VIDEO A fost aprobat Studiul de Fezabilitate pentru metroul din Cluj / Cât costă investiția

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 22 noiembrie 2021, 18:57 Actualitate | Administratie Locala


simulare metrou Cluj
Foto: captura video / Facebook Emil Boc
Primarul din Cluj-Napoca, Emil Boc, anunţă că a fost aprobat studiul de fezabilitate pentru viitorul metrou. Studiul a recomandat traseul Floreşti - Piaţa Unirii - Piaţa Mărăşti - Muncii / Europa Unită - Depou Sopor, cu o lungime de 21 de kilometri şi 19 staţii, iar investiţia totală depăşește 2 miliarde de euro.

Emil Boc a făcut anunțul pe pagina sa de Facebook:

  • În ședința extraordinară a Consiliului local al municipiului Cluj-Napoca a fost aprobat proiectul privind Studiul de fezabilitate (documentația tehnică și indicatorii tehnico-economici) pentru obiectivul de investiții „Tren metropolitan Gilău-Florești-Cluj-Napoca-Baciu-Apahida-Jucu-Bonțida – etapa I a sistemului de transport metropolitan rapid Cluj: Magistrala I de Metrou și Tren Metropolitan, inclusiv legătura dintre acestea și a studiilor conexe viitoarelor obiective de investiții” – componenta investițională Magistrala I de Metrou.
  • Opțiunea de traseu recomandată prin acest studiu este: Florești - Piața Unirii - Piața Mărăști - Muncii / Europa Unită - Depou Sopor. Traseul va avea o lungime de 21,03 km și va dispune de 19 stații.
  • Investiția totală: 2.052.196.984 EURO. Durata de realizare a investiției va fi de 128 de luni, iar finanțarea obiectivului va fi realizată din diverse surse: PNRR, POIM, Alocări de la bugetele naționale și locale, dar și alte surse de finanțare identificate pe parcurs.
Proiectul de hotărâre și documentația tehnică pot fi consultate aici.

Boc a postat şi o simulare video a câtorva staţii ale viitorului metrou clujean.




Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7697 vizualizari

  • -10 (28 voturi)    
    Bravo! Singurul oras unde se misca ceva... (Luni, 22 noiembrie 2021, 19:14)

    GeorgeSb [utilizator]

    Clujul e fruncea..restul.....
    • +2 (12 voturi)    
      Mda (Marţi, 23 noiembrie 2021, 0:55)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeSb

      Unde e Drula sa ne faca un calcul de rentabilitate si la asta? 700 de mil de euro sa legi un oras de 2 mil cu un aeroport de 15 mil trafic nu se merita, dar se merita 2 miliarde sa legi un oras de 300 de mii de un aeroport de 3 mil trafic se merita.
      • +1 (5 voturi)    
        Nu "se merita", bine-nteles! (Marţi, 23 noiembrie 2021, 11:20)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Anges

        Dar ce legatura are Drula cu asta?! Crezi ca Drula ar fi fost de acord cu asa ceva?!
        De fapt, sunt convins ca metroul asta a contribuit la criza politica PNL-USR, pt ca superman-Catu avea nevoie de sprijinul lui Boc sa ajunga presedinte PNL si ulterior sa candideze la presedintia Romaniei... Boc a observat tortul (PNDL3) si cutitul pe care le are Catu si probabil a spus: Imi finantezi metroul din bugetul de stat pt ca UE nu il finanteaza pt ca nu are sens, apoi te sustin politic!
        Boc e de acord si cu inhaitarea cu PSD, orice numai sa aibe finantarea pt metrou!
        Metroul este foarte important pentru propaganda Clujului, pentru ca ar avea ceva concret sa arate cand se auto-intituleaza "al doilea pol economic din tara"! Trebuie sa fie ceva palpabil ce nu mai are alt oras in afara de capitala, care sa il distinga in randul oraselor din linia 2!
        Asta e tot! Nu e vorba nici de transport, uitati-va doar la capacitatea de transport a acestui metrou! Va fi doar putin mai mare decat a unui tramvai, 380 de calatori per garnitura fata de 300 de calatori in cazul unui tramvai!
    • +8 (10 voturi)    
      :)) sigur... se misca... (Marţi, 23 noiembrie 2021, 1:13)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeSb

      Se misca banii deturnati!
      "diverse surse: PNRR, POIM, Alocări de la bugetele naționale și locale, dar și alte surse de finanțare identificate pe parcurs"
      In traducere: Habar n-avem, dar mai vedem "pe parcurs"... Doar nu ne-am inhaitat cu PSD-ul degeaba!
      Nu era vorba ca avea sa coste 1.2 miliarde euro? Acum costa 2.052 miliarde de euro? Adica o crestere de 71% la prima strigare? Inainte sa se apuce de el? Iar dupa ce se apuca si constata "dificultati", "situatii neprevazute", etc... cat va creste cheltuiala?
      Stati voi sa vedeti cum tot romanasul, si cel ultra-hulit din Vaslui si cel din Olt, vor ajunge sa plateasca de la bugetul de stat administrat de camarila PSD-PNL, fitele clujenilor, precum vedem in comentariul cetateanului de mai sus care deja atribuie meritele tot lor, localnicilor! UE deja au spus ca nu finanteaza mai mult de 300 de milioane de euro, pentru ca nu e o investitie fezabila!
      "Clujul a avut șansa în 2015 ca acest plan de mobilitate să fie făcut de firma Arup. Un simplu Google o să vă lase cu gura căscată. Această firmă este Dumnezeul ingineriei, au lucrat la proiecte de genul tunelului de sub Canalul Mânecii sau podului Millau din Franța.
      Ei, în 2015, au indicat tramvaiul ca fiind legătura care rezolvă problema în și pentru Florești raportat la perspective inclusiv pe termen mediu și lung, iar toată extinderea rețelei de tramvaie ar fi costat cam cât o stație de metrou, fără tunel, fără trenuri, numai stația, una"
      https://pressone.ro/spitalul-si-metroul-cartitele-s-au-apucat-de-cele-mai-mari-proiecte-de-infrastructura-ale-clujului
      @GeorgeSb
      Pt tine nici nu mai conteaza ca expresia "fruncea" nici nu e in dialectul vostru, atata timp cat e vorba de lauda, o insfacati si v-o insusiti... Penibil!
      Afla de la mine! "restul..." la care faci tu referire sunt cei care sustin mirajul clujan, pt ca sunt tinerii care vin acolo din toata tara sa va sustina orasul! Si aparent "restul" o sa va plateasca si metroul, a carui constructie o sa v-o atribuiti tot voua!
      • +6 (8 voturi)    
        cel mai pertinent comentariu (Marţi, 23 noiembrie 2021, 9:16)

        Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

        o tara va plati niste fite, ce puteau fi satisfacute de o statie de tramvai sau autobuz


        Si bineinteles fruncea va injura tot la medievalii din regiunile sarace ca nu-si permit si-s niste ne-educati
      • +2 (4 voturi)    
        IATA (Marţi, 23 noiembrie 2021, 10:55)

        ionoi [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

        Nu uitati..dragi tovarasi..cum tot cetateanul de CLUJ a BENEFICIAT de CARITAS.. foarte mult..
        Cazuri cunoscute..onorabilii care au profitat de schema PONZZI.. ar fi dispusi sa dea banii inapoi..cu banii aceia s-au facut partamente..case..masini etc etc..estimati valorile!?
    • +6 (10 voturi)    
      Se misca pe banii altora (Marţi, 23 noiembrie 2021, 8:17)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeSb

      Ia sa se investeasca-n Iasi banii care s-au investit de stat in ultimii ani in Cluj. Ce crezi, o misca Iasul? Si daca se investesc banii publici bagati pana acum in Iasi pe urmatorii 10 ani in Cluj, crezi ca mai misca ceva!?
  • +6 (26 voturi)    
    cand auzi ca Boc sustine PSD... (Luni, 22 noiembrie 2021, 19:45)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    cand auzi ca Boc sustine PSD... iti dai seama ce tunuri a dat baiatu' la Cluj !
    • +2 (16 voturi)    
      sa-l fi vazut cand era in PDL (Luni, 22 noiembrie 2021, 19:49)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      alea erau tunuri, astea sunt doar puscoace
  • +2 (4 voturi)    
    Boculet, (Marţi, 23 noiembrie 2021, 1:50)

    Andrei966 [utilizator]

    avea dreptate taptu cand, de Paste, iti ciocnea oul in frunte; mari magarii ai facut, dar asta cu PSD le intrece pe toate; sa nu mai treci prin Bucale, ca ti-o furi rau di tat. Nu mai spun de noul tau proiect metropolitan cu Nutica Udrea din Cluj. O sa ajungi rau, baiatule, daca o tii tot asa. Sa-ti fie rusine, magarule !
  • +6 (8 voturi)    
    metrou cluj (Marţi, 23 noiembrie 2021, 9:44)

    dragomir.gabriel1225181031197 [utilizator]

    se pare ca metrou la cluj n-o sa vedem chiar delor! pentru moment este un studiu de fezabilitate pe care s-au platit multi bani care o sa descopere ce se stia deja ca solul are o concentratie mare de sare si ca e o nebunie sa faci metrou subteran pe acolo!