​​FOTOGALERIE Cum arată Cișmigiul după curățenia anunțată de primarul Nicușor Dan în urmă cu două săptămâni

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 15 septembrie 2021, 11:42 Actualitate | Administratie Locala


Parcul Cismigiu - septembrie 20
Foto: Hotnews
În urmă cu două săptămâni, primarul general, Nicușor Dan, anunța că preia conducerea ALPAB și că 40 de angajați ai instituției vor intra și vor face curățenie în Parcul Cișmigiu, asta după ce presa a relatat despre paragina în care se afla grădina istorică. Marți și miercuri însă parcul arăta la fel de rău, singura îmbunătățire fiind că aleile erau mai bine măturate și s-a spălat mobilierul de la locul de joacă, iar la țarcul de câini s-a vopsit gardul, s-a pus nisip și plasă. În rest, peste tot excremente de pasăre, inclusiv pe tartanul de la locul de joacă, un miros insuportabil, iarba uscată, florile din jardiniere ofilite, iar mobilierul și gărdulețele în stare jalnică.






Contactat de HotNews.ro, primarul Nicușor Dan spune că în aceste două săptămâni s-au făcut mai multe lucruri care vizează în principal curățenia, dar cea mai mare problemă rămân păsările și oricât ar curăța angajații Primăriei, tot este mizerie.

”În aceste două săptămâni angajații ALPAB au intervenit și au tuns gardul viu, s-au înlocuit șipci la bănci și scaune. Există în fiecare zi, de la Compania municipală, oameni care spală locurile de joacă și băncile și 10 oameni de la ALPAB care greblează și iau gunoaiele aruncate. De curățenia pe alei se ocupă compania municipală, de cea de pe spațiul verde - ALPAB. Problema nerezolvată e a miilor de ciori și porumbei. Trebuie să găsim soluția, este aberant că nu s-a pus problema până acum, fiindcă este o problemă de ani de zile, cum izgonim ciorile și porumbeii din parc. Oricât de mult se spală, peste două zile va fi la fel. Trebuie să găsim o soluție cu specialiștii, până acum nu am găsit, nu știu dacă trebuie să punem ultrasunete sau altceva”, a explicat Nicușor Dan.





În ceea ce privește starea deplorabilă în care arată spațiul verde și jardinierele, primarul spune că va fi semănată iarbă când începe sezonul de plantare și vor fi aduse flori din serele ALPAB. ”Nu o să punem gazon și nici sisteme de irigații, ci o să semănăm iarbă și o să aducem plante perene”, a spus Nicușor Dan.

Primarul spune că deocamdată se vor ocupa în continuare de îngrijirea parcurilor angajații companiei municipale și ai ALPAB, dar se pregătește caietul de sarcini pentru scoaterea la licitație a unui acord-cadru pentru întreținerea spațiilor verzi.

Nicușor Dan a asigurat interimatul la ALPAB timp de aproximativ o săptămână, începând de pe 30 august, apoi a fost numită director interimar Roxana Balcu,fost director al Serviciului Întreținere Lacuri din ALPAB. Contactată de HotNews.ro pentru a explica ce au făcut angajații ALPAB în parc, aceasta ne-a îndrumat spre biroul de presă.










Reamintim că la ultima rectificare bugetară, din luna septembrie, s-au alocat pentru întreținerea parcurilor încă 3 milioane de lei, așa că în acest moment nu este vorba despre lipsa banilor.

Totodată, la ultima ședință de Consiliu General, Compania Municipală Parcuri și Grădini a pierdut exclusivitatea pentru prestarea serviciului, în parcurile municipalității având posibilitatea să intervină și angajații ALPAB, iar până la dizolvare va întreține spațiile verzi aflate în administrarea Primăriei Capitalei la prețuri cu 20% mai mici.







Pe 30 august, Nicușor Dan a preluat conducerea ALPAB și într-o vizită în parcul Cișmigiu a declarat că se intervine cu 40 de muncitori de la ALPAB, care au o săptămână să facă curățenie și să tundă iarba. Primarul a promis că în 2 ani toate parcurile din București, aflate în administrarea Primăriei Capitalei, vor arăta decent.

”După cum am promis, 40 angajați ai Administrației Lacuri, Parcuri și Agrement București sunt din această dimineață în Parcul Cișmigiu și vor lucra toată săptămâna pentru a face curățenie în parc. Ei fac ceea ce n-a făcut Compania Municipală Parcuri și Grădini, cei care aveau obligația contractuală de a întreține parcurile bucureștene. În funcție de modul în care va lucra ALPAB în perioada următoare, vom decide dacă vom lucra în continuare în această formulă sau dacă vom externaliza serviciul de curățenie și întreținere a parcurilor. Pe termen mai lung, nu e vorba doar de curățenie, ci și de modernizarea parcurilor. Acum ne ocupăm de curățenie, dar modernizarea parcurilor nu se poate face rapid, de azi pe mâine. Promit însă bucureștenilor că, în doi ani de zile, parcurile bucureștene vor arăta mult mai bine, fiindcă vor beneficia de investiții și lucrări de modernizare”, declara Nicușor Dan pe 30 august, în cadrul unei vizite în Parcul Cișmigiu.



















Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22728 vizualizari

  • -14 (38 voturi)    
    cum sa arate? (Miercuri, 15 septembrie 2021, 11:54)

    cucuveauamov [utilizator]

    ca un #rezist
    • +11 (33 voturi)    
      Cismigiu arata asa de pe vremea PSD (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:25)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      de cativa ani de zile e lasat de PSD in paragina

      Nicusor a venit de 10 luni

      Presa descopera de abia acum ceea ce era de 4-5 ani
      • 0 (4 voturi)    
        Nu zau! (Joi, 16 septembrie 2021, 9:36)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Iia vino tu cu niste poze de-acu 4-5 ani; ca sa ma convingi si pe mine, care trec des prin Cismigiu. Ce zici, esti in stare, sau e numai propaganda de doi bani pentru incapabilul asta?
    • -6 (18 voturi)    
      Bravo (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:29)

      doz2018 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Buna asta
      • -5 (7 voturi)    
        Realitatea e ca Nicusor a fost dat afara (Miercuri, 15 septembrie 2021, 17:48)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

        din USR, iar acum se vede de ce.

        PNL l-a luat in brate si a jucat la 2 capete:

        Varianta 1- USR-PLUS nu-l sustinea si castiga Firea, avantaj mafia USL(pesede+penele)

        Varianta 2 USR-PLUS nu are de ales si accepta candidatura independentului Nicusor, dar avantajele le tot USL( acup penele+pesede)

        Cand va fi debarcat peste bord lumea va crede ca Nicusor a fost de la USR-PLUS, ca doar ei i-au facut campanie...
  • -5 (21 voturi)    
    Mare decepție (Miercuri, 15 septembrie 2021, 12:05)

    gebica [utilizator]

    Acest Nicușor pe care l-am votat ca o ultimă speranță de cinste, corectitudine și spirit civic, toate însă îngropate de un sistem mafiot indestructibil.
    • -6 (24 voturi)    
      Am spus-o si o repet: (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:21)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui gebica

      voi chiar credeati ca Nicusor Dan face treaba la primaria capitalei?
      Si acum incepeti sa imi dati minusuri...
  • -7 (25 voturi)    
    Si care-i stirea? (Miercuri, 15 septembrie 2021, 12:10)

    holinessdani [utilizator]

    Ca ND e incompetent, minte si-si bate joc de bucuresteni stiam de mult, credeam ca s-a intamplat ceva nou.
  • +24 (34 voturi)    
    Principala problema a lui Nicusor Dan !!! (Miercuri, 15 septembrie 2021, 12:13)

    MakeRoGreatAgain [utilizator]

    E de inteles lipsa banilor dupa Firea si nu asta e principala problema a lui Nicusor Dan in raport cu bucurestenii, si in special cu votantii sai!

    Problema foarte mare a lui Nicusor Dan e lipsa de comunicare. Ce nu pricepe este ca daca continua in felul asta, are sanse mari sa fie o dezamagire, in ciuda eforturilor sale si la toata munca sa.

    Concret, Nicusor Dan, trebuie sa comunice CONSTANT si PRECIS 3 lucruri pe site-ul primariei generale:

    #1. O lista clara si publica cu toate proiectele in derulare cu etape precise.
    #2. Stadiul tutoror proiectelor (include enuntarea dificultatilor intampinate).
    #3. Ultimile estimari de terminare a urmatoarei etape din fiecare proiect.

    Poate mie imi scapa, dar in acest moment Nicusor Dan nu comunica, sau o face cum o faceau predecesorii.
    • -6 (12 voturi)    
      Viziune, viziune, viziune... (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:47)

      Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui MakeRoGreatAgain

      Ce proiecte... ca nu are. Orice primar bun cand inchide ochii vede proiectele finalizate si poate vorbi despre ele aproape in continuu, ca stie ce vrea.

      Un primar care stie ce vrea poate stabili obiective, lista clara de proiecte, ceva estimari.

      ND nu stie ce vrea, chestii multe de cand a ajuns la primarie a facut, care intr-adevar au nevoie de mult efort, dar sunt complet irelevante si sunt doar mici detalii. De facut lucrurile acelea mari si importante... nope, si nici sa nu ne asteptam la asta.
      • +2 (6 voturi)    
        pai spune! (Miercuri, 15 septembrie 2021, 17:09)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu P

        Zi care ar fi chestiile alea "mari si importante"
        • +1 (3 voturi)    
          ? (Joi, 16 septembrie 2021, 9:46)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          Eu as vrea sa-ti raspund, dar mai intai as dori sa ne spui daca ai ceva contingente cu Bucurestiul sau postezi din Honolulu?
    • -3 (9 voturi)    
      Dar daca... (Miercuri, 15 septembrie 2021, 16:02)

      DanCris [utilizator] i-a raspuns lui MakeRoGreatAgain

      Sa mergem pe o varianta absurda...dar totusi, dar daca...mi-e si firca sa scriu...nu are ce sa comunice ca nu are nici macar un proiect facut ?
      Poate imi scapa si mie ceva, dar eu nu stiu vreunul.
  • +6 (22 voturi)    
    multe din aspectele (Miercuri, 15 septembrie 2021, 12:14)

