Ce a descoperit Clotilde Armand la o săptămână după ce a sesizat „situaţia scandaloasă” de la Hotelul Triumf. „Conducerea RAAPPS trebuie să zboare urgent”

de D.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 16:10 Actualitate | Administratie Locala


Hotel Triumf
Foto: Facebook
​Primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, acuză faptul că la o săptămână de când a sesizat situaţia "scandaloasă" de la Hotelul Triumf situaţia acoperişului este neschimbată iar Regia Autonomă Administraţia Patrimoniului Protocolului de Stat nu a demarat achiziţia de reparare promisă, ci achiziţii de becuri, motiv pentru care conducerea instituţiei trebuie să "zboare urgent din funcţie".

"A trecut o săptămână de când am sesizat situaţia scandaloasă de la Hotelul Triumf din Bucureşti. Am spus atunci despre acoperişul distrus de un incendiu şi nereparat de patru luni, despre conducerea care lăsa voit acest monument istoric în paragină. După ce am solicitat demisia conducerii de la Regia Autonomă Administraţia Patrimoniului Protocolului de Stat (RAAPPS) aceasta a reacţionat imediat spunând că a montat o 'membrană impermeabilă care să preia funcţia acoperişului distrus', urmând ca în cursul săptămânii trecute să organizeze licitaţia pentru repararea imobilului. Şi ce să vezi? Am trecut astăzi din nou pe acolo iar situaţia acoperişului este neschimbată. Singurul lucru care s-a întâmplat a fost că a nins şi a plouat mult. După o săptămână situaţia este mai gravă. Apoi m-am uitat în SICAP să văd dacă au demarat achiziţia de reparare despre care au promis. Nimic. Însă, RAAPPS are o altă 'urgenţă' pentru care a lansat în SICAP o licitaţie în valoare de 319.102 lei pentru achiziţionare de... becuri. Da, aţi citit bine. Acestea fiind spuse am aceeaşi părere: conducerea RAAPPS trebuie să zboare urgent din funcţie", a scris, sâmbătă, Clotilde Armand pe Facebook.

Ea menţionează că a solicitat Ministerului Culturii în numele primăriei să permită intervenţia de urgenţă pentru salvarea monumentului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


63724 vizualizari

  • -45 (53 voturi)    
    Clotilde a descoperit (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 16:17)

    backtothedarkages [utilizator]

    că are cam același apetit pentru mahalagisme ca și Fitutza
    • +24 (32 voturi)    
      PSD V PNL? (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 16:46)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui backtothedarkages

      Proistie functionala sau doar ticalosie? Cand esti prost taci din gura ca sa nu confirmi celor din jur!
      RAAPPS este institutia care este initiatoare si partasa la marele jaf si distrugerea patrimoniului imobiliar si a multor averi ale statului. Toti indivizii care sunt acolo si/sau au lucrat in ultimii 30 de ani ar trebui trimisi pe viata in spatele gratiilor si sa le fie extins confiscate averile.
    • +23 (33 voturi)    
      Ce sa mai comentezi.... (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 16:51)

      AndreiGr [utilizator] i-a raspuns lui backtothedarkages

      Daca pe tine te duce mintea doar pana la usa casei tale si mai departe nu iti pasa (decat cand nu iti mai vine caldura)..afla ca unora le pasa ce se intampla in comunitate si cu banii lor. Esti penibil...
      • -13 (23 voturi)    
        Ai o tendinta sa pronunti "penibil" (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 18:28)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui AndreiGr

        Ai o tendinta sa pronunti "penibil" ori de cate ori te uiti in oglinda, ceea ce e de inteles.
        Dar de ce te uiti in oglinda cand postezi?

        Precupeata Clotilde are o afacere personala cu aia de la RAPPS (probabil vreo cunostinta de-a ei, #rezistenta, cauta o sinecura).
        Altfel, pe bune, cat de papagal sa fii sa-ti inchipui ca precupeata Clotilde a urcat pana la acoperisul cladirii ca sa "verifice" daca exista "membrana impermeabila"?
        • +10 (12 voturi)    
          Membrana invizibila (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 19:43)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Cat de papagal sa fii ca sa-ti inchipui ca o membrana de protectie a cladirii nu se vede din strada ?
          Acoperisul e praf, ar trebui sa fie ceva peste...
          • -9 (13 voturi)    
            Papagal...cu carte (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 21:33)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

            Un papagal...cu carte ti-ar explica ca "membrana de protectie" se poate pune pe plafon, nu pe acoperisul de tigla, da' la voi sunt numai papagali d'aia prosti, #rezisti, cu un singur neuron. Nimic nu trece, ca la Marasesti!
            • +8 (10 voturi)    
              newpisat (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 22:40)

              Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Cat de ticalos psd papagal analfabet esti? Pai daca pun INUNTRU membrana fac piscina ? Unde tin apa ? sau constuiesc si un sistem de drenaj cu pompe?
              • -4 (4 voturi)    
                N-ai un app? Ca le stii pe toate de acolo (Duminică, 31 ianuarie 2021, 1:58)

                newlook [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

                N-ai un app? Ca le stii pe toate de acolo.

                Analfabetule, SE POATE PUNE PE INTERIOR...si mai mult decat atat, e foarte posibil s-o fi facut deja. Din cauza de costuri. Dar nu scrie asta in app-ul tau, nici in facebucile ce te-au educat, este?

