Gigi Becali si-a depus candidatura la Primaria Capitalei: Daca voi fi primar voi construi 60 de biserici, cate 10 in fiecare sector

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 1 mai 2012, 17:58 Alegeri 2012 | Alegeri Bucuresti


George Becali si-a depus, marti, candidatura pentru functia de primar general al Capitalei la Biroul Electoral Municipal, el declarand ca va construi cate zece biserici in fiecare sector din Bucuresti daca va ajunge edil-sef: "Daca voi fi primar, prima si prima data vreau sa rezolv o problema de suflet, adica in fiecare sector din Capitala cate 10 biserici, 60 de biserici, prima data sa aiba oamenii unde se ruga pentru bunastare, pentru ca nici nu au in cartiere oamenii unde sa se duca la biserici".

El a sustinut ca alte prioritati ale sale daca va castiga Primaria Capitalei sunt spitalele, scolile, siguranta si linistea oamenilor. "Astea sunt lucruri asa de minore, incat le voi rezolva numai din banii care se fura in fiecare an de catre toti cei care au carmuit Capitala", a spus Becali, adaugand ca se refera la "furaciunile de la curatenie, de la deszapezire".

"Cand nu o sa fie zapada, daca Becali va fi primar, nu o sa platim nimic, decat salariile oamenilor care conduc masinile, pentru ca acel serviciu de deszapezire va fi o societate a Primariei Capitalei. Pai de ce sa platim, mai, noi zeci de milioane aiurea la curatenie, sa-i dam noi lui Prigoana bani? Prigoana vrea sa fie primar ca sa ce? Ca sa mai ia el cateva zeci de milioane din curatenie, nu?", a spus Becali.

El a subliniat ca lucrurile pe care le are in vedere in eventualitatea castigarii cursei electorale pentru Primaria Generala sunt "cele mai importante": "Candidez si daca vor sa voteze, sa voteze. Daca nu, sa le dea Dumnezeu sanatate. Nu o sa fac campanie electorala acum si nu am sa spun acum voi face aia, voi face aia, voi face aia, v-am spus niste lucruri esentiale: biserica, scoala, spital. Astea sunt lucrurile cele mai importante - Dumnezeu, sanatate si educatie. Daca ai pe Dumnezeu in suflet, daca ai sanatate si educatie, toate lucrurile dupa aceea se rezolva".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3203 vizualizari

  • +21 (39 voturi)    
    sunt prea multe biserici (Marţi, 1 mai 2012, 18:04)

    RaduBaldea [anonim]

    eu as vota cu unul care DARMA niste biserici
    deja sunt mult prea multe, e bine si cu religia dar ceva mai discret
    • +3 (21 voturi)    
      putul gandirii (Marţi, 1 mai 2012, 18:42)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui RaduBaldea

      ai vorbit din putul gandirii!!! E clar ca programul lui Becali de ridicare de noi biserici e prostesc, de parca exact asta ne lipseste acum (s-au tot ridicat in ultimii 20 de ani, macar de ar fi preoti cu chemare, insa...), insa a spune ca votezi cu unul care darima biserici mi se pare ca trimite spre alte vremuri, de dinainte de 89, cind stim noi cine se ocupa cu astfel de lucruri. Chiar nu invatam nimic din istoria asta?
      P.S. personal, votez cu Nicusor Dan, mi se pare cel mai ok.
      • +10 (16 voturi)    
        Nu s-a intamplat doar in 89 (Marţi, 1 mai 2012, 19:29)

        Kamelot [anonim] i-a raspuns lui andimi

        Chiar daca la noi in tara se daramau biserici ca popicele in perioada comunista, in tarile civilizate si educate cum ar fi Danemarca, Suedia, Norvegia sau Finlanda, acestea ori sunt daramate, ori sunt transformate in spitale, restaurante, librarii sau muzee. In Olanda, recent, a fost un reportaj cum ca bisericile au devenit de decor, avand in vedere ca de ani de zile nu mai erau absolventi de teologie. Ar fi frumos de s-ar darama si la noi, sau daca nu, sa le faca in ceva ce aduce bani statului. Biserica din 89 incoace e o gaura neagra perpetua in bugetul Romaniei, primind mult dar niciodata nu e de ajuns.

