Clotilde Armand: Funcționarii care nu folosesc registrul de prezență nu vor mai fi plătiți / Vinerea nu va mai fi program scurt

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:24 Actualitate | Administratie Locala


Clotilde Armand
Foto: Agerpres
Primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, îi amenință pe angajații care nu folosesc registrul de prezență că nu vor mai fi plătiți și anunță că a cerut și o verificare a modului în care se acordă concediile medicale.

Clotilde Armand spune, într-un mesaj pe Facebook, că observă că unii angajați din Primăria Sectorului 1 au impresia că sunt în vacanță, iar locuitorii sectorului "sunt obligați să le plătească salariile pentru figurație sau ca să plece de la locul de muncă când au chef".

Ea afirmă că nu va tolera așa ceva, iar de astăzi toți funcționarii primăriei și din instituțiile subordonate care nu-și folosesc cartelele pentru pontaj sau registrul de prezență nu vor mai fi plătiți.
  • "E simplu: ești plătit cât muncești.
  • Un alt aspect: am trimis către Casa Naţională de Asigurări de Sănătate o adresă să verifice și să ne comunice situația celor care folosesc concediile medicale. Avem multe suspiciuni că aceste concedii sunt folosite abuziv.
  • De asemenea, vom schimba regulamentul intern pentru ca în ziua de vineri să nu se mai lucreze până la ora 14.00. Să se lucreze până la ora 16.30. Așa cum e normal", susține Clotilde Armand.
Ea mai spune că există totuși și altfel de funcționari, care stau până seara și muncesc în locul celor absenți, iar "frustrarea este imensă atunci când unul muncește și zece privesc cu dispreț la el".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14000 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    Haha (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:31)

    un_comentator [utilizator]

    Se inchide vineri la 14?
    Ia vedeti ce program au aia de la ONRC. Gravidele nu isi permit nici sa viseze la asa program.
    • 0 (0 voturi)    
      2+2 (Joi, 8 aprilie 2021, 8:20)

      Y [utilizator] i-a raspuns lui un_comentator

      Daca aia au program de gravide, stai sa ii vezi pe colegii lor care ar trebui sa ofere asistenta. Stau inchisi in cutia lor de termopan si te invita sa trimiti un email ca sa iti faca programare. Altfel e greu sa iti gaseasca loc in programul lor aglomerat de frecat duda.
  • +26 (28 voturi)    
    E simplu: ești plătit cât muncești (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:33)

    FRP [utilizator]

    corect
  • -17 (23 voturi)    
    Panglici colorate (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:55)

    marc.andre [utilizator]

    Ce uita sa ne spuna CA este ca programul de lucru are 8 ore zilnic, iar faptul ca vinerea se incheia dupa numai 6 ore era datorita extinderii programului cu o jumatate de ora in celelalte 4 zile de lucru (luni-joi). Nu are cum sa extinda vineri programul pana la 16:30 (fara a reduce programul in celelalte zile) deoarece incalca contractul colectiv de munca.
    Concluzia: vorbe goale.

    A doua idee: pontajul zilnic. Ce masuri va lua pentru a impiedica pontarea cartelelor de prezenta de catre alte persoane? De exemplu, o persoana va avea 3-4 cartele de prezenta ale colegilor si va ponta pentru ei.
    • +15 (19 voturi)    
      Mda (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:49)

      TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      1. Dar ce institutii au program pana la ora 17 de luni-joi ca vineri sa iasa la ora 14? Daca tu consideri ca un program de luni-joi de la 8: 16:30 face ca vineri sa iesi la ora 14, te inseli. acele 30min in plus sunt pt pauza de masa.
      2. Camere video! In privat, acolo unde sunt cartele, mai gasesti si companii care au montat camera video si fac poza automat in momentul in care ai scanat cartela.

      Cu placere!
      • -8 (10 voturi)    
        E (Miercuri, 7 aprilie 2021, 16:12)

        savatuf [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

        vorba de codul muncii care e armonizat cu legislatia europeana .... nu mai bateti campii mai sclavilor ca habar nu aveti de drepturile voastre. Aia afara vorbesc ca vinerea sa fie libera si voi vreti sa muriti la stapan. Afara nu ii intereseaza curul pe scaun , au pauze prelungite de relaxare , conteaza creatia, inteligenta, nu comunismele MARXISTILOR .
        Clotilde sa se ocupe de DIGITALIZARE daca vrea sa rezolve problemele, pa mine ma intereseaza sa rezolv din online nu la giseu.....TU VREI PUSCARIE.
    • +5 (5 voturi)    
      Hmmm (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:56)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      Daca ar exista vreun dispozitiv electronic care cumva ar putea capta video si audio ceva intr-o locatie. Si apoi sa si salveze acele informatii captate undeva centralziat, accesibil si securizat.

      Da, pacat ca nu s-a inventat pana acum asa ceva. Chiar, oare cum va vedea daca cienva ponteaza pentru 3-4 colegi?

      Votul meu e ca neinventandu-se un dispozitiv care sa inregistreze imagini si sunete, cel mai probabil o sa te cheme pe tine sa scrii cu pana pe papirus, neexistand nici pix si hartie pe planurile de inventie mondiale.

      Eventual, poate poti tu sa propui la patentat un dispozitiv care sa inregistreze, daca tot nu s-a inventat.
    • +5 (5 voturi)    
      Ești in 2021? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 14:14)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      Dacă ești in 2021, află că exista camere de luat vederi la intrarea in instituții. Așa se poate verifica dacă validezi tu cardul sau un coleg.
  • +12 (18 voturi)    
    Clotilde face curatenie la PNL/PSD (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:14)

    emil bobu [utilizator]

    S-au obisnuit sa frece menta pe bani grei, fiindca votantul roman nu vrea USR, vrea dictatura hotilor PSD si PNL.
  • -8 (10 voturi)    
    Am (Miercuri, 7 aprilie 2021, 16:01)

    savatuf [utilizator]

    vorbii cu cineva din primarie. Lumea are in cursul saptamenii program prelungit pina la ora 17 conform codului muncii, ca sa beneficieze de program scurt vinerea. Unii pleaca in timpul programului sa isi faca cumparaturile , pt unii o ora nu e suficient,nu e legal dar e mai SANATOS. Eu nu stiu de ce va agitati atata ,ca vinerea dupa 12 toata lumea e pe DN1 ...la coada.
    • +3 (3 voturi)    
      BS (Joi, 8 aprilie 2021, 0:03)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui savatuf

      BS! Ai dat-o la intoarse cand ai vazut ca ti-a dat Thefaime peste nas!
      Initial voiai sa dezinformezi prin sugerarea ca acea jumatate de ora de la 16 la 16.30 este cumva acolo sa compenseze ziua scurta de vineri, astfel ramanand 8 ore de la 8 la 16...
      Dar ce sa vezi! Pana si bugetarii au dreptul la jumatate de ora de pauza de masa oficiala (neoficial au jumate de zi)! Deci programul e de la 08.00 la 16.30 (cum spune Clotilde) pentru ca au jumatate de ora pauza de masa! Nu au program pana la 17 cum incerci tu sa o dregi acum!
      Hai, in Dombas cu tine, trollski verde si fara nume! In Romania se face curatenie chiar si dupa parlamentare de 32% prezenta! E gata!