În ultimele zile de mandat, administrația Firea a dat autorizație de demolare pentru o superbă casă neoromânească de lângă Cișmigiu și a aprobat în loc un bloc de 7 etaje

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 6 noiembrie 2020, 13:37 Actualitate | Administratie Locala


Strada Stirbei Voda 132
Foto: Google Maps
În ultimele zile de mandat, pe 15 octombrie 2020, administrația Firea a dat autorizație de demolare pentru o superbă casă neoromânească din centrul Capitalei, de pe strada Știrbei Vodă nr. 132. În aceeași zi, Primăria Capitalei a dat și autorizație de construire pe respectivul teren pentru edificarea unui bloc cu subsol, parter și 7 etaje.

Foto: Google Maps

Potrivit datelor de pe site-ul Primăriei Capitalei, beneficiarul autorizației este firma Aro Central Imobiliare. Reprezentanții Asociației Ecocivica susțin că frumoasa casă va fi demolată în acest weekend.

Strada Știrbei Vodă este zonă protejată și se află lângă Parcul Cișmigiu. Potrivit regulamentului zonei protejate, regimul ei de protecție este maxim: se protejează valorile arhitectural - urbanistice, istorice și de mediu natural în ansamblul lor, trama stradală, fondul construit, caracterul și valoarea urbanistică.

Sunt permise intervenții care conservă și potențează valorile existe: conservarea clădirilor valoroase și a spațiilor constituite existente, restructurarea unor porțiuni pentru amplificarea continuității de-a lungul întregului traseu- preluarea diferențelor de înălțime prin formule de legătură și interzicerea rupturii de scară/ gabarit.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















37228 vizualizari

  • +33 (43 voturi)    
    hoata tot hoata ramane... (Vineri, 6 noiembrie 2020, 14:11)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    dar cum sa ne asteptam hoata sa fure ?
    • +20 (24 voturi)    
      iar acum (Vineri, 6 noiembrie 2020, 17:01)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      fierea cântă pe o melodie de-a lui bittman ”mi-am luat un ciubuuuuc”
      • -5 (7 voturi)    
        bun.. (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 8:10)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        .. si Nicushor nu poa' sa o anuleze? sau e ocupat cu apa calda?
        • +3 (7 voturi)    
          Nu (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 11:11)

          Soro [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          Nu poate. E ilegal. De acum se poate doar in instanta. cascati ochii cu cine votati si ce se construieste pe strada voastra altfel primariile va fura cu acte in regula.
          • 0 (0 voturi)    
            e nu poate... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 23:46)

            Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Soro

            .. lasa ca stie el.
  • +26 (34 voturi)    
    Pai nu se vede ? (Vineri, 6 noiembrie 2020, 14:14)

    Cuca [utilizator]

    Blocul respectiv se potriveste perfect cu cartierul si "ambientul". Ce nu e clar ?
  • +26 (36 voturi)    
    Retragere autorizatii! (Vineri, 6 noiembrie 2020, 14:20)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Nu este posibil ca aceste autorizatii ilegale sa fie retrase de catre primarie acum? Nu stiu, intreb.
    Sunt sigur ca cei de la Ecocivica il pot contacta pe Nicusor Dan.
    Trist!
    • +10 (16 voturi)    
      cam tardiv... (Vineri, 6 noiembrie 2020, 14:25)

      mache [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      pentru ca apuca sa darame inainte de orice actiune in justitie...
      • +5 (11 voturi)    
        Nu cred ca e! (Vineri, 6 noiembrie 2020, 17:00)

        EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui mache

        Eu nu am cerut anularea in justitie a autorizatiei, ci retragerea ei de catre institutia care a emis-o, adica Primaria Generala.
        Ma gandesc ca daca o institutie poate emite un document, are si dreptul de a-l retrage.
      • +6 (10 voturi)    
        Nicusor ar trebui sa retraga autorizatia de demola (Vineri, 6 noiembrie 2020, 20:48)

        Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui mache

        Hoata a facut mizerii pana in ultima clipa insa Nicusor ar trebui sa retraga autorizatia de demolare.
    • -14 (16 voturi)    
      Dar cine a decis (Vineri, 6 noiembrie 2020, 16:46)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      ca autorizatia este ilegala?! Din articol nu rezulta ca acea casa era de patrimoniu sau ca a fost facuta o ilegalitate.....
      • +6 (8 voturi)    
        n-ai citit! (Vineri, 6 noiembrie 2020, 20:18)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Vezi ultimele 2 alineate, unde e vorba de "zona protejata"!
      • +13 (15 voturi)    
        analfabetism functional (Vineri, 6 noiembrie 2020, 20:54)

        razeshu [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Tu nu citesti decat titlurile sau nu inteleg nimic din ce citesti ? Spune clar ca in zona "Sunt permise intervenții care conservă și potențează valorile existe: conservarea clădirilor valoroase și a spațiilor constituite existente, restructurarea unor porțiuni pentru amplificarea continuității de-a lungul întregului traseu- preluarea diferențelor de înălțime prin formule de legătură și interzicerea rupturii de scară/ gabarit. "
        Tu cumva ai lucrat la Primarie si ai dat autorizatii din astea ?
        Daca darama acsa ala care a semnat gunoiul de autorizatie va trebui s aplateasca suma pentru reconstruirea ei. Nu putem responsabiliza functionarimea decat prin pedepse drastice. Parca nu era de ajuns ca nu muncesc mai deloc, mai produc si pagube ireparabile.
  • +31 (39 voturi)    
    Mizerie (Vineri, 6 noiembrie 2020, 14:21)

    RaduMischie [utilizator]

    Asta e Bucurestiul pastorit de Firea si PSD: conducte ciuruite si apa calda/caldura lipsa, bani la catedrale megalomane si constructii fara cap - sticla si beton fara frumusete arhitecturala in zone istorice, al caror farmec trebuie conservat, nu distrus. Si totusi, abia-abia am scapat de ea
    • +3 (5 voturi)    
      daca ar fi doar bucurestiul (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 9:28)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      asa e toata tara, dupa 30 de ani din care vreo 22 a fost condusa de psd, fie prin guverne proprii, fie "sustinand" guverne minoritare pnl (remember tariceanu 2004 - 2008).
  • +24 (30 voturi)    
    Autorii "anonimi" (Vineri, 6 noiembrie 2020, 14:27)

    Hellnews [utilizator]

    "Primaria" nu da ea insasi autorizatii, ci niste angajati ascunsi in umbra institutiei si care nu sunt niciodata trasi la raspundere pentru mutilarea orasului. Daca ar sti ca raspund "pe persoana fizica" probabil ca nu ar mai fi atat de "generosi" cu acordarea autorizatiilor ce sfideaza legile. Pot fi scosi la "lumina" (pentru inceput)? Macar sa-i punem la un "panou de onoare".
  • +14 (22 voturi)    
    firea se stia ce poate, (Vineri, 6 noiembrie 2020, 14:43)

    zot [utilizator]

    dar arhitectul care a analizat, care a propus si arhitectul sef, unde au fost?
    care este raspunderea lor pentru salariul primit?
    se publica lista societatilor cu datorii- foarte corect- dar
    lista acestor corupto-incapabili de ce nu se face publica?
    • +8 (12 voturi)    
      pasasjul de la Piata Sudului a fost intarziat 1 an (Vineri, 6 noiembrie 2020, 18:46)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui zot

      si s-au pierdut fonduri europene pentru ca la proiect au spus ca nu trec utilitati pe acolo.
      cand au sapat au constatat ca trebuie mutate utilitatile.

      s-au pierdut zeci, sute de milioane de dolari, nu am auzit de vreun nume de responsabil, cine a dat cu stampila ca nu trec utilitati pe acolo, a patit oare ceva?
    • +8 (14 voturi)    
      Sunt multi natarai cau diploma de arhitect (Vineri, 6 noiembrie 2020, 18:51)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui zot

