Primarul Constanței spune că au fost găsite 120.000 de dosare ce fuseseră aruncate de fosta administrație: ”Ați ghicit, aveau legătură cu terenuri”

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 11 martie 2021, 7:05 Actualitate | Administratie Locala


Dosare Constanta
Foto: Facebook
Edilul Constanţei, Vergil Chiţac, afirmă că aproape 120.000 de dosare ale Primăriei au fost aruncate, cele mai multe dintre ele provenind de la Direcția Patrimoniu și Cadastru.

”Oare a încercat cineva să șteargă urmele celor 20 de ani de administrație roșie?”, scrie Chițac pe Facebook.

Acesta spune că documentele au fost găsite din întâmplare de consilierii locali Mihai Ochiuleț și Teodor Popa, fiind vorba de peste 119.909 dosare, 1049 bibliorafturi, 1016 volume, 65 pachete și 124 cutii ce urmau să fie topite.

”Cea mai mare parte din documente proveneau de la Direcția Patrimoniu și Cadastru din cadrul primăriei. Ați ghicit, aveau legătură cu terenuri... Din 823 bibliorafturi provenite de la această direcție, cu privire la 746 s-au dispus măsuri de reintroducere în fondul arhivistic activ. Altfel spus, aceste documente nu îndeplineau condițiile legale de casare, unele dintre ele trebuind chiar să fie păstrate permanent”, afirmă primarul Constanței.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24695 vizualizari

  • +19 (23 voturi)    
    E ok (Joi, 11 martie 2021, 7:35)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Nu e ca si cand exista legi privind distrugerea dovezilor, false in documente, uz de fals etc.

    Sau ca sa reformulez: pentru cine trebuie, nu exista astfel de legi.

    Singura mea intrebare este, desi s-au gasit acum 120k de dosare la final de mandat, totusi, cate dosare s-au distrus in 30 de ani pentru a ascunde tot ce s-a facut ? Nu vom afla niciodata.
  • -12 (20 voturi)    
    Neprofesionisti! (Joi, 11 martie 2021, 8:28)

    mike123 [utilizator]

    Basescu le-ar facut "pierdute" (disparute) pe vecie!
    • +10 (18 voturi)    
      ... (Joi, 11 martie 2021, 9:10)

      prio [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Pai Ciolanu si gasca ce crezi ca au facut pina acum, s-au pisat pe noi , nici ca le-au pasat de lege.
      Si au mai cistigat si alegerile.
      Va dati seama ce dimensiuni are caracatita?/
      • -13 (15 voturi)    
        nu spune adevarul ! (Joi, 11 martie 2021, 9:54)

        muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui prio

        e covidul pe el cat casa si el se baga-n seama cu "dosare" descoperite de el , asta , ca sa deturneze discutia si anume ca nu e-n stare de nimic bun pentru noi , constantenii . imi pare rau ca l-am votat , vom pierde 4 ani cu el ,un incompetent ca toti cei din usr !
        • +6 (8 voturi)    
          Un troll dezorientat (Joi, 11 martie 2021, 12:08)

          Kap [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

          Deci penelistul Chițac zici că e de la USR?
          Unul din ”noi, constănțenii” care ”l-am votat” l-ar deosebi de Stelian Ion, nu crezi?

          Cred că și ambulanții sezonieri sunt mai constănțeni decât acest troll incompetent.
          • -3 (3 voturi)    
            ce conteaza ... (Joi, 11 martie 2021, 16:39)

            muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Kap

            ca-i de la un partid sau altul , sa nu spui ca esti fericit cu el !toti sunt o apa si-un pamant , fura ca-n codru si ies burdusiti pe trei generatii , d-aia zic sa se duca-n puscarie la cea mai mica neregula , da , asa , mai mult , sa se sature !P.S. Ce inseamna troll ? vine cumva de la troliu ? la vapoare exista , mai ales in portul constanta .
  • +15 (19 voturi)    
    Cinste fostului primar! (Joi, 11 martie 2021, 8:45)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Si discret (respecta protectia datelor personale) si ecologist: a dat la topit dosarele, putea sa le arda!