        Daramarea bisericilor e o idee rea, actualul stat ortodox roman va construi 2 in loc de una daramata. Daca opinia publica nu se revolta impotriva abuzurilor bisericii si nu vor fi trasi la raspundere pentru escrocheriile, care incredibil, sunt tolerate de popor, atunci o sa asistam la o Romaniei fundamentalist crestina, cu oameni spalati pe creier, o tara precum cele din Orientul Mijlociu.
      • +6 (12 voturi)    
        poate nu s-a inteles... (Marţi, 1 mai 2012, 20:10)

        RaduBaldea [anonim] i-a raspuns lui andimi

        nu vreau daramanea unor biserici in sensul propriu, as fi de acord si cu transformarea unora in spitale, in case de batrani, etc

        as vrea ca aceste cladiri sa fie de folos OAMENILOR
    • +6 (8 voturi)    
      ...da' niste cimintire... (Marţi, 1 mai 2012, 18:48)

      Garda de Fier Vechi [utilizator] i-a raspuns lui RaduBaldea

      ... langa biserici, nu ar fi bune? Pai daca ne hranim numai spiritu'... Sufletul in rai si corpul in pamant in stilul asta. Hai ca-i super oferta! Te crucesti ce ragaie ciobanu' asta obraznic!
  • +26 (28 voturi)    
    test psihologic (Marţi, 1 mai 2012, 18:04)

    ady [anonim]

    pe cand o testare psihologica riguroasa a fiecarui candidat sau persoane publice?
    • +5 (5 voturi)    
      din partea mea sa candideze si dd (Marţi, 1 mai 2012, 19:49)

      alex [anonim] i-a raspuns lui ady

      speram ca asa se vor distribui voturile "bizonilor de bucuresti" intre cei 4 mari circari ai tarii, iar nicusor dan va reusi sa iasa primar :D
    • 0 (0 voturi)    
      hmm (Marţi, 1 mai 2012, 22:32)

      I [utilizator] i-a raspuns lui ady

      ai grija ce-ti doresti. Daca s-ar baga o testare, de ori ce fel, nu o sa vezi nici un candidat nou la nici un post pentru ca medicul o sa fie in cardasie cu cine o sa fie la putere atunci...
    • +2 (2 voturi)    
      ba pardon! (Marţi, 1 mai 2012, 22:40)

      Tom_Macaragiu [utilizator] i-a raspuns lui ady

      proximele alegeri locale vor fi un test psihologic pentru aceasta natiune.
      Vom stii atunci daca are sens sa mai zabovim pe aici sau sa ne vedem de drum acolo unde oamenii sunt normali la cap.
  • +20 (20 voturi)    
    nota pentru becali (Marţi, 1 mai 2012, 18:05)

    Mircea [anonim]

    Sunt deja biserici gramada, de unde stau eu vad doua. In plus, poate ca ar fi mai bine ca sa incepem cu traiul zilnic si apoi partea spirituala, nu-i asa, nea Jiji?

    De vorbe eu cel putin m-am saturat, la fel ca si de parveniti si demagogi. Astept un primar care sa puna cartile pe fata, nu mai vreau gargara electorala.
  • +22 (24 voturi)    
    60 de scoli n-ar face... (Marţi, 1 mai 2012, 18:08)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Un cioban, ce sa-i ceri...
  • +14 (16 voturi)    
    nu-ti face probleme (Marţi, 1 mai 2012, 18:08)

    hehe [anonim]

    nu ajungi
  • +14 (16 voturi)    
    Doamne ajuta! (Marţi, 1 mai 2012, 18:09)

    mockito [utilizator]

    Deci n-o sa mai munceasca nimeni? Ne rugam toti si se rezolva cu bunastarea? Superrrrr.
  • +15 (17 voturi)    
    Propunere (Marţi, 1 mai 2012, 18:12)

    Baba Ana [anonim]

    Daca ar face cate 10 blocuri in fiecare sector, in loc de bisericile alea...
  • +11 (13 voturi)    
    Păcat... (Marţi, 1 mai 2012, 18:13)

    ktistes [anonim]

    Că nu poţi fi îngropat în toate! Sau, se poate?

    Acum, pe bune, la câte probleme are capitala, fix de biserici au nevoie oamenii: acolo îşi realizează educaţia, acolo merg la consultaţii medicale, psihologice, acolo îşi plimbă câinii, să nu se mai c.a.c.e. în parcuri, acolo vor creşte pomi, acolo vor fi canalizarea şi reabilitarea termică şi, mai ales, locuri de parcare!