      Un arhitect adevarat nu ar fi acceptat sa se demoleze o asemenea bijuterie de cladire...
      Ce sa ma mai mir ca in orasul meu neinsemnat se modifica sau se demoleaza cladiri care ar trebui protejate, ca se aproba (tacit) "palate" tigansti fara noima, daca la primaria capitalei exista o asemenea calamitate de arhitect sef!
  • +16 (20 voturi)    
    Pai ce-i pasa ei? (Vineri, 6 noiembrie 2020, 15:09)

    EQUANT [utilizator]

    ca doar ea nu sta in Bucuresti.
  • -8 (24 voturi)    
    Asta (Vineri, 6 noiembrie 2020, 15:37)

    Alexa.99. [utilizator]

    ati votat, asta ati avut. Acum ce nu va place?
  • -12 (24 voturi)    
    probabil tot o casa "superba neoromaneasca" (Vineri, 6 noiembrie 2020, 15:39)

    Mary80 [utilizator]

    era si aia de s-a surpat acum vreo saptamana.
    • +5 (9 voturi)    
      se prea poate! >: (Vineri, 6 noiembrie 2020, 20:24)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

      Si se prea poate ca proprietarul sa o fi "incurajat" sa se surpe! :P
    • +5 (9 voturi)    
      mda (Vineri, 6 noiembrie 2020, 23:28)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

      1 - ai o casa monument istoric dar pe care prostu de roman nu o poate valorifica (pt ca e prea prost sa o faca muzeu sau altceva si vrea doar sa scoata un profit rapid)
      2 - o lasa in paragina, eventual o mai "ajuta" cu niste butelii de oxigen, apa pe la fundatie sau mai stiu eu ce)
      3 - apoi cere daramarea pt ca e prea in paragina si vinde terenu

      dar probabil tu horzofil(sau hotzofila nu am inteles prea bine) apreciezi aceste tactixi , sau nu-ti pasa si vrei doar sa-ti aperi partidul mult iubit
  • +14 (20 voturi)    
    astea clar sunt tunuri (Vineri, 6 noiembrie 2020, 16:25)

    ..13 [utilizator]

    Si nu vad de ce nu ar fi putin investigate...Sigur ca exista niste legaturi minunate cu...

    Numai ca va dati seama cat de mare si cat de puternica este mafia imobiliara in Bucuresti...S-a ajuns aici dupa ani in care fiecare neputinta a fost exploatata de clanuri magiote bine organizate - ani sunt necesari ca sa ii scoata din schema pe acestia...
  • -12 (18 voturi)    
    dreapta romaneasca (Vineri, 6 noiembrie 2020, 16:51)

    noi2013 [utilizator]

    Toata lumea e de dreapta, anti-PSD, dar cu ideologie comunista si de stanga.

    E casa omului, proprietate privata, si proprietarul sa faca fix ce vrea cu ea. Daca ONG-urile vor istorie si sa le pastreze, atunci sa le cumpere, sa le renoveze si sa le foloseasca cum vor... Se pot face muzee, centre pentru diverse activitati....

    Nu am vazut ONG-ul lui Nicusor sa cumpere 1mp si sa il "salveze", totul numai pe vorbe....
    • +8 (14 voturi)    
      atunci sa dam dracului (Vineri, 6 noiembrie 2020, 20:43)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      ... tot ceea ce inseamna "regulament de urbanism" - si sa construiasca fiecare ce vrea si pe unde apuca!
      Iti urez sa-ti faca cineva un bloc-turn la juma' de metru de fereastra ta! Eventual si cu o fundatie de 2 parale, sa se incline la primul cutremur - ca. naaa... e "proprietatea lui / ei" si pe terenul lui / ei "face fiecare ce vrea"!
      Mentalitate de cocalar...! >:
    • +4 (8 voturi)    
      sa mori tu?! (Vineri, 6 noiembrie 2020, 23:29)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      fa tu ce vrei cu proprietatea ta prin alte tari... sa vezi dupa cati ani vezi lumina zilei dinafara puscariei!

