Sectorul 6 din București nu va avea luminițe de Crăciun. Primar: Eu sunt mai zgârcit cu banul public, mă gândesc că de banii aceștia aș putea face o grădiniță sau o creșă

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 16 noiembrie 2020, 19:46 Actualitate | Administratie Locala


Ciprian Ciucu
Foto: Hotnews
Primarul Sectorului 6 al Municipiului București, Ciprian Ciucu, a anunțat că sectorul bucureștean nu va avea luminițe de Crăciun, întrucât contractul cadru realizat deja de Primăria Capitalei ar duce la o cheltuială totală de 500.000 de euro, subliniind că el este ”mai zgârcit cu banul public” și că preferă să facă o grădiniță sau o creșă de banii aceștia. ”Nu avem timp să facem o nouă achiziție”, a subliniat Ciucu într-o postare pe Facebook.

”Nu știu cum să vă dau vestea acesta, așa că vi-o dau ca și cum ai dezlipi un leocoplast, dintr-o dată. Nu vom avea anul acesta luminițe de Crăciun în Sectorul 6. Am întors-o pe toate fețele și cred că este decizia cea bună. Să vă dau și datele problemei: Primăria Capitalei, cea care era expertă la aruncat cu banii pe fereastră, a neglijat întotdeauna Sectorul 6 la acest capitol. Fostul primar și-a asumat el, din bugetul Primăriei, toate costurile iluminatului festiv și avem acum un contract cadru. Nu avem timp să facem o nouă achiziție, ar trebui să lucrăm în cadrul contractului curent, ceea ce ne-ar duce pe la suma de 400.000 de euro pentru Sectorul 6. L-a asta s-ar adăuga frumoasă sumă de 100.000 de euro (tot un contract cadru cu o altă firmă) doar (!!) pentru Parcul Drumul Taberei”, a scris Ciprian Ciucu pe Facebook.

Primarul Sectorului 6 spune că deși știe că poate fi o decizie nepopulară, se gândește că ar putea face o grădiniță sau o creșă de banii aceștia. În plus, subliniază Ciucu, luminițele ar fi ca cele de anul trecut care sunt ”cam de prost gust”.

”Știu, poate fi o decizie impopulară, dar mi-am propus ca în acest mandat să fac ce trebuie, indiferent de nivelul de popularitate la care voi ajunge. În aceste situații primesc multe sugestii dar în final mă consult cu conștiința mea și mă întreb ce decizie mi-aș fi dorit să ia primarul dacă ar fi fost altcineva primar. Și eu mi-aș fi dorit să mai limiteze din risipă și să folosească banii pentru adevăratele priorități. Mai este și pandemia acesta nenorocită și aici argumentele sunt pro (ar ajuta la moral) și contra (oricum stăm mai mult în case), dar nu acestea au cântărit primordial în decizia mea. Primordiale au fost raportul calitate preț și adevăratele priorități descrise mai sus”, a adăugat edilul, care promite totuși ca la anul să se ocupe și de acest segment și să ”avem iluminat festiv de calitate la un preț corect”.

”Vă mulțumesc pentru înțelegere, anul acesta ne decorăm casele și sufletele!”, încheie Ciucu.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















41163 vizualizari

  • +11 (21 voturi)    
    Romania e o tara de hoti (Luni, 16 noiembrie 2020, 19:50)

    emil bobu [utilizator]

    Daca doar pt. luminite intr-un sector ar costa atat, cat a dat Firea pana acum pe aiurelile astea?
    • +11 (19 voturi)    
      Ar putea oameni sa puna lumini la locuintele lor (Luni, 16 noiembrie 2020, 21:41)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Ca solidaritate cu decizia primarului
      • -9 (21 voturi)    
        eu zic (Luni, 16 noiembrie 2020, 23:17)

        Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        sa desfiinteze spatiile alea verzi, sa scoata florile, ca se consuma prea multa apa sa le intretii, plus benzina, plus muncitori. Eu zic sa turnam niste beton si sa facem niste parcari in spic, asa eficientizam la maxim terenul, si avem si mai multi bani la dispozitie pentru furat.. e foame mare acum, fiecare banut conteaza.
  • +19 (21 voturi)    
    Are dreptate, dar sa-si tina cuvantul! (Luni, 16 noiembrie 2020, 20:14)

