Nicușor Dan, după prima zi de mandat: Primăria Capitalei are datorii de circa 3 miliarde către furnizori și popriri pe conturi de 70 milioane lei

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 29 octombrie 2020, 19:52 Actualitate | Administratie Locala


Nicusor Dan in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
Primăria Capitalei are datorii curente de circa 3 miliarde către furnizori și popriri pe conturi de 70 milioane lei, a declarat Nicușor Dan la finalul primei zile de mandat, într-o conferință de presă. Primarul general spune că aici nu intră datoriile companiilor municipale și datoriile Termoenergetica și STB.

”Situația financiară este cea despre care am vorbit în campanie. Primăria Capitalei și instituțiile din subordine au datorii curente de 3 miliarde lei. Estimarea de buget a PMB este de 4 miliarde lei. Nu am pus la cele trei miliarde lei datoriile companiilor. Am vorbit de doi ani de aceasta chestiune, că nu poți după ce ani de zile ai încasat 4 miliarde să spui ca încasezi 7 miliarde, vei acumula datorii. Am mai găsit popriri 70 milioane lei pe conturile Primariei. (...) Din cele 3 miliarde, două miliarde reprezintă datoria Primăriei către furnizori și un miliard datoria către furnizori a instituțiilor din subordine. Trebuie să vedem ce sume mai avem disponibile în companiile municipale”, a explicat primarul general, Nicușor Dan.

Acesta a declarat că a avut o întâlnire și cu instituțiile responsabile pentru gestionarea crizei generate de pandemie.

”Multe din aceste instituții nu au colaborat între ele. Mă voi asigura că vor colabora. Am abordat situația spitalelor, existent și necesar, situația ambulanței și SMURD, chestiunea testării, ce se face, ce se poate face și ce este necesar să facem în perioada următoare, către ce categorii de oameni ne vom duce cu testarea în săptămânile următoare, pe ordine publică am discutat unde încălcarea regulilor privind purtatul măștii este frecventă și cum să facem că acele măști disponibile să ajungă la persoanele care au nevoie, iar asistența socială să o primească la domiciliu”, a declarat Nicușor Dan.

Primarul general a declarat că mâine va începe evaluarea sistemului de termoficare și analiza companiilor municipale.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23242 vizualizari

  • +31 (43 voturi)    
    Pe mine nu ma intereseaza (Joi, 29 octombrie 2020, 20:03)

    mitg [utilizator]

    Doar vacanta gratuita spre grecia si trotinete electrice sa-mi dati.
    • -2 (26 voturi)    
      Saracu , visteria e goala dupa pomenile PSD! (Joi, 29 octombrie 2020, 21:19)

      junshi [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Tie ti arde de glume de zici ca esti ciumat!!
      M ai fa performanta in Romania dupa trecerea ciumei!!
      • +5 (19 voturi)    
        M ai grav e ca nu exista nici unde in lume, (Joi, 29 octombrie 2020, 22:28)

        junshi [utilizator] i-a raspuns lui junshi

        un cod penal pt cheltuirea banului public separat de orice infractiune si cu pedepse pe zeci de ani!! Exista pt muritori toata gama de pedepse prin justitie pt orice gainarie dar politichia si multinationalele sunt sfinte ca moastele!!
  • +50 (56 voturi)    
    Alo (Joi, 29 octombrie 2020, 20:09)

    Akylas [utilizator]

    Tanti Firea, reactia ? Gata, nu mai zici nimic ? Ca pana azi ai tot trancanit....
    • +28 (36 voturi)    
      Nu stii cum raspudne? (Joi, 29 octombrie 2020, 21:01)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Akylas

      E sabotaj, ea vrea, dar nu e lasata. Guvernul o blocheaza. Parlamentul nu o sustine. Ea vrea saraca sa fure, dar nu poate :(

      Nemernicul asta de ND i-a furat ultima speranta. Vedem ce-i iese cu Senatul. Gaseste ea un sac de golit, stai fara grija.
  • +41 (47 voturi)    
    Mostenirea Sarmea (Joi, 29 octombrie 2020, 20:12)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    22 companii ILEGALE, targuri, luminite, iepuri, statui, datorii, popriri... ah niste proiecte de infrastructura semi-terminate gen Ciurel si nu numai.