      cladirile istorice sunt cladiri istorice peste tot, si spre deosebire de noi la ei infunzi puscaria daca daca lasi casa in paragina
      • -3 (5 voturi)    
        Dreptul la proprietate (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 0:20)

        Nissan [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        ... e sfant. Proprietarul sta cu casa nefolosita ca n-are nici bani s-o repare (dupa ce-a fost policlinica, e de imaginat cum e interiorul dupa 30 de ani), nici s-o , ca sar toti cu gura pe el. Daca e asa, sa cumpere statul la pretul pietii toate cladirile istorice lasate in paragina daca proprietarii n-au bani sa le reabiliteze. Dar nu, vrem valoare istorica gratis, ne doare undeva de dreptul de proprietate al omului care sta in asemenea “monumente”.
        • -1 (1 vot)    
          Dar de ce să cumpere statul? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 11:46)

          bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Nissan

          Să cumpere cei care au acel spirit antreprenorial necesar pentru a face această casă dorită în forma în care a fost gîndită inițial. De ce să plătească contribuabilul pentru o clădire destinată unei folosințe private?

          Ar trebui să nu li se mai permită dezvoltatorilor imobiliari să cumpere proprietăți la prețuri mai mici decît cel pe care este dispus să îl plătească cel care dorește să restaureze clădirea.
    • +5 (9 voturi)    
      also (Vineri, 6 noiembrie 2020, 23:30)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      a incalcat primaria niste certificate urbanistice ca sa aprobe demolarea asta... adica au incalcat legea...
      dar nu,..... voi iubiti coruptia...
  • +8 (14 voturi)    
    nici macar din motive economice (Vineri, 6 noiembrie 2020, 17:32)

    Coresponedntu [utilizator]

    nu se justifica o astfel de demolare. Sa construiesti un bloc pe locul unei case frumoase, cu valoare istorica, pe, care dacar o renoveaza ar avea o valoare mai mare decat 20 apartamente?!? cel putin asa e in lumea normala. Bucurestistanul a fost mutilat chipurile din motive economice, dupa principiul demolez 2 case si fac un bloc de 100 apartamente, mai scump. Dar astfel a fost distrus orasul in ansamblul lui, a scazut valoarea zonei respective si a orasului in general. cum poate fi o astfel de investitie durabila cand se distrug spatii verzi, zonele aerisite, creste densitatea umana. Nu de astfel de dezvoltari are nevoie un oras cu un nivel trai ridicat. Pe langa hotia ieftina toate deciziile penale ale primarilor din ultimii 30 de ani au la baza si multa PROSTIE, necunoastere, lipsa de educatie si de cultura. Primarii si arhitectii orasului, serviciile de urbanism ar trebui sa plateasca pentru mutilarea orasului. Ironia face ca Romania sa aiba suficiente spati de construit, campia romana e libera, tara are o densitate a populatiei pe km patrat un sfert fata de ceea a Olandei de exemplu. Si toata lume se inghesuieste in Bucurestabad.
  • +13 (21 voturi)    
    Intre timp, demolarea a fost oprita de USR! (Vineri, 6 noiembrie 2020, 17:50)

    Metec [utilizator]

    https://www.facebook.com/OctavianBerceanuUSR/videos/976083546211280
    Timpul bataii de joc a trecut!
    • +13 (17 voturi)    
      Bravo USR Plus care au salvat monumentul (Vineri, 6 noiembrie 2020, 20:49)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      USR PLUS au salvat un monument deosebit. Avem nevoie de oameni care se implica.
  • -9 (11 voturi)    
    Policlinica (Vineri, 6 noiembrie 2020, 20:18)

    Nissan [utilizator]

    A fost o policlinica de stomatologie prin anii ‘80 acolo. Daca este o derapanatura in interior si proprietarul n-are bani s-o refaca, ce e de facut? Sa stea pt. poza? Asa evolueaza un oras, ce nu-i rentabil se darama si se construieste altceva mai util. Boemia are niste limite, nu se poate trai numai cu ea.
    • +9 (11 voturi)    
      Totusi (Vineri, 6 noiembrie 2020, 21:32)

