​​STUDIU DE CAZ Eficiența companiilor municipale: Cum să schimbi o conductă de 500 m în mai bine de jumătate de an și să nu termini

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 9:30 Actualitate | Administratie Locala


Conducta Colentina 9
Foto: Hotnews
Traficul pe Șoseaua Colentina, între strada Doamna Ghica și Râul Colentina, este îngreunat de mai bine de jumătate de an din cauza unui șantier de înlocuire a unei conducte de canalizare. Deși este una dintre principalele ieșiri din oraș, din 3 benzi au rămas numai două, dar fiindcă una este foarte îngustă se circulă de fapt doar pe o bandă. Lucrarea este executată de Trustul de Clădiri Metropolitane, una dintre companiile municipale înființate de Gabriela Firea. În vară, când orașul era mai liber, pe șantier, în majoritatea zilelor, erau doar câțiva muncitori și un utilaj, iar alteori nu se lucra deloc, iar lucrarea a devenit un coșmar pentru șoferii care tranzitează zona.






HotNews.ro a întrebat la Primăria Capitalei cine schimbă conducta, când au început lucrările și când se termină. Supriză, deși pe gardurile care delimitează șantierul scrie pestre tot ”Triada”, aflăm că lucrarea este executată de o companie municipală - Trustul de clădiri Metropolitane.

”Lucrările pe tronsonul indicat în solicitarea dvs. sunt lucrări de extindere a canalizării pluviale și sunt executate de Trustul de Clădiri Metropolitane, beneficiarul fiind Apa Nova București. Ordinul de începere pentru acest obiectiv a fost dat în data de 11.05.2020, iar termenul de finalizare este 05.02.2021, lucrarea fiind în acest moment în faza de execuție. Rolul acestui tronson este de colectare a apei pluviale, rețeaua existentă fiind subdimensionată pentru orice tip și durată de ploaie”, se arată în răspunsul transmis de Primăria Capitalei.

Reprezentanții instituției spun că deși a trecut mai bine de jumătate de an, lucrarea este în termen. Totuși vestea bună este că lucrările sunt aproape de final, deși termenul de finalizare este abia februarie 2021.

Vineri, la prânz, pe șantier se aflau mai multe utilaje și muncitori.



”Menționăm că lucrările la care faceți referire sunt în termen. Stadiul lucrării este următorul: conducta de pafsin DN 700 montată, umplutura fiind, de asemenea, realizată. În prezent se lucrează la refacerea sistemului rutier pe traseul canalizării”, se mai arată în răspuns.

Lucrările de înlocuire a conductei se execută în baza Autorizației de construire nr. 499/9361 din 18.09.2019 "Eliberare de amplasament (defrișări arbori, devieri și reamplasari rețele edilitare, sistematizare la sol) în vederea construirii Pasajului Doamna Ghica, sector 2, București", cu termen de execuție inițial 12 luni, prelungit pâna la data de 11.12.2021, se mai arată în răspunsul Primăriei Capitalei.














Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13916 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    Ce invata copiii la scoala? (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 9:44)

    MAGArusul [utilizator]

    La ciclul gimnazial se invata Miorita si Legenda mesterului Manole. Concluzia: cat timp nu este un muncitor ingropat de viu sau sacrificat, nici o sansa sa se termine lucrarile.
    • +16 (16 voturi)    
      Ai uitat... (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 12:17)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

      de "catelus cu parul cret" la gradinita...De ce crezi ca avem doar corupti nevinovati si neintelesi?!
    • +4 (4 voturi)    
      Ce invata copiii la scoala? - online, desigur! (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 16:25)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

      ...e vorba de o muncitoare / iubita mesterului, care-i aducea mancarea, la caserola, de la bufetul Miorita!!!
  • +12 (18 voturi)    
    >>>> (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 10:05)

    GemstonePig [utilizator]

    Da' da in timpul asta duamna Sarmea dota spitalele aducea echipament ....eu asa am tot vazut pe o reclama in care tot apare si pe facebook si youtube si daca desfaci o conserva de fasole sare de acolo
  • +18 (22 voturi)    
    trebuie obligati - contract sa lucreze 2 schimburi (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 10:27)

    Gryphus [utilizator]

    eu nu inteleg de ce statul Roman fie ca e guvern, primarie sau orice altceva nu OBLIGA prion contract o firma sa efectueze lucrarile in 2 schimburi

    adica de la 8 dimineata la 10 seara, mai ales vara.


    astazi la ora 4 nu mai gasesti pe nimeni pe santierele de STAT, la privat se lucreaza si noaptea ca de aia apar blocurile alea si vladirile de birouri in 6 luni

    aia construiesc o cl;adire in 6 luni, astia nu pot sa schimbe o teava. e bataie de joc fata de cetateni
    • +11 (13 voturi)    
      cine are interesul?.. (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 12:58)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Se poate lucra si in 3 schimburi. Tehnologia exista si muncitorii din tura de noapte nu se supara daca sunt platiti suplimentar, conform legii.
      Dar de ce?.. Cine se grabeste?
      Primaria are un buget limitat pentru lucrari. Din momentul in care contractele au fost semnate si spagile incasate, nu mai este nimeni interesat de finalizare.
    • +7 (7 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 15:49)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      pai daca termina lucrarea mai repede inseamna spaga mai mica la functionarul public.

      vrei tu sa le schimbi stilul de viata?