    Nici nu am mentionat cum in fiecare an caldura si apa calda intarziau. Si din pacate acum se va intampla iar.
    • +15 (23 voturi)    
      meh (Joi, 29 octombrie 2020, 20:57)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Pasajul Ciurel e cel mult proiect semi-inceput, nu semi-terminat.
      • +4 (10 voturi)    
        Da (Joi, 29 octombrie 2020, 22:51)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

        Bine punctat!
    • +23 (35 voturi)    
      Sa adaugam (Joi, 29 octombrie 2020, 21:03)

      andypandy [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Sa adaugam si donatiile catre catedrala neamului care au fost substantiale de fiecare data. Poate sunt fonduri rambursabile :))))) Sa-l intrebam pe mega fericitul Daniel :)))
  • +16 (32 voturi)    
    pina una , alta.. (Joi, 29 octombrie 2020, 20:15)

    exilatul [utilizator]

    romanii au ceea ce merita...
    • +9 (19 voturi)    
      E putin exagerat (Joi, 29 octombrie 2020, 21:12)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Nu toti o merita, dar toti au luat-o in freza.
    • +17 (23 voturi)    
      Aici ai dreptate! (Joi, 29 octombrie 2020, 21:29)

      junshi [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Ce crezi, a castigat Nicusor la o diferenta mare de ciumata de Bacau? NUUUU, nici ca avea cum. Ca si cu mitingul din diaspora din 10 august 2019 cand sute de mii de romani nu mai erau cetatenii acestei tari ci infractori dovediti de serviciile secrete sau de securitate ca puneau in discutie suveranitatea lor si mostenitorilor comunisti!!
  • -34 (48 voturi)    
    E bine, felicitari ca recunosti (Joi, 29 octombrie 2020, 20:26)

    numaiamnume [utilizator]

    ca Firea a facut o treaba buna. Cand a preluat ea mandatul erau 24 miliarde datorii. Asta de ce nu mai zici?
    • +16 (24 voturi)    
      sursa? (Joi, 29 octombrie 2020, 22:40)

      igorashu [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      Ia pune tu sursa, postac mic.
    • +10 (14 voturi)    
      Pentru ca e o minciuna (Vineri, 30 octombrie 2020, 4:10)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      Si Fierea de la cine a preluat mandatul?
      • +1 (3 voturi)    
        Cum de la cine?! (Vineri, 30 octombrie 2020, 18:25)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        De la Basescu sau de la Nicusor, ca ei au facut datoriile!

        Ca doar nu a preluat mandatul de la colegul de partid Sorin Oprescu!
  • -22 (32 voturi)    
    :) (Joi, 29 octombrie 2020, 20:46)

    Casargoz [utilizator]

    Apa calda pana la alegeri sau creditul in alb dispare.
  • -6 (10 voturi)    
    Asta stiam (Vineri, 30 octombrie 2020, 6:28)

    consumator2 [utilizator]

    Acum da-ne si niste vesti bine
  • -2 (6 voturi)    
    companii municipale (Vineri, 30 octombrie 2020, 9:57)

    Ademordna [utilizator]

    Nu mi-e clar dacă Nicușor Dan vrea sa păstreze sau nu aceste companii.
    • -9 (11 voturi)    
      cum sa nu le pastreze (Vineri, 30 octombrie 2020, 10:54)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      vaca de muls e buna, doar sa o mulgi tu.
  • -8 (8 voturi)    
    Cate (Vineri, 30 octombrie 2020, 13:26)

    Ibit [utilizator]

    Miliarde de lei trebuia sa dea guvernul LUI catre Primaria Generala ?
    Abia astept sa vad noul buget al Romaniei cum integreaza Primaria Generala pentru a avea o vedere clara a boicotului voluntar sau impus pe care guvernul l-a facut vis-a-vis de Primaria Generala condusa de Firea .
  • -3 (3 voturi)    
    Nu-ti face griji. (Vineri, 30 octombrie 2020, 17:21)

    alex54 [utilizator]

    Iti dau orban/catu: bani de datorii, sosea de centura si daca te inscrii in pnl multe alte facilitati. Si daca esti baiat "giorno", ai vazut ca si cei de la termoficare ti-au promis ca no sa mai fie atatea avarii si vor face tot ce le sta in putinta ca totul sa "mearga ca pe roate". In rest, multe "succesuri" iti doresc! Sa vedem "schimbarea", dar nu la fata ci la situatia dezastruoasa de pana acum.
  • -3 (3 voturi)    
    - (Vineri, 30 octombrie 2020, 18:07)

    tomlin [utilizator]

    a doua zi n-a mai venit danut la primarie sau n-a mai avut loc de parcare ?