​VIDEO-FOTOGALERIE Cum arată cel mai nou parc din București la un an de la inaugurare

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 iunie 2021, 12:44 Actualitate | Administratie Locala


Parcul Teilor 30
Foto: Hotnews
În iunie anul trecut, Primăria Sectorului 3 finaliza lucrările la Parcul Teilor de pe strada Brățării, cel mai mare din București amenajat după 1989, circa 7 hectare de spațiu verde. La un an de la inaugurare, aproape toți copacii s-au prins și au înverzit, gazonul este verde, iar oamenii din zonă au început să folosească spațiul verde. Din păcate, parcul este îngrijit doar în zona centrală, zonele periferice fiind pline de boscheți. În plus, aleile din anumite zone au început să se lase și să crape.



Contactat de HotNews.ro, primarul Robert Negoiță a declarat că iarba este netunsă în anumite zone din parc din cauză că nu are suficient personal la firma care se ocupă de spațiile verzi. În ceea ce privește aleile, edilul spune că este normal deoarece apare fenomenul de tasare, parcul fiind amenajat pe o fostă groapă de gunoi.

”În perioada de vară este mai complicat, avem probleme mari cu angajatul oamenilor la spații verzi din cauză că nu ne aprobă Consiliul Local modificarea de schemă de personal și să creștem puțin salariile. Avem mari dificultăți. Ne pleacă oamenii și nu găsim să angajăm alții în loc. Le-am și comunicat celor din Consiliu că dacă o țin așa, o să angajăm o firmă de mentenanță, că nu am ce să fac. Acum întreținem spațiile verzi cu angajații Primăriei. Parcul este amenajat pe o fostă groapă de gunoi, apare fenomenul de tasare, de asta s-au lăsat aleile. În următorii 5-6 ani o să mai avem surprize din astea”, a declarat Robert Negoiță.

Spațiul verde a fost amenajat de Primăria Sectorului 3, cu angajați ai instituțiilor și ai companiilor primăriei. Parcul are un lac artificial, câteva mii de copaci - tei, metasequoia, mesteacăn, stejar și salcie - și terenuri de sport. Primarul Robert Negoiță declara anul trecut că amenajarea a costat undeva la 50 de euro/mp, în total. Lucrările au început în septembrie 2019 și s-au finalizat în vara anului 2020.

























































Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















46866 vizualizari

  • -5 (39 voturi)    
    Parcul arata mai bine ca multe altele din Buc (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 13:12)

    Gryphus [utilizator]

    Bancile, aleile si spatiile verzi arata mai bine decat cele din Cismigiu si Herastru.
    • +10 (34 voturi)    
      Esti din echioa de PR a primarului? (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 14:10)

      misescu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Cum sa aratate aceasta instalatie de betoane roz chilotiu si copaci ici colo, montate pe o mare de gunoi, mai bine decat parcurile istorice mentionate?
      • +3 (25 voturi)    
        Nu. E parerea mea obiectiva dupa ce am vazut (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 15:03)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui misescu

        ce relevanta are CULOAREA aleilor ?

        daca era albastru marin erau mai bune aleile?
        eu ma uit lla faptul ca aleile sunt fara gropi, sunt curate si functionale.

        in parcurile herastrau si cismigiu, bancile sunt rupte, putrezite, ruginite si nefunctionale in mare parte iar aleile sunt cu gropi
        • 0 (0 voturi)    
          eh (Marţi, 8 iunie 2021, 14:27)

          nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          tot timpul vei gasi pareri pro si contra. in special daca folosesti si ceva ce contine ciment.
    • +6 (14 voturi)    
      ///// (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 14:26)

      GemstonesPig [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Eu am o singura dilema care ma macina, la cate blocuri si terenuri au direct si prin interpusi frații Negoiță sunt miliardari in lei ,oare au ajuns si in euro?
    • +6 (18 voturi)    
      @Gryphus (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 16:00)

      uvi [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Am vazut parcuri mai frumoase la sat. De fapt jignesti parcul cand ii zici 'parc' 'la pasunea asta cu bolovani roz. E oribil, la fel ca ocupatia voastra de postaci ... cica PR. Nu stiu ce imi provoaca mai multa greata, parcul vostru sau propaganda asta din ce in ce mai practicata pe toate canalele.
      • -2 (12 voturi)    
        Tu ai vazut cum arata bancile in Cismigiu? (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 17:48)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui uvi

        OK, asta nu are copacii din Cismigiu fiind parc nou infiintat dar tu ai vazut cum arata bancile din Herastrau sau Cismigiu?

        Postac inseamna sa Critici orice face un p[rimar care nu iti place, asa cum faci tu, fara sa tii cont de lucrurile obiective
    • +7 (11 voturi)    
      superb! (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 18:08)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Un deal de kitsch pentru poporul care voteaza un proxenet la primarie..
      Mai ales cu blocurile alea inghesuite fereastra in fereastra la captul din sud al "parcului", toate construite in ultimii 2-3 ani, toate fara trotuare, inconjurate de masini, fara parcari la subsol.
      Oare sunt toate ale lui Negoita sau la unele a luat doar procent?

