Clotilde Armand cere ridicarea licenței Romprest / Ea insistă să fie declarată stare de alertă în sector: În orice capitală europeană s-ar fi oprit acest șantaj

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 9 iunie 2021, 13:54 Actualitate | Administratie Locala


​​Clotilde Armand
Foto: Facebook - Clotilde Armand
Primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, a anunţat, miercuri, că a cerut Autorității Naţionale de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilităţi Publice (ANRSC) ridicarea licenţei companiei Romprest. Ea continuă să acuze "șantajul total inacceptabil" din partea firmei de salubrizare, spunând că "în orice capitală europeană acesta ar fi fost oprit" și insistă ca în Sectorul 1 să fie declarată stare de alertă sanitară, cerere formulată către prefect încă de vineri.
  • "Astăzi am făcut o solicitare către ANRSC, care e autoritatea care reglementează activitatea aceasta de salubritate. Am făcut o solicitare de analiză pentru ridicarea licenţei acestui operator şantajist", a declarat miercuri Clotilde Armand.
Ea a spus că tot ce se întâmplă acum este un "șantaj total inacceptabil" din partea firmei de salubrizare, pe care statul român nu trebuie să îl accepte, iar "în orice capitală europeană acest șantaj ar fi fost oprit".
  • "Vedeți pe străzile Sectorului 1 niște muncitori ai operatorului de salubritate, care muncesc, mătură, prestează servicii scumpe, dar când e vorba de serviciul public, de ridicare de gunoi, ei nu prestează acest serviciu care e obligatoriu prin lege, prin regulamentul de salubritate, prin contractul lor au obligația să presteze acest serviciu public.
  • Ei ce fac - prestează celelalte servicii scumpe, dar serviciul public nu îl prestează. Acest operator lucrează pentru statul român, și nu invers. Am văzut gunoaie care erau... muncitorii dădeau cu jet de apă pe carosabil și dădeau și pe gunoaie, fără să îl ridice.
  • E o situație de șantaj care nu e acceptabilă. În orice capitală europeană s-ar fi oprit de a doua zi acest șantaj", a spus Clotilde Armand.
Ea insistă ca în Sectorul 1 să fie declarată stare de alertă sanitară pentru 30 de zile, care i-ar permite să aducă o nouă firmă de salubrizare în sector: "În 30 de zile se poate termina acest șantaj intolerabil".

Clotilde Armand a mai spus că sunt mai multe variante pentru rezilierea contractului, iar cel mai ușor ar fi ca licența să fie ridicată.

Criza gunoaielor din Sectorul 1 este departe de a se fi încheiat, după ce a eșuat încercarea prefectului Capitalei, Alin Stoica, de a media conflictul între primarul Clotilde Armand și firma de salubrizare Romprest. Cele două părți nu au reușit să ajungă la un acord, în timp ce decizia privind instituirea stării de alertă în sector, cerută de Clotilde Armand, este amânată din nou de către prefect, care spune că încă nu a primit raportul Gărzii de Mediu.

La discuțiile de marți seară cu Clotilde Armand și cu reprezentanții Romprest, prefectul Capitalei a propus ca, pentru a asigura continuitatea serviciului de salubrizare, Primăria Sectorului 1 să poată să plătească direct sortatorii, astfel încât să nu mai existe blocaj în lanțul de colectare și transport.

Romprest a fost de acord cu propunerea, doar cu condiția ca Primăria Sectorului 1 să le achite facturile aflate în dispută, iar Clotilde Armand nu a acceptat.

Clotilde Armand a explicat miercuri că este de acord ca primăria să plătească direct sortatorii, însă "Romprest continuă șantajul", cerând plata unor facturi pentru tarife de 5-10 ori mai mari față de cele stabilite prin "simulacrul de licitație" din 2007 prin care Romprest a obținut contractul de salubrizare în Sectorul 1.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4571 vizualizari

  • -11 (33 voturi)    
    Părerea mea (Miercuri, 9 iunie 2021, 13:58)

    Mazeta [utilizator]

    Cred că în Sectorul 1 trebuie declarată stare de Clotilde.
    • -1 (5 voturi)    
      Placeholder (Miercuri, 9 iunie 2021, 15:30)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      https://www.youtube.com/watch?v=ohXeLwRJhK4
  • -8 (28 voturi)    
    usor (Miercuri, 9 iunie 2021, 14:01)

    costelo999 [utilizator]

    usor alunecam spre dictatura lu zoe, cine nu este pe placu lu zoe tre desfiintat, ce se intimpla daca nu te mai placem zoe, dam cu votu in tine si vine altu , sau mai faci ceva cu sacii de voturi ca sa iesi tot tu, draghe zoe
  • -3 (25 voturi)    
    O întrebare (Miercuri, 9 iunie 2021, 14:11)