    Multe felicitari celor care l-au votat pe Mazare si pe ceilalti pedeseristi!
    • +10 (14 voturi)    
      ... (Joi, 11 martie 2021, 9:11)

      prio [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Va dati seama ce turma de hoti se insira in spatele politicienilor PSD?/
      • +3 (3 voturi)    
        Corect! (Joi, 11 martie 2021, 19:26)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui prio

        Bine punctat, fostii primari sunt cunoscuti, dar nu au actionat singuri, sunt multi cei care au profitat!

        "turma de hoti se insira in spatele politicienilor PSD"
  • +6 (6 voturi)    
    In Iasi (Joi, 11 martie 2021, 9:36)

    florinos [utilizator]

    In Iasi unei case monument istoric i s-a schimbat peste noapte numarul, au demolat-o in 2 zile si au ridicat un bloc.

    Un investitor s-a chinuit 2 ani sa primeasca toate avizele pentru un bloc dar primaria Iasi il bloca, a vandut terenul unui consilier PNL si in 2 luni actele erau gata.

    In Iasi constructorii primesc avize pentru ridicarea unui bloc cu 2 etaje la demisol, 2 etaje tehnice care mai apoi sunt transformate in apartamente sau garsoniere, alta combinatie este sa contruiasca 2 etaje in plus, amenda este mica in comparatie cu profitul si in timp se autorizeaza si etajele in plus.

    Mafia Imobiliara conduce orasul Iasi impreuna cu Primarul Mihai Chirica si Costel Alexe, presedintii PNL IASI, cea mai corupta filiala PNL din Romania.
  • +7 (7 voturi)    
    Multe nereguli, niciun vinovat (Joi, 11 martie 2021, 9:56)

    Mihaiio [utilizator]

    Daca nu se ia la verificat fiecare dosar urmat de dat in judecata (atat cel care a beneficiat cat si cel care a semnat), in acea poza este doar un subiect pt reciclare si de facut hartie igienica.

    Propun ca functionarii publici corupti sa primeasca o pedeapsa de doua mai lunga / mare ca a "civilului" care a beneficiat.
    • +1 (1 vot)    
      Un pic de realism se poate? (Vineri, 12 martie 2021, 11:02)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Mihaiio

      "Daca nu se ia la verificat fiecare dosar urmat de dat in judecata"

      un dosar treneaza din 2007 si tot nu s-a finalizat, in cat tip ar putea fi solutionate nu o suta nu o mie ci 120.000 de dosare??

      Planeta Pamant nu are atat timp la dispozitie, peste doar 500 de milioane de ani va deveni improprie vietii!
  • 0 (6 voturi)    
    Da , cea mai corupta ! (Joi, 11 martie 2021, 9:56)

    muscha mbanana [utilizator]

    chirica a trecut la pnl ca sa scape de urmarire , dar nu-i merge !
  • -5 (5 voturi)    
    tot mazare ... (Joi, 11 martie 2021, 16:41)

    muscha mbanana [utilizator]

    pe vremea lui mazare , tot constanteanul era fericit , las' ca vine el inapoi spre bucuria cetatenilor si necazul "coalitiei ", daca nu s-o rupe maine ( coalitia ) !
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Joi, 11 martie 2021, 17:18)

      prio [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

      Ce crezi ca o sa dai mina cu el la furat?
      Nici gind .
  • +1 (1 vot)    
    E o practica (Vineri, 12 martie 2021, 7:49)

    Rvictor [utilizator]

    Aceasta este o practica legala de a se face musamalizarea neregulilor facute de stat. La fel am patit eu de curand cu un dosar care era esential in clarificarea unei situatii. S-a atasat la un dosar care nu avea nici o treaba cu acesta si s-au dat la topit. In el se aflau planuri dupa care trebuie facuta o executare. Acum nu au ramas decat copii contrafacute la executorul implicat in aceasta actiune. Si probabil ca nu va raspunde nimeni de aceste lucruri.