​​FOTOGALERIE Fostul primar Gabriel Mutu a dat aproape 1 milion de lei pentru gărdulețul pus pe strada Valea Oltului / A fost cumpărat la kg

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 4 decembrie 2020, 11:33 Actualitate | Administratie Locala


Gard Valea Oltului 5
Foto: Hotnews
Vara trecută, Primăria Sectorului 6 a reamenajat trotuarele și spațiile verzi de pe strada Valea Oltului. Potrivit unui contract obținut de HotNews.ro, doar pentru gărdulețul verde pus pe margine instituția a plătit aproape 1 milion de lei. Gardul a fost cumpărat la kilogram, iar banii au ajuns la firma Geca Impex, care din 2016 are contract cu Primăria pentru întreținerea spațiilor verzi. Valea Oltului are o lungime de circa 1,5 km, dar gardurile nu au fost puse pe toată lungimea.

În ultimii ani este o modă ca primăriile din București să împrejmuiască fiecare spațiu verde cu gard, o afacere foarte profitabilă pentru firmele de profil. Decizia este una controversată deoarece în țările civilizate spațiile verzi sunt folosite de oameni, nu închise cu gard.







Potrivit documentelor consultate de HotNews.ro, Primăria Sectorului 6, prin ADP, a încheiat contractul subsecvent nr. 153 la acordul-cadru nr. 47/14.04.2016 cu Geca IMPEX PM pentru execuția și finalizarea lucrări de confecționare și montare a 55.000 mp gard metalic pe str. Valea Oltului. Valoarea contractului este 949.000 lei - preț 14,50 lei fără TVA pe kg de gard. Subcontractanți declarați în contract sunt Azochim și Urban Lanscape.

Contractul subsecvent face parte din acordul- cadru de servicii nr. 47/14.04.2016 încheiat de instituție cu firmele Geca Impex, Cris Garden, Garden Center Group, MBC Construct Prest, Pergola Grădini Decorative, pe 48 luni, de la 14.04.2016 până la 13.04.2020. Obiectul contractului: servicii de arhitectură peisagistică, servicii de amenajare și întreținere a spațiilor verzi și a locurilor de joacă, echipament pentru parcuri și locuri de joacă, mobilier urban și produse de pepinieră.





Contactat de HotNews.ro, noul primar al Sectorului 6, Ciprian Ciucu, spune că va renunța la garduri și va încerca să recupereze banii, acolo unde este posibil.

”Am oprit această afacere cu garduri, nu se mai montează garduri. Gardurile degradate vor dispărea și vor fi înlocuite cu grad viu, acolo unde sunt necesare, în proximitatea blocurilor. Va fi implicată și Poliția Locală, cu toleranță zero pentru cei care parchează pe spațiile verzi și le distrug. O să încep demontarea gardurilor și voi încerca să recuperez prejudiciul. La Valea Oltului, mi se pare o sumă aberantă. O să trimit corpul de control să verifice. Mi se pare aberant să te împrumuți pentru amenajări și nu pentru investiții. Domnul Mutu s-a împrumutat 180 milioane de lei la ADP prin care în loc să facă o școală, o stradă, un spital, a pus spațiu verde și garduri, trotuare și câteva parcări. Este aberant să te împrumuți pentru amenajări, el a făcut asta fiindcă era campanie electorală”, a declarat Ciprian Ciucu, pentru HotNews.ro.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15549 vizualizari

  • -40 (44 voturi)    
    Noul primar (Vineri, 4 decembrie 2020, 11:44)

    Unforgiven [utilizator]

    Ne spune ca nu este nevoie de "spațiu verde și garduri, trotuare și câteva parcări"

    Deci avem suficient spatiu verde, avem garduri, avem trotuare, nu mai e nevoie de trotuare si nu avem nevoie nici de parcari!

    In schimb este nevoie de: "o școală, o stradă, un spital"

    E nevoie doar de ce vrea noul primar si cu lozincile penelisto-useriste retardate, iar in afara de "o școală, o stradă, un spital" nu mai este nevoie de nimic altceva!
    • +30 (36 voturi)    
      ceva legat de subiect? (Vineri, 4 decembrie 2020, 12:26)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

      sau aveti doar placa anti ciucu?
    • +15 (15 voturi)    
      sclavii psd (Vineri, 4 decembrie 2020, 14:12)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

      ei ignora hotiile psd si distrag atentia...
      • +6 (6 voturi)    
        Dar nu ii invidiati de loc? (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 10:33)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Eu da!
        Noi votam un primar, parlamentare sau Presedinte, apoi face prostii, porcarii sau hotii, si regretam votul, il injuram!

