Cine o cunoaște pe doamna Veronica Bunescu? ​Numirea lui Vlad Voiculescu în funcția de viceprimar, blocată de contestațiile misterioasei doamne

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 4 decembrie 2020, 16:09 Actualitate | Administratie Locala


Vlad Voiculescu in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
Alegerea viceprimarilor din Primăria Capitalei este blocată de contestațiile făcute de o misterioasă doamnă Veronica Bunescu, a scris Vlad Voiculescu, propunerea USR-PLUS, pentru această funcție, pe pagina de Facebook. Aceasta a contestat de trei ori până acum deciziile instanței de validare a consilierilor generali, iar până nu sunt validați toți consilierii, viceprimarii nu pot fi aleși.

”Cine o cunoaște pe doamna Veronica Bunescu? Să vă explic de ce întreb: La o lună după alegerile locale, guvernul Orban a făcut imposibilă alegerea viceprimarilor până la validarea tuturor consilierilor, prin modificarea Codul Administrativ printr-o OUG. Mulți mi-au spus că vor amâna numirea mea ca viceprimar până după alegeri. Am crezut că exagerează, că nimeni nu își poate bate joc de voința a sute de mii de oameni și că mă voi putea apuca de treabă mai curând. Dar a intervenit ceva. Mai exact, a intervenit doamna Bunescu, care a făcut o serie de apeluri împotriva deciziilor instanței. Doamna Veronica Bunescu a făcut apel la hotărârile instanței. De trei ori (în 12, 16 și 26 noiembrie). De fiecare dată chiar în ultima zi în care se putea depune apel. Avocații mi-au spus că așa se procedează când vrei să amâni ceva”, a scris Vlad Voiculescu pe pagina de Facebook.

Din cauza prevederilor Codului Administrativ, a modificărilor legislative făcute de Guvernul Orban și din cauza contestației acestei doamne, au trecut 67 de zile de la alegerile din septembrie, iar viceprimarii nu au putut fi aleși.

„Efectul nu este nesemnificativ, nu e o chestiune pur birocratică! Voința unei singure persoane - a doamnei Veronica Bunescu - amână realizarea voinței a sute de mii de oameni. 176.000 sunt doar voturile USR PLUS. Este firesc să ne întrebăm ce interese reprezintă doamna Bunescu. Servește unor interese de partid sau care este motivul contestării? Ca să putem afla însă... trebuie să aflăm cine este doamna Veronica Bunescu”, a mai scris Vlad Voiculescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10081 vizualizari

  • -31 (47 voturi)    
    Vlad Voiculescu nu renunta la rucsacul cu (Vineri, 4 decembrie 2020, 16:16)

    un domn [utilizator]

    Medicamente, mai mult, e mai sanatos sa faca Glovo Austria - Romania, asta i place mult
    • +12 (18 voturi)    
      chibiti (Vineri, 4 decembrie 2020, 17:29)

      sitizan [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Exista nulitati cretine care nu stiu/nu pot sa faca nimic bun in toata viata lor...in schimb isi dau cu parerea de pe margine despre cei ce fac, fara sa aibe habar despre ce vorbesc..Dar asa au auzit ei ca a spus cineva, candva catre altcineva care ...
      • -12 (18 voturi)    
        Pai Vlad (Vineri, 4 decembrie 2020, 20:17)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui sitizan

        Se potriveste descrierii tale
        Tu
        Ai habar ce a facut Asta la Erste ?
        Freca podele ? Frca menta ?
  • +18 (38 voturi)    
    penibil (Vineri, 4 decembrie 2020, 16:16)

    liviu_ [utilizator]

    oameni care nu stiu sa piarda!

    este vointa poporului fufo! ec facem acum facem apaleuri si impiedicam consilierii locali 4 ani?!

    jeg uman!
  • +15 (33 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 4 decembrie 2020, 16:19)

    [anonim]

  • +8 (24 voturi)    
    intrebarea e (Vineri, 4 decembrie 2020, 16:19)

    liviu_ [utilizator]

    cine face asta?! pnl sau psd?!
    - pentru ca brusc in S1 au aparut probleme dupa noul primar... desi pana atunci nu a fost nici un semn ca ar fi probleme cu concractele
    - consilierii sunt blocati se preudoprocese...
    mai sa fie?!

    sa se amane alegerile cu 3 luni de zile (sau cat e nevoie).
    mandatul e de 4 ani, nu de 4 ani - procese!
  • -25 (37 voturi)    
    Stat de drept (Vineri, 4 decembrie 2020, 16:20)

    cenzuratul [utilizator]

    Ungaria e cat pe-aci sa fie data afara din UE ca nu respecta statul de drept. Pai Voiculescu ce face? Ii refuza dnei Veronica Bunescu un drept al dansei de a contesta in instanta?

    Un atac grosolan la drepturile omului, daca ma intrebati pe mine.
    • 0 (10 voturi)    
      nu te-a intrebat nimeni (Vineri, 4 decembrie 2020, 22:26)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      editat de moderator. avertisment pentru jigniri repetate
      • -5 (9 voturi)    
        dar pe tine cine te-a întrebat? (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 4:16)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        sau forumul ăsta a devenit monopolul useriştilor?
        căci după voturi, cam asta pare...
    • +1 (9 voturi)    
      nu te-a intrebat nimeni nimic (Vineri, 4 decembrie 2020, 23:06)

      pmct [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      nu te-a intrebat nimeni nimic si nici nu te va intreba vreodata, asta deoarece nimanui nu-i pasa de parerea ta.
  • -24 (36 voturi)    
    of-of mai-mai (Vineri, 4 decembrie 2020, 16:36)

    Watcherss [utilizator]

    "mama lu' doamna Bunescu, mamaaaa luuu doamna buneescuuuu, fata lu' matale nu ma lasa sa ma joc cu ceilalti copii"
  • +17 (33 voturi)    
    Nume gresit (Vineri, 4 decembrie 2020, 16:53)

    Uncetateanoarecare [utilizator]

    O cheama Pesedescu, nu Bunescu.
    • +2 (6 voturi)    
      . (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 8:15)

      Mita Beciuklista [utilizator] i-a raspuns lui Uncetateanoarecare

      Ba peneleu/pesedeu adica USL.