    Hans Metter [utilizator]

    vizate de fotografii intra in categoria reamenajare, reconstructie, nu curatenie ... dar na, da bine la hate
    • +5 (7 voturi)    
      și mai (Miercuri, 15 septembrie 2021, 21:13)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      arată ceva. Gradul de educație și halul de comportament al celor care se duc în parc. Peturi și hârtii aruncate pe jos, mobilier mutat după voia tinerilor vițeluși care bântuie seara pe-acolo, deteriorări care tot lor le aparțin.
      Poate nu ar fi fost rău de loc dacă autorul articolului ar fi scris și ce anume crede el că s-ar fi putut îmbunătăți și nu s-a făcut în cele 2 săptămâni. Abia atunci Nicușor Dan ar fi putut fi tras de urechi, sau nu.
    • -2 (4 voturi)    
      Reamenajare (Joi, 16 septembrie 2021, 9:53)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      Desigur, da' facuta de natura: ploaie, vant, buruieni, caini, sobolani si alte fenomene/vietati. Pe ici, pe colo, se vede si interventia omului in "reamenajare". Si nu vorbesc de aia f'o trei de dau cu sapa pentru pastrarea optimismului sustinatorilor mai rezistenti ai neicushorului.
  • +9 (15 voturi)    
    arata la fel de bine! (Miercuri, 15 septembrie 2021, 12:19)

    Martinezu [utilizator]

    precum orasul.
    De fapt arata cum arata cam toate locurile din tara. Mai ales alea din zonele locuite si de langa sosele si cai ferate. Alea care mai exista,
    Intreaga tara - cu putine exceptii precum Oradea- arata ca un stat in paragina, esuat in toate sectoarele lui.
    • -2 (12 voturi)    
      eu cred ca arata mai rau decat orasul, (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:23)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      hai sa fim seriosi, in Bucuresti sunt si zone in care arata ca lumea..din pacate, parcul Cismigiu este o mizerie de la un capat la celalalt, si mai este si langa sediul primariei.
      ma gandeam ca macar pe acesta il va curata Nicusor, ca este langa el...se pare ca am fost naiv..
      • -1 (3 voturi)    
        Langa el?.... (Joi, 16 septembrie 2021, 10:01)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ...si ce daca?Pentru ca privirea lui vizionara bate mult mai departe si mult peste proximitatea Cismigiului: la centura pe care -maine, poimaine- va circula "metropolitanul" anuntat (si cu trenuletele caruia se joaca el, momentan, pe harta; uuu, uuu)!
  • +2 (12 voturi)    
    Tot la fel.... (Miercuri, 15 septembrie 2021, 12:21)

    JohnyM [utilizator]

    Toata schema asta probabil nu a fost decat o reglare de conturi si atat.
  • +9 (17 voturi)    
    Pacat de adevarat (Miercuri, 15 septembrie 2021, 12:23)

    vali_s [utilizator]

    Problema parcului sunt ciorile, nu cele comunitare, vb. de pasari in sine, nu exista un loc fara gainat, parcul miroase de la intrare a cotet de gaini.
    Cat timp am stat in parc numai cra cra am auzit, pana nu sunt exterminate/gonite aceste zburatoare pe o arie de 1-2 km, problema nu dispare.
    Vorbim de sute de inaripate, care iarna nu pleaca in tarile calde si alti copaci in zona, pe unde sa-si faca veacul, nu exista, aici ma refer la copaci mari, inalti nu copacei ornamentali pusi de catre primarii de sector.
    Poti sa faci curat bec pt ca in maxim2 sapt o sa fie tot un gainat total.
    Pentru inceput se pot monta niste aparate de bruiaj/speriat, nu stiu cat o sa-i afecteze pe oameni, dar cel mai cinstit este controlul prin vanatoare.
    Pe vremea lui Ceausescu, cand se lua o decizie de control, fiecare asociatie/grupare de vanatori trebuie sa aduca perechi de picioare de cioara, pare destul de creepy, dar parca primeau si cartuse gratis cand le aduceau.
    In Buc nu poti sa aduci vanatori, dar poti sa le bruiezi si sa le indepartezi, o sa se bucure lucuitorii de la periferie cand vor fi invadati de aceste zburatoare.
    • +5 (9 voturi)    
      cea mai buna solutie este vanatoarea, (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:24)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui vali_s

      daca le bruiezi vor migra in alt parc si vor neferici alti oameni, nu asta e solutia.
      • -5 (7 voturi)    
        cea mai buna solutie... (Miercuri, 15 septembrie 2021, 17:42)

        gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ...cea mai buna solutie e vaccinarea...cred ca i-au mai ramas lui cercel niscaiva, vaxxinuri de la aviara de acum cativa ani!!!...sa-l ajutam pe bietul mucusor ban, ca e in rahat, pana peste cap!!
    • 0 (8 voturi)    
      pasarile nedorite din oras (Miercuri, 15 septembrie 2021, 19:10)

