Conflictul între Clotilde Armand și consilierii locali PNL continuă: Liberalii anunță că nu vor vota bugetul Sectorului 1 pe motiv că este ilegal

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 19 aprilie 2021, 12:08 Actualitate | Administratie Locala


Clotilde Armand
Foto: Agerpres
Consilierii locali ai PNL anunţă că nu vor vota bugetul Sectorului 1, propus pentru a doua oară de primarul Clotilde Armand, pe motiv că este ilegal, întrucât este construit pe baza unei organigrame suspendate de Tribunalul Bucureşti.

O nouă ședință a Consiliului Local Sector 1 este programată pentru luni.

Într-un comunicat de presă transmis luni, PNL Sector 1 spune că, deşi, faţă de precedenta şedinţă, au apărut elemente noi, care confirmă că bugetul propus consilierilor locali ignoră decizia Tribunalului Bucureşti şi este evidentă necesitatea refacerii acestuia pentru a intra în legalitate, "pentru primarul Sectorului 1 legea pare să fie opţională".
Proiectul de buget de pe ordinea de zi de astăzi este identic cu cel propus anterior, construit pe baza unei organigrame suspendate de Tribunalul Bucureşti. PNL spune că, în consecinţă, consilierii PNL Sector 1 vor solicita scoaterea acestui punct de pe ordinea de zi, refacerea urgentă a proiectului de buget şi o dezbatere publică a noii forme.

PNL Sector 1 menţionează că a solicitat în repetate rânduri primarului şi aparatului administrativ al acesteia, inclusiv secretarului general, să respecte legea şi decizia Tribunalului Bucureşti, să ia toate măsurile necesare pentru revenirea la organigrama anterioară hotărârii de Consiliu Local şi să refacă de urgenţă proiectul de buget, în condiţii de legalitate.

Preşedintele PNL Sector 1, Sebastian Burduja, a atras atenţia că se apropie termenul pentru votarea bugetului.

"De aproape trei săptămâni, primarul se încăpăţânează cu un proiect de buget ilegal, iar pentru PNL încălcarea legii este o linie roşie peste care nu vom trece niciodată. O somăm public să înceteze aceste scandaluri inutile şi să respecte decizia Tribunalului Bucureşti! Consilierii PNL nu vor vota un buget ilegal şi vor solicita, încă o dată, retragerea proiectului de buget şi refacerea acestuia în deplin acord cu decizia instanţei şi cu punctul de vedere al ANFP. Vor vota ordinea de zi, precum şi câteva dintre proiectele importante pentru oamenii din Sectorul 1, dar nu vor accepta pentru nimeni şi nimic să încalce legea", a adăugat Sebastian Burduja.

Consiliul Local Sector 1 a respins şi în şedinţa din 12 aprilie ordinea de zi care cuprindea proiectul de buget pe 2021.

Primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, a convocat atunci ședință de Consiliu Local pentru aprobarea bugetului unității administrative pe anul 2021. Consilierii PNL cu care este în coaliție și PSD nu au votat însă ordinea de zi a ședinței, astfel că niciunul dintre proiecte nu a mai fost supus la vot. Consilierii PNL au motivat în discuțiile purtate înaintea votării ordinii de zi că Primăria nu a organizat o dezbatere publică și au invocat încălcări ale legii. Clotilde Armand a declarat că bugetul a stat în dezbatere publică 3 săptămâni, și a cerut consilierilor PNL să dea un termen clar, cât au nevoie ca să studieze și să amendeze bugetul fiindcă nu poate face plăți pentru investiții.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2479 vizualizari

  • +12 (28 voturi)    
    PNL-ul continua (Luni, 19 aprilie 2021, 12:14)

    Harald2 [utilizator]

    sa-si apere interesele.

    Deviza PNL: "Sa se revizuiasca, primesc, dar sa nu se schimbe nimic!"

