Depozite de gunoaie în Parcul Herăstrău / Clotilde Armand: A expirat contractul dintre ALPAB și Romprest. Nu e în administrarea noastră, dar Primăria Sector 1 este gata să intervină să strângă gunoaiele

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 8 aprilie 2021, 20:52 Actualitate | Administratie Locala


Depozite de gunoaie in Parcul Herastrau
Foto: Facebook - Clotilde Armand
Primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, semnalează joi, într-o postare pe Facebook, că în Parcul Herăstrău „au apărut depozite de gunoaie care pun în pericol sănătatea locuitorilor Capitalei”, ea explicând că „această problemă a fost generată de expirarea contractului dintre Administrația Lacuri, Parcuri și Agrement (ALPAB), instituție aflată în subordinea Consiliului General al Municipiului București, și compania Romprest”. Armand mai spune că, deși Parcul Herăstrău nu se află în administrarea Primăriei Sector 1, aceasta este gata să intervină și să ajute Primăria Generală să strângă gunoaiele până când ALPAB va încheia un nou contract de salubrizare.

„Asta se întâmplă acum în Parcul Herăstrău. Am sesizat serviciul de Mediu al Poliției Locale să verifice situația”, a scris primarul Clotilde Armand pe pagina sa de Facebook, postând totodată mai multe fotografii cu mormane de gunoaie adunate în parc.

Potrivit edilului Sectorului 1, „această problemă a fost generată de expirarea contractului dintre Administrația Lacuri, Parcuri și Agrement (ALPAB), instituție aflată în subordinea Consiliului General al Municipiului București care administrează Parcul Herăstrău, și Compania Romprest”.

„Din această cauză, în diferite zone ale parcului, au apărut depozite de gunoaie care pun în pericol sănătatea locuitorilor Capitalei. Pentru a veni în sprijinul cetățenilor, Primăria Sectorului 1 este gata să intervină și să ajute Primăria Generală să strângă gunoaiele până când ALPAB va încheia un nou contract de salubrizare”, afirmă Clotilde Armand.

„Chiar dacă Parcul Herăstrău nu se află în administrarea noastră, asta nu înseamnă că nu ne interesează ce se întâmplă acolo. Nu putem sta cu brațele încrucișate și să asistăm la îngroparea în gunoaie a celui mai important parc al Capitalei”, mai adaugă primarul Sectorului 1.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4289 vizualizari

  • -10 (12 voturi)    
    cucoana,o facusi de ...ghena! (Joi, 8 aprilie 2021, 21:03)

    credinciosul [utilizator]

    ,
    e un lucru bun in acesta treaba,cine vede gunoiul si ii simte parfumul,nu are CORONA!
    Clotide,ai rezolvat un lucru f important,TESTEZI GRATUIT plimbaretii din Herastrau!
    Daca mai lasi niste gramezi si in alta parte,ai testat tot sectoru 1,asta da economie!
    Felicitari!lucru chiar f bine facut!
    • +4 (4 voturi)    
      Nu stii sa citesti? (Vineri, 9 aprilie 2021, 8:16)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui credinciosul

      Esti cumva credinciosul Erdogan?
      N-ai vrea cumva sa vina si la tine acasa sa-ti ia gunoiul, sa nu te mai obosesti tu pana la ghena.
      • -2 (2 voturi)    
        eu sunt credinciosul Aladin (Vineri, 9 aprilie 2021, 11:25)

        credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        daca iti place ce vezi,daca tu nu faci un contract pt un serviciu cu un allt prestator ininte sa reziliezi cu cel vechi,asta e Bucarest,asta este stilul ,vorba lui Mache!
        Dar,la fel ca geniul de la televizor,ofer o lampa fermecata ,o freci si ca prin minune iti indeplineste dorinta,inafara de ...plimbarea pe Marte!
        Asta e varianta noua in loc de Doamne ajuta!
  • +1 (5 voturi)    
    Astea nu se filmeaza cand se face reclama Buc (Joi, 8 aprilie 2021, 21:05)