      :))
    • +6 (6 voturi)    
      pai acolo e concurenta, faliment, presiune (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 16:09)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      O firma privata daca nu face treaba buna si la timp, nu mai prinde lucrari sa da faliment. Si atunci gaseste solutii sa faca treaba cat mai bine si cat mai repede. Pe cand la companiile de stat nu exista nici o presiune. Fiecare face ce si cat vrea, salariul vine oricum, pierderile sunt acoperite de primarie. Si la fel se intampla si cu firmele private care fac lucrari pentru stat, pentru ca nici acolo nu exista presiune.
  • +6 (12 voturi)    
    Unde e surpriza? (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 12:14)

    gugurila [utilizator]

    Firma de suflet a miresicii liberalilor din Iasi, Conest, lucreaza asa de 20 de ani. Intai sapa o groapa la foc automat, inchide 10 strazi si termina lucrarea abia la urmatoarele alegeri.

    Uneori nici la alegeri nu-s in stare sa termine, de exemplu inca au inchis un pod de anul trecut.
    • +8 (8 voturi)    
      Asa si ? (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 12:32)

      sauvage [utilizator] i-a raspuns lui gugurila

      Pina nu vedem ca pentru astfel de situatii sint trasi la raspundere cei resposanbili, sanctionati financiar si destituire, va fi tot asa multa vreme. Pentru ca vorbiti de Iasi, primarul actual Chirica, fost sef PSD local, dar acum uat la liberali , are ca si colega lui de la Bucuresti multe hotii si o avere total nejustificata.A ajuns pian acolo, incit, un catarg din fier si o mica fundatie numit monumentul tricolorului sa coste 800.000 lei ( a fost adjudecat pt 400.000 lei si apoi au suplimentat). Un stilp de fier cu o bucata de pinza in virf costa 200.000 euro. Si nimeni nu s-a sesizat. Apoi, orasul Iasi e in lista fruntasa a oraselor cu cea mai mare poluare din RO. Avem astfel cea mai rata de mortalitate din cauze de poluare din UE. Asa si ? Saptamina trecuta, compania de transport local , actiona CL Iasi, a cumparat 10 autobuze second hand din Germania si acum sint la strada. Asta in timp ce sint fonduri europene gratis pentru a cumpara autovehicule electrice. Mi-e scirba ca nici o institutie nu reactioneaza. Sintem pierduri.
      • +4 (4 voturi)    
        Catargul? (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 15:36)

        gugurila [utilizator] i-a raspuns lui sauvage

        Ce-ai cu el, a vrut si omu un simbol falic in centru orasului :)
  • -1 (9 voturi)    
    rusine (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 12:33)

    Barbaneagra [utilizator]

    Doamna de suflet a romanilor de pretutindeni s-a zbatut, s-a chinuit, a fost pe santier 20 de ore din 24, iar dumneavoastra acum va bateti joc? Bine zice un domn mai pe la sfarsit ca si PNL face la fel, sa nu aruncam cu noroi doar in Doamna de Suflet a Romanilor!
    PS: cand sa clichez pe You Tube blues session, mai intai trebuie sa vizionez reclama Doamnei de Suflet care isi varsa focul. Abia pe urma pot urmari cum PNL ne distruge economia si, in sfarsit, eventual daca am mai chef, ascult o ora de blues...
    These guys know where to hit you.
    • -1 (3 voturi)    
      Ești din grupa trolilor (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 16:59)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Barbaneagra

      cu misiunea să spună că toți sunt la fel și deci nu merită să mergi la vot?
      • 0 (0 voturi)    
        Ntttt.... (Duminică, 29 noiembrie 2020, 9:50)

        paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        Este doar ironie / sarcasm ...
  • -2 (8 voturi)    
    Glumiti? In 6 luni nu se facea nici prima licitati (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 13:41)

    D-or [utilizator]

    Fara Companiile Municipale, in 6 luni abia se facea prefezabilitatea si caietul de sarcini.

    Dupa ce se terminau contestatiile cu consultantul si proiectantul lucrarii, adica in vreo 3 ani, urmau licitatiile pt contructie. Cu contestatiile de rigoare, lucrarile ar fi putut incepe in vreo 5 ani. Minimum.

    Vedeti ce s-a intimplat cu toate contractele pt drumuri si autostrazi.
    • +3 (3 voturi)    
      Deci votați PSD? (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 17:02)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Firea nu cred că va avea destule voturi să prindă un loc de senator cu IMUNITATE!
      Cine să o voteze înafara rudelor, după ce a fost cel mai slab primar din istoria Bucureștiului?
      • +6 (6 voturi)    
        N-ai tu idee.... (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 18:42)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        Ai să vezi la rezultate. Gândește-te că pesediștii au fost în stare să voteze chiar morți!
  • +2 (2 voturi)    
    Bucuresteni, (Duminică, 29 noiembrie 2020, 8:31)

    John M. [utilizator]

    acolo se spalau bani seriosi de catre comunista aia. Ia "sapati" voi mai adanc in dosarul asta si veti fi uimiti de ce increngaturi de rude si clientela politica veti gasi.
    • 0 (0 voturi)    
      FirmaTriada (Luni, 30 noiembrie 2020, 16:02)

      vax-albina [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      FirmaTriada a lucrat și la mine în zonă. Tot în asociație cu Apa Nova.
      Au rupt cablul de electricitate ce s-a reparat în 24 h de Enel.
      Au spart o țeavă de gaze, remediată în câteva ore de Distrigaz
      Au rupt cablu subteran al Telekom,reparat în 5 (cinci) zile de firma de cabluri plătită de Telekom. Cablu aerian acum. :D

      Oare cine susține această firmă plină de Dorei?