Poluare în Rahova: Fum și miros urât / Oamenii se plâng că nu pot aerisi

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 28 octombrie 2021, 20:56 Actualitate | Administratie Locala


Poluare in Bucuresti
Foto: aerlive.ro
Cartierul Rahova a fostcuprins din nou, joi seară, de fum și de un miros urât, iar oamenii se plâng că nu pot aerisi camerele. Fumul pare să vină de la noi arderi din direcția Jilava, Magurele și Bragadiru.

Premierul interimar Florin Cîţu a numit-o, miercuri, pe Marioara-Artemis Gătej în funcţia de comisar general,cu rang de secretar de stat, al Gărzii Naţionale de Mediu. Ea ocupase această poziție și acum un an de zile.

Octavian Berceanu, fostul șef al Gărzii de Mediu demis în urmă cu o lună de premierul Florin Cîțu,a postat miercuri seară pe Facebook imagini din Sintești, la sud de Capitală, unde în continuare par să aibă loc arderi ilegale de deșeuri. „Furnalele metropolei lucrează în draci”, a scris el.

„Îmi cer scuze față de bucureșteni pentru că nu am putut să fac ca locuitorii palatelor Victoriei și Cotroceniului să înțeleagă că respirăm toți același aer! Furnalele metropolei lucrează în draci, ca să recupereze zilele "dă sărbători trăcute". Pe de altă parte plămânii noștri sunt obosiți de poluare, gata pregătiți pentru comorbiditate”, a scris Berceanu în postarea ce însoțește imaginile.

Fostul șef al Gărzii Naționale de Mediu mai notează că „fumurile se ridică voioase de lângă București, se văd de pe Parlament și totuși nimeni, dar absolut nimeni nu-și mișcă fundul puturos de politician până acolo”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2241 vizualizari

  • -2 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 28 octombrie 2021, 21:02)

    [anonim]

  • +3 (19 voturi)    
    PNL (Joi, 28 octombrie 2021, 21:02)

    vlad.pe [utilizator]

    Penelistii nu locuiesc tot in Bucuresti? nu a realizat nimeni ca era spre binele lor ca Octavian Berceanu sa ramana șef al Gărzii de Mediu?
    • -4 (12 voturi)    
      pai decid ceva pnlistii de rand? (Joi, 28 octombrie 2021, 22:23)

      c2 [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      cel care a decis e catzelul cel demis
  • -1 (19 voturi)    
    ! (Joi, 28 octombrie 2021, 21:08)

    tudorr [utilizator]

    Foarte bine! Daca boborul isi doreste mafioti USL, sa le stea in gat!
  • +2 (18 voturi)    
    PNL e la butoane (Joi, 28 octombrie 2021, 21:17)

    cristi_an [utilizator]

    sa mai aud unul ca USR si pe dincolo...ca jet
  • +4 (20 voturi)    
    e de la superman... (Joi, 28 octombrie 2021, 21:21)

    2304 [utilizator]

    ...mai bine zis de la oamenii pusi pe functie de el
  • +5 (21 voturi)    
    PNL e in cardasie cu traficantii de gunoaie (Joi, 28 octombrie 2021, 21:29)

    moima [utilizator]

    Si fac zeci de milioane din incinerarea ilegala a deseurilor. De aia l-au dat afara pe singrurul director de la garda de mediu acre a facut ceva de 30 de ani incoace.

    Votati PNL si PSD si o sa respirati cancer si fecale si voi si copiii vostri.
  • +4 (16 voturi)    
    E in tot Bucurestiul (Joi, 28 octombrie 2021, 21:30)

    UnAltVasile [utilizator]

    nu doar in Rahova
  • +6 (12 voturi)    
    unde-s milițienii spărgători de nunți? (Joi, 28 octombrie 2021, 22:25)

    di livio [utilizator]

    la spart de nunți erau zeci de milițieni, jendari, mascați, analfabeți locali...la Sintești văd că n-au curaj să spargă nimic, le țîțîie cașchetili
  • +4 (12 voturi)    
    Pai ala ce-a facut? (Vineri, 29 octombrie 2021, 0:17)

    Cataleya [utilizator]

    Berceanu a fost sef la Garda de Mediu 7 sau 8 luni si n-a facut absolut nimic.
    Inainte de asta a fost mare consilier de mediu si prin Bucuresti si pe la Senat.
    N-a facut nimic.
    Focurile alea de la Sintesti, Pipera, Bragadiru...la fel ardeau si acum 20 de ani si acum 7 luni, 6, luni, 5 luni, o luna ...cat a fost Berceanu mare sef la mediu.
    Si?
    A rezolvat ceva?
    Absolut nimic nu a facut.
    Acum scrie pe FB ca daca mai era el...hehehhe, ce treaba mai facea!
    Da, o treaba mare, ca si pana acum.
    Astia de la USR toti devin niste genii, dar numai dupa ce sunt dati afara!
    Pana atunci sunt toti o apa si-un pamant.
    Asta s-a apucat acum sa trimita poze cu coeficientul de poluare, de parca ala a crescut imdeiat dupa ce-a fost el demis. Cat a fost el pe functie nici nu se stia de poluare in Bucuresti, nu-i asa?

    Acum sar postacii de tur in sus ca femeia aia numita acum 2 zile pe functie, nu a rezolvat problema focurilor de la Sintesti, iar Berceanu plange pe FB ca nu mai e el sa le arate bucurestenilor cum se face treaba.