Nicușor Dan despre problemele la căldură din ultimele zile: Nu va fi așa toată iarna/ O să avem avarii, dar nu ca în ultimele 3 zile

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:19 Actualitate | Administratie Locala


Nicusor Dan
Foto: Facebook/ Ministerul Mediului - Romania
Nicușor Dan, primarul general al Capitalei, a declarat la începutul ședinței de Consiliu General de miercuri că bucureștenii nu vor avea toată iarna problemele pe care le-au avut în ultimele zile cu furnizarea agentului termic. Acesta a declarat că în ultimele zile au fost probleme mai mari decât de obicei din cauză că temperatura a scăzut brusc, iar sistemul nu suportă o creștere rapidă a presiunii deoarece crapă țevile.

”Am avut o situație mai grea în ultimele zile, din cauza diferenței mari de temperatură, iar sistemul de transport este vechi și nu poate suporta schimbări mari de presiune. O să avem avarii, dar nu ca în ultimele 3 zile”, a declarat Nicușor Dan.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2359 vizualizari

  • -6 (12 voturi)    
    Foarte vag, prea vag (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:27)

    Relaxat [utilizator]

    De ce Termoenergetica nu anunta cand se revine la normal si amana din 12 in 12 ore restabilirea serviciului ? Adica nici ei nu stiu ????
    De ce anul trecut nu a fost aceiasi problema ? Erau tevile in stare mult mai buna ?
    Atentie,Firea a pierdut cateva procente din cauza apei calde. Acum cine va pierde ? Situatia eate intamplatoare?
    • +3 (7 voturi)    
      nu,nu.. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:36)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Relaxat

      este o conspiratie a psd in combinatie cu Termoenergetica asta de care zici tu,si noaptea,cand toti stau in casa din cauza covid,astia vin si crapa conducte cu barosu'.
      de fapt covid nu exista si e inventat sa tina oamenii in casa tocmai pentru asta,ca pe timpul noptii sa vina firea cu barosu sa sparga conducte fara sa o vada nimeni,sa scada nicusor in sondaje
      • +8 (8 voturi)    
        Haha, foarte amuzant... dar nu prea (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:16)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        Tinand cont ca toti oamenii numiti de PSD nu au investit deloc, iar cand a venit vorba de buget pentru dezvoltare, infrastructura si orice alt tip de investitii PSD aloca cele mai mici cifre, ai putea spune ca indiferenta lor e aproape ca si cand ar fi venit sa dea cu barosul.
  • -3 (5 voturi)    
    :)) (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:33)

    Mistrelutz [utilizator]

    Nostradamus,pe bune.
  • -3 (9 voturi)    
    Problema acum (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:40)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Nu este RADET - TERMOELECTRICA.
    Acum problema este ELCEN -ul. Nu are capacitati de producere a energiei termice disponibile. Nu s- a reparat nimic in ultimii ani, 90 % din capacitati sunt defecte si trebuie reparate . Sub -5 grade tot Bucurestiul va iesi in strada !
  • -4 (10 voturi)    
    numai in ultimile 3 zile? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:45)

    freestyle [utilizator]

    noroc ca nu este frig afara. daca era -20 dadeam foc la primarie cu tot cu nicusor. rezolvati problemele si lasa-ti palavrageala. trompeta in cui si pune-ti mana pe lopata.
  • +2 (4 voturi)    
    Venea presiunea tiptil... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:50)

    AndreiSo [utilizator]

    Care este diferenta dintre presiunea care creste lent sau rapid? Ce inseamna rapid? O milisecunda, un minut, o zi?
    Daca presiunea creste intr-o ora se sparge? Daca presiunea creste intr-o zi nu se sparge?
    Astept un raspuns de la un cititor destept. Cat mai tin eu minte din cursurile recipientelor sub presiune, mecanica fluidelor si rezistenta, ceva e fishy aici... I-au bagat asta cu: "Vine presiunea tiptil, sa-l faca de ras..."
    • +2 (2 voturi)    
      Corect (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:07)

      Relaxat [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSo

      Cred ca l-a cam pacalit Dorel pe PG (ca sa me exprim academic). Ma asteptam sa zica ca va face un audit la acesti baieti smecheri dar nepriceputi.
      Un pic de adevar exista, au dezechilbrat sistemul si acum nu stiu ce sa-i faca. Asa se explica ca nu pot avansa un termen de rezolvare. Au nevoie de ajutor.
  • 0 (0 voturi)    
    Abureala (Joi, 3 decembrie 2020, 13:00)

    Relaxat [utilizator]

    Tot nu este caldura.
    Cele 3 zile sunt 5 and counting
  • 0 (0 voturi)    
    Nicusor este la PNL ? (Vineri, 4 decembrie 2020, 10:12)

    Relaxat [utilizator]

    Cele 3 zile, se facura 7 zile, cu un grad in minus in casa in fiecare zi fara caldura.
    De ce nu da afara conducerea incompetenta de la Termoenergetica care da termene nerealiste de remediere ?