      Faptul ca fiul de securist a dat o OUG specifica spune totul. Sa nu piarda controlul, acum, ca pupatzul Nicusorban e plimbat ca mastele pe la evenimete.

      M-as mira ca Buneasca sa existe.
      • 0 (0 voturi)    
        Vrei sa spui ca... (Duminică, 6 decembrie 2020, 0:38)

        salvatore [utilizator] i-a raspuns lui Mita Beciuklista

        ... fiul unui securist (Orban) il blocheaza pe fiul unui informator (Vlad Voiculescu)? Ce situatie dom'le, nu se mai inteleg securistii intre ei si odraslele lor isi dau la gioale.
  • -14 (22 voturi)    
    Sfâșietor (Vineri, 4 decembrie 2020, 17:13)

    backtothedarkages [utilizator]

    să vezi cât de afectat este VV ca nu se respectă voința electoratului
  • -12 (24 voturi)    
    il troleaza pe fraier... (Vineri, 4 decembrie 2020, 17:23)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... ce e rau in asta? sa ne radem si noi putin...
  • -14 (22 voturi)    
    Ia hai (Vineri, 4 decembrie 2020, 17:27)

    zizi_m [utilizator]

    sa intru eu intr-o competitie de tip cine ia cele mai mult minusuri.
    Mie nu imi place omul asta. La Vlad Voiculescu ma refer. E de formatie finantist, a fost ministru al sanatatii si vroia sa fie primar. E chiar asa de multilateral dezvoltat sau e disperat dupa o functie?
    Cand USR a decis sa il sustina pe ND, era blazat de nu se poate, de parca functia de primar i-ar fi fost un drept din nastere.
    Acum vorbeste despre vointa alegatorilor desi nu el a candidat, iar daca o facea probabil ca acum primar era tot Firea.
    Ok, i s-a promis ca o sa fie vice-primar, am inteles, i-a facut una niste contestatii cum i-au facut si lui ND, se vor rezolva si o sa isi ia functia. De ce e asa de disperat nu inteleg.
    • -2 (4 voturi)    
      E disperat (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 9:44)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui zizi_m

      ca nu mai reuseste odata sa puna mana pe alea 19 spitale :) :) ... nu livreaza, ca sa folosim termeni familiari :) :)... Unchi, unchi, dar branza-i pe bani...
  • +8 (18 voturi)    
    La cate flegme is de serviciu azi ... (Vineri, 4 decembrie 2020, 21:04)

    V. Istina [utilizator]

    E clar ca le e frica de Vlad ca de dracul...

    O fi stiind ei ceva, de dau bani buni sa-l umple tovarasii comentatori „profesionisti“ de flegme cumparate!

    Cine e doamna Bunescu? Si cine sunt flegmele profesioniste? Niste bieti oameni pt care Vlad reprezinta o amenintare existentiala. Nici daca ar vrea nu ar putea sa munceasca cinstit, asa ca daca Vlad le taie contractele... vine foamea!
    Iar cu foamea... nu e de glumit.

    O sa ploua mult si scarbos, dar... asta e drumul corect. Pacat de numele Bunescu...
  • -4 (8 voturi)    
    Vlad Voiculescu (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 2:30)

    VictorVlad [utilizator]

    La început mi s-a părut ok. Problema ca in ultimul timp ca și majoritatea liderilor USR, se comporta isteric , în așteptarea ciolanului. Tare mă tem ca majoritatea câștigătorilor USR de la locale , vor sfârșitul mandatul precum guvernul Cioloș : lipsa acțiuni , compromis total , realizări nule .
  • -6 (8 voturi)    
    "cine e d-na bunescu" - întrebare tipic securistă (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 4:21)

    let_s_twist_again [utilizator]

    nimeni nu a întrebat ce anume obiecţii are respectiva ci doar cine e, unde o găsim să o reducem la tăcere...
    foarte "democratic", n-am ce zice...
    • -3 (5 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 9:59)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

      Twist tipic de securici rusesc, mars ma!
    • 0 (0 voturi)    
      Si e instigare la doxxing (Duminică, 6 decembrie 2020, 4:56)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

      Daca acelasi lucru il facea cineva de pe partea dreapta, era pretextul perfect pentru reteaua sociala sa-l suspende. Asa, venind dinspre camarazii lor de stanga, inchid ochii.
  • -1 (3 voturi)    
    Doamna Bunescu este (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 17:02)

    Gargara3 [utilizator]

    Reprezentanta managerilor de spitale pusi de Firea, a beneficiarilot sinecurilor din ASSMB si nu in ultimul rand furnizorii de materiale si servicii catre spitalele din Bucuresti, alesi de aceiasi Firea din mafia PSD ALDE PMP intr-n cuvant a celor care vor avea de pierdut daca administrarea spitalelor din Bucuresti se va face onest si profesionist.