      VeraT [utilizator] i-a raspuns lui vali_s

      In Bucuresti porumbeii sunt o adevarata pacoste. La Bruxelles am observat ca sunt extrem de putini porumbei si ca poti avea un balcon deschis fara ca ei sa-si faca cuib acolo. Sugerez PMB si Ministerului Mediului sa-i intrebe pe colegii belgieni cum au reusit sa scape de ei. Subiectul ar putea face poate si tema unei anchete Hotnews in mai multe tari.
  • +9 (15 voturi)    
    Primaria are obligatia (Miercuri, 15 septembrie 2021, 12:29)

    Krausser [utilizator]

    de a avea in grija aceste spatii. Dar nu ne punem intrebarea: cetatenii care provoaca mizeria / graffiti-ul / cojile de seminte, n-au oare si ei o datorie? Sau vor doar sa vina primarul sa le stranga flegmele?
    • +2 (2 voturi)    
      Da! (Joi, 16 septembrie 2021, 10:09)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Krausser

      Chestia aia cu educatia se face si cu constrangere: hai sa vedem ce sume plateste PMB ( din bani publici) pentru tot felul de paznici, politisti locali, bodiguarzi,etc. si cam ce fac ei; adica, concret, care-i valoarea amenzilor pe-un an; ca tot se-ncheie in curand!
  • -7 (21 voturi)    
    Inainte sa ma ingropati in minusuri (Miercuri, 15 septembrie 2021, 12:30)

    DanCris [utilizator]

    Raspundeti la nedumerire a mea. Cum se face ca in administratia trecuta pasarile se gainatau mai rar ? Si cum erau bani pentru intretinerea spatiilor verzi (si curatenie in general pe strada) ? De ce Nicusor nu are bani daca a oprit cheltuieli si furturi de sute de milioane de euro ?
    • +9 (21 voturi)    
      .. (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:33)

      albastru de Romania [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      cismigiul e la fel de jegos de cativa ani cel putin...
    • +10 (20 voturi)    
      parcurile aratau la fel de prost (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:35)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      si in administratia trecuta!
      • -4 (4 voturi)    
        ce zici de-asta? (Joi, 16 septembrie 2021, 10:28)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

        Pentru ca sunteti multi ce incercati sa vindeti gogoasi de- astea rancede, sigur aveti si poze de-atunci! Ca doar n-o fi doar o propaganda de doi lei in favoarea incompetentului de la PMB? Hai cu ele!
        • +1 (3 voturi)    
          gogoși (Joi, 16 septembrie 2021, 13:15)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui atc

          vinzi tu împreună cu restul postacilor pesedaci. Gogoși făcute de Fierea.
    • +2 (4 voturi)    
      erau mai putine pasari, (Joi, 16 septembrie 2021, 9:19)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      de atunci s-au inmultit.
      Si la mine la bloc s-au inmultit porumbeii...
    • -2 (4 voturi)    
      Iti raspund eu la nedumerire: (Joi, 16 septembrie 2021, 10:23)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      Daca le cauti, toate pasarile au buletin de Voluntari, fiind trimise ( bashca, si hranite cu diuretice) de catre cuplul malefic Pandele-Firea, ca sa-l compromita pe neicushoru' vizionar! La asta chiar nu te-ai gandit?
      • 0 (0 voturi)    
        băi da' fraier (Joi, 16 septembrie 2021, 13:18)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui atc

        mai e;ti.
        N-ai aflat nici până acum că din curtea amărâtului ~ de pandele nu pot veni decât curci plouate?
    • 0 (2 voturi)    
      păsărilor (Joi, 16 septembrie 2021, 13:13)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      din manadatul lui Firea le era frică de ea.
      Cine v-a zis enormitatea cu ”erau bani”? D-aia a făcut datorii de au fost blocate conturile primăriei?
  • +2 (20 voturi)    
    Curățenie gestionată de Nicușor... (Miercuri, 15 septembrie 2021, 12:44)

    Lovercraft [utilizator]

    ce așteptări aveți acum, pe bune? Ce vreți de la viața lui?
  • +8 (18 voturi)    
    nu va place gainatul?.. (Miercuri, 15 septembrie 2021, 12:48)

    pehash [utilizator]

    Ar fi culmea sa platim pe cineva sa curete parcul de mizeria pe care o lasa porumbeii. Nu va place? Nu mai dati mancare la porumbei. Oricum distrug echilibrul ecologic. Prin alte tari se dau amenzi usturatoare pentru asa ceva.
  • +8 (24 voturi)    
    vina lui Nicushor (Miercuri, 15 septembrie 2021, 12:53)

    axel8 [utilizator]

    este ca nu a dat afara toate slugile pesediste plantate de Firea. Politrucii il vor sabota pana la finalul mandatului si oricat de civilizat si onest ar fi Nicusor, cu slugoii de partid nu e cazul de dialog. Trebuie dati afara in suturi
    • -1 (3 voturi)    
      Wow! (Joi, 16 septembrie 2021, 10:32)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui axel8

