​​FOTOGALERIE Primăria Sectorului 4 a lansat licitația pentru amenajarea parcului de pe bd. Metalurgiei / Valoarea estimată a contractului - 37 milioane lei

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 24 martie 2021, 14:18 Actualitate | Administratie Locala


Parc Metalurgiei 5
Foto: Primaria Sector 4
Primăria Sectorului 4 a lansat licitația pentru amenajarea unui parc de peste 27.000 mp la intersecția bulevardului Metalurgiei cu strada Drumul Dealul Bisericii. În cadrul aceluiași proiect, va fi construit și un Centru Multicultural (Teatru) și o parcare supraetajată de P+1 plus terasă. Valoarea estimată a contractului este de circa 37 milioane lei, termenul limită pentru depunerea ofertelor fiind 25 mai 2021.

Licitația a fost lansată în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP) pe 23 martie.

”Noul parc, ce va fi amenajat la intersecția bulevardului Metalurgiei cu strada Drumul Dealul Bisericii, într-o zonă aflată în plină dezvoltare urbanistică, și va purta numele lui Tudor Arghezi, denumirea a fost aleasă în urma consultării opiniei cetățenilor sectorului 4, în semn de omagiu adus marii personalități. În acest moment, sute de tinere familii, cele mai multe având copii, locuiesc în ansamblurile rezidențiale construite în ultima perioadă în zona Metalurgiei și au nevoie stringentă de o oază de verdeață, de un loc de joacă, în care cei mici să poată să facă mișcare, iar adulții să se relaxeze. Pentru aceasta, Primăria Sectorului 4 construiește aici un parc ultra-modern, cu zone de agrement și de promenadă, în locul unui teren viran, devenit în timp, depozit de gunoaie, care a fost expropriat”, se arată într-un comunicat de presă transmis de Primăria Sector 4.

Parcul va avea o suprafață de 27.627 mp, din care peste 10.000 mp vor fi doar spații verzi.

”Proiectul prevede crearea mai multor tipuri majore de zone tematice. Unele, destinate circulației pietonale, incluzând pavilioane și chioșcuri, iar altele, destinate sportului și jocurilor în aer liber. Tot aici va fi amenajat un skate-park de 1.000 de metri pătrați. În cadrul aceluiași proiect, va fi construit și un un Centru Multicultural (Teatru) și o parcare supraetajată de P+1 plus terasă. Cu o suprafață desfășurată de 2.500 mp și cu un design futurist, noul teatru va avea o sală mare de spectacole, de aproximativ 180 de locuri, două săli pentru diferite activități artistice, de aproximativ 50 de locuri fiecare, o sală pentru conferințe, integrată într-un centru de afaceri, precum și o zonă de relaxare și socializare, toate dispuse pe trei niveluri, parter și două etaje”, a mai comunicat instituția.



















Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















882 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    adica (Miercuri, 24 martie 2021, 14:38)

    martel55 [utilizator]

    mai mult de jumatate vor fi betoane?de ce ii mai zice parc?
  • +2 (2 voturi)    
    Imi pare o mare pierdere de timp dar si un ... (Miercuri, 24 martie 2021, 14:52)

    ucin [utilizator]

    mare castig pt primarul psd. Este o mare spalre de bani, primarul isi ajudeca minim 30% din valoarea contractului.
  • +4 (4 voturi)    
    Ce plusvaloare aduce parcul? (Miercuri, 24 martie 2021, 15:01)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Nu e ca la panselute?
    Sau la borduri?
    De imagine!!!
    Valoare adăugată Zero!
    Bani publici risipiti!
    Pana la urma e oportună treaba cu parcul?
    Nu ar fi mai bine sa faceti un parc la cocalari?
    Si unul la manelisti?
  • +3 (3 voturi)    
    Cat de bogata e Primaria S4! (Miercuri, 24 martie 2021, 15:05)

    Harald2 [utilizator]

    Pasaje pietonale aeriene, parcari, acum cativa ani era si un aqua park pe lista!
    Ai spune ca vorbim de un oras vestic.

