Nicușor Dan: Angajații să nu se lase amăgiți. Companiile municipale vor fi desființate, nu revenim asupra deciziei

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 19 februarie 2021, 15:40 Actualitate | Administratie Locala


Nicușor Dan
Foto: PMB
Primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, spune că angajații companiilor municipale înființate de fostul primar Gabriela Firea nu trebuie "să se mai lase amăgiți” că se va reveni asupra deciziei de desființare a companiilor.

Nicușor Dan a anunțat că a avut astăzi o întâlnire cu reprezentanții angajaților Companiei Municipale Parcuri și Grădini. El spune că la această companie salariile sunt plătite la zi, însă "din cauza dezinformărilor la care sunt supuși permanent aveau senzația că nu își vor primi salariile pentru perioada cât va mai funcționa compania".
  • "Aceste companii municipale vor fi desființate și nu este bine ca oamenii să se mai lase amăgiți că vom reveni asupra acestei decizii. I-am încurajat, așa cum am spus de mai multe ori, să se înscrie la concursurile pe care ALPAB le va organiza, pentru a se angaja acolo unde vor trece aceste servicii după desființarea companiei.
  • De altfel, pentru a nu mai exista o stare de tensiune și dezinformare, am decis ca în prima ședință a Consiliului General al Municipiului București să retragem delegarea acestor servicii ale Primăriei către companie.
  • Pentru cine nu este la curent cu risipa care s-a făcut de către fosta administrație, serviciile Administrației Lacuri, Parcuri și Agrement au fost transferate în anul 2018 către 3 companii municipale: Compania Parcuri și Grădini, Compania Întreținerea Arborilor și Spațiului Verde și Compania Agrement București. Rezultatul acestor delegări a fost creșterea cheltuielilor Primăriei Capitalei cu 30%", a scris Nicușor Dan pe Facebook.
Compania Municipală Parcuri și Grădini București are 333 de angajați , iar bugetul pentru salarii în 2020 a fost de 18.411.000 lei.

CITEȘTE ȘI:
Moștenirea Gabrielei Firea: Câți angajați are Primăria Capitalei cu tot cu subordonate și companii municipale, câți bani sunt cheltuiți pentru personal și top 10 salarii






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


30616 vizualizari

  • +33 (53 voturi)    
    Câte mii de putori bugetare vor plânge. (Vineri, 19 februarie 2021, 15:58)

    Tayen [utilizator]

    SĂ PLÂNGĂ!!!
    • -12 (18 voturi)    
      hehe (Vineri, 19 februarie 2021, 16:59)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Ati primit ordin sa intoarceti armele impotriva FireaPsd, trolule rus?
        #showComment()
    • +12 (30 voturi)    
      idei ,idei (Vineri, 19 februarie 2021, 17:09)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Companiile municipale s-au nascut dintr-o idee venita din beciurile cele mai adanci ale unor minti rosii catranite in toiul luptei de clasa ! Singura solutie de bun simt este desfiintarea lor grabnica !
        #showComment()
    • +8 (18 voturi)    
      Sa planga! (Vineri, 19 februarie 2021, 17:41)

      VOX. [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Si, intre timp, poate le moare si capra.
    • +1 (5 voturi)    
      Infiintarea a fost ilegala (a zis justitia) si (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 9:53)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      deci o serie de cheltuieli au facut facute inutil cu infiintarea si functionarea companiilor. Cineva ar trebui deci sa rasăpunda material daca a luat hotarari ilegale. Ce mai asteptam ???? Madam Firea are suficienta avere ca sa plateasca despagubirile.
  • -29 (39 voturi)    
    noi va dam afara... (Vineri, 19 februarie 2021, 16:05)

    maiorulmura [utilizator]

    ...da tot noi va angajam
    • +9 (15 voturi)    
      ...dar angajam pe concurs (Vineri, 19 februarie 2021, 22:14)

      tusnami [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      nu pe baza de nasa Getutza
  • -19 (33 voturi)    
    Miscarea e buna. Dar ma intreb (Vineri, 19 februarie 2021, 16:06)

    Lok [utilizator]

    E capabil sa gestioneze ce urmeaza?
    • +6 (14 voturi)    
      Ce urmează? (Vineri, 19 februarie 2021, 19:16)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Șomaj și gata.
        #showComment()
  • -12 (20 voturi)    
    Bine (Vineri, 19 februarie 2021, 16:30)

    Unforgiven [utilizator]

    Sa le desfiinteze, dar sa ne spuna si despre rezultatele celorlalte companii, nu doar ce-i convine lui, ca sa vedem o imagine de ansamblu mai clara.