      Adica, ne spui ca-i incompetent pana si sa " dea afara toate slugile pesediste plantate de Firea."? Chiar in halul asta sa fie?
  • -2 (26 voturi)    
    Daca (Miercuri, 15 septembrie 2021, 12:58)

    Relaxat [utilizator]

    Daca ar avea macar un pic de bun simt, Nicusor si-ar da demisia. Recunosc ca sunt suparat ca iar a inceput morisca amanarilor la apa calda. Alta nemsimtire nemasurata.
  • -2 (30 voturi)    
    Tipic userist: gargara multa si nimic facut (Miercuri, 15 septembrie 2021, 12:58)

    jackalphonse [utilizator]

    Reformatorii lui peste prajit.
  • +6 (20 voturi)    
    E problema vevhe (Miercuri, 15 septembrie 2021, 13:09)

    mihai18 [utilizator]

    E asa in cismigiu de peste 10 ani. Aceleasi banci, trepte rupte, zone insalubre dosnice si abia acum v ati gandit sa le fotografiati si publicati. Singurele "imbunatatiri" din anii trecuti erau rondurile de floricele saptamanal plantate. Mizeria era la fel.
    • -8 (26 voturi)    
      Fals!! (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:05)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui mihai18

      În perioada lui Firea era o plăcere să te plimbi prin parc, nu vă mai mințiți singuri! Probabil nici nu ești din zonă, faci parte din activul de partid și zici și tu ce îți vine...
      • +4 (8 voturi)    
        poate (Miercuri, 15 septembrie 2021, 22:59)

        RMML [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        poate era o placere pt dvoastra faptul ca era dna Firea vis a vis de Cismigiu, dar parcul arata asa de cel putin 10 ani.
      • 0 (2 voturi)    
        da mă, (Joi, 16 septembrie 2021, 13:23)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        și cum mai discutai tu cu ea împreună despre aplicarea ideologiei de partid astfel încât să crească nivelul de trai al bucureșteanului, ca să poată să-și ia o mașină, că-s șoselele goale de aleargă nebunii de la STB cu autobuzele din 5 in 5 minute, cum ar putea și ei să inspire aerul ozonat de milioanele de copaci plantați încă din prima lună de mandat, ..., ehei, ce mai vremuri mai navetă amoroasă.
  • -7 (21 voturi)    
    NICUSOR... (Miercuri, 15 septembrie 2021, 13:18)

    schroedinger [utilizator]

    Trebuie obligat sa plece! Nu am crezut nicio clipa ca acest debil poate conduce macar o trotineta!
  • +4 (20 voturi)    
    Ca la fotbal (Miercuri, 15 septembrie 2021, 13:45)

    Celbland [utilizator]

    Nicușor Dan nu poate face singur curățenie. Are nevoie de o echipă serioasă, nu de leneși și incompetenți pesediști.

    Este ca la fotbal. Oricât de bun ar fi antrenorul, echipa națională nu se poate califica la mondiale.
    • +1 (19 voturi)    
      idee (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:03)

      Relaxat [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      antrenorii pot sa-si dea demisia
    • -1 (17 voturi)    
      Antrenorul asta clar e praf ... (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:10)

      Telemacara [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      ok nu la Mondiale, dar macar sa nu mai fim pe ultimul loc in grupa
    • 0 (2 voturi)    
      Zau asa, o solutie: (Joi, 16 septembrie 2021, 10:40)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Da' asa bun fiind, de ce nu se duce el sa antreneze Real Madrid ?! Ca ambele capitale i-am fi recunoscatoare: Madridul. pentru competentele lui, iar Bucurestiul pentru din-contra!
  • -2 (22 voturi)    
    Primarul NIMIC (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:01)

    Telemacara [utilizator]

    Nicusor NIMIC Dan, omul asta nu a venit cu nimic nu are nici un proiect, asta va fi soarta Bucurestiului pana cand va pleca. Un alt exemplu: Centrul Vechi: trei sferturi dintre cladiri stau sa cada, pietre din pavaj lipsa, gropi, moloz, parcarile din zona "controlate" de dubiosi, mirosuri, excremente la fiecare colt , graffiti, gunoaie. sobolani.
    • -3 (7 voturi)    
      Primarul NIMIC (Miercuri, 15 septembrie 2021, 17:59)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Telemacara

      ...poate-l va musca vreun clotzan si pe klaun, daca va vizita resortul Centrul Vechi, cu care ocazie il va trezi (si} pe mucushor din reverie...
  • +6 (16 voturi)    
    fix intr un an (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:08)

    Hans Metter [utilizator]

    au crapat toate... sa fim seriosi. multe din problemele alea nu sunt de un an. Scarile alea crapate, podul de beton crapat si altele sunt vechi de cativa ani. Si daca e sa fim corecti, multe din ele tin de reamenajare, reconstructie nu de curatenie.
  • +7 (11 voturi)    
    workplan (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:08)

    vali_pk [utilizator]

    Ce trebuie parcului asta:

    1. management si prioritizare lucrari
    2. trotuare si borduri reabilitate
    3. zone verzi, reabilitate si ele, sunt destule zone in care au un aspect desertificat, neingrijit
    4. banci fixe si vopsite corespunzator
    5. supraveghere conforma impotriva distrugatorilor
    6. OAMENI in domeniul urbanismului, peisagistica si amenajarea teritoriului care sa vina cu propuneri de reabilitare pentru toate lucrarile : trotuare, borduri, poduri, zone cu plante, etc.
  • -2 (16 voturi)    
    Dar ce care l-au votat (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:41)

    doz2018 [utilizator]

    nu au vazut ca e autist? Chiar asa sa nu ai nicio o experienta de viata, sa nu iti dai seama despre un om? Poate e un matematician redutabil (si chiar cred ca este) dar are niste minusuri care nu-l pot pune in randul oamenilor care construiesc, care dezvolta, popular spus al "gospodarilor" desi nu-mi place cuvantul asta pentru originea lui slava.
    Pe barbati nu ii acuz foarte tare dar pe femei nu le inteleg cum l-au votat. O femeie isi da seama ca asta nu poate face duce o sacosa fara s-o rupa, sa mute un scaun, sau sa-si scoata lucrurile din buzunare fara sa dea ceva pe jos. El nu are hormoni, nu are putere de munca, nu poate sta 8 ore intr-o sedinta in caz de nevoie.
    Acum stati si va plangeti. Pai Firea ii rupe mana lu' asta la skanderberg si mai da si un interviu in timpul asta.
    • +1 (9 voturi)    
      razi tu, razi, (Miercuri, 15 septembrie 2021, 15:41)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      dar daca nu o veni Firea primarita peste 3 ani, sa imi ziceti mie Cutzu.
      Daca pierde, Nicusor pe mana lui pierde. Atata incredere initiala intr-un primar nu a mai fost in Bucuresti de la primul mandat al lui Traian Basescu (in 2000). Cand se vor duce toti dezamagitii la vot (lucru foarte posibil, avand in vedere ca alegerile au loc in noiembrie, fara caldura si apa calda la bloc), atunci Nicusor Dan va pierde lamentabil.
    • +3 (7 voturi)    
      Nu e sef de administratie piata (Miercuri, 15 septembrie 2021, 19:42)

      n.dumiritu [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      ca sa fie nevoie sa stea el cu biciul pe maturatori.
      Aceste probleme administrative se rezolva de catre un viceprimar mai infipt. Cine sint viceprimarii? Ce fac viceprimarii?
      • -1 (3 voturi)    
        Logic!? (Joi, 16 septembrie 2021, 10:52)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

        Pai, cand a fost ales , a fost pentru gogosile pe care le-a vandut el, nu vicep. In caz contrar, il alegeati pe vicep.! Sau nu?!
  • +3 (15 voturi)    
    cine strica lucrurile ? (Miercuri, 15 septembrie 2021, 15:22)

    GNG [utilizator]

    Au venit altii din Cosmos si au degradat lucrurile din parc? Au venit si au distrus cosurile de gunoi? Au mancat si aruncat mizeria peste tot? ALO!!! Va treziti? VOI sunteti cei care distrugeti ca nu este al vostru, VOI va bateti joc de curatenia din zonele publice... VOI, locuitorii orasului. NU VENITI acum sa va plangeti ptr mizeria facuta, NU ESTE NIMENI obligat sa stranga dupa VOI!!! Invatati sa fiti civilizati, luati atitudine cand vedeti ca altii isi bat joc de bunul public si o sa aveti parcuri si orase curate!Nu poti angaja un maturator si un politist pentru fiecare vizitator al parcului. Poate va educati si copii sa nu distruga si sa mazgaleasca bancile si scaunele, sa arunce gunoiul la cos...sa vedeti ce bine o sa fie!!!!
    • -1 (3 voturi)    
      scuze, dar cred ca nu ai fost prin Cismigiu (Joi, 16 septembrie 2021, 9:25)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui GNG

      de o gramada de ani....Mizeria din Cimsigiu nu este facuta de oameni, este urmare a naturii degradate, a indolentei primariei si a mizeriei facute de ciori si porumbei.
      Pe jos nu sunt hartii si caca de oameni, pe jos este o mazga care s-a format prin putrezirea frunzelor si a mugurilor care au cazut din copaci. Nu are omul nicio vina ca asa este mersul naturii, este vina primariei ca nu curata. Locurile de joaca sunt pline de mocirla de la ploi si mizerie cazute din copaci, iar nu are vina omul.
      Pe jos sunt alei neasfaltate, vrei sa spui ca a furat omul dalele si a fugit cu ele acasa? nu, pur si simplu au fost luate de primarie ptr a fi schimbate dar nu s-au mai schimbat, La fel si aleile nepietruite, cosurile de gunoi inexistente, gropile in aleile asfaltate, lipsa WC-urilor etc.
      Publicul care merge in Cismigiu este chiar civilizat, acolo chiar ca dai vina pe primarie si nu pe om.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu zau! (Joi, 16 septembrie 2021, 10:57)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui GNG

      Pana ne-oi educa tu cu postarile tale, PMB are in SARCINA administrarea parcurilor, cu tot ce incumba asta; inclusiv intretinerea, remedierea stricaciunilor si amendarea celor vinovati de ele.. Si are prevazut si BUGET pentru asta. N-ai aflat inca?
  • -7 (13 voturi)    
    P S D (Miercuri, 15 septembrie 2021, 15:26)

    Barbaneagra [utilizator]

    Only a miracle can save us!