                Pana si carciumareasa Clotilde a fost mai inteligenta decat tine si a zis ca a mai trecut o data ca sa-si sustina aberatia, nu ca aia mint doar pentru ca ea asa a vazut de la poarta primariei.

                Dar, apropo, mie mi se rupe de cine ia sinecura de la RAPPS, ca despre asta e vorba: are carciumareasa vreo pila si ii face drum. Dar, tu crezi ca daca sinecura RAPPS e luata de vreo securista #rezist (pensionata la 42 de ani, c-asa-i la USRi), vei avea mai multa caldura? Gunoaiele vor merge singure in mars fortat spre groapa de gunoi?

                Si, ca tot veni vorba, carciumareasa Clotilde a aflat ca tocatoarele de hartie sunt niste biete scule ordinare in birouri, nu niste tehnologii spatiene de coruptie?
        • +6 (14 voturi)    
          hehe (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 20:23)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          "Ai o tendinta sa pronunti "penibil" ori de cate ori te uiti in oglinda, ceea ce e de inteles"

          ----------------------------------
          Haha, postace rus, te-ai descrus perfect. Bravo ma, iti da mazeta bonus o canuta de vutca!
        • +3 (5 voturi)    
          Da, esti penibil (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 23:42)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          si mai nou folosesti un limbaj de mahala.
          Pe cine crezi ca mai convingi asa?
        • +3 (3 voturi)    
          ... (Duminică, 31 ianuarie 2021, 8:29)

          prio [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          scenarist trebuia sa te faci
  • +22 (28 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 16:22)

    mitg [utilizator]

    Ce cladire frumoasa. Cu investitii chiar nu foarte mari se poate face sediu de institutie publica, judecatorie, ceva si frumos, si util.
  • +21 (25 voturi)    
    Doamna Clotilde, (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 16:44)

    Rescator [utilizator]

    Nu vă supărați,dar nu pleacă clienții politici ai PSD/PCR de la sinecură,precum nu pleacă câinele
    de la măcelărie.Acolo sunt mai multe generații de
    neamuri,iar indivizii nu prestează nimic.
    Soluția rezonabilă este desființarea entității și
    vânzarea patrimoniului la licitații corecte.
    • -8 (12 voturi)    
      fals sau real (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 18:58)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      made in china-original sau fals
      licitatii corecte-real sau fals
  • +16 (22 voturi)    
    Nu e adevarat (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 17:12)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Clotilde nu s-a prins, dar planul era pentrulaure de masuri anti ploaie si zapada. Decat sa dea multi bani pe suprafete temporare de izolare, au decis ca e mai ieftin becul. Asa ca o sa ia mai multe becuri, le lipesc cu scoci, si le aplica ca sa opreasca intemperiile. Era vorba de reducerea costurilor.

    Concluzia ar fi de fapt o modificare de banc clasic: "de cati sefi RAAPPS e nevoie ca sa achizitioneze un bec? Niciunul pentru ca vor zbura !!!"
  • +18 (20 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 17:44)

    tirolez [utilizator]

    Chiar m-am intrebat la vreo luna dupa incediu de ce proprietarului nu-i pasa de asa o cladire frumoasa si isi bate joc. Nestiind cine e proprietarul.
  • -20 (30 voturi)    
    neee (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 17:47)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    cotclodacila se se ocupe de atributiile de primar al sectorului 1 si sa lase restul de ambitii pentru 2024.oamenii au ales-o primar de sector, nu premier sau primar general! eu nu am votat-o, dar postul ei este...primar de sector! asadar la treaba cu atributiile de primar de sector! vrem sa vedem lucrurile promise in sector in campanie, nu loc de parcare inchiriat la 600 de lei, gunoaie si campanii de pr pe facebook si youtube cu greaua mostenire!
    • +11 (17 voturi)    
      n-ai votat-o (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 19:12)

      termopan [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      ca in Bacau nu exista sectorul 1.
    • +1 (3 voturi)    
      neee (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 23:45)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Sar postacii psd in sus, nu le convine ca ies la iveala matrapazlacurile psd-ului.
      Pe cine aperi, mah? Si tu te faci ca lucrezi la stat ?
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Duminică, 31 ianuarie 2021, 8:34)

      prio [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      ... pai cine ii trage de maneca pe proprietrii care nu isi ingrijesc cladirile????
      Primaria , nu??
      Da intr-adevar grea pt ca "capusarea" administratiei publice de clientii PSD nu se termina de la sine.
  • 0 (0 voturi)    
    Clotilede le strica ploile celor din RAPPS (Duminică, 31 ianuarie 2021, 18:50)

    Gargara3 [utilizator]

    Se pare ca sefii RAAPPS si-au pus in gand sa vanda Hotelul Triumf la pret redus apropiatilor , asa cum a facut cu toate proprietatile vandute pana acum. Asa au un motiv real sa o vanda pe nimic, asa cum au facut cu parcul monument istoric din Modrogan. Dle Catu cand va apucati sa curatati administratia de sinecurile pesediste/aldiste/pemepiste/peneliste si capusele ce graviteaza pe langa toate entitatile de stat pentru a suge fonduri publice si proprietati?