    Si poate o sa vrea sa justifice si desfiintarea companiilor care sunt profitabile, daca tot vrea sa darame tot.
  • +16 (28 voturi)    
    400 milioane euro a tocat DUamna Gabi (Vineri, 19 februarie 2021, 16:38)

    un domn [utilizator]

    Parchetul când se sesizează ?
  • +10 (18 voturi)    
    foarte bine! (Vineri, 19 februarie 2021, 17:19)

    liviu_ [utilizator]

    problema e alta: ce facem ca in eventualitatea unui alt primar pc... pardon psd... sa nu se revina la abominatiile astea?!
  • -5 (21 voturi)    
    bravo Neicushoare... (Vineri, 19 februarie 2021, 17:28)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. hai ca aproape ai trecut parleazu, vine caldura, vara... anotimpul preferat al primarilor.
  • +8 (16 voturi)    
    Foarte bine! (Vineri, 19 februarie 2021, 17:43)

    VOX. [utilizator]

    Ca n-or fi amantele alora, mai bune decat amanetele astora.
  • +7 (19 voturi)    
    să se înscrie la concursuri (Vineri, 19 februarie 2021, 18:10)

    Mihail. [utilizator]

    La Apele Romane, dupa ce s-au inscris in PNL.
  • -4 (14 voturi)    
    Presupusa desfiintare..... (Vineri, 19 februarie 2021, 19:04)

    contin [utilizator]

    Are vreo legatura ca azi s-au plantat de catre Compania de Parking a indicatoarelor privind plata cu ora - 2,5 lei, pe Bulevardul I.Ghe. Duca?!
    E o zona rezidentiala. Blocuri si pe stanga si pe dreapta. Nu ai unde sa iti duci masina daca esti locuitor in zona. Inteleg ca trebuie sa platim de-acum 30 lei/zi in zilele lucratoare pentru parcarea in zona. 600 lei/luna. Asa o sa fie pe toate bulevardele administrate de Primaria Generala?!
    Inteleg ca e o hatarare a Consiliului General din perioada Firea.
    Si au plantat indicatorul fix in metrul patrat de pamant al unui mic pom din fata usii de intrare in imobil.
    Cat de imbecili pot sa fie?!
  • +1 (7 voturi)    
    analiza companii PMB (Vineri, 19 februarie 2021, 21:32)

    atc [utilizator]

    Cred ca n-ar fi asa dificil ca, in cadrul politicii de maxima transparenta fata de cetaten, ifara multe vorbe dar cu cifre, sa primim de la P.G. al PMB o informare cu:
    - nr. companii, din care ramase/desfiintate.
    - nr. personal, de conducere/executie existent( cu ex. de angajari ilegale) vs. cel ramas dupa desfiintarile partiale.
    - situatie contabila / ani functionare, pentru fiecare companie
    Toate acestea , comparativ cu noua situatie, prevazuta in bugetul /2021 ( in care, o parte din aceste activitati desfiintate sunt preluate la PMB cu bugetele aferente iar restul sunt incredintate unor operatori privati, cu bugete prevazute deja.
    Poate ar exista mai multa incredere in spusele P.G al PMB.
  • +7 (17 voturi)    
    Audit KPMG (Vineri, 19 februarie 2021, 21:53)

    FortApache [utilizator]

    A zis ca face contract cu KPMG pentru auditarea companiilor facute de Stirea.

    Mai face audit in viata asta sau asteptam viata urmatoare?!?!

    Misca si el ceva in Bucuresti anul asta sa simtim ceva sau copiaza deja stilul gargarei politice?

    Este primar, are consiliu, are putere maxima pe mana, ce mai vrea? Indicatii putem sa-i dam numai sa le priceapa...

    Nu stiu de ce am un feelig ca ceva e putred in Danemarca, fa bre ceva sa vedem si noi progres.

    Daca nu vrea KPMG sa faca audit du-te la PWC sau Deloitte, fa ceva sa mearga...
  • +6 (20 voturi)    
    Companiile municipale- fabrici de voturi (Vineri, 19 februarie 2021, 22:10)

    mr_mojo [utilizator]

    Cam asta făceau, atât.
    În rest nu produceau nimic.
  • 0 (2 voturi)    
    @cartofil (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 13:52)

    raduion5071580187716280 [utilizator]

    Și Consiliul General ce zicea?