        Vitantii pedesereului sunt mult mai disciplinati: chiar daca vad ca alesu dumnealor nu face nimic bun, fura de rupe, tot il sustin, ii iau apararea!
        • -4 (4 voturi)    
          Se retine ideea (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 16:40)

          Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

          Ca va raportati cu totii strict la propaganda de partid de dreapta, fara nicio legatura cu situatia reala.

          Aveti in fata vreo situatie in oglinda cu care s-o comparati pe aceasta si sa spuneti ca pretul pentru lucrare ar trebui sa fie mai mic cu nu stiu cate procente in functie de material, lucrare, servicii executate?

          Ca va vad ca va impotmoliti in niste discutii care va calauzesc si va lumineaza calea in viata, dar ele sunt doar niste lozinci politice absurde de dreapta, care se bazeaza pe aruncarea la intamplare a unor cifre, a unor sume fara sa poata fi comparate cu nimic.
  • +23 (23 voturi)    
    Doar afaceri in beneficiul primarilor (Vineri, 4 decembrie 2020, 11:48)

    blacksheep [utilizator]

    Cum se face ca nu se autosesizeaza nici un organ de control la cheltuielile inutile facute cateva luni in urma, de acelasi somn, dusul cu apa oxigenata cand s-a inchiriat elicopter sa beneficieze tot poporul de o "baie de sanatate".
    Toti care au aprobat aceasta stupizenie, ar trebui sa le fie imputate cheltuielile precum si anularea diplomei de scoala generala.
    • -11 (19 voturi)    
      Pretul nici nu e grav. (Vineri, 4 decembrie 2020, 13:02)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui blacksheep

      3 Euro/kg. Feru la achizitie e cam 0.6E/kg, apoi taiat sudat, curatat, vopsit, transport plus instalare si sudura la fata locului. Sincer as fi zis ca face undeva pe la 2 Euro pe kg. Nu cred ca pretul de 3 e problema, eu zic sa il cantariti.
    • +12 (12 voturi)    
      Nu numai Valea Oltului (Vineri, 4 decembrie 2020, 14:46)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui blacksheep

      Pe Iuliu Maniu sint spatii vrezi strajuite vigilent cu acelasi fel de gard sinistru pe kilometri. Chiar si spatii minuscule de 2 mp. Sa nu cumva sa calce vreun dement pe pretioasa iarba. Spatii care au fost dotate cu sisteme de udare, unele functionind aiurea si excesiv distrugind gazonul.
      Totul sub patronajul ultrageneros cu propriile buzunare al premarului mutu.
    • -11 (13 voturi)    
      Nu se sesizeaza justitia (Vineri, 4 decembrie 2020, 15:37)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui blacksheep

      Pentru ca in mod normal lozincile de partid si impostura useristo-penelista nu sunt obiect al investigatiei in justitie, dar impostorii partidelor vechi si noi pot face sesizari organelor judiciare, cu scopul de a avea niste cercetari penale care sa fie folosite de retardati in castigarea capitalului electoral prin simularea dreptatii facute prin aruncarea gunoiului peste gard in curtea vecinului.
      Iar inculti si manipulati care sa voteze cu aceste lichele sunt pe toate drumurile.
      • +10 (10 voturi)    
        Mai rau e cu coruptii si incompetentii PSDului (Vineri, 4 decembrie 2020, 16:29)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        si toti mincinosii inclusiv aia de pe HN
  • -22 (26 voturi)    
    bravo baieti ! (Vineri, 4 decembrie 2020, 11:56)

    alfa1 [utilizator]

    voi mergeti la vot . Asa veti fi siguri ca in urmatorii 4 ani veti fi furati in continuare indiferent pe cine votati . Romanul s-a nascut poet ???
    • +23 (25 voturi)    
      aici a furat primarul PSD (Vineri, 4 decembrie 2020, 12:27)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      despre asta e vb... de unde si pana unde vor fura in contiunare indiferent pe cine votati? si daca nu votati, nu vor mai fura sau cum?
    • +21 (23 voturi)    
      Si daca nu mergem se opreste din furat PSDul? (Vineri, 4 decembrie 2020, 12:48)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      Marsh anticetateanule!