      Sincer, eu cred ca pedeapsa mai mare pentru cei care-l voteaza nu putea fi. Isi bate joc de ei exact asa cum merita. Masina aia parcata pe terenul de joc, langa ghereta paznicului, este la locul ei, ca musca in varful rahatului..
  • -7 (27 voturi)    
    Veniti in Piata Unirii sa vedeti dezastrul (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 13:49)

    Telemacara [utilizator]

    Bucuresti 2021 - Nicusoare ne ai intors la Bucurestiul lui Halaicu: gropi, buruieni, gunoi, sobolani.
    • +2 (6 voturi)    
      Parcul din piata unirii arata la fel si inainte (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 17:49)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Telemacara

      Parcul din piata unirii arata la fel de dezastru si inainte doar ca era tunsa iarba, asta e singura diferenta.
  • +6 (24 voturi)    
    ce avem noi aici? hotie si prostie! (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 14:03)

    Antenistontel [utilizator]

    banci facute pe schelet de sarma metalica groasa, ca alea clasice din fonta turnata s-a ”demodat”.
    pomi transplantati fix in mijlocul aleilor din pavele, care s-au uscat sau urmeaza sa se usuce!
    mai bine il botezau parcul caracal!
  • +9 (25 voturi)    
    arata ca la stadion (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 14:13)

    gigilu [utilizator]

    Cineva de la primarie are actiuni la firma de dale. Ori e parc, ori e stadion. Lasa nene natura libera, nu mai face alee peste bordura, peste alee si copaci in alee.Asa a facut Negoita si in IOR. A pavat tot ce putea si dintr-un parc superb a ajuns o mare de alei de promenada.
  • -6 (10 voturi)    
    Daca n-ai posibiliatea sa mergi in jungla (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 16:23)

    VOX. [utilizator]

    Poti merge in Tineretului, Cismigiu etc.
    • +14 (14 voturi)    
      Daca n-ai posibilitatea.. ;) (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 20:02)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      Iti recomand sa mergi intr-o calatorie virtuala prin Richmond Park, cel mai mare parc al Londrei (Greater London).

      Nu taie nimeni iarba, nu planteaza nimeni panselute, nu "toaleteaza" copacii decat atunci cand se usuca si trebuie taiati, caz in care lemnul este de obicei lasat sa putrezeasca acolo unde a fost taiat. Bancile sunt extrem de rare si sunt simple constructii din lemn luat din parc. Singura problema este ca se inmultesc prea repede caprioarele si sunt "rarite" de 2 ori pe an.

      Doar un snob crescut la coada vacii poate cred ca "jungla" este un termen peiorativ pentru un parc.
  • -4 (8 voturi)    
    Multi talibani pe aici (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 18:04)

    holinessdani [utilizator]

    Sa sfidezi evidenta si bunul simt esti ori taliban ori rezistent ori usr-ist.
    Binenteles, cel mai adesea e greu sa faci distinctia intre cele 3 categorii.
  • +5 (11 voturi)    
    Urât (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 18:14)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Prea multe alei, ca urmare si prea apropiate, si culoarea aia e oribila. Bancile sunt si ele urâte. Cum spunea cineva mai sus, o afacere a firmei producatoare de dale.
  • +7 (9 voturi)    
    pai... (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 19:33)

    frum [utilizator]

    dati afara un director, eliminati postul... si angajati 2-3 muncitori
  • +4 (8 voturi)    
    Sunt probleme cu parcul, desigur... (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 19:34)

    Daniel_.A [utilizator]

    dar nu pot să nu remarc că Hotnews are o problemă cu primarul S3 de când au încetat contractele de publicitate pe platformă. Să ne-înțelegem, sunt un critic frecvent al primarului S3, nu l-am votat, ba chiar l-aș vrea văzut căutat de justiție pentru tâmpeniile pe care le face în sector, dar ce face Hotnews mi se pare ipocrizie.
  • 0 (8 voturi)    
    Richmond Park (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 22:12)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Poate ca in curând caprioarele din parc vor ceda locul vacilor si cum ele sunt sfinte pentru un segment de populatie britanica in crestere, nu vor putea fi rarite :-).
  • -1 (7 voturi)    
    rezidentii (Duminică, 6 iunie 2021, 8:57)

    Cetateanu [utilizator]

    Utilitatea parcului poate fi apreciata de rezidentii din zona. Nu este cu nimic mai bun, artistic, decat celelalte kitschuri de parcuri realizate in ultimii ani. As remarca totusi diferente: parcul Drumul Taberei un parc realizat acum aproximativ 60 ani si a carui "reamenajare" a costat 200eur/m2 fata de parcul nou de 50Eur/m2 si 5 ani, amandoua la fel de kitsch acum. Si sa nu ziceti ca e ceva partinic! Nuu, e o realizare trans - partinica, PNL, PDL, PSD (dupa culorile primarilor).
  • 0 (2 voturi)    
    Unde-i lacul ăla? (Duminică, 6 iunie 2021, 17:28)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    S-ar pricepe cineva sa-i dea coordonatele centrului? Aproximativ. M-as multumi si cu o informatie de gen 45.14256658, 25.334896. Hai, care aveti telefoane mobile ( adica toti ) si treceti pe acolo. Pe Google Maps inca n-apare.
  • +1 (1 vot)    
    alt basesc (Marţi, 8 iunie 2021, 14:26)

    nikita11 [utilizator]

    'În perioada de vară este mai complicat, avem probleme mari cu angajatul oamenilor la spații verzi'

    Banuiesc ca in perioada de iarna se angajeaza si cate 3 pe un loc la spatiile verzi.