    Modelul PSD e bun, pentru ca da de mancare atator cunostinte, relatii - direct, prin angajare, sau indirect - prin contracte. De aceea acest model trebuie pastrat. Bugetul propus probabil ca ingreuneaza acest lucru.
  • +13 (29 voturi)    
    PNL+PSD=LOVE! (Luni, 19 aprilie 2021, 12:14)

    Miky60 [utilizator]

    USL traieste.
  • -14 (22 voturi)    
    aveti grije.. (Luni, 19 aprilie 2021, 12:16)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. sa nu va acuze matracuca ca v-ati dat la ea.
    • +10 (12 voturi)    
      "grije" (Luni, 19 aprilie 2021, 12:59)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Mai invata romaneste! sau scrie direct in rusa.
      • -8 (10 voturi)    
        de ce sa scriu ruseste? (Luni, 19 aprilie 2021, 14:12)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        .. sa intelegi si tu, postac mic?
    • +7 (9 voturi)    
      esti (Luni, 19 aprilie 2021, 14:23)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      PENIBIL cu limbajul tau de mahala!
  • -13 (25 voturi)    
    o gogoasa umflata cu aer (Luni, 19 aprilie 2021, 12:22)

    mmmircea [utilizator]

    greaua mostenire, psd-ul atotputernic, acum consilierii rai de la pnl, divinitatea potrivnica, romprestul, tot timpul se gasesc motive pentru a justifica incompetenta si lipsa de rezultate. Asa cum anticipam, nimic, in afara de sunetul asurzitor de vuvuzea.
    • +7 (13 voturi)    
      Usl (Luni, 19 aprilie 2021, 12:44)

      cim [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Vuvuzelele suna in capul tau, cu Romprestul a avut dreptate a obtinut hotarare judecatoreasca
  • +4 (22 voturi)    
    bahahahahahahahaha (Luni, 19 aprilie 2021, 12:22)

    cristi_an [utilizator]

    "iar pentru PNL încălcarea legii este o linie roşie peste care nu vom trece niciodată"
    Ba ....hahahahahaha...am facut pe mine.. :)))))
  • +10 (28 voturi)    
    mafia PNL se manifesta... (Luni, 19 aprilie 2021, 12:30)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    mafia PNL se manifesta...

    USL traieste si respira prin PNL astazi. Lumea zicea de prostii din PSD ca sunt toxici, hai ca nu ati vazut toxicitatea ca in PNL.
  • -15 (19 voturi)    
    ce-au iesit la atac postacii useristi.. (Luni, 19 aprilie 2021, 12:37)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. mai rasfirati, mai rasfirati.. tot pe 50 bani postarea?
  • -12 (16 voturi)    
    USRistii au atitudine de infractori... (Luni, 19 aprilie 2021, 13:11)

    adrianhn [utilizator]

    Useristii nu cred ca au citit vreodata vreo lege din Romania.

    Dar oriunde ataci acest partid ciuperca imediat sar trolli rusi cu downvoturile si comentariile de 2 bani.

    Legea e clara, Clotilde nu da doi bani pe lege, ce mai e de comentat.

    Useristii trebuie sa inteleaga ca ei nu sunt deasupra legii si ca din pacate pentru ei traim intr-o democratie, unde securistii/useristii nu sunt deasupra legii :(
    • +6 (12 voturi)    
      care lege (Luni, 19 aprilie 2021, 14:04)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      ia zi mi tu :)))

      cum sa fie proiectul de buget Ilegal. De ce ar fi ilegal? ce legatura are decizia de suspendare a instantei cu bugetul?
      De ce sa se revina la starea initiala daca a fost suspendat? Si daca instanta peste 3 luni il repune in vigoare, ai facut bugetul pe o organigrama gresita nu?
  • +8 (16 voturi)    
    mai nou PNL-ul hotararaste ce e legal sau nu (Luni, 19 aprilie 2021, 13:17)

    iCalin [utilizator]

    nu mai trebe tribunal
  • +3 (9 voturi)    
    organigrama (Luni, 19 aprilie 2021, 13:55)