      Cum sa provaduiesti absenteismul la otare?!
    • +12 (12 voturi)    
      aham (Vineri, 4 decembrie 2020, 14:15)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      psdist sub acoperire: "toti ne fura" pt ca oamenii sa nu mai mearga la vot si ... mai important: sa se obisnuiasca sa fie furati!

      hai sa nu facem din anormalitate (si ilegalitate ca tot veni vorba), normalitate, ok?!
  • +27 (27 voturi)    
    ganditi inainte sa votati !! (Vineri, 4 decembrie 2020, 11:59)

    vali2 [utilizator]

    Mergeti la vot si votati pentru niste oamenii care sa nu-si mai bata joc de banii nostri!
    Cred ca ar trebui tuturor sa ne pese ce se face cu banii nostri
    • +12 (12 voturi)    
      Si daca nu? (Vineri, 4 decembrie 2020, 13:52)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      Exact! Si daca nu, atunci macar mergeti la vot pentru cei dragi. Daca nu va pasa de tara, de voi sau de bani, macar sa mergeti la vot pentru familie sa va ganditi la viitorul lor. Altfel vor vota altii pentru voi si apoi iar o sa fiti toti socati ca nu s-a facut nimic, ca iar se fura, ca nu se schimba, ca toti sunt la fel...

      Poate avem noroc si PSD nu scoate peste 10%.Dar pentru asta trebuie mers la vot. Respectati regulile si recomandarile pentru igiena si siguranta si totul va fi bine.
  • +22 (22 voturi)    
    Bucuresti, Bucuresti (Vineri, 4 decembrie 2020, 12:01)

    fanegr1ja [utilizator]

    Oras plin de garduri esti.
  • -24 (28 voturi)    
    rau a fost pe vremea ciumei (Vineri, 4 decembrie 2020, 12:01)

    cucuveauamov [utilizator]

    e muuult mai bine pe vremea Gunoaielor
    • +13 (13 voturi)    
      sclavule (Vineri, 4 decembrie 2020, 14:17)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      vezi ca gunoaiele alea sunt din cauza contractelor facute aiurea de psd...

      asa ca nu o mai da la intors!

      adevaru e ca partidul pe care-l aperi fura de rupe si tu ori esti un hot (Sau speri sa ajungi unul), ori esti un prost care se prostiuneaza pt cativa "Arginti" in timp ce aia care te platesc isi bat joc de tine si fura de rup!
    • +5 (5 voturi)    
      se stie vinovatii... ce v-a urma??? (Vineri, 4 decembrie 2020, 17:14)

      Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ciolacu, Grindeanu,Firea in fiecare zi fac declaratii de felul" fura, au furat, incapabili, dezastru,etc.". Guvernul de acum este de un an, SA CLADESTI PE RUINEESTE GREU si chiar cinci ani daca vor guverna mai rau ca dezastrul lasat de PSD nu v-a fi. CIORILE care stau pe crengi si croncane ca vine sfirsitul sint aceleasi CIORI care au avut puterea. Firea la Bucuresti, Grindeanu ca primministru, Tudose la fel ca sef de Guvern,Ciolacu cu geanta (cu bani) si cu vislele, de gospodina din Teleorman nu s-a mai auzit in ultimul timp absolut nimic. Daca tot vorbesti de gunoaie, au fost facute de alte GUNOAIE care si-au umplut buzunarele si avenit timpul sa dea socoteala.
  • +27 (29 voturi)    
    a furat, dar a si facut! (Vineri, 4 decembrie 2020, 12:02)

    levierul [utilizator]

    vom mai auzi fraza asta si peste 100 de ani!
  • +17 (17 voturi)    
    stîlpișori minunați de piatră (Vineri, 4 decembrie 2020, 12:14)

    contur [utilizator]