    MakeRoGreatAgain [utilizator]

    Zice bine ce spune, dar eu astept sa vad daca si o sa faca gradinita sau cresa aia! Ne-am saturat de dat cu gura, vrem oameni care sa faca ce trebuie.
    • +5 (5 voturi)    
      Corect (Marţi, 17 noiembrie 2020, 1:12)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui MakeRoGreatAgain

      Foarte bine, dar sa ne si tinem de promisiuni si la urmatoarele alegeri o sa tinem cont.
  • -10 (30 voturi)    
    Economie acolo unde nu e cazul! (Luni, 16 noiembrie 2020, 20:26)

    Tambrian [utilizator]

    Domnule Primar sa stiti ca cei mai multi oameni se simt bine intr-un oras, care din cand in cand se mai si gateste. Frumosul este benefic si pentru bogat si pentru sarac.
    Nici un zgarcit cu posibilitati ,si aici, poate stiti, este celebru Hagi Tudose, nu a apreciat si nu a dat doi bani pe frumos.
    • +5 (17 voturi)    
      Fanii duamnei (Luni, 16 noiembrie 2020, 21:29)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Tambrian

      V-a cam obișnuit duamna Gabi cu "gătelile" moldovenești prin Capitală. Vrei găteală (fără de care poți trăi) sau ce propune noul primar în loc?
    • +2 (8 voturi)    
      Eheee (Marţi, 17 noiembrie 2020, 3:56)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Tambrian

      Te-ai invatat cu iepurasi, statui, luminite, targuri si vouchere sa inteleg....
  • +6 (14 voturi)    
    Scrisoare (Luni, 16 noiembrie 2020, 20:42)

    Ce.site [utilizator]

    Pâine și circ, domnule Ciucu! Chiar n-ați învățat cum se conduce o structură administrativă, un sector, o țară, o lume? Nu dați banii pe prostii domnu' Ciucu, că altfel data viitoare nu vă mai votează nimeni! Poate doar părinții copiilor de la grădiniță..
    • +2 (8 voturi)    
      Scrisoare (Luni, 16 noiembrie 2020, 23:10)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Ce.site

      D-le Ciucu, asfaltati trotoarele si carosabilul Soselei Virtutii!!!
  • +12 (28 voturi)    
    Sa fim noi sanatosi (Luni, 16 noiembrie 2020, 20:43)

    ady77 [utilizator]

    O masura corecta si de bun simt, in conditiile actuale.
    • +3 (5 voturi)    
      Sanatatea e suficienta pentru animale (Marţi, 17 noiembrie 2020, 13:27)

      VOX. [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      Oamenii au nevoie de mai mult. Ce putin unii dintre ei.
  • +2 (18 voturi)    
    Unde e? (Luni, 16 noiembrie 2020, 20:49)

    Ce.site [utilizator]

    Unde e libertatea de exprimare băi băieți, că la site-ul cu apucături totalitariste hotnews.ro se pare că nu e?
    Am jignit cu ceva?
  • -5 (25 voturi)    
    este neserios (Luni, 16 noiembrie 2020, 20:52)

    oldman_boy [utilizator]

    La ce probleme avem acum din cauza de pandemiei, mi-ar fi plăcut ca în drumul spre casă să văd ceva lumini decorative în stradă.
    • -2 (16 voturi)    
      Ce lumini decorative?! (Luni, 16 noiembrie 2020, 21:54)

      Iorgovan [utilizator] i-a raspuns lui oldman_boy

      N-ai voie! Minus!
  • +7 (11 voturi)    
    Offsid (Luni, 16 noiembrie 2020, 21:01)

    Casargoz [utilizator]