    Amerlocu [utilizator]

    Poate cineva să-mi explice de ce nu a acționat primăreasă firma de salubritate mafiotă în justiție? E la butoane de 8 luni. Dacă era deja un litigiu pe rol, dacă facturile umflate ale Romprest erau contestate în justiție totul era mult mai simplu și într-adevăr existau temeiuri legale pentru suspendarea fie și temporară a Romprest din sector.

    Așa cum a procedat, M-me Armand a pus toți așii în mâna mafioților. Ei vor câștiga în instanță daune frumușele care nu vor fi plătite nici de primăreasă din banii de acasă și nici de viteazul Dănuț Barna ce mormîăie aprobator. Ele vor fi plătite de cetățenii lăsați cu gunoiul în fașa casei în plină vară...

    La final va veni o altă firmă de salubritate ce nu va fi cu nimic mai ieftină ca mafioții, ba poate va fi chiar mai scumpă. Oamenii se vor teme în mod legitim că următoriul primar le-ar putea trage o țeapă similară și atunci se vor asigura că fac mulți bani de la bun început...
  • +10 (32 voturi)    
    Bine zis,''europeana''... (Miercuri, 9 iunie 2021, 14:11)

    persuasiv [utilizator]

    tare femeia asta,imi place.Puteti zice ce vreti,trolilor.Dar da clasa multor ghiocei barbati.
  • -10 (28 voturi)    
    Femeia asta (Miercuri, 9 iunie 2021, 14:33)

    Unforgiven [utilizator]

    Nu se opreste odata din practicile astea de intimidare securista?

    Votati USR - Uniunea Securistilor din Romania - partidul gunoiului plin de securisti!
  • +10 (32 voturi)    
    Clotilde, (Miercuri, 9 iunie 2021, 14:36)

    Cripto [utilizator]

    ai dreptate, anormalul si strambul a ajuns "normal:, si asta pentru ca oameni cu coloana care sa nu faca compromisuri se mai gasesc azi foarte rar... domnul prefect a fost pus pt ca stie sa "dea din glezne" intre fundasii rosii psd si atacantii momentului pnl. Mergi inainte si ramai asa corecta cum esti. Doamne ajuta!
  • +5 (19 voturi)    
    nu se poate (Miercuri, 9 iunie 2021, 14:39)

    cmariusalin [utilizator]

    securicii trebuie sa suga banii in continuare
  • -8 (22 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 9 iunie 2021, 14:43)

    [anonim]

  • -8 (24 voturi)    
    In orice Capitala europeana (Miercuri, 9 iunie 2021, 14:50)

    salvatore [utilizator]

    ... n-ai fi avut cum sa ajungi Primar. Esti o rusine pentru marele popor din care te tragi. Dispari! Renumarati voturile!
  • -5 (21 voturi)    
    Ei as ... (Miercuri, 9 iunie 2021, 14:50)

    CalugaruVaxile [utilizator]

    La Marseiile, cind fac gunoierii greva, e muult mai amuzant :). Iar la Paris, cind ii apuca pe aia de la CGT sa faca greva la SNCF + RATP ... nu mai zic.
  • -3 (23 voturi)    
    mafia USL este la butoane... (Miercuri, 9 iunie 2021, 14:56)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    mafia USL este la butoane... ce imi e PSD, ce imi este PNL = aceeasi familie de hoti !
  • -8 (26 voturi)    
    Dati contractul la francezi... (Miercuri, 9 iunie 2021, 14:58)

    luciannn [utilizator]

    ...sa se calmeze mademoiselle. si mai adaugati un 0 la contract ca doar na, sunt francezi si e scump traiul in Franta...
  • -3 (3 voturi)    
    Mafia gunoaielor (Miercuri, 9 iunie 2021, 17:32)

    gibon47 [utilizator]

    D-na Clotilde nu vă lăsați. Puneți-i cu botul pe labe pe acești mafioți. La prețurile mărite de ani de zile pentru ridicarea gunoaiului, nemernicii ăștia dădeau parandărăt șpăgarilor din primărie. Cu dvs. nu au îndrăznit, le-a fost frică. În toate orașele e la fel. Justiția are COVID, e intubată la ATI de ani buni.