      RaduMischie [utilizator] i-a raspuns lui Nissan

      Atunci proprietarul sa lase fudulia si s-o vanda. Sau s-o inchirieze si eventual sa faca un aranjament sa finanteze renovarea din chirie (gen sa ia un imprumut de la banca si sa-l garanteze cu casa/veniturile din chirie).
      Mi-a povestit cineva odata de un proprietar care si-a luat in posesie vila, unde fusese Ambasada Frantei (sau resedinta ambasadei). Si casa apoi se degrada, pentru ca ala nu o vindea, nici nu o inchiria si nici nu avea bani s-o intretina.
      In plus, aici sunt inca doua chestii: 1. Banuiesc ca proprietarul a vrut s-o demoleze ca sa faca acolo un bloc, deci nu era chestie ca nu avea bani, ci ca a vrut sa demoleze. 2. Progres nu inseamna sa distrugi tot ce e frumos. Daca e asa, daramam si o gramada de cladiri vechi din Roma si Paris si facem super blocuri cu sticla, nu?
    • +7 (9 voturi)    
      E visavis de DNA (Vineri, 6 noiembrie 2020, 21:40)

      Koczka [utilizator] i-a raspuns lui Nissan

      Poate se (auto)sesizează și DNA-ul asta în legătură cu autorizațiile astea dubioase. Mi se pare imposibil să nu se fi încălcată legea mai ales că spațiul mi se pare insuficient sa asiguri parcare, strada are o singura banda pe sens și circulă și autobuze pe acolo. Va închide Poliția rutiera traficul că să poată avea acces mașinile cu materiale, betonierele ? Ceea ce e mai supărător că acești arhitecți șefi ai Bucureștiului de după '90 au măcelărit orașul și mai ales spațiul verde al urbei. Seamănă din ce in ce mai mult centrul cu o favela braziliana pe orizontala. Macar acum in plină pandemie să conștientizăm importanta spațiilor verzi și cine trebuie să ancheteze penal pe 'criminalii ecologici' ai sărmanului Bucureșci .
    • +3 (7 voturi)    
      adica n-au bani? :O (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 1:09)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Nissan

      Ditamai firma n-are bani sa o renoveze? :O
      • -1 (1 vot)    
        Articol (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 11:01)

        Nissan [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Sunt cateva articole interesante despre constructiile vechi care nu pot fi reabilitate. M.
  • -9 (9 voturi)    
    Jos cu gunoaiele interbelice (Vineri, 6 noiembrie 2020, 21:29)

    AndyXXX [utilizator]

    Ocupa spatiul degeaba. Jos cu ele ca in America, sa se construiasca in locul lor cladiri noi!
  • +7 (9 voturi)    
    si traficul? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 1:16)

    Codruta N [utilizator]

    Stirbei Voda, pe portiunea dintre Berzei si Luterana ORICUM e mereu aglomerata - CUM se rezolva traficul in zona aia? >:
    Unde si CUM se fac minimum 2 parcari / apartament? si CUM anume se intra si se iese din ele?
    Arhitecti de c*cat!
    Ca la astia din Administratie ORICUM nu ma asteptam la nimic - doar n-or fi ajuns acolo din cauza ca le-a placut prea mult scoala :P
  • +6 (8 voturi)    
    Jaf (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 3:41)

    Lake123 [utilizator]

    După noi,potopu, ăsta-i principiul de bază al politicii PSD, în orice domeniu de activitate. Dacă iese ceva șpagă,se aprobă orice. Firea trebuie dată-n judecată.
  • +3 (5 voturi)    
    Asa patesti (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 4:04)

    vagabond [utilizator]

    daca nu-ti pui covor cu "Rapirea din Serai" pe perete.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu se mai poate face nimic? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 8:55)

    EQUANT [utilizator]

    Nu ii poate opri Nicusor cumva, legal?