FOTOGALERIE Parcul Sticlăriei din Sectorul 2 se redeschide după aproape 30 de ani în care a stat în paragină / Cum arată un parc fără pavele, tartan și terase

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 21 octombrie 2021, 8:44 Actualitate | Administratie Locala


Parcul Sticlariei 22
Foto: Hotnews
Parcul Sticlăriei din Sectorul 2 se redeschide la finalul acestei săptămâni, după ce timp de aproape 30 de ani a stat în paragină și a devenit o groapă de gunoi. Primăria Sectorului 2 a scos toată mizeria de acolo și a amenajat spațiul verde. Amenajările sunt minimale deoarece zona, nefrecventată de oameni, a atras foarte multe specii de păsări și animale, transformându-se în ”a doua deltă” a Bucureștiului, după Parcul Natural Văcărești. Intervențiile s-au făcut astfel încât habitatele acestora să nu fie deranjate, spune primarul Sectorului 2, Radu Mihaiu. A fost adus iluminat public, s-au pus câteva bănci, dar parcul nu are alei betonate sau pavate, nici locuri de joacă cu tartan sau spații pentru câini, așa cum ne-am obișnuit până acum, ci este un parc mai natural.



  • ”Au fost multe discuții despre refacerea acestui parc, au fost tot felul de proiecte. Lucrările au început după discuții lungi, cu multe ONG-uri, și am decis o intervenție minimalistă. Am zis că nu vrem să betonăm, că nu vrem să punem pavele, că nu vrem să punem loc de joacă.
  • Am spus că vrem să fie un parc altfel decât s-a făcut până acum în București pentru că avem nevoie de diversitate și aici e un ecosistem extraordinar, avem tot felul de păsări, gâze, care nu există în alte locuri din București. Am vrut să le păstrăm și atunci intervenția a fost una minimalistă, am vrut să păstrăm cât se poate de natural acest loc, în așa fel încât oamenii să vadă natura în oraș.
  • Ne-am inspirat puțin și din Delta Văcărești și nu am vrut să betonăm malurile lacului sau aleile”, a explicat primarul Radu Mihaiu pentru HotNews.ro.
Lucrările au început în vară, iar parcul va fi deschis vineri.

Lucrările de amenajare făcute de Primărie au costat circa 3,4 milioane lei și au presupus în principal scoaterea gunoiului din parc, iluminat public, amenajarea cu pietriș a aleilor și au fost aduse bănci.
  • ”Era o mizerie de nedescris. De 30 de ani devenise o groapă de gunoi, toată lumea arunca aici gunoaie și deșeuri, cred că acum 3 ani s-a găsit și un cadavru în lac, a fost o zonă abandonată pe care mă bucur să o redăm cetățenilor.
  • Au fost refăcute aleile cu pietriș, am încercat să aducem niște bănci care să se încadreze în peisaj, curățenia ne-a costat foarte mult, am avut de scos tone de mizerie, peste 100 de camioane de gunoi am scos. Costurile totale sunt undeva la 3,4 milioane lei.
  • Este un altfel de parc. Avem nevoie și de parcuri în care să ne putem da cu rolele, să putem merge cu căruciorul, cu bicicleta, dar avem nevoie și de parcuri naturale și cred eu că am reușit aici. Mai avem de adus câteva retușuri, până vineri când este deschiderea oficială”, a explicat Radu Mihaiu.
Primăria Sectorului 2 a avut o tentativă eșuată de a reamenaja acest parc și în 2017, însă s-au oprit după ce instituția a tăiat mai mulți copaci sănătoși și a ieșit scandal.