    A! Am uitat ca aleile din parcurile existente sunt vechi de 40+ ani, si crapate; treptele, dalele de beton sunt si ele vechi si par sa erupa din pamant.
    Si din cand in cand, pe stradutele mai laturalnice, se opreste iluminatul public pentru zile intregi, de te mai intrebi daca esti in capitala Romaniei sau intr-un catun uitat de lume.

    Poate ideea cu parcul nu ar fi rea (desi tinand cont ca vorbim de dl. primar Baluta, trebuie privita cu suspiciune), dar care sunt prioritatile?
  • +2 (2 voturi)    
    super... (Miercuri, 24 martie 2021, 15:24)

    287 [utilizator]

    ...parc.
    nu mai putin de 10000 mp din 27600mp vor fi spatii verzi...

    arata mai degraba cu un parc industrial, se pare ca mai nou se poate lejer betona/asfalta/construi sub pretextul ca se face un parc.
  • +2 (2 voturi)    
    Parc gata asfaltat (Miercuri, 24 martie 2021, 15:26)

    2mai [utilizator]

    Văd imaginile și nu îmi vine să cred: noul "parc" înseamnă pentru primarul PSD betoane, dale, borduri, scuipătoare de apă, flori uriașe de metal/plastic model kitsch și parcare supraterană (cele subterane încă nu s-au inventat în sectorul 4). Spațiul verde pentru Băluță înseamnă niște colțișoare de gazon și câțiva pomișori pitici, unii dintre ei plantați direct între dalele de ciment.
    Celor ce și-au cumpărat apartamente în ghetorurile clanului sportivilor din Metalurgiei li s-a promis un parc. Și exact asta le dă Băluță. Un "parc" din beton și plastic.
    • +1 (1 vot)    
      nici macar in cartier nu e (Miercuri, 24 martie 2021, 16:33)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui 2mai

      E pe camp!
      Cum ma duc cu copilul in "parcul" ala?
      O sa ii spun uite tata hai ca te-am adus pe betonu din parcu de langa cimitirul metalurgiei, stiu e la fel de mult ciment ca in spatele blocului dar acolo nu mai ai loc de cand a pus BALUTA locurile de parcare si pe trotuare!
      Doamne cata mizerie pe oamenii astia!
  • +1 (1 vot)    
    unde e asta frate (Miercuri, 24 martie 2021, 16:20)

    Adry@n [utilizator]

    pare pe camp nu in cartier...
  • +1 (1 vot)    
    acum am vazut (Miercuri, 24 martie 2021, 16:29)

    Adry@n [utilizator]

    M-am uitat pe harta, e pe camp. O investitie pentru viitorii investitori. :))) Ceva de genu v-am facut parc sa scumpti si voi preturile la apartamente si sa nu mai zica lumea ca bate porumbu in geam!

    PRIETENEEEEE de ce nu l-ai facut pe centrura ?. nu zic ca nu merita un parc si astia care s-au mutat acum pe camp dar aia din oras nu merita???? nu exista blocuri pe o raza de sute de metrii pana la 1km.
    Bucuresti 2021- atractii zonale:
    CImitir, auchan, metro, jumbo si parcu de milioane + lanu de grau! toate la o bataie de joc de blocul tau (nu pot sa zic aruncatura de bat ca e la naibi in prasnic)
  • 0 (0 voturi)    
    parc (Joi, 25 martie 2021, 12:56)

    rbratu [utilizator]

    Era nevoie pe Metalurgiei, foarte mulți tineri s-au mutat în zonă, cu copii mici.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 25 martie 2021, 12:58)

    Sonics [utilizator]

    Un parc cu atâtea activități propuse o să fie la mare căutare!
  • 0 (0 voturi)    
    123 (Joi, 25 martie 2021, 15:12)

    OtiliaC123 [utilizator]

    Care ministru mai face parcuri acum, spitale, scoli...? Baluta munceste pe rupte la Primaria sector 4!