Nicușor Dan: Putem pune în carantină o stradă sau două. Poliția și Jandarmeria știu cum se face

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 1 noiembrie 2020, 12:02 Actualitate | Administratie Locala


Nicusor Dan
Foto: Agerpres/EPA
Nicușor Dan a reiterat duminică ideea carantinării anumitor zone ale Capitalei, dacă măsura se va impune. Întrebat cum se poate carantina, tehnic, o stradă sau mai multe străzi, noul primar a răspuns: „Poliția națională, Jandarmeria și Poliția locală știu să facă asta”.

UPDATE 12.23 Ulterior, într-o vizită făcută împreună cu premierul la serviciul de ambulanță București, Nicușor Dan a spus că măsura este similară cu carantina impusă în unele localități din țară. Întrebat dacă este de acord cu o astfel de măsură, Ludovic Orban a răspuns doar că ”este o ipoteză” și a evitat să dezvolte subiectul.

------------
Nicușor Dan a declarat din nou că nu are în vedere o carantină generală în București, transmite Mediafax.

„Ministerul Sănătății a implementat sau este în curs de implementare sistemul informatic care prezintă localizarea persoanelor infectate în timp real. Acest sistem mai are trei - patru zile până la momentul în care va fi complet funcțional. Dacă în urma acelui sistem o să vedem străzi sau o mare aglomerație sau mai multe străzi, putem lua decizia de carantinare locală”.

Întrebat cum va face tehnic carantinarea unei anumite zone, edilul a răspuns: „Eu cred că putem să luăm măsura, pentru că avem un efectiv de 1.500 de oameni alocați pentru această chestiune pe tot ce înseamnă ordine publică”.

Nicușor Dan a adăugat că nu se pune problema carantinării unui sector întreg.

Întrebat, din nou, cum se poate împiedica circulația persoanelor, Nicșor Dan a spus că „e o chestiune pe care o să implementeze Poliția națională, Jandarmeria și Poliția locală, știu să facă asta”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7142 vizualizari

  • -3 (35 voturi)    
    - (Duminică, 1 noiembrie 2020, 12:15)

    tomlin [utilizator]

    Inainte sa-l sprijiniti la candida-tura voi v-ati uitat la privirea astuia, il vedeti cum va evita ochii ?
    • +5 (29 voturi)    
      Este o forma de pauza pentru gandit (Duminică, 1 noiembrie 2020, 12:28)

      Charles-Louis-de-Secondat [utilizator] i-a raspuns lui tomlin

      Si eu fac asta pentru a face o mica pauza ca sa nu fiu distras cat gandesc un raspuns. Dragnea se uita sincer in ochii nostri in timp ce pe la spate acolitii lui ne furau din buzunare.
      • +9 (27 voturi)    
        - (Duminică, 1 noiembrie 2020, 13:10)

        tomlin [utilizator] i-a raspuns lui Charles-Louis-de-Secondat

        tu ce crezi ca fac penelistii in timp ce asta e primar la tv ? Naivitatea e superba, la copii.
        • +4 (8 voturi)    
          La Kiseleff 6 oricum TREBE (Duminică, 1 noiembrie 2020, 17:36)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui tomlin

          Carantinat minim 4 ani la sediul lor
      • 0 (2 voturi)    
        Si eu (Duminică, 1 noiembrie 2020, 21:40)

        Numele [utilizator] i-a raspuns lui Charles-Louis-de-Secondat

        Si eu fac la fel
      • 0 (0 voturi)    
        Este o forma de (meno)pauza... (Luni, 2 noiembrie 2020, 18:06)

        gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Charles-Louis-de-Secondat

        De ce-l muscati, mai mereu, de k--r pe dragnea, are gust bun??
    • -1 (21 voturi)    
      Desigur (Duminică, 1 noiembrie 2020, 13:17)

      Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui tomlin

      Lasa ca Firea se uita mult mai inteligent (la sifonarea banilor publici) :))
      • -7 (11 voturi)    
        - (Duminică, 1 noiembrie 2020, 14:49)

        tomlin [utilizator] i-a raspuns lui Gauloise

        m-ai vazut pe mine sustinand-o, macar, pe aia ?
        Dar nu sustin nici un mincinos labe1.tv, sau la um0024 care n-a facut ceva pana la 51 de ani, care se uita in alta sa se poata concentra la minciuna pe care o va spune. Vad ca n-ati invatat ceva cu Bas.
        • 0 (4 voturi)    
          Ne a explicat Dragnea, (Duminică, 1 noiembrie 2020, 20:36)