FOTOGALERIE Cum arată Parcul Sticlăriei după reamenajare

























Parcul Sticlăriei înainte de amenajare













Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















46907 vizualizari

  • +33 (37 voturi)    
    Bravo, Mihaiu (Joi, 21 octombrie 2021, 8:48)

    codo [utilizator]

    Cine vrea poate.
    • +11 (15 voturi)    
      Excelent (Joi, 21 octombrie 2021, 11:23)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui codo

      Pentru amatorii de betoane, e Parcul Morarilor, dezolant, la cateva sute de metri. Poate asa se mai educa poporul.
      Sper sa faca la fel cu Plumbuita2.
  • +14 (30 voturi)    
    sper sa fie interzis accesul cu caini (Joi, 21 octombrie 2021, 8:52)

    dan.spataru [utilizator]

    Si niste camere de supraveghere ar fi bune , altfel ne vom impiedica de ca(ati de caine peste tot
    • +6 (24 voturi)    
      sper sa fie interzis accesul cu oameni.. (Joi, 21 octombrie 2021, 11:26)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui dan.spataru

      Altfel ne vom impiedica de gunoaie peste tot.
      Macar cainii lasa in urma doar materii biodegradabile, spre deosebire de maimutele fara par.
      • -2 (16 voturi)    
        hei (Joi, 21 octombrie 2021, 13:54)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Inca unul care ne confirma ca "iubitorii de animale" sunt niste jigodii.
        • +1 (7 voturi)    
          lmao (Joi, 21 octombrie 2021, 18:47)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui john70

          s-a aprins imediat unul care lasa gunoaie pe oriunde merge..
          • +3 (7 voturi)    
            Dar tu? (Joi, 21 octombrie 2021, 20:58)

            Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            strangi fecalele in urma cainelui tau?!
            • +2 (4 voturi)    
              desigur (Vineri, 22 octombrie 2021, 1:51)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

              Daca as avea unul, m-as comporta civilizat. La fel cum ma comport si cu gunoaiele.

              Insa articolul este despre un parc din care sau scos sute de tone de gunoaie. Sigur nu le-au dus cainii acolo. Stiu ca e greu, dar incercati si voi sa tineti pasul cu conversatia.. :)
    • +11 (11 voturi)    
      amenzi (Joi, 21 octombrie 2021, 18:46)

      dailyshow [utilizator] i-a raspuns lui dan.spataru

      eu sper sa fie in sfarsit amendati cei care nu strang dupa animalele lor (cu oricate picioare).

      si poate iesim din epoca medievala la un moment dat.

      da, am caine, e adoptat direct din strada si DA, strang dupa el indiferent unde ma aflu.
      • 0 (4 voturi)    
        Și pipi (Vineri, 22 octombrie 2021, 8:26)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui dailyshow

        strângi după el?
        Că put trotoarele, colțurile blocurilor si gardurilor și roțile mașinilor - groaznic!
  • +20 (52 voturi)    
    felicitari ! (Joi, 21 octombrie 2021, 8:57)

    Coresponedntu [utilizator]

    asa arata parcurile in lumea civilizata, fara pavele, fara marmura scumpa, felinare orientale si alte kitschuri, iar daca s.ar plimba prin zona si niste caprioare, jderi sau vulpi chiar ar fi ca in orasele din Suedia, Germania, Danemarca, Finlanda sau Elvetia. Dar acest lucru ar fi poate imposibil cel putin pentru moment in Bukurestabad, mai este inca nevoie de evolutie , educatie si cultura, avand in vedere ca in cel mult o saptamana ar fi puse saracele animale la gratar de locuitorii zonei si stropite cu bere la PET.
    Cu bani putini se pot face lucruri frumoase daca se intervine mai putin in natura. Felicitari !
    PS nu credeam ca un primar USR poate face si lucruri bune, de obicei, ei se ocupa de selfie uri demolat si sabotarea oricarui proiect.
    • -1 (19 voturi)    
      Erai cat pe ce sa-ti dau plus (Joi, 21 octombrie 2021, 11:12)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      Dar ai pus PS-ul de la final, care arata ca prostia este nemuritoare.
      • -2 (2 voturi)    
        chiar nemuritoare (Vineri, 22 octombrie 2021, 4:57)

        Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        avand in vedere speta in sine, aceea de a fi prostit de USR ul care iata, mai are si exceptii ...
    • -3 (13 voturi)    
      hahahaha (Joi, 21 octombrie 2021, 13:58)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      Daca ar dormi niste betivi/drogati pe acolo, plus niste migranti, ar fi exact ca in Suedia sau Germania.