    RMML [utilizator]

    Organigrama o gasim pe
    https://www.primariasector1.ro/regulamente.html
    Are o structura de organizare, directii si servicii

    Inteleg ca e ilegala dar ce legatura are cu bugetul ?
    As dori sa ne spuna PNL exact ce lege este incalcata
    Stim cu totii cat sunt dansii de atenti la legislatie , bineinteles
    • -3 (5 voturi)    
      pai nu e greu de inteles (Luni, 19 aprilie 2021, 14:56)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui RMML

      Bugetul trebuie sa reflecte organigrama pentru ca altfel institutiile/ serviciile/ departamentele din cadrul primariei nu pot fi finantate si nu isi pot desfasura activitatea....

      Bugetul primaritei este facut pentru o organigrama care a fost suspendata, deci trebuie refacut dupa actuala structura functionala

      "As simple as that...."
      • +3 (3 voturi)    
        hai pe bune.. (Luni, 19 aprilie 2021, 17:30)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Deci in primul rand nu exista relatie de cauzalitate intre legalitatea organigramei si cea a bugetului.
        Bugetul gresit NU este si Ilegal!

        Dar hai mergem pe ideea ta, avem o decizie de suspendare. Peste 2 luni instanta o repune in vigoare iar bugetul a fost facut pe cealalta organigrama. Ce se intampla? rectificare de buget nu? te ai prins.

        doar ca scopul vostru e altul. Sunt alte motive pentru care nu vreti sa treaca bugetul si umblati cu dragnisme.
  • +6 (8 voturi)    
    Destructurarea (Luni, 19 aprilie 2021, 13:58)

    paonipao [utilizator]

    sistemului mafiot ce paraziteaza institutiile statului(centrale si locale) este greu de digerat de catre PNL, pentru simplul motiv ca multi dintre ei au ramas mufati la banii primariilor si ai statului in general iar altii vor sa o faca.
    Dovada ca in primaria condusa acum de Clotilde A. au existat grave nereguli este chiar anchetarea fostului primar Dan Tudorache...ala ce si-a investit spagile si comisioanele in diamante.
    Au inceput sa fie devoalate si distruse vechile structuri si interesele usl-iste si asta le da motiv acestora sa fie vocali si sa se pozitioneze impotriva actualului primar.
    PNL cunoaste doar drumul batatorit pe care a mai mers...dar uita ca acesta(drumul) duce tot acolo unde Romania a mai fost!
    Deci ramane cum s-a stabilit nu restructuram si nu schimbam obicieiuri, doar ii schimbam pe fostii cu ai nostri!
  • +3 (9 voturi)    
    ce mincinosi (Luni, 19 aprilie 2021, 13:59)

    vindicomvs [utilizator]

    Cum sa fie proiectul de buget Ilegal???

    Bugetul chiar si, sa zicem, "construit pe baza unei organigrame suspendate de Tribunalul Bucureşti" este absolut Legal!
  • +6 (10 voturi)    
    blatisti de la PNL (Luni, 19 aprilie 2021, 14:47)

    NOTORIOUS [utilizator]

    mereu pe felie cu PSD-ul!
    Din pacate nimic nou sub soare...
    • -7 (7 voturi)    
      ai gresit adresa.. (Luni, 19 aprilie 2021, 15:21)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui NOTORIOUS

      .. aici usereu se comporta ca psd.
  • +4 (4 voturi)    
    Schimbare? Primesc, dar... (Luni, 19 aprilie 2021, 15:12)

    Barbaneagra [utilizator]

    Sa nu se schimbe nimic.

    Farfuridi: Da, aşa, dacă e trădare, adică dacă o cer interesele partidului, fie.

    Brânzovenescu: Dar cel puţin s-o ştim şi noi!

    Orban o stie, Citu o stie, Iohannis (Trahanache)...