    Domnule primar firms de illuminat stradal a fost prevăzătoare : deja le-a instalat in intersecții. De vreo săptămâna :)
    • +1 (1 vot)    
      Buna dimineata! (Marţi, 17 noiembrie 2020, 10:33)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      Nu stiu in sectorul 6, insa da, aici linga Arcul de Triumf, am vazut cu surprindere ca sambata erau deja instalate luminitele!
  • -10 (18 voturi)    
    Corect (Luni, 16 noiembrie 2020, 21:34)

    vodatepes [utilizator]

    Corect. Si unde incepe constructia cresei? Sa stim si noi. E secret? Ai personal calificat pentru cresa si gradinita? Gragara comunista.
    • +2 (10 voturi)    
      Ia de la alea pe care le-a construit Firea (Luni, 16 noiembrie 2020, 21:47)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      duaammnaaaaa
  • +4 (32 voturi)    
    Craciunul (Luni, 16 noiembrie 2020, 21:43)

    Mihail. [utilizator]

    1. Craciunul trebuie sters din constiinta romanilor, conform planului, e clar. Iar bezna spirituala trebuie insotita de bezna propriu-zisa. Totusi, implementarea directivelor e cam pripita, bate la ochi...(oricum eforturile sunt zadarnice, pentru ca nu vor reusi).

    2. Oare la Viena vor renunta la luminite, ce parare aveti?

    3. Probabil nu va ramane asa. Initiativa va avea aceeasi soarta ca si alta idee a "lor", in speta renuntarea la familie si traiul in grupuri...
    • +4 (14 voturi)    
      Avem parerea ca ai firma de iluminat in Bucuresti (Luni, 16 noiembrie 2020, 21:48)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      Si acum te stradui sa ponegresti strugurii...
    • +6 (22 voturi)    
      Tu compari Sectorul 6 cu Viena ma? (Luni, 16 noiembrie 2020, 23:16)

      Ahha [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      Pai Viena n-are de refacut reteaua de termoficare, n-are blocuri comuniste scorojite, n-are parcuri cu maracini si strazi pline de gunoi si praf, n-are strazi fara canalizare si neasfaltate, etc. Adica tu esti in curu gol si descult si-ti vrei sa-ti pui tichie de margaritar? Pai dupa ce o sa fie toate rezolvate si va fi ca la Viena atunci puneti luminite si-n urechi. Dar pana atunci cum mama dracului sa dai ma o jumate de milion de euro pentru 2 saptamani?
    • +3 (13 voturi)    
      demenţa "progresist" atee face ravagii... (Marţi, 17 noiembrie 2020, 5:48)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      nu ştiu câţi aţi observat dar gigantul Coca Cola a renunţat de ani multicei la sticlele cu decoraţiuni speciale de Crăciun în numele aşa zisei "corectitudini politice" (să nu ofenseze pe necreştini!)... am protestat, au făcut pe surzii aşa că am renunţat şi eu să le mai consum produsul. am trecut pe bere care e mai sănatoasă căci nu are zahăr...
  • +1 (21 voturi)    
    Va faceti de ras (Luni, 16 noiembrie 2020, 21:53)

    Iorgovan [utilizator]

    In plina pandemie, cand oamenii sunt oricum cu moralul la pamant, le luati si micile bucurii cu care au crescut.
    Cu asa iesiri, oamenii vor vota din nou psd, va garantez.
    Nu scapati absolut nicio ocazie ca sa va faceti de ras.
    • -3 (13 voturi)    
      pesedistule (Marţi, 17 noiembrie 2020, 4:09)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui Iorgovan

      Tu oricum nu l-ai votat. Ce va mai dati loviti, ce va mai placea cand venea sarma cu voucher-ul pentru pensionari.Gata, s-a terminat cu pomana. Vrei luminite ? Iti pui in casa cate doresti.
      • +9 (11 voturi)    
        Altceva mai stiti? (Marţi, 17 noiembrie 2020, 12:02)

        Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui CNBC

        Daca omul nu e iubitor de homosexuali si nu-i pacalit de "valorile" voastre, e imediat catalogat psd-ist si pupator de moaste.