    Bravo, Becali! Votaţi-l pe Becali!
    P.S. Îmi iau carnet şi parchez în biserici! Abia aştept!
  • +13 (13 voturi)    
    Steaua si bisericile (Marţi, 1 mai 2012, 18:24)

    oilman [utilizator]

    Pe banii cui construiesti bisericile ? Calitatile de manager le-ai dovedit la Steaua, doar sa te vedem la primaria bucurestiului mai lipseste.
  • +9 (9 voturi)    
    dar oi nu da? (Marţi, 1 mai 2012, 19:24)

    deutscher [anonim]

    sau oile sunt cei care il vor vota, iar el ii va pastori parinteste si ii va mulge in fiecare dimineata, sa-i duca finului borcea un pahar de lactate proaspete?
    serios, chiar nu se gandeste nimeni sa bage un examen psihiatric pt candidati? mai trebuie sa vina vadim cu mafia (cu accentul pe i) si spitalul 9 e complet.
  • +6 (8 voturi)    
    Taman de biserici ducem lipsă! (Marţi, 1 mai 2012, 19:40)

    timantius-raptor [anonim]

    Putem închide școli, putem închide spitale, dar biserici să fie construite, câte una lângă fiecare bloc!
    Și să fie făcute din bani publici, spre slava politicienilor de tot soiul, indiferent că o fi Becali sau altul, că așa e moda.
    Dar balamucuri oare or fi destule...?
  • +7 (7 voturi)    
    Primarele (Marţi, 1 mai 2012, 19:44)

    jvc [utilizator]

    Eu daca ajung primar voi construi cate 10 puscari de cartier
  • +4 (4 voturi)    
    tu mai lipseai BEBECALI (Marţi, 1 mai 2012, 19:45)

    haoscalm [anonim]

    Halal candidat la primarie, asa e ti-ai aratat calitatile in ingroparea Stelei, acum vrei sa-i subjugi si pe toti bucurestenii cu ideile tale magnifice. Mai bine te-ai gandi sa-ti faci un amanuntit CONTROL PSIHO ca esti defect rau la mansarda! Cine crezi tu ca o sa te voteze? Poate vreo 2-3 OTV-isti si niste colorati de Pipera, ca altii cu capul pe umeri nu vad... La oi baiete, acolo ti-e locul!
    • 0 (0 voturi)    
      cum poti sa i insulti pe cei care... (Marţi, 1 mai 2012, 21:40)

      exilatul [anonim] i-a raspuns lui haoscalm

      l au votat europarlamentar.....si pe cei care urmaresc otv ul ( pt ca sunt f.multi )...are dreptate becali...aveti nevoie de biserici ca sa va rugati sa va dea sfintii ceea ce va trebuie ( printre altele si ceva materie cenusie ) si spitale unde sa va tratati ( de prostie ca prea e multa in tara aia )...
      • +1 (1 vot)    
        pe cine insult baietica? (Marţi, 1 mai 2012, 22:27)

        haoscalm [anonim] i-a raspuns lui exilatul

        Bai OTV -istule mai uita-te vreo luna la postul asta ca dupa o sa va uitati la STELE.TV ca se inchide, cat despre materia cenusie, daca te identifici cu personajul imi dau seama cata ai, du-te cu Lutu pe Athos si linge-l pe Becali pana nu mai poti poate ca in loc de atatea biserici ne-ar trebui mai multe locuri de munca si mai multa curatenie, nu crezi? Oricum nu sunteti mai mult de 2% sustinatori ai incultului asta :).
  • -2 (4 voturi)    
    Multe biserici=multi popi lacomi, hapsani si burd (Marţi, 1 mai 2012, 20:05)

    Jeloarca [anonim]

    Domnule Becali;
    Mai bine da niste bani la Catedrala Neamului si fa o fabrica, de ex. repune in functiune Semanatoarea, mai fa o fabrica de tractoare si astfel vei face locuri de munca si vei resuscita agricultura, din Romania.
    Mai fa o fabrica de masini unelte pentru industria prelucratoare prin aschiere. Apoi ne mai trebuie o fabrica de piese de schimb pentru industrie si pentru sectorul privat. Si astfel domnule Becali vei intra in istorie ca omul care a refacut industria romaneasca.
  • +2 (2 voturi)    
    darnicie electorale (Marţi, 1 mai 2012, 20:05)

    El Condor [anonim]

    Mai bine ai da fiecarui alegator cate o oaie si miei ...
  • -2 (4 voturi)    
    Ne trebuie fabrici nu popi cu burtile mari. (Marţi, 1 mai 2012, 20:08)

    Ragalie Eusebiu [anonim]