          junshi [utilizator] i-a raspuns lui tomlin

          si a dresat multi cu pensii speciale, esti de acolo n asa?
          • 0 (0 voturi)    
            Despre dragul Dragnea (Marţi, 3 noiembrie 2020, 8:32)

            anapalink [utilizator] i-a raspuns lui junshi

            Pentru cei care au rămas blocați pe tema ”Jos Dragnea” le aduc aminte că popreagjinul pe care s-au obișnuit să-l muște de poponeț este out de mult din cauză de Jilava. Mai răsfirați băieți! Mai schimbați țiinta-piept că s-a ciuruit de tot, este ferfeniță și nu se mai ține pe rastel. V-am spus că nu e Batman dar voi, Dragnea, Dragnea. Dacă nu prindeți poanta nu ma miră.
        • -1 (5 voturi)    
          pensia aia mincinoasa cat o sa mai dureze? (Duminică, 1 noiembrie 2020, 20:38)

          junshi [utilizator] i-a raspuns lui tomlin

          Tovarase tomlin? Ti a dat aripi este???
          • -1 (3 voturi)    
            - (Duminică, 1 noiembrie 2020, 21:24)

            tomlin [utilizator] i-a raspuns lui junshi

            Unde ai vazut tu patroni tovarasi si cu pensii speciale ? Asa e la voi, la padure ?
    • +2 (8 voturi)    
      Deh, tu esti obisnuit, (Duminică, 1 noiembrie 2020, 16:56)

      junshi [utilizator] i-a raspuns lui tomlin

      cu privirea tinta a lui Dragnea fara remuscari, dar dorinta arzatoare de a fura pe cei saraci din Romania, n,asa?
    • -2 (2 voturi)    
      Acest individ (Duminică, 1 noiembrie 2020, 22:09)

      Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui tomlin

      Este complet cretin. Se pare ca principala calitate sa ajungi politician este sa fii complet rupt de semenii tai, lipsit de empatie și bun simt. De ce sa carantinezi o strada sau cartier ? Ce legătură am eu cu cei de pe strada mea ? Sunt mii de oameni cu care eu nu mă intalnesc, nu-i cunosc, nu lucram împreună, nu frecventam aceleași locuri. Au înnebunit cu toții. NU ESTE CIUMA, ESTE O GRIPA.
    • -1 (1 vot)    
      ...... (Duminică, 1 noiembrie 2020, 22:50)

      Dinu-I [utilizator] i-a raspuns lui tomlin

      Ai dracului unii carcotasi de romani (mitici) au scos un banc (il stiu de pe vremea aia...) despre ardeleni. Hai sa radem putin.
      Ioan trece pe ulita si-l vede pe Gheo (vecinul lui) care statea pe o bancuta in fata casei sale (puteti vedea un exemplu pe youtube Mircea Bravo) si-l intreaba: Ce faci sezi si cujeti (te gandesti).
      Gheo raspunde: Numai sed.

      N.B. Numele sunt alese arbitrar.
      • -1 (3 voturi)    
        ............ (Luni, 2 noiembrie 2020, 4:46)

        Dinu-I [utilizator] i-a raspuns lui Dinu-I

        Nicusor Dan este din Fagaras, judetul Brasov, provincia istorica Transilvania(Ardeal)
  • +7 (23 voturi)    
    a se observa ca apare aceiasi intrebare zilnic (Duminică, 1 noiembrie 2020, 12:58)

    Gryphus [utilizator]

    in ultimele 10 zile cred ca 'presa' l-a intrebat pe Orban in fiecare zi daca va impune carantina total in Romania

    se incearca sa se puna presiune pe guvern pt carantina totala in Romania cu scopul POLITIC de a amana alegerile

    asta e singurul motiv pt care apare zilnic aceasta intrebare, OBSEDANTA pt unii: impuneti carantina????
  • -8 (20 voturi)    
    hehe (Duminică, 1 noiembrie 2020, 13:17)

    transpenibilus [utilizator]

    Perfect. Sper sa carantinati total Kuseleff, macar portiunea cu ambasada Rusiei (Kiseleff nr. 6) si cea cu sediul PSD (nr. 10) pentru un an sau macar 2.
    Carantina totala.
    • -4 (10 voturi)    
      de la (Duminică, 1 noiembrie 2020, 13:50)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Kiseleff la intercontinental si spre pipera sunt neshte tuneluri subterane secrete, poate nu știai,
  • 0 (20 voturi)    
    Nicusor, incearca sa carantinezi (Duminică, 1 noiembrie 2020, 13:23)

    bobo2 [utilizator]