        Trebuie cantarit bine care sunt mai periculosi: psd-istii, pentru ca sunt hoti, sau usr-istii, care vor sa distruga sufletul oamenilor.
  • +9 (13 voturi)    
    Asta e moda acum.. (Luni, 16 noiembrie 2020, 22:22)

    spirache [utilizator]

    Acum e la moda spiritul auster, așa cum în alți ani erau la modă micii și berea. Doar că atitudinea asta seamănă cu logica invocată de slugile Estului care zic că de banii dați pe avioane se pot face spitale, deși daca ar fi cinstiți ar recunoaște că in felul ăsta nici avioane nu s-ar lua nici spitale nu s-ar face, asa cum 25 de ani nu s-a făcut nici una, nici alta. Să nu fie luminițe, dar in martie sa avem creșa si pe ea sa scrie: ,,Aici sunt luminițele dumneavoastră!" Altfel, e gargara celor cu vrem spitale, nu rachete.
  • +1 (17 voturi)    
    Bravo!! (Luni, 16 noiembrie 2020, 22:23)

    Grasu123 [utilizator]

    Sper sa invete si altii de la el!! Bravo!!!
  • +3 (17 voturi)    
    S6 oricum e cam sinistru iarna (Luni, 16 noiembrie 2020, 23:15)

    Irina25 [utilizator]

    Acum va fi complet sinistru. Parca o fac dinadins, parca urmaresc ceva.
  • +2 (20 voturi)    
    E ca-n copilaria lui (Marţi, 17 noiembrie 2020, 2:44)

    Dinu-I [utilizator]

    Si-a adus aminte de copilaria lui din vremea lui Ceasescu.
    Si ala nu sarbatorea oficial Craciunul/Mos Craciun ci doar Anul Nou/Mos Gerila si promitea un "viitor de aur" pentru tot poporul roman.
    Ciucu fiind doar primar promite mai putin.

    Fiind absolvent de Stiinte Politice la SNPSA adica echivalentulAcademiei "Stefan Gheorghiu" de altadata, nici nu te puteai astepta la altceva.

    Nu cred ca in aceste vremuri se astepta cineva la ceva asemenator ca in anii precedenti dar zero, nimic, nothing, nada ?

    E foame mare ati sta prea mult pe uscat, nu-i asa ?
    Sa vedeti ce mai urmeaza dupa alegeri !!!!! Ciocu mic no suntem la putere zise o PDL/PNL-ista inca din 2004.

    Ca sa parafrazez un clasic in viata "Ciucu nici nu stii cat de comunist devii".
    • +3 (9 voturi)    
      Ce bogat esti (Marţi, 17 noiembrie 2020, 4:00)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Dinu-I

      Cand nu sunt banii tai. Tu intelegi ca toti cei 6 primari au falimentat Bucurestiul si acum se incearca recuperarea deasupra liniei de plutire? 500k de EUR pentru ce? Ca sa vezi ROGVAIV ? Pune-ti tu beculete...

      V-ati invatat toti la vouchere si targuri de la Sarmea... vai ce bogat e Bucurestiul, mai putin cand "e furat de straini, UE, Uber, banci si Soros".

      Deci hai sa ne intelegem. O decizie capitalista de a investi bani inseamna ca e comunist? Frate esti extraordinar. Ar fi bine sa inveti ce inseamna cuvintele inainte sa le folosesti. Nu de alta dar te faci de ras.
      • +1 (11 voturi)    
        Incompetent (Marţi, 17 noiembrie 2020, 9:19)

        Rad696 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Ciucule ai timp de comentarii anonime la ziare? fa cresa aia si taci. Mintea ta ingusta si sucita se vede repede din comentarii. Nu ai fler, nu ai inteligenta in gandire si vorbire. "Firea, primaria..." numai asa trancanesti aiurea si la fel faceai si in ANFP cand incasai frumos salariu vestic si nu treceai 1 ora la birou ca erai in campanie electorala. Impostor obtuz ce esti. Taci dra cu si munceste ceva..nu mai latra aiurea peste tot cu mutra aia a ta vitzelica
      • +2 (6 voturi)    
        Ce Auster esti ..E foame mare la noii deontologi ! (Marţi, 17 noiembrie 2020, 15:16)

        Dinu-I [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Da sunt si banii mei pentru ca platesc taxe pe proprietate in Romania.
        N-am pomenit de vreo suma de cheltuit, suma de 500 K este avansata de tine si de altii lupi noi si infometati.
        Si chiar am scris ca nu este nevoie sa fie ca in anii trecuti, dar trebuie sa stii sa citesti si intelegi.
        Cat despre capitalism, daca tu numesti capitalism ce-i in Romania, ai nimerit-o ca "Ieremia cu oistea in gard".