      Ma mir ca n-ai propus sa aduca ursi, ca sunt destui.
  • +38 (38 voturi)    
    E un progres (Joi, 21 octombrie 2021, 9:01)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Parc fara betoane, apropiat de natura, plimbarea pe acolo putand fi asemuita unei plimbari prin padure. Putin pamant pe pantofi nu e o nenorocire, daca vrem "o tara ca afara". Parcurile urbane sunt din ce in ce mai minimaliste in toata lumea, ca asfalt avem peste tot in orase.
  • +32 (32 voturi)    
    Bravo ! (Joi, 21 octombrie 2021, 9:02)

    Laic [utilizator]

    Arata bine, un parc natural si nebetonat !
  • +24 (24 voturi)    
    Ce fain! (Joi, 21 octombrie 2021, 9:06)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Bravo!
  • +28 (30 voturi)    
    mai rar asa ceva, mai ales in Bucuresti (Joi, 21 octombrie 2021, 9:06)

    cristi_an [utilizator]

    foarte frumos - felicitari!
  • +28 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 21 octombrie 2021, 9:34)

    [anonim]

  • +30 (30 voturi)    
    Foarte... (Joi, 21 octombrie 2021, 9:38)

    ElDiablo [utilizator]

    ...frumos, chiar arată deosebit.
  • +19 (19 voturi)    
    Felicitări! (Joi, 21 octombrie 2021, 9:52)

    boggg [utilizator]

    Am locuit toată viața în sectoarele 1 sau 2, iar acest primar este de departe cel mai bun pe care l-am avut până acum! Sper să continue în același ritm.
  • +14 (14 voturi)    
    un bun inceput, (Joi, 21 octombrie 2021, 10:17)

    Levellers [utilizator]

    la mai mare !
  • +2 (8 voturi)    
    nu rezistă (Joi, 21 octombrie 2021, 10:34)

    Pacala54 [utilizator]

    prea mult timp, vor cere locuri de joacă pentru copii, asta înseamnă alei betonate pentru biciclete şi trotinete, coşuri de gunoi şi chiar gunoi...
    • +3 (3 voturi)    
      Vor cere (Joi, 21 octombrie 2021, 22:43)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Pacala54

      dar nu li se va da !
  • +16 (16 voturi)    
    extraordinar, mai vrem (Joi, 21 octombrie 2021, 11:04)

    D'ADi [utilizator]

    intr-adevar asa arata parcurile si pe "afara", nu mai vrem betoane si panselute si nici statui sau magazine, hai ca se poate sa preia si altii
    • -4 (6 voturi)    
      alo (Joi, 21 octombrie 2021, 14:00)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui D'ADi

      Nu sunt drogati/betivi/migranti, nu e ca "afara"
  • +12 (12 voturi)    
    Arată foarte bine (Joi, 21 octombrie 2021, 11:22)

    Adrian Calin [utilizator]

    Tocmai ce m-am uitat să văd unde este mai exact acest parc. Îmi place cum arată și o să vreau să mă plimb pe acolo. Felicitări tuturor celor care au contribuit la acest parc (indiferent de preferințele politice, religioase și de altă natură ... :-) ).
  • +4 (4 voturi)    
    . (Joi, 21 octombrie 2021, 18:20)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Super tare! Acum am de ales între Văcărești și Sticlăriei :)
    Nu vrea PMB să-i dea și Cișmigiul sau Herăstrăul? Asta în caz că mai trăiește Nicușor.
  • +3 (3 voturi)    
    Pacat de Parcul Tei (Joi, 21 octombrie 2021, 19:39)

    VOX. [utilizator]

    A ajuns un balci ordinar.