    Bulevardul Unirii
    • +1 (15 voturi)    
      - (Duminică, 1 noiembrie 2020, 14:33)

      tomlin [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      la jandarmerie (cea mai proasta meserie) se stie carantina piata victorie !
  • -4 (16 voturi)    
    Unde sunt oare (Duminică, 1 noiembrie 2020, 13:43)

    galeo [utilizator]

    Principiile de libertate, liber arbitru in care credeti?
    Chiar nu aveti mustrari de constiinta cand doriti sa le impuneti altora chestii?
  • +9 (19 voturi)    
    Nu te mai juca cu vorbele Nicule ca te arzi... (Duminică, 1 noiembrie 2020, 15:48)

    un_moftangiu [utilizator]

    Carantina pe o singura strada = poveste de scandal pentru presa: familii despartite, batrani care nu au parte de ajutorul copiilor, doua pisici moarte in casa de foame si intrebarea suprema "De ce nu si-a pus primarul in carantina propria strada ca .... ?". Ia fa bine si pune langa tine un Fauci sa te sfatuiasca si sa iasa in presa cu lucruri mai apropiate de realitate.
    • -2 (4 voturi)    
      Teoretic aveți dreptate, dar... (Duminică, 1 noiembrie 2020, 18:40)

      NME [utilizator] i-a raspuns lui un_moftangiu

      Și în primăvară a fost carantină și n-a murit nicio pisică.
      Pentru deplasări în zonele carantinate se vor face, probabil, tot declarații. Diferența e că acum, pe zone mici, ele vor putea fi verificate, deci nu va mai merge să spui că ieși puțin în jurul blocului, până la Obor, când tu stai în Berceni. Pleci la muncă, arăți declarația, intri să-ți ajuți părinții, dovedești că mergi la adresa respectivă, și tot așa.

      Bineînțeles, carantina asta e pentru oamenii cinstiți. Locuitorii cartierelor „rezidențiale” (gen Zăbrăuți) oricum vor sări gardurile și vor încinge petreceri în mijlocul străzilor.
    • -2 (2 voturi)    
      ... mai la obiect... (Duminică, 1 noiembrie 2020, 19:49)

      neintelesul [utilizator] i-a raspuns lui un_moftangiu

      ... ai vrut sa zici sa vorbeasca mai politic, ca realitatea doare!... ma rog... adevaru'... :)
  • -2 (8 voturi)    
    Observ oa empatie a publicului (Duminică, 1 noiembrie 2020, 19:33)

    alfa1 [utilizator]

    pentru acest omulet cum era cea pentru Basescu...dar si deznodamantul va fi acelasi. Avertisment pentru iubitorii cu orice pret ai personajului...
  • -1 (1 vot)    
    Fauci? No, thanks! (Duminică, 1 noiembrie 2020, 20:25)

    marc.andre [utilizator]

    Mai degraba un Scott Atlas.
  • 0 (4 voturi)    
    pune-i, Nicushoare.. (Duminică, 1 noiembrie 2020, 21:31)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... da macar sa le dai apa calda. ca astia fara caldura nu e oameni.
  • +2 (6 voturi)    
    divizarea multimilor si dezbinarea (Duminică, 1 noiembrie 2020, 21:36)

    vigni [utilizator]

    cap patrat de matematician,?
    daca un capat de strada e contaminat, noi restul de strada sa murim izolati?
    ce face cu sensurile unice?
    ce face cu bulevardele, sau alea nu sunt strazi?
    ce face cu aleele din primaverii sau de oriunde?

    Fiecare om avanseaza in pozitie si functie pana isi dovedeste gradul de incopetenta, prostie chiar
    • 0 (0 voturi)    
      divizarea multimilor... (Luni, 2 noiembrie 2020, 18:16)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui vigni

      Ar trebui carantinate o zi / saptamana , numerele fara sot si urmatoarea zi/ saptamana, numerele cu sot!!!
  • +3 (5 voturi)    
    lel (Duminică, 1 noiembrie 2020, 23:13)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Ce meclă de Băse are "nicuşor" :)
  • +1 (3 voturi)    
    - (Luni, 2 noiembrie 2020, 11:31)

    tomlin [utilizator]

    Nicusor Danut Labush a fost azi la primarie, a parcat, a platit, totul transparent ? La primavara da drumul la apa calda ? Doar sa spuna, ca-i gratis.
    • 0 (0 voturi)    
      tu te declari patron? (Duminică, 8 noiembrie 2020, 15:53)

      junshi [utilizator] i-a raspuns lui tomlin

      Din ala care ia zilieri si nu ii plateste si apoi profitul e pe minus??
      Halal scoala comunista in anul 20/20!!