Nicușor Dan, despre protestele din ultimele zile: Oricine are dreptul să-și exprime opinia, însă fără violențe și să se gândească la cei pe care pot să-i pună în pericol

de C. Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 30 martie 2021, 10:46 Actualitate | Administratie Locala


Nicușor Dan
Foto: PMB
Primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, a făcut apel marți la solidaritate și i-a rugat pe cei care protestează față de restricțiile impuse în România în contextul pandemiei de COVID-19 să o facă fără violență și să se gândească la cei pe care pot să-i pună în pericol. Declarația vine după ce în ultimele două zile zile mii de persoane au protestat în București și în țară față de restricțiile de circulație, închiderea magazinelor de la ora 18.00 în weekend și împotriva ”dictaturii medicale” și a purtării măștilor în aer liber.

”Vreau să fac un comentariu legat de criza sanitară în care ne aflăm. Este nevoie de un efort de solidaritate din partea tuturor bucureștenilor și din partea tuturor românilor. Înțeleg că este greu pentru toată lumea după un an de restricții, însă este și mai greu pentru persoanele din sistemul sanitar și este și mai greu pentru persoanele care au rude, prieteni în spital cu această boală. Suntem în criză sanitară, aproape în fiecare zi avem peste 1000 de noi persoane în București infectate cu acest virus, este nevoie de efortul nostru a tuturor pentru a trece pe această perioadă dificilă. Pe măsură ce vaccinarea înaintează, probabil că vom fi mult mai bine în două luni, e nevoie de efortul nostru pentru acest interval. Evident că oricine are dreptul să-și exprime opinia în democrație, evident că oricine are dreptul să protesteze împotriva deciziilor autorităților, însă îi rog pe cei care o fac să o facă fără violențe și să o facă gândindu-se la cei pe care pot să-i pună în pericol”, a declarat primarul Nicușor Dan la începutul ședinței de Consiliu General de marți.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1738 vizualizari

  • -2 (22 voturi)    
    Nicusor Dan (Marţi, 30 martie 2021, 10:54)

    AndreiGr [utilizator]

    Uitasem ca existi..E bine sa lasi pe altii sa incaseze.
  • -3 (19 voturi)    
    pai voi va ganditi?! (Marţi, 30 martie 2021, 11:01)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    ma indoiesc, ca daca va gandeati, ati avut un an (Guv PNL e de ja de un an si jumatate!!!!) sa tooot pregatiti spitalele, ATI, medicii, etc etc. Rastimp, voi, masuri anemice contructive, in schimb carantinarea si restrictii.
    Daca prima carantina a fost de inteles, cele de acum nu mai sunt.
    Aaa..si vedeti ca unora le-a cam ajuns la os lipsa de :job-uri, bani, perspective. E usor sa zici de sacrificii, bla bla, cand luna de luna iti iei banii fara nicio diminuare, dar ce te faci cu milioanele de oameni si familiile lor afectati sever de restrictii si care au fost ajutati cu taraita?

    E o nebunie sa crezi ca poti obtine un rezultat diferit aplicand aceleasi masuri!
    Nu vedeti ca peste tot unde s-a impus lockdown tot creste nr de cazuri?!
    • +4 (14 voturi)    
      peste tot unde s-a impus lockdown (Marţi, 30 martie 2021, 11:10)

      Toate nickname-urile erau luate [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Exemple, stimabile, exemple, că și eu pot să înșir bălării pe aici.
      • -1 (11 voturi)    
        vezi DE, FR (Marţi, 30 martie 2021, 11:17)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

        in FR au impus din toamna, din ce in ce mai multe restrictii, similare cu cele de acum de la noi. Rezultatul: nr de infectii in crestere dramatica.

        La noi se copiaza orbeste ce se aplica in FR, desi e deja evident ca nu functioneaza.

        Diferenta e ca in FR oamenii au primit compensatii serioase, inclusiv firmele, pt restrictii, la noi, s-au dat cu taraita, somajul tehnic (plafonat) (unde s-a dat, ca altii au concediat masiv, ceea ce in franta e inimaginabil!!!), dar deh, la noi, la ce grija fata de salariati este si sindicate de carton/carteluri avem, cui ii pasa?
        Apoi si firmele, nu vedeti ca sunt blocate programele de compensare? IMM COVID-Masura 2 merge scartait, Masura 3 s-a blocat si cica treb reluata, cea pt sectorul HoReCA si cultural nimic, adica, stimabile, oamenii aia au ajuns sa faca FOAMEA, multi la propriu.
      • -3 (9 voturi)    
        vezi DE, FR (Marţi, 30 martie 2021, 11:17)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

        in FR au impus din toamna, din ce in ce mai multe restrictii, similare cu cele de acum de la noi. Rezultatul: nr de infectii in crestere dramatica.

        La noi se copiaza orbeste ce se aplica in FR, desi e deja evident ca nu functioneaza.

        Diferenta e ca in FR oamenii au primit compensatii serioase, inclusiv firmele, pt restrictii, la noi, s-au dat cu taraita, somajul tehnic (plafonat) (unde s-a dat, ca altii au concediat masiv, ceea ce in franta e inimaginabil!!!), dar deh, la noi, la ce grija fata de salariati este si sindicate de carton/carteluri avem, cui ii pasa?
        Apoi si firmele, nu vedeti ca sunt blocate programele de compensare? IMM COVID-Masura 2 merge scartait, Masura 3 s-a blocat si cica treb reluata, cea pt sectorul HoReCA si cultural nimic, adica, stimabile, oamenii aia au ajuns sa faca FOAMEA, multi la propriu.
    • +4 (8 voturi)    
      lasa ca si nemtii (Marţi, 30 martie 2021, 11:13)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      francezii, americanii etc au aut tot ata sa se pregateasca...

      si nimeni nu se descurca perfect... mai putin asiaticii (unde e disciplina oamenilor!)

      te las singur sa tragi concluziile, doar ca sunt convins ca nu o sa le intelegi asa ca o sa le traduc: pandemia asta este sub control doar acolo unde oamenii (poporul) este disciplinat!
  • -5 (15 voturi)    
    Saracul Nicusor (Marţi, 30 martie 2021, 11:05)

    galeo [utilizator]

    Baronii Werner si Catul l-au trimis pe el la inaintare sa isi ia castanele.
  • +3 (3 voturi)    
    lol (Marţi, 30 martie 2021, 11:12)

    liviu_ [utilizator]

    "si sa gandeasca" ahahahahahahahahaa
  • +2 (6 voturi)    
    Eu vreau ca Primaria Capitalei sa repare strazile (Marţi, 30 martie 2021, 11:25)

    Gryphus [utilizator]

    putina solidaritate cu soferii din Bcuuresti?
  • +1 (3 voturi)    
    De ce nu cu violente? (Marţi, 30 martie 2021, 13:27)

    ac [utilizator]

    Statul nu asta face? Impune hotariri arbitrare (OUG, HG) pe care le trece drept legi - va reamintesc, restringerea dreptului la circulatie se face doar prin LEGE, nu prin bunul plac al unor functionari de stat NEALESI de popor - si care prevad exercitarea fortei sau amenintarea cu forta? Statul, care ar trebui sa fie in slujba cetateanului, exercita forta asupra lui, si cind cetateanul protesteaza, NU are voie sa foloseasca forta? De ce nu?
    Ba chiar e foarte bine. Nu degeaba in SUA ai 2nd amendament - dreptul de a purta arme sa te poti apara impotriva tiraniei.