alegerile locale s-au putut depune pana marti, la ora 24.00. Fiecare candidatura poate fi contestata in termen de 48 de ore de la afisare.