    Ar fi interesant (si dureros) de aflat cit a plătit G. Mutu pe stîlpișorii de piatră antiparking. Densitatea lor depășește orice limita de logică. Acolo unde era sufucient 1, sunt 3, puși in cel mai bizar si stupid mod. Iar pe șoseaua Grozăvești, oricum, nu parca nimeni. Cine a semnat o asemenea aberație de proiect? Cum se mai recuperează cheltuiala voită de bani?
  • +13 (23 voturi)    
    Votam USRplus ca sa schimbam Romania in bine! (Vineri, 4 decembrie 2020, 12:16)

    UnOarecare [utilizator]

    Ne-am lamurit de politruci ultimilor 30 de ani: au dus Romania la coada Europei!
  • +14 (14 voturi)    
    Pentru functii si bani vor sa fie alesi si realesi (Vineri, 4 decembrie 2020, 12:37)

    Entiu [utilizator]

    Alegerile inseamna pentru voi functii, bani, restul nu va mai intereseaza.
    Sa scapam de imbuibatii fara lipsa de cuvant pana la lipsa de onoare!
  • +10 (10 voturi)    
    multumim psd (Vineri, 4 decembrie 2020, 14:12)

    liviu_ [utilizator]

    stati ca o sa aflam la un moment dat si cat au costat gardurile de pe sina de tramvai... probabil si alea au costat greutatea lor in aur...
  • 0 (4 voturi)    
    alta propunere (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 5:56)

    ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator]

    Metoda sa stricam ce au facut predecesorii nu o agreez. Numai ideea sa daramam, sa stricam, sa demolam imi displace. Ca sa darame gardul deja facut inseamna mana de lucru, mijloace de transport, etc date altei firme probabil, actiune care va costa poate un sfert din suma platita deci 1,25 mil lei si nu am realizat nimic. Actualul primar ar trebui sa lase garduletul pe pozitie ca arata bine si protejeaza de diverse si diversi sa calculeze costul corect al lui si sa il puna pe fostul primar si firma respectiva sa plateasca diferenta astfel incat prejudiciul sa fie in mare parte recuperat.
    • -2 (2 voturi)    
      Faptul de a strica (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 17:00)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui ivana.tiberiu1375394274205

      Ar fi un lucru care l-ar ajuta pe primar foarte mult in castigarea capitalului electoral de dreapta, care este inclinat profund spre desfiintarea gandirii critice si inlocuirea acesteia cu ideile preconcepute retrograde si lozincile stabilite aprioric axiome si adevaruri absolute in univers.

      Faptul ca ar mai cheltui in plus niste bani pentru demolarea gardului si ar mai folosi apoi alti bani pentru inlocuirea gardului acela cu unul viu, care ala ar fi fost mai bun de la inceput, cu siguranta, va fi irelevant din punct de vedere al epuizarii/risipirii resurselor financiare, atata timp cat electoratul de dreapta va da mana libera inaltilor oficiali de dreapta sa imparta alti bani in stanga si-n dreapta pentru desfiintare de gard si inlocuirea acelui gard cu altul viu.

      In plus, aici mai este si o ipocrizie pe fata, ca noul primar ne spune ca nu e nevoie de spatii verzi, ca e nevoie doar de spitale, scoli si strazi, fara spatii verzi, trotuare, garduri si parcari, in schimb tot el se contrazice singur si spune ca va inlocui gardul acela metalic cu unul viu. Deci gardul viu nu inseamna spatiu verde, sau a uitat ce a mintit mai sus.

      Eehee, uite asta inseamna inceputul instaurarii dictaturii prostilor si incompetentilor, atunci cand situatii flagrant aberante ajung sa fie sustinute de un electorat de dreapta prefacut, ipocrit si cu o gandire superficiala, redusa la zero, care refuza sa faca vreun rationament logic in orice situatie, ci accepta docil toate lozincile aberante debitate de la tribuna inaltilor oficiali de dreapta.
      • 0 (0 voturi)    
        De neiertatule, m-ai rupt cu prima fraza. (Sâmbătă, 5 decembrie 2020, 21:02)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Au uitat astia sa va dea pastilele si ati intrat in fibrilatie? Sau gandul ca in curand veti deveni insignifianti va da frisoane neuro-lingvistice?
        N-am mai vazut asemenea diarie verbala demult. Si pentru ce? pentru apararea unui primar construitor de garduri la kil!