        Traiesc de multi ani intr-un tara capitalista adevarata si care printre altele nu da vouchere sau sporuri de antena, calculator si alte asemenea "inventii originale".

        Mai incet cu perorarea acestor "lozinci'" de politruc slugarnic ca prin asta demostrezi ca esti mai jos decat activistii PCR de altadata.
  • +4 (6 voturi)    
    dar de ce ori, ori iar nu şi, şi ? (Marţi, 17 noiembrie 2020, 5:53)

    let_s_twist_again [utilizator]

    eu nu înţeleg sumele astea... cumpăra în fiecare an alte decoraţiuni? nu cred căci în ani trecuţi am observat decoraţiuni refolosite din alţi ani...
    de montat pot fi montate de angajaţi ai primăriei care oricum îşi primesc salariul, fie că decorează, fie nu.
    atunci pt. ce jumate milion euro? doar pt. curentul consumat? nu e cam prea exagerat?
  • +4 (16 voturi)    
    Patetic (Marţi, 17 noiembrie 2020, 7:23)

    sysrq [utilizator]

    Ăsta e de la usr mă gândesc, doar tinerii frumoși și liberi au o gândire de genul ăsta. Ei bagă și scot din excel, nu vor luminițe pe stradă
  • 0 (6 voturi)    
    Fostul primar! (Marţi, 17 noiembrie 2020, 10:31)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    HN, va rog rectificati stirea!

    Cu astfel de declaratii, Ciucu va simti imediat mania poporului: noi bucurestenii adoram luminitele, inclusiv cele de Pasti, de aceea am votat-o pe stirista Varanului! Cui ii pasa de banii publici??
  • +4 (8 voturi)    
    O grădiniță sau o creșă (Marţi, 17 noiembrie 2020, 13:20)

    VOX. [utilizator]

    O gradinita sau o cresa, in care vor creste copii ce nu vor stii ce reprezinta Craciunul. In mintea ta de sobolan in costum, asta e un lucru bun? Sau chair asta urmaresti?
  • 0 (2 voturi)    
    Cred (Marţi, 17 noiembrie 2020, 14:46)

    Alexa.99. [utilizator]

    ca cel mai rau e ca in sect. 6 nu avem caldura in unele zone.
    Am racit in casa.
    Nici nu ne mai gandim la luminitele de pe strada.
  • +6 (6 voturi)    
    primar sector 6 500.000E=o gradinita (Marţi, 17 noiembrie 2020, 16:17)

    nicnicnic [utilizator]

    De pe internet:
    "Cât costă o grădiniţă de la zero? Primăria Baia Mare investeşte 2 mil. euro într-o grădiniţă pentru 180 de copii"
    Atunci, cum poate dl.primar s-o faca, in Bucureati? Poate doneaza dansul terenul si 1.500.000 de euro. Asa vorbesc primarii, nu?
    • -2 (2 voturi)    
      Pai (Marţi, 17 noiembrie 2020, 17:33)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui nicnicnic

      Pai nu te-ai gandit ca poate face una mai mica? N-a zis ca face fix una ca la Baia Mare pentru 180 de copii.
  • +1 (1 vot)    
    De ce n-a spus in campania electorala? (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 1:12)

    Damian2 [utilizator]

    Trebuia sa spuna ce are de gand sa faca, dar stia ca lumea n-o sa-l mai voteze. Acum, cand s-a vazut cu sacii in caruta, si-a dat arama pe fata. Un mincinos ORDINAR, ca si ceilalti!