    Sa vina Firea, numai ea stia sa dea cu matura, sa puna piatra cubica la loc si sa planteze flori proaspete. Dansa are si copii, deci, ce mai incolo-incoace.

    USR este o dezamagire, dar asta trebuia spus poate chiar dupa trei zile de management. Nu? Nu, inainte de a fi alesi sau poate chiar de a exista ca partid.

    De ce Nicusor Dan nu scoate banii din joben ca dna Firea?

    PNL sau PSD. Doar asa se poate. Sau impreuna.
    • +3 (5 voturi)    
      PNL (Miercuri, 15 septembrie 2021, 16:03)

      Relaxat [utilizator] i-a raspuns lui Barbaneagra

      Nicusor Dan a candidat din partea PNL
  • +3 (9 voturi)    
    hai, ca n-a mai ramas mult (Miercuri, 15 septembrie 2021, 15:42)

    Levellers [utilizator]

    din Bucurestiul normalitatii, scuipati cojile, puneti maneaua, hai cu hahaiala, ca la asta va pricepeti !
    • 0 (2 voturi)    
      Sorry, (Joi, 16 septembrie 2021, 9:26)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Levellers

      aici vorbim de o zona care mereu a fost selecta, numita parcul Cismigiu. daca iti plac semintele si manelele, du-te in Ferentari, esti in largul tau.
      • +1 (1 vot)    
        nu stati prea bine (Joi, 16 septembrie 2021, 12:00)

        Levellers [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        la capitolul logica, mai cititi, eventual, pe o banca in Cismigiu.
  • +7 (7 voturi)    
    Teoria si practica (Miercuri, 15 septembrie 2021, 16:43)

    Razvan_M [utilizator]

    Domnul Nicusor Dan este un om foarte bun la matematica. Este foarte inteligent. Banuiesc ca a inteles ce lipsuri are inca din vremea cand a fost zburat din USR de perechea de politruci-dezastru Barna-Ghinea.

    Statul la birou sau in fata calculatorului necesita skilluri diferite fata de meseria de lider sau manager de oameni. Faptul ca Nicusor Dan a picat la fentele unuia ca Barna si si-a cedat partidul arata niste lipsuri grave. Domnul Nicusor Dan a fost votat insa de sute de mii de oameni la Primaria Capitalei si i s-a acordat inca o data incredere.

    Nicusor Dan este in acest moment vazut ca un reprezentant al dreptei la Primaria Bucurestiului. Daca el va da gres, atunci vor fi afectate atat PNL, cat si USR - chiar daca acesta din urma este mai degraba partid stangist. Cred ca omul este bine intentionat, capabil sa invete din greseli si dornic sa faca treaba buna. Eu, cel putin, d-aia l-am votat. Nicusor Dan are nevoie de o echipa in jurul lui, cu oameni care sa-l ajute pe parte de comunicare si nu numai. Senzatia mea acum este ca nici PNL, nici USR, nu sunt capabili sa ofere asa ceva. PNL alege calea lipsei de comunicare cu bucurestenii, in timp ce USR incearca in mod las sa se distanteze de reprezentantul lor - si aici simt ura regimului Barna si pupincuristilor sai fata de fostul presedinte al partidului.

    Suntem asadar in situatia sa vedem inca o data ca este o diferenta foarte mare intre a avea succes intr-un sistem bine definit precum cel scolar si a avea succes in lumea reala in situatii complexe. Va reusi Nicusor Dan sa-si depaseasca limitarile? Eu sper ca da.
    • 0 (0 voturi)    
      Tic, tac. (Vineri, 17 septembrie 2021, 2:28)

      Dalla [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Cu fiecare secundă care trece, Nicușor se îngroapă în propria neputință. Bănuiesc că cei care l-am votat am făcut-o mai ales pt a alege un rău mai mic decât Ciuma Roșie. Se pare că nu a fost de ajuns. Poate ar fi trebuit să alegem un rău egal... adică tot pe kitchoasa din Bacău... Uneori răul mai mic pare cel mai mare. Cine știe?...
      Sigur, se naște întrebarea de ce am avut de ales doar între aceste două variante triste. Dar dacă ne uităm la ce a ajuns America, să-și aleagă presedintele dintre un boșorog bolnav psihic manifest și un alt boșorog senil și impotent, atunci știm cu siguranță că ceva e putred în Danemarca politichiei...
    • 0 (0 voturi)    
      Corect. (Vineri, 17 septembrie 2021, 9:55)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Iintrucat raspunsul meu- ceva mai extins- la postarea dvs. mi-a fost cenzurat de catre HN, am sa pastrez din el aprecierea pe care o am pentru evaluarea foarte obiectiva a lui ND- venind de la un votant de-al sau- pe care ati facut-o; asta, chiar daca nu va impartasesc optimismul din final.
  • +4 (8 voturi)    
    Moarte pasarilor (Miercuri, 15 septembrie 2021, 18:43)

    satanae [utilizator]