    Gryphus [utilizator]

    nu cred ca mai e cineva socat dau macar mirat sa vada camione care atunca gunoiaie in celbrul parc Bucurestean Herastrau
    • +1 (1 vot)    
      masinile (Vineri, 9 aprilie 2021, 9:42)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      respective par a fi ale ROMPREST si atunci te intrebi, daca in loc sa ridice gunoaiele ei le descarca, de unde provin gunoaiele respective? Cine le-a dat dispozitie soferilor sa descarce gunoaie in parc?
      Cred ca smecherii de la ROMPREST si-au luat teapa crezand ca-i fac zile fripte lui Clotilde.
  • -8 (14 voturi)    
    Curtea de Conturi ce o sa sa zica ? (Joi, 8 aprilie 2021, 21:19)

    Laura21 [utilizator]

    Clotilduțo, este frumos că vrei să ecologizezi acel parc care nu apartine de Primaria ta. Problema e ca daca faci vreo cheltuiala de la bugetul local pentru o chestiune care nu tine de Primaria ta e posibil sa dai cu subsemnatul daca vine in control Curtea de Conturi !
    • +1 (1 vot)    
      analfabeta (Vineri, 9 aprilie 2021, 9:43)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Laura21

      functional e putin zis. Mai citeste o data articolul si informeaz-o corect pe Fifi si ROMPREST.
  • +6 (12 voturi)    
    Rautate incredibila marca Romprest (Joi, 8 aprilie 2021, 21:20)

    emil bobu [utilizator]

    Distrug parcul fiindca si-au pierdut contractele preferentiale cu statul.
  • -2 (8 voturi)    
    Well, (Joi, 8 aprilie 2021, 22:06)

    2304 [utilizator]

    Se intimpla in Romania, Bucuresti (capitala), anul 2021.. ar trebui sa ne miram?
  • -7 (7 voturi)    
    Depinde cum privesti (Vineri, 9 aprilie 2021, 0:23)

    Irina25 [utilizator]

    Pungile sunt colorate, copacii sunt infloriti etc. Linia dintre gunoi si arta e foarte subtire...
  • -3 (3 voturi)    
    Se aude, dle Nicusor Dan ??? (Vineri, 9 aprilie 2021, 5:08)

    Dilematic [utilizator]

    Cum a posibil asa ceva ??
  • +4 (4 voturi)    
    Romprest a transformat un parc in groape de gunoi (Vineri, 9 aprilie 2021, 8:21)

    Gargara3 [utilizator]

    Inteleg ca intre Romprest si ALPAB nu mai exista contract de salubritate, dar Romprest nu numai ca nu ridica gunoiul din parc dar descarca gunoi adus din alta parte.Garda de Mediu trebuie sa confiste mijlocul de transport si sa amendeze Romprest pentru ca a descarcat gunoi pe spatiul verde intr-un monument istoric Parcu Herastrau . Nicusoare fa ceva ! Poate un contract de salubrizare a parcurilor administrate de ALPAB care nu au mai fost maturate din octombrie de cand te-ai instalat. Si poate il dai afara pe Tanase care de 5 ani de cand e director general ALPAB a distrus prin indolenta si incompetenta toate parcurile administrate de PMB
  • +1 (3 voturi)    
    Contractul nou (Vineri, 9 aprilie 2021, 8:47)

    Gib [utilizator]

    Oare sa fie firesc sa ajungi sa-ti expire contractul si sa ramai cu gunoiul neridicat?
    Nu era normal ca inainte cu luni bune de expirare sa se perfecteze termenii altui contract?
    De ce trebuie sa avem mereu de urcar Everestul birocratiei pe nervii si pe sanatatea noastra.
    Explicatiile Clotildei nu tin de cald si nici oferta abracadabranta. Pur si simplu trebuia sa le ridice aceasta doamna si apoi se negocia cu primaria generala despagubirea.
    Vezi insa ca nu se poate ca Nicusor Dan nu e in USR. A fugit la PNL si asta nu se iarta.
    Antipatica femeie si total inadecvata functiei.
    • +1 (1 vot)    
      cel care (Vineri, 9 aprilie 2021, 9:56)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gib

      trebuia sa renegocieze contractul cu ROMPREST sau sa negocieze contratc cu alt prestator, este Administrația Lacuri, Parcuri și Agrement (ALPAB), instituție aflată în subordinea Consiliului General al Municipiului București care administrează Parcul Herăstrău.
  • +1 (1 vot)    
    . (Vineri, 9 aprilie 2021, 11:35)

    Elfu [utilizator]

    sa inteleg ca nu stie nimeni ce camion era ala ? camerele video din zona nu au prins nimic ... presupun ca deja a fost confiscat de autoritati .. nu ?


    altfel e doar cancan.