    Domnule Becali;
    Mai bine da niste bani la Catedrala Neamului si fa o fabrica, de ex. repune in functiune Semanatoarea, mai fa o fabrica de tractoare si astfel vei face locuri de munca si vei resuscita agricultura, din Romania.
    Mai fa o fabrica de masini unelte pentru industria prelucratoare prin aschiere. Apoi ne mai trebuie o fabrica de piese de schimb pentru industrie si pentru sectorul privat. Si astfel domnule Becali vei intra in istorie ca omul care a refacut industria romaneasca.
  • +1 (3 voturi)    
    contracandidez (Marţi, 1 mai 2012, 20:26)

    vveninosu [utilizator]

    si eu candidez, dar promit 20 de biserici in fiecare sector. nah, becali, sa te vad acum. behehehehe
  • +3 (3 voturi)    
    Uff! Acum m-am linistit. (Marţi, 1 mai 2012, 20:44)

    vlad99 [anonim]

    Cred ca si-a ales foarte prost mesajul cu constructia de (noi) biserici, tinand cont de locul unde candideaza. E adevarat, se putea si mai rau, de genul - in fiecare cartier cate o cea mai super catedrala mare din cate s-au vazut. La un moment dat, prin 2009, suporterii Stelei au afisat in localitatea Vadu Rosca un banner, al carui continut l-as actualiza doar putin: "Pleaca din Bucuresti. Te asteptam la (n)oi." M-am resemnat. Ma duc sa-mi mai agat trei cruciulite pe parbriz.
  • +1 (1 vot)    
    Vezi ce zic si nu-ti (Marţi, 1 mai 2012, 21:59)

    giga [anonim]

    vine sa crezi ochilor. Asta face biserici; Oprescu varsa saci de bani pt studii aiuristice; de ailalti ce sa mai zic ?Se pare ca singurul cu bun simt (pina la proba contrarie) e Nicusor Dan. Informati-va despre el.
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt deja f multe biserici (Marţi, 1 mai 2012, 22:06)

    axeladin [anonim]

    Tocmai ce ma gandeam sa-l votez,dar cand am vazut ca vrea sa faca biserici ma lipsesc,cutia milei e tihnita de donatii
  • 0 (0 voturi)    
    eh (Marţi, 1 mai 2012, 22:46)

    k [anonim]

    cand statul te invita
    sa gandesti ca o vita
    evita
    munca cinstita
    (Parazitii)
  • 0 (0 voturi)    
    tu becali (Miercuri, 2 mai 2012, 1:01)

    ala [anonim]

    Esti mai mare ca Stefan cel Mare! Esti Gigi cel MARE!
    traiasca, uraaaa....
    Maria ta, Gigi! Soarele nostru. Lumina noastra! Scopul nostru de dimineata si pana a doua zi dimineata.
    Fara Tine nu stiu ce ne-am face, dar cu siguranta nu ne-am distrage de la munca si nu ne-am minuna la gradina domnului, sau a domnilor, ce ne reprezinta...
  • 0 (0 voturi)    
    :)) (Joi, 3 mai 2012, 19:46)

    Mihaela [anonim]

    nu pricep, asculti slujba si acasa daca vrei, doar au posturi de radio- tv... casa ta e a ta, nu se mai iroseste spatiul public, raman locuri de joaca si parcuri pentru cei ce nu vor sa stea intr-o cladire sa asculte un popa (lucru care il vor putea face si mai in liniste acasa daca ar avea copii vecinilor parcuri... si oricum sunt infinit mai multe biserici decat parcuri) ... eu in noaptea de 1 mai n-am ascultat slujba religioasa de la vecina la 2 noaptea? acum sa nu mai am nici unde imi duce copilul ca fu*t si spatiul verde care o mai ramas? ( a si pt spaga catre domnul pt loc mai cu verdeata s-a rezolvat, pot pune acatiste online..)
  • 0 (0 voturi)    
    Domnule Becali! (Sâmbătă, 12 mai 2012, 17:43)

    madame [utilizator]

    Propun, 13 biserici pe sector. Este cifra norocoasa! Poate asa mai ajunge si Steaua campioana! Doar asa te voi vota, cu asta conditie. Si... mai vreau sa te vad facandu-ti cruci de cate 13 ori 13, la fiecare biserica in parte! AMIN! :)
  • 0 (0 voturi)    
    Problemele capitalei (Luni, 14 mai 2012, 13:02)

    Adrian Nedelcu [anonim]

    Prin biserici credeti ca se rezolva problemele capitalei? Cainii, ambuteiajele, lipsa spatiilor verzi, gunoaiele?
    Silviu Prigoana este singurul care prezinta solutii reale la problemele existente
  • 0 (0 voturi)    
    Sper sa NU fii ales IN VECII VECILOR AMIN! (Luni, 28 mai 2012, 12:34)

    S_L [anonim]

    Nu biserici ne trebuie noua
  • 0 (0 voturi)