    In sfirsit, a aparut cineva cinstit si priceput, care stie sa spuna lucrurilor pe nume: cum sa avem, domne, parcuri curate, cand sunt atitea ciori in ele? Ca sa nu mai punem la socoteala si ticalosii aia de porumbei, care toata ziua intineaza muncuta bietului nostru primar. La astia se adauga nenumarate vrabii, cotofene, mierle si toate speciile astea agitate si cacacioase, care ne asurzesc cand ne ducem in parc, ca sa ne bucuram de liniste, murdaresc peste tot, mananca in continuu si fac, in general, o mizerie de nedescris. Ce poate sa faca bietul Nicusor, ajuns generalul maturatorilor, acum? Alta solutie decat sa extermine tot pasaretul asta voi vedeti? Si, daca stiati ca sint atitea pasari mizerabile in Cismigiu, de ce nu i-ati spus si lui pina acuma?
    Cind te gindesti ca imbecilul asta nici macar pe post de sef al maturatorilor de parcuri nu este bun de nimic si el este, in schimb, primar general, incepi sa intelegi ca iarna viitoare vom crapa cu totii de frig in casa, cind va deceda si RADET-ul, sub inteleapta lui conducere, Vad ca mai sint oameni, mai sus, care spun ca marea lui problema este ca nu stie sa comunice. Ba stie, dupa cum se vede, dar mie nu-mi vine sa cred ce spune: Cismigiul este o mizerie din cauza pasarilor! Omorati porumbeii!!! Vrem parcuri fara nici o pasare!
    P.S. Eu bag mina in foc ca o sa faca ticaloasele alea de ciori un misto de bietul Nicusor si de ultrasunetele lui, de o sa i se duca vestea. Cred ca o sa plece din Cismigiu si o sa vina toate la el acasa, ca sa-i cinte serenade si sa rida de prost.
  • +1 (7 voturi)    
    Nicusor nu poate face minuni intr-un an (Miercuri, 15 septembrie 2021, 20:05)

    VOX. [utilizator]

    Sau in patru.
    • 0 (4 voturi)    
      NIcusor nu va face minuni nicodata, (Joi, 16 septembrie 2021, 9:28)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      asta e (dureroasa) realitate pe care incepem sa o intelegem in sfarsit.
  • +5 (9 voturi)    
    Primarul secundar (Miercuri, 15 septembrie 2021, 20:35)

    Dalla [utilizator]

    Există peste opt tipuri de inteligență umană, cu sau fără conexiuni între ele. Cea numită logic-matematică, sau numerică, care este, conform profesiei, în posesia d-lui Nicușor, are prea puțin de-a face cu talentul de gospodar, administrator, comunicator, sau cu ceea ce se numește inteligență vizual-spațială, intrapersonală, interpersonală sau naturalistă, ca să rămânem în chestie. Dacă se mai adaugă acestor lipsuri și alte caracteristici negative (de ex. indolență) la profilul psihologic, atunci nu mai există speranță.
    De exemplu, nu-ți trebuie studii de specialitate ca să vezi că Cișmigiul pute (nu de la ciori, ci de la boschetarii care-si fac noaptea nevoile acolo) sau că se degradează accelerat, de zeci de ani.
    Probabil ar trebui să reducem mandatele de primari la 1 -2 ani, și legea să aplice sanctiuni severe politicienilor care nu-și respectă promisiunile.
    Adică, tuturor...
  • +2 (4 voturi)    
    plafon (Joi, 16 septembrie 2021, 9:52)

    totulpetava [utilizator]

    Atât poate administrația de astăzi din România ! Nu vede mai mult decât un simplu șmotru...cu câteva cârpe murdare și un pic de detergent în apa plină de găinaț !

    parcul are probleme structurale....plafonaților !!! unde vă este viziunea ? contactați arhitecți tineri, cu viziuni futuriste !!!
    nu stați cu găinațul și urina boschetarilor pe masă !!!
  • -1 (1 vot)    
    S-a terminat! (Joi, 16 septembrie 2021, 11:40)

    Nostalgicul Cristian Ioan [utilizator]

    S-a incheiat cariera politica a lui Nicusor!

    Nu pentru mizeria din Cismigiu dupa "curatenie", ci pentru impardonabila lispa de politically correctness:

    "Problema nerezolvată e a miilor de ciori "

    N-a auzit de BLM???
    Ciorile au si ele drepturi!
  • +1 (1 vot)    
    Nicusor ...un primar de 2 bani (Joi, 16 septembrie 2021, 21:45)

    tictictic [utilizator]

    Si ce ma mai bucuram ca scapam de zdreanta aia blonda din Moldova ca uite cum am ales un alt pocnitor . Intr-un an de zile sa nu poti face niste marcaje pe drum e strigator la cer . Ce fluidizare , ce benzi unice , ce piste de bicle ....ce-o fi in capul astuia ca nu performeaza de